libmateweather 1.26.1 - en to hr translation catalogue (143 entries)

en: Default
hr: Zadano

en: Invalid
hr: Neispravno

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
hr: čvorova

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
hr: Beaufortove ljestvice

en: Greenwich Mean Time
hr: Srednje vrijeme po Greenwichu

en: Show notifications
hr: Prikaži obavijesti

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
hr: Određuje prikazuje li programčić obavijest pri svakom obnavljanju

en: Update the data automatically
hr: Obnovi podatke samostalno

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
hr: Određuje obnavlja li programčić vremenske podatke samostalno ili ne.

en: Update interval
hr: Razmak između obnavljanja

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
hr: Razmak, u sekundama, između samostalnih obnavljanja.

en: Use metric units
hr: Koristi metarske jedinice

en: Use metric units instead of english units.
hr: Koristi metarske jedinice umjesto engleskih jedinica.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
hr: 'km'

en: Distance unit
hr: Jedinica udaljenosti

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
hr: Jedinica koja se koristi za vidljivost. Zadanosti: 'metara', 'km' ,'milja'.

note: TRANSLATORS: pick a default pressure unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'inHg'
hr: 'hPa'

en: Pressure unit
hr: Jedinica tlaka

en: The unit to use for pressure. Values: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.
hr: Jedinica koja se koristi za tlak. Zadanosti: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
hr: 'm/s'

en: Speed unit
hr: Jedinica brzine

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
hr: Jedinica koja se koristi za brzinu vjetra. Zadanosti: 'm/s', 'km/h', 'mph', 'čvorova', 'Beaufortove ljestvice'.

note: TRANSLATORS: pick a temperature unit that should be used by default in your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'Fahrenheit'
hr: 'Celzijevih'

en: Temperature unit
hr: Jedinica temperature

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
hr: Jedinica koja se koristi za temperaturu. Zadanosti: 'Kelvinovih', 'Celzijevih', 'Fahrenheitovih'.

en: Not used anymore
hr: Više se ne koristi

en: Display radar map
hr: Prikaži radarsku kartu

en: Fetch a radar map on each update.
hr: Preuzmi radarsku kartu pri svakom obnavljanju.

note: TRANSLATORS: Change this to the default location name, used when you first start the Weather Applet. This is the common localised name that corresponds to the location code (DEFAULT_CODE) you will put on the next message. For example, for the Greek locale, we set this to "Athens", the capital city a
en: 'DEFAULT_LOCATION'
hr: 'Zagreb'

en: Weather location information
hr: Obavijest o vremenskom položaju

en: Weather location information.
hr: Obavijest o vremenskom položaju.

note: TRANSLATORS: Change this to the code of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION name you put above. This is normally a four-letter (ICAO) code and can be found in https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in. NB. The web page is over 1.7MB 
en: 'DEFAULT_CODE'
hr: 'LDZA'

en: Nearby city
hr: Obližnji grad

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
hr: Obližnje veće područje, poput glavnoga grada, kako se nalazi na https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Zone location
hr: Područni položaj

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
hr: Jedinstveno područje za grad, kako se nalazi na https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Radar location
hr: Radarski položaj

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
hr: Troznamenkasti kod za preuzimanje radarskih karata iz weather.com, kako se nalazi na https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Weather for a city
hr: Vrijeme za grad

en: The city that mateweather displays information for.
hr: Grad za koji mateweather prikazuje obavijesti.

en: Location coordinates
hr: Položajne koordinate

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
hr: Širina i dužina tvog položaja izražena u DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].

en: Use custom url for the radar map
hr: Koristi prilagođenu URL adresu za radarsku kartu

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
hr: Ako je istinito, tada preuzmi radarsku kartu koju je označio "radar" ključ.

en: Url for the radar map
hr: URL adresa za radarsku kartu

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
hr: Prilagođena URL adresa s koje se preuzima radarska karta.

[ctx: timezone]
en: Unknown
hr: Nepoznato

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
hr: Neuspjelo pribavljanje METAR podataka: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
hr: Nedostaje položaj za vremenske podatke

en: Variable
hr: Varijabla

en: North
hr: Sjever

en: North - NorthEast
hr: Sjever-sjeveroistok

en: Northeast
hr: Sjeveroistok

en: East - NorthEast
hr: Istok-sjeveroistok

en: East
hr: Istok

en: East - Southeast
hr: Istok-jugoistok

en: Southeast
hr: Jugoistok

en: South - Southeast
hr: Jug-jugoistok

en: South
hr: Jug

en: South - Southwest
hr: Jug-jugozapad

en: Southwest
hr: Jugozapad

en: West - Southwest
hr: Zapad-jugozapad

en: West
hr: Zapad

en: West - Northwest
hr: Zapad-sjeverozapad

en: Northwest
hr: Sjeverozapad

en: North - Northwest
hr: Sjever-sjeverozapad

en: Clear Sky
hr: Vedro

en: Broken clouds
hr: Razbijeni oblaci

en: Scattered clouds
hr: Mjestimice oblačno

en: Few clouds
hr: Slaba naoblaka

en: Overcast
hr: Naoblaka

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
hr: Pljusak sa grmljavinom

en: Drizzle
hr: Kišica

en: Light drizzle
hr: Slaba kišica

en: Moderate drizzle
hr: Umjerena kišica

en: Heavy drizzle
hr: Jača kišica

en: Freezing drizzle
hr: Ledena kišica

en: Rain
hr: Kiša

en: Light rain
hr: Slaba kiša

en: Moderate rain
hr: Umjerena kiša

en: Heavy rain
hr: Jaka kiša

en: Rain showers
hr: Pljuskovi

en: Freezing rain
hr: Ledena kiša

en: Snow
hr: Snijeg

en: Light snow
hr: Slabi snijeg

en: Moderate snow
hr: Umjereni snijeg

en: Heavy snow
hr: Jaki snijeg

en: Snowstorm
hr: Snježna oluja

en: Blowing snowfall
hr: Snijeg s vjetrom

en: Snow showers
hr: Snježni pljuskovi

en: Drifting snow
hr: Mećava

en: Snow grains
hr: Susnježica

en: Light snow grains
hr: Slaba susnježica

en: Moderate snow grains
hr: Umjerena susnježica

en: Heavy snow grains
hr: Jaka susnježica

en: Ice crystals
hr: Kristali leda

en: Ice pellets
hr: Zrnati led

en: Few ice pellets
hr: Slabi zrnati led

en: Moderate ice pellets
hr: Umjereni zrnati led

en: Heavy ice pellets
hr: Jaki zrnati led

en: Ice pellet storm
hr: Oluja zrnatog leda

en: Showers of ice pellets
hr: Pljuskovi zrnatog leda

en: Hail
hr: Tuča

en: Hailstorm
hr: Olujna tuča

en: Hail showers
hr: Pljuskovi s tučom

en: Small hail
hr: Sitna tuča

en: Small hailstorm
hr: Sitna olujna tuča

en: Showers of small hail
hr: Pljuskovi sitne tuče

en: Unknown precipitation
hr: Nepoznata količina oborina

en: Mist
hr: Izmaglica

en: Fog
hr: Magla

en: Fog in the vicinity
hr: Magla u blizini

en: Shallow fog
hr: Plitka magla

en: Patches of fog
hr: Mjestimična magla

en: Partial fog
hr: Djelomična magla

en: Freezing fog
hr: Ledena magla

en: Smoke
hr: Dim

en: Volcanic ash
hr: Vulkanski pepeo

en: Sand
hr: Pijesak

en: Blowing sand
hr: Pijesak s vjetrom

en: Drifting sand
hr: Pješčana mećava

en: Haze
hr: Sumaglica

en: Blowing sprays
hr: Škropac s vjetrom

en: Dust
hr: Prašina

en: Blowing dust
hr: Prašina nošena vjetrom

en: Drifting dust
hr: Prašnjava mećava

en: Squall
hr: Naleti vjetra

en: Sandstorm
hr: Pješčana oluja

en: Sandstorm in the vicinity
hr: Pješčana oluja u blizini

en: Heavy sandstorm
hr: Jaka pješčana oluja

en: Duststorm
hr: Prašnjava oluja

en: Duststorm in the vicinity
hr: Prašnjava oluja u blizini

en: Heavy duststorm
hr: Jaka prašnjava oluja

en: Funnel cloud
hr: Vrtložni oblak

en: Dust whirls
hr: Kovitlaci prašine

en: Dust whirls in the vicinity
hr: Kovitlaci prašine u blizini

en: Unknown observation time
hr: Nepoznato vrijeme promatranja

en: Unknown
hr: Nepoznato

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
hr: %0.1f čvorova

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
hr: Beaufortova jačina %.1f

en: Calm
hr: Utiha

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
hr: %.1f milja

en: Retrieval failed
hr: Dohvat podataka nije uspio
