libmateweather 1.26.1 - en to hu translation catalogue (143 entries)

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Invalid
hu: Érvénytelen

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
hu: csomó

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
hu: Beaufort skála

note: Translators: miles
en: mi
hu: mé

en: Greenwich Mean Time
hu: Greenwich-i középidő

en: Show notifications
hu: Értesítések megjelenítése

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
hu: Meghatározza, hogy a kisalkalmazás megjelenítsen-e értesítéseket a frissítésekkor.

en: Update the data automatically
hu: Automatikus adatfrissítés

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
hu: Eldönti, hogy a kisalkalmazás automatikusan frissítse-e az időjárás-statisztikáit vagy sem.

en: Update interval
hu: Frissítés gyakorisága

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
hu: A frissítés intervalluma, másodpercben.

en: Use metric units
hu: Metrikus mértékegységek használata

en: Use metric units instead of english units.
hu: Metrikus mértékegységek használata az angolszász egységek helyett.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
hu: 'mérföld'

en: Distance unit
hu: Távolság mértékegysége

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
hu: A megjelenítéshez használt mértékegység. Értékek: 'méter', 'km' ,'mérföld'.

en: Pressure unit
hu: Nyomás mértékegysége

en: The unit to use for pressure. Values: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.
hu: Nyomás mértékegysége. Értékei: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
hu: 'csomó'

en: Speed unit
hu: Sebesség mértékegysége

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
hu: A szél sebességének mértékegysége. Értékek: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'csomó', 'Beaufort-skála'.

en: Temperature unit
hu: Hőmérséklet mértékegysége

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
hu: A hőmérséklethez használt mértékegység. Értékek: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.

en: Not used anymore
hu: Már nem használt

en: Display radar map
hu: Radarkép megjelenítése

en: Fetch a radar map on each update.
hu: Radarkép lehívása minden frissítéskor.

en: Weather location information
hu: Időjárási helyinformációk

en: Weather location information.
hu: Időjárási helyinformációk.

en: Nearby city
hu: Közeli város

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
hu: Közeli nagyobb zóna, pl. megyeszékhely, lásd: https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Zone location
hu: Zóna helye

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
hu: A város egyedi zónája, lásd: https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Radar location
hu: Radar helye

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
hu: Háromjegyű kód a radartérképek letöltéséhez a weather.com-ról, lásd: https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Weather for a city
hu: Egy város időjárása

en: The city that mateweather displays information for.
hu: A város, amely információit a mateweather megjeleníti.

en: Location coordinates
hu: Hely koordinátái

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
hu: Az Ön helyéhez használandó szélesség és hosszúság FF-PP-MM[ÉD] FF-PP-MM[KNy] alakban kifejezve.

en: Use custom url for the radar map
hu: Egyéni URL használata a műholdas térképhez

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
hu: Ha be van állítva, a „radar” kulcs által megadott helyről lehívja a radarképet.

en: Url for the radar map
hu: Műholdas térképek URL-je

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
hu: A letöltendő radartérkép helyének beállítása (URL).

[ctx: timezone]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
hu: Nem sikerült lekérni a METAR adatokat: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
hu: Hiányzó időjárási információ a megfigyelési helyen

en: Variable
hu: Változó:

en: North
hu: Észak

en: North - NorthEast
hu: Észak - északkelet

en: Northeast
hu: Északkelet

en: East - NorthEast
hu: Kelet - északkelet

en: East
hu: Kelet

en: East - Southeast
hu: Kelet - délkelet

en: Southeast
hu: Délkelet

en: South - Southeast
hu: Dél - délkelet

en: South
hu: Dél

en: South - Southwest
hu: Dél - délnyugat

en: Southwest
hu: Délnyugat

en: West - Southwest
hu: Nyugat - délnyugat

en: West
hu: Nyugat

en: West - Northwest
hu: Nyugat - északnyugat

en: Northwest
hu: Északnyugat

en: North - Northwest
hu: Észak - északnyugat

en: Clear Sky
hu: Tiszta ég

en: Broken clouds
hu: Szakadozott felhőzet

en: Scattered clouds
hu: Elszórtan felhős

en: Few clouds
hu: Kevés felhő

en: Overcast
hu: Borús

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
hu: Zivatar

en: Drizzle
hu: Szitáló eső

en: Light drizzle
hu: Gyenge szitálás

en: Moderate drizzle
hu: Mérsékelt szitálás

en: Heavy drizzle
hu: Erős szitálás

en: Freezing drizzle
hu: Jeges szitálás

en: Rain
hu: Eső

en: Light rain
hu: Csendes eső

en: Moderate rain
hu: Mérsékelt esőzés

en: Heavy rain
hu: Heves esőzés

en: Rain showers
hu: Záporok

en: Freezing rain
hu: Fagyos eső

en: Snow
hu: Havazás

en: Light snow
hu: Hószállingózás

en: Moderate snow
hu: Hóesés

en: Heavy snow
hu: Hószakadás

en: Snowstorm
hu: Hóvihar

en: Blowing snowfall
hu: Szeles hóesés

en: Snow showers
hu: Zuhogó hó

en: Drifting snow
hu: Hófúvás

en: Snow grains
hu: Havazás

en: Light snow grains
hu: Enyhe havazás

en: Moderate snow grains
hu: Mérsékelt havazás

en: Heavy snow grains
hu: Sűrű hóesés

en: Ice crystals
hu: Jég

en: Ice pellets
hu: Jégdara

en: Few ice pellets
hu: Enyhe jégdarahullás

en: Moderate ice pellets
hu: Mérsékelt jégdarahullás

en: Heavy ice pellets
hu: Heves jégdarahullás

en: Ice pellet storm
hu: Jégdaravihar

en: Showers of ice pellets
hu: Zuhogó jégdara

en: Hail
hu: Jégeső

en: Hailstorm
hu: Vihar jégesővel

en: Hail showers
hu: Zuhogó jégeső

en: Small hail
hu: Kis szemű jégeső

en: Small hailstorm
hu: Viharos kis szemű jégeső

en: Showers of small hail
hu: Zuhogó kis szemű jégeső

en: Unknown precipitation
hu: Ismeretlen csapadék

en: Mist
hu: Pára

en: Fog in the vicinity
hu: Köd a környéken

en: Shallow fog
hu: Ködfoltok

en: Patches of fog
hu: Helyenként köd

en: Partial fog
hu: Szórványos ködfoltok

en: Freezing fog
hu: Jeges köd

en: Smoke
hu: Füst

en: Volcanic ash
hu: Vulkanikus hamu

en: Sand
hu: Homok

en: Blowing sand
hu: Homokfúvás

en: Drifting sand
hu: Erős homokfúvás

en: Haze
hu: Száraz légköri homály

en: Blowing sprays
hu: Szélfútta sópermet

en: Dust
hu: Por

en: Blowing dust
hu: Porfúvás

en: Drifting dust
hu: Erős porfúvás

en: Squall
hu: Széllökés

en: Sandstorm
hu: Homokvihar

en: Sandstorm in the vicinity
hu: Homokvihar a környéken

en: Heavy sandstorm
hu: Erőteljes homokvihar

en: Duststorm
hu: Porvihar

en: Duststorm in the vicinity
hu: Porvihar a környéken

en: Heavy duststorm
hu: Erős porvihar

en: Funnel cloud
hu: Tölcsérfelhő

en: Tornado
hu: Tornádó

en: Dust whirls
hu: Portölcsérek

en: Dust whirls in the vicinity
hu: Poros forgószél a közelben

note: Translators: this is a format string for strftime *             see `man 3 strftime` for more details
en: %a, %b %d / %H:%M
hu: %b. %e., %a. / %H.%M

en: Unknown observation time
hu: Ismeretlen észlelési idő

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: n/a
hu: –

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
hu: %0.1f csomó

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
hu: Beaufort erősség: %.1f

en: Calm
hu: Szélcsend

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
hu: %.1f mérföld

en: %H:%M
hu: %H.%M

en: Retrieval failed
hu: Letöltés sikertelen
