libmateweather 1.26.1 - en to hi translation catalogue (138 entries)

en: Default
hi: मूलभूत

note: Translators: Kelvin
en: K
hi: कि.बा.

note: Translators: Celsius
en: C
hi: सी

note: Translators: Fahrenheit
en: F
hi: एफ़

en: Invalid
hi: अवैध

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
hi: नॉट्स

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
hi: ब्यूफोर्ट स्केल

note: Translators: millibars
en: mb
hi: मे.बि.

note: Translators: meters
en: m
hi: मे.बि.

note: Translators: kilometers
en: km
hi: किमी

note: Translators: miles
en: mi
hi: अमी

en: Greenwich Mean Time
hi: ग्रीनविच माध्य समय

en: Update the data automatically
hi: डाटा स्वचालित अद्यतन करें

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
hi: निर्धारित करता है कि क्या एप्लेट इसके मौसम सांख्यिकी को स्वचालित अद्यतन करता है या नहीं.

en: Update interval
hi: अद्यतन अंतराल

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
hi: स्वचालित अद्यतन करने के बीच सेकण्ड में अंतराल.

en: Use metric units
hi: मीट्रिक यूनिट उपयोग करें

en: Use metric units instead of english units.
hi: अंग्रेजी यूनिट के बदले मीट्रिक यूनिट उपयोग करें

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
hi: 'मील'

en: Distance unit
hi: दूरी ईकाई

en: Pressure unit
hi: दबाव ईकाई

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
hi: 'नॉट्स'

en: Speed unit
hi: गति ईकाई

note: TRANSLATORS: pick a temperature unit that should be used by default in your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'Fahrenheit'
hi: 'फॉरेनहाइट'

en: Temperature unit
hi: तापमान ईकाई

en: Not used anymore
hi: अब उपयोग नहीं होता

en: Display radar map
hi: रेडार नक्शा दिखाएँ

en: Fetch a radar map on each update.
hi: प्रत्येक अद्यतन पर एक रेडार नक्शा लाएँ.

en: Weather location information
hi: मौसम स्थान सूचना

en: Weather location information.
hi: मौसम स्थान सूचना

en: Nearby city
hi: निकट का शहर

en: Zone location
hi: क्षेत्र स्थान

en: Radar location
hi: रडार स्थान

en: Weather for a city
hi: शहर के लिये मौसम

en: The city that mateweather displays information for.
hi: शहर जिसके लिये जीवेदर सूचना देता है.

en: Location coordinates
hi: स्थान निर्देशांक

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
hi: DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS [EW] में आपके द्वारा दिये गये अक्षांस व देशांतर की स्थिति

en: Use custom url for the radar map
hi: रेडार नक्शा हेतु विशेष यूआरएल उपयोग करें

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
hi: यदि सत्य है, तो एक रेडॉर नक्शा "रेडॉर" कुंजी से निर्दिष्ट किए स्थान से लाएँ.

en: Url for the radar map
hi: रेडार नक्शा का यूआरएल

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
hi: जहाँ से रेडार नक़्शा लाना है उसका पसंदीदा यूआरएल.

[ctx: timezone]
en: Unknown
hi: अज्ञात

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
hi: METAR आँकड़ा पाने में विफल: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
hi: वेदरइन्फो अनुपस्थित स्थान

en: Variable
hi: परिवर्तनीय

en: North
hi: उत्तर

en: North - NorthEast
hi: उत्तर - उत्तरपूर्व

en: Northeast
hi: उत्तरपूर्व

en: East - NorthEast
hi: पूर्व - उत्तरपूर्व

en: East
hi: पूर्व

en: East - Southeast
hi: पूर्व - दक्षिणपूर्व

en: Southeast
hi: दक्षिणपूर्व

en: South - Southeast
hi: दक्षिण - दक्षिणपूर्व

en: South
hi: दक्षिण

en: South - Southwest
hi: दक्षिण - दक्षिणपश्चिम

en: Southwest
hi: दक्षिणपश्चिम

en: West - Southwest
hi: पश्चिम - दक्षिणपश्चिम

en: West
hi: पश्चिम

en: West - Northwest
hi: पश्चिम - उत्तरपश्चिम

en: Northwest
hi: उत्तरपश्चिम

en: North - Northwest
hi: उत्तर - उत्तरपश्चिम

en: Clear Sky
hi: स्वच्छ आकाश

en: Broken clouds
hi: उखड़े बादल

en: Scattered clouds
hi: बिखरे बादल

en: Few clouds
hi: कुछ बादल

en: Overcast
hi: बदली

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
hi: आंधी

en: Drizzle
hi: बूंदा बांदी

en: Light drizzle
hi: हल्की बूंदा बांदी

en: Moderate drizzle
hi: साधारण बूंदा बांदी

en: Heavy drizzle
hi: भारी बूंदा बांदी

en: Freezing drizzle
hi: बर्फीली बूंदा बांदी

en: Rain
hi: बरसात

en: Light rain
hi: हल्की बरसात

en: Moderate rain
hi: साधारण बरसात

en: Heavy rain
hi: भारी बरसात

en: Rain showers
hi: बरसात की बौछार

en: Freezing rain
hi: बर्फीली बरसात

en: Snow
hi: बर्फबारी

en: Light snow
hi: हल्की बर्फबारी

en: Moderate snow
hi: साधारण बर्फबारी

en: Heavy snow
hi: भारी बर्फबारी

en: Snowstorm
hi: बर्फीली आंधी

en: Blowing snowfall
hi: झोंके सहित बर्फबारी

en: Snow showers
hi: बर्फ की बौछार

en: Drifting snow
hi: बहती बर्फबारी

en: Snow grains
hi: बर्फ कण

en: Light snow grains
hi: हल्के बर्फ कण

en: Moderate snow grains
hi: साधारण बर्फ कण

en: Heavy snow grains
hi: भारी बर्फ कण

en: Ice crystals
hi: बर्फ मणि

en: Ice pellets
hi: बर्फ पैलेट

en: Few ice pellets
hi: थोड़े बर्फ पट्टी

en: Moderate ice pellets
hi: साधारण बर्फ पट्टी

en: Heavy ice pellets
hi: भारी बर्फ पट्टी

en: Ice pellet storm
hi: बर्फ पट्टी तूफान

en: Showers of ice pellets
hi: बर्फ पट्टी बौछार

en: Hail
hi: ओले

en: Hailstorm
hi: ओलों की आँधी

en: Hail showers
hi: ओलों की बौछार

en: Small hail
hi: छोटे ओले

en: Small hailstorm
hi: छोटे ओलों का तूफान

en: Showers of small hail
hi: छोटे ओलों के बौछार

en: Unknown precipitation
hi: अज्ञात तलछट

en: Mist
hi: धुन्ध

en: Fog
hi: कोहरा

en: Fog in the vicinity
hi: आस पड़ोस में कोहरा

en: Shallow fog
hi: छिछला कोहरा

en: Patches of fog
hi: कोहरे के धब्बे

en: Partial fog
hi: आंशिक कोहरा

en: Freezing fog
hi: बर्फीला कोहरा

en: Smoke
hi: धुआं

en: Volcanic ash
hi: ज्वालामुखी की राख

en: Sand
hi: रेत

en: Blowing sand
hi: रेत के झोंके

en: Drifting sand
hi: खिसकती रेत

en: Haze
hi: धुन्ध

en: Blowing sprays
hi: छींटों के झोंके

en: Dust
hi: धूल

en: Blowing dust
hi: धूल के झोंके

en: Drifting dust
hi: बहती धूल

en: Squall
hi: झंझावात

en: Sandstorm
hi: रेत का तूफान

en: Sandstorm in the vicinity
hi: आस पास के क्षेत्रों में रेत का तूफान

en: Heavy sandstorm
hi: रेत का भारी तूफान

en: Duststorm
hi: धूल का तूफान

en: Duststorm in the vicinity
hi: आस पास के क्षेत्रों में धूल का तूफान

en: Heavy duststorm
hi: धूल का भारी तूफान

en: Funnel cloud
hi: घुमावदार बादल

en: Tornado
hi: बवण्डर

en: Dust whirls
hi: धूल युक्त चक्रवात

en: Dust whirls in the vicinity
hi: आस पास के क्षेत्रों में धूल युक्त चक्रवात

en: Unknown observation time
hi: अज्ञात अवलोकन समय

en: Unknown
hi: अज्ञात

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
hi: ब्यूफोर्ट बल %.1f

en: Calm
hi: शांति

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
hi: %.1f मील

en: Retrieval failed
hi: प्राप्त करना असफल
