libmateweather 1.26.1 - en to gu translation catalogue (135 entries)

en: Default
gu: મૂળભૂત

en: Invalid
gu: અયોગ્ય

note: Translators: meters per second
en: m/s
gu: મી/સેક

note: Translators: kilometers per hour
en: km/h
gu: કિમી/કલાક

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
gu: ક્નૉટ્સ

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
gu: બીફોર્ટ માપદંડ

note: Translators: kilometers
en: km
gu: કિમી

en: Update the data automatically
gu: માહિતી આપોઆપ બદલો

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
gu: નક્કી કરો કે એપ્લેટ આપોઆપ હવામાનની સ્થિતિઓ બદલે કે નહિ.

en: Update interval
gu: અંતરાલ બદલો

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
gu: આપોઆપ બદલાવો વચ્ચેનો અંતરાલ સેકન્ડમાં.

en: Use metric units
gu: માપતોલ એકમો વાપરો

en: Use metric units instead of english units.
gu: અંગ્રજી એકમોની જગ્યાએ માપતોલ એકમો વાપરો.

en: Distance unit
gu: અંતરનો એકમ

en: Pressure unit
gu: દબાણનો એકમ

en: Speed unit
gu: ઝડપનો એકમ

en: Temperature unit
gu: તાપમાનનો એકમ

en: Not used anymore
gu: કંઈ જ વધારે વપરાયું નથી

en: Display radar map
gu: રડારનો નક્શો બતાવો

en: Fetch a radar map on each update.
gu: દરેક બદલાવ માટે રડારનો નક્શો જુઓ.

en: Weather location information
gu: હવામાન સ્થાન જાણકારી

en: Weather location information.
gu: સ્થાન હવામાન જાણકારી.

en: Nearby city
gu: નજીકનું શહેર

en: Zone location
gu: ઝોન સ્થાન

en: Radar location
gu: રડાર સ્થાન

en: Weather for a city
gu: શહેર માટેનું હવામાન

en: The city that mateweather displays information for.
gu: શહેર કે જેના માટેની જાણકારી mateweather દર્શાવે છે.

en: Location coordinates
gu: સ્થાન યામાક્ષો

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
gu: તમારા સ્થાનનું અક્ષાંશ અને રેખાંશ DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW] માં રજૂ થયેલ છે.

en: Use custom url for the radar map
gu: રડારના નક્શા માટે કસ્ટમ url વાપરો

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
gu: જો સાચું હોય, તો "રડાર" કી દ્વારા સ્પષ્ટ થયેલ જગ્યામાંથી રડારનો નક્શો મેળવો.

en: Url for the radar map
gu: રડારના નક્શા માટેની Url

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
gu: કસ્ટમ url કે જેમાંથી રડારનો નક્શો મેળવાય છે.

[ctx: timezone]
en: Unknown
gu: અજ્ઞાત

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
gu: METAR માંથી માહિતી મેળવવામાં નિષ્ફળ: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
gu: જગ્યા માટે હવામાનની માહિતી નથી

en: Variable
gu: ચલ

en: North
gu: ઉત્તર

en: North - NorthEast
gu: ઉત્તર - ઉત્તરપૂર્વ

en: Northeast
gu: ઉત્તરપૂર્વ

en: East - NorthEast
gu: પૂર્વ - ઉત્તરપૂર્વ

en: East
gu: પૂર્વ

en: East - Southeast
gu: પૂર્વ - દક્ષિણપૂર્વ

en: Southeast
gu: દક્ષિણપૂર્વ

en: South - Southeast
gu: દક્ષિણ - દક્ષિણપૂર્વ

en: South
gu: દક્ષિણ

en: South - Southwest
gu: દક્ષિણ - દક્ષિણપશ્ર્ચિમ

en: Southwest
gu: દક્ષિણપશ્ર્ચિમ

en: West - Southwest
gu: પશ્ર્ચિમ - દક્ષિણપશ્ર્ચિમ

en: West
gu: પશ્ર્ચિમ

en: West - Northwest
gu: પશ્ર્ચિમ - ઉત્તરપશ્ર્ચિમ

en: Northwest
gu: ઉત્તરપશ્ર્ચિમ

en: North - Northwest
gu: ઉત્તર - ઉત્તરપશ્ર્ચિમ

en: Clear Sky
gu: સ્વચ્છ આકાશ

en: Broken clouds
gu: તૂટેલા વાદળો

en: Scattered clouds
gu: છુટાછવાયા વાદળો

en: Few clouds
gu: થોડા વાદળો

en: Overcast
gu: વાદળાથી ઘેરાયેલું

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
gu: ગાજવીજ

en: Drizzle
gu: ઝરમર

en: Light drizzle
gu: આછું ઝરમર

en: Moderate drizzle
gu: પ્રમાણસર ઝરમર

en: Heavy drizzle
gu: ભારે ઝરમર

en: Freezing drizzle
gu: બરફવાળુ ઝરમર

en: Rain
gu: વરસાદ

en: Light rain
gu: ઓછો વરસાદ

en: Moderate rain
gu: પ્રમાણસર વરસાદ

en: Heavy rain
gu: ભારે વરસાદ

en: Rain showers
gu: વરસાદના ફુવારા

en: Freezing rain
gu: બરફવાળો વરસાદ

en: Snow
gu: બરફ

en: Light snow
gu: ઓછો બરફ

en: Moderate snow
gu: પ્રમાણસર બરફ

en: Heavy snow
gu: ભારે બરફ

en: Snowstorm
gu: બરફીલુ તોફાન

en: Blowing snowfall
gu: ફૂંકાતા પવન સાથે પડતો બરફ

en: Snow showers
gu: બરફના ફુવારા

en: Drifting snow
gu: ઘસડાતો બરફ

en: Snow grains
gu: બરફના ટૂકડા

en: Light snow grains
gu: ઓછા બરફના ટૂકડા

en: Moderate snow grains
gu: પ્રમાણસર બરફના ટૂકડા

en: Heavy snow grains
gu: ભારે બરફના ટૂકડા

en: Ice crystals
gu: બરફનાં સ્ફટિકો

en: Ice pellets
gu: બરફની પટ્ટીઓ

en: Few ice pellets
gu: અમુક બરફની પટ્ટીઓ

en: Moderate ice pellets
gu: પ્રમાણસર બરફની પટ્ટીઓ

en: Heavy ice pellets
gu: ભારે બરફની પટ્ટીઓ

en: Ice pellet storm
gu: બરફની પટ્ટીઓનું તોફાન

en: Showers of ice pellets
gu: બરફની પટ્ટીઓના ફુવારા

en: Hail
gu: બરફના કરા

en: Hailstorm
gu: કરાનું તોફાન

en: Hail showers
gu: કરાના ફુવારા

en: Small hail
gu: નાના કરા

en: Small hailstorm
gu: નાના કરાનું તોફાન

en: Showers of small hail
gu: નાના કરાના ફુવારા

en: Unknown precipitation
gu: અજાણ્યુ ક્ષારણ

en: Mist
gu: ભેજ

en: Fog
gu: ધુમ્મસ

en: Fog in the vicinity
gu: વિસ્તારોમાં ધુમ્મસ

en: Shallow fog
gu: સામાન્ય ધુમ્મસ

en: Patches of fog
gu: ધુમ્મસના ગોટાઓ

en: Partial fog
gu: અંશત: ધુમ્મસ

en: Freezing fog
gu: બરફવાળુ ધુમ્મસ

en: Smoke
gu: ધુમાડો

en: Volcanic ash
gu: જ્વાળામુખીની રાખ

en: Sand
gu: રેતી

en: Blowing sand
gu: ફૂંકાતી રેતી

en: Drifting sand
gu: ઘસડાયેલી રેતી

en: Haze
gu: આછો ભેજ

en: Blowing sprays
gu: છાંટા આવી રહ્યા છે

en: Dust
gu: ધૂળ

en: Blowing dust
gu: ધૂળ ફૂંકાય છે

en: Drifting dust
gu: ધૂળ ઘસડાય છે

en: Squall
gu: ઓચિંતુ તોફાન

en: Sandstorm
gu: રેતીનું તોફાન

en: Sandstorm in the vicinity
gu: વિસ્તારમાનું રેતીનું તોફાન

en: Heavy sandstorm
gu: રેતીનું ભારે તોફાન

en: Duststorm
gu: ધૂળનું તોફાન

en: Duststorm in the vicinity
gu: વિસ્તારમાંનું ધૂળનું તોફાન

en: Heavy duststorm
gu: ધૂળનું ભારે તોફાન

en: Funnel cloud
gu: ભૂંગળી જેવું વાદળ

en: Tornado
gu: વાવાઝોડુ

en: Dust whirls
gu: ચક્રવાત

en: Dust whirls in the vicinity
gu: વિસ્તારમાંનું ચક્રવાત

en: Unknown observation time
gu: અજાણ્યો નિરીક્ષણનો સમય

en: Unknown
gu: અજ્ઞાત

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
gu: %0.1f ક્નોટ

note: Translators: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
gu: %.1f માઈલપ્રતિકલાક

note: Translators: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
gu: %.1f કિમી/કલાક

note: Translators: This is the wind speed in meters per second
en: %.1f m/s
gu: %.1f મી/સે

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
gu: બીફોર્ટ દબાણ %.1f

en: Calm
gu: શાંતિ

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
gu: %.1f માઈલો

note: Translators: This is the visibility in kilometers
en: %.1f km
gu: %.1f કિમી

en: Retrieval failed
gu: ફરીથી મેળવવાનું નિષ્ફળ ગયું
