libmateweather 1.26.1 - en to he translation catalogue (118 entries)

en: Default
he: בררת המחדל

en: Invalid
he: לא תקני

note: Translators: meters per second
en: m/s
he: מטרים לשנייה

note: Translators: kilometers per hour
en: km/h
he: קילומטרים לשעה

note: Translators: miles per hour
en: mph
he: מיילים לשעה

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
he: קשר

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
he: סולם ביופורט

note: Translators: inches of mercury
en: inHg
he: אינצ׳ים כספית

note: Translators: atmosphere
en: atm
he: אטמוספירה

note: Translators: meters
en: m
he: מטרים

note: Translators: kilometers
en: km
he: קילומטרים

note: Translators: miles
en: mi
he: מיילים

en: Greenwich Mean Time
he: שעון גריניץ'

en: Show notifications
he: הצגת התראות

[ctx: timezone]
en: Unknown
he: לא ידוע

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
he: נכשל בקבלת נתוני METAR: ‏%d ‏%s.

en: WeatherInfo missing location
he: ל־WeatherInfo חסר מיקום

en: Variable
he: משתנה

en: North
he: צפון

en: North - NorthEast
he: צפון - צפון מזרח

en: Northeast
he: צפון מערב

en: East - NorthEast
he: מזרח - צפון מזרח

en: East
he: מזרח

en: East - Southeast
he: מזרח - דרום מזרח

en: Southeast
he: דרום מזרח

en: South - Southeast
he: דרום - דרום מזרח

en: South
he: דרום

en: South - Southwest
he: דרום - דרום מערב

en: Southwest
he: דרום מערב

en: West - Southwest
he: מערב - דרום מערב

en: West
he: מערב

en: West - Northwest
he: מערב - צפון מערב

en: Northwest
he: צפון מערב

en: North - Northwest
he: צפון - צפון מערב

en: Clear Sky
he: שמיים בהירים

en: Broken clouds
he: עננים שבורים

en: Scattered clouds
he: עננים פזורים

en: Few clouds
he: מעט עננים

en: Overcast
he: מעונן

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
he: סופות רעמים

en: Drizzle
he: טפטוף

en: Light drizzle
he: טפטוף קל

en: Moderate drizzle
he: טפטוף מתון

en: Heavy drizzle
he: טפטוף כבד

en: Freezing drizzle
he: טפטוף מקפיא

en: Rain
he: גשם

en: Light rain
he: גשם קל

en: Moderate rain
he: גשם מתון

en: Heavy rain
he: גשם חזק

en: Rain showers
he: ממטרי גשם

en: Freezing rain
he: גשם מקפיא

en: Snow
he: שלג

en: Light snow
he: שלג קל

en: Moderate snow
he: שלג מתון

en: Heavy snow
he: שלג כבד

en: Snowstorm
he: סופת שלגים

en: Blowing snowfall
he: משב שלגים

en: Snow showers
he: ממטרי שלג

en: Drifting snow
he: שלג נסחף

en: Snow grains
he: פתיתי שלג

en: Light snow grains
he: פתיתי שלג קל

en: Moderate snow grains
he: פתיתי שלג מתון

en: Heavy snow grains
he: פתיתי שלג כבד

en: Ice crystals
he: גבישי קרח

en: Ice pellets
he: כדורי קרח

en: Few ice pellets
he: מעט כדורי קרח

en: Moderate ice pellets
he: כדורי קרח מתון

en: Heavy ice pellets
he: כדורי קרח כבד

en: Ice pellet storm
he: סופת כדורי קרח

en: Showers of ice pellets
he: ממטרים של כדורי קרח

en: Hail
he: ברד

en: Hailstorm
he: סופת ברד

en: Hail showers
he: ממטרי ברד

en: Small hail
he: ברד קטן

en: Small hailstorm
he: סופת ברד קטנה

en: Showers of small hail
he: ממטרים של ברד קטן

en: Unknown precipitation
he: משקע לא ידוע

en: Mist
he: אד

en: Fog
he: ערפל

en: Fog in the vicinity
he: ערפל בסביבה

en: Shallow fog
he: ערפל שטחי

en: Patches of fog
he: טלאי ערפל

en: Partial fog
he: ערפל חלקי

en: Freezing fog
he: ערפל מקפיא

en: Smoke
he: עשן

en: Volcanic ash
he: אפר געשי

en: Sand
he: חול

en: Blowing sand
he: חול נושב

en: Drifting sand
he: חול נסחף

en: Haze
he: אובך

en: Blowing sprays
he: טיפות נושבות

en: Dust
he: אבק

en: Blowing dust
he: אבק נושב

en: Drifting dust
he: אבק נסחף

en: Squall
he: סופה

en: Sandstorm
he: סופת חול

en: Sandstorm in the vicinity
he: סופת חול בסביבה

en: Heavy sandstorm
he: סופת חול כבדה

en: Duststorm
he: סופת אבק

en: Duststorm in the vicinity
he: סופת אבק בסביבה

en: Heavy duststorm
he: סופת אבק כבדה

en: Funnel cloud
he: ענן מרוכז

en: Tornado
he: טורנדו

en: Dust whirls
he: מערבולת אבק

en: Dust whirls in the vicinity
he: מערבולת אבק בסביבה

en: Unknown observation time
he: זמן תצפית לא ידועה

en: Unknown
he: לא ידוע

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
he: ‏%0.1f קשר

note: Translators: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
he: ‏%.1f מיילים לשעה

note: Translators: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
he: ‏%.1f קילומטרים לשעה

note: Translators: This is the wind speed in meters per second
en: %.1f m/s
he: ‏%.1f מטרים לשנייה

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
he: ‏%.1f כוח ביופורט

en: Calm
he: רגוע

note: Translators: This is pressure in atmospheres
en: %.3f atm
he: %.3f אטמוספירה

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
he: ‏%.1f מיילים

note: Translators: This is the visibility in kilometers
en: %.1f km
he: ‏%.1f קילומטרים

note: Translators: This is the visibility in meters
en: %.0fm
he: ‏‏%.0f מטרים

en: Retrieval failed
he: קבלה נכשלה
