libmateweather 1.26.1 - en to id translation catalogue (151 entries)

en: Default
id: Standar

en: Invalid
id: Salah

note: Translators: meters per second
en: m/s
id: m/detik

note: Translators: kilometers per hour
en: km/h
id: km/jam

note: Translators: miles per hour
en: mph
id: mil per jam

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
id: knot

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
id: Skala Beaufort

note: Translators: miles
en: mi
id: mil

en: Show notifications
id: Tampilkan notifikasi

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
id: Tentukan apakah applet menampilkan notifikasi pada setiap update.

en: Update the data automatically
id: Perbarui data secara otomatis

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
id: Tentukan apakah applet secara otomatis memperbarui statistik cuacanya atau tidak.

en: Update interval
id: Jarak waktu pembaruan

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
id: Jarak, dalam detik, antara update otomatis.

en: Use metric units
id: Gunakan unit meter

en: Use metric units instead of english units.
id: Gunakan unit meter dari pada unit Inggris.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
id: 'mil'

en: Distance unit
id: Unit jarak

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
id: Unit yang diperlihatkan. Nilai 'meter', 'km', 'mil'

note: TRANSLATORS: pick a default pressure unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'inHg'
id: inHg

en: Pressure unit
id: Unit tekanan

en: The unit to use for pressure. Values: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.
id: Unit yang digunakan untuk tekanan. Nilai: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.

en: Speed unit
id: Unit kecepatan

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
id: Unit yang digunakan untuk kecepatan angin. Nilai: 'm/s', 'km/jam', 'mph', 'knot', 'Skala Beaufort'.

en: Temperature unit
id: Unit suhu

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
id: Unit yang digunakan untuk temperatur. Nilai: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.

en: Not used anymore
id: Tidak dipergunakan lagi

en: Display radar map
id: Tampilkan peta radar

en: Fetch a radar map on each update.
id: Ambil sebuah peta radar pada setiap kali pembaruan data.

note: TRANSLATORS: Change this to the default location name, used when you first start the Weather Applet. This is the common localised name that corresponds to the location code (DEFAULT_CODE) you will put on the next message. For example, for the Greek locale, we set this to "Athens", the capital city a
en: 'DEFAULT_LOCATION'
id: 'LOKASI_DEFAULT'

en: Weather location information
id: Informasi lokasi cuaca.

en: Weather location information.
id: Informasi lokasi cuaca.

note: TRANSLATORS: Change this to the code of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION name you put above. This is normally a four-letter (ICAO) code and can be found in https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in. NB. The web page is over 1.7MB 
en: 'DEFAULT_CODE'
id: 'KODE_DEFAULT'

en: Nearby city
id: Kota terdekat

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
id: Dekat dengan zona utama, seperti ibu kota, sebagai mana yang tercantum pada  https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

note: TRANSLATORS: Change this to the zone of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Normally, US and Canada locations have zones while the rest do not. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any zo
en: 'DEFAULT_ZONE'
id: 'ZONE_DEFAULT'

en: Zone location
id: Zona lokasi

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
id: Zona unik untuk kota, sebagai mana yang tercantum pada https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

note: TRANSLATORS: Change this to the radar of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Normally, US and Canada locations have radar names while the rest do not. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as
en: 'DEFAULT_RADAR'
id: 'RADAR_DEFAULT'

en: Radar location
id: Lokasi radar

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
id: Tiga digit panjang kode untuk menerima peta radar dari weather.com, ditemukan dari http://git.gnome.org/cgit/libmateweather/plain/data/Locations.xml.in

en: Weather for a city
id: Prakiraan Cuaca untuk kota

en: The city that mateweather displays information for.
id: Kota yang informasinya mau ditampilkan mateweather.

note: TRANSLATORS: Change this to the coordinates of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any coordinates you put here must also be present in the Locations.
en: 'DEFAULT_COORDINATES'
id: 'KOORDINAT_DEFAULT'

en: Location coordinates
id: Koordinat lokasi

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
id: Lintang dan bujur dari lokasi Anda ditampilkan dalam DD-MM-SS[NS]·DD-MM-SS[EW].

en: Use custom url for the radar map
id: Gunakan url tersendiri untuk peta radar

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
id: Jika benar, maka terima sebuah peta radar dari sebuah lokasi yang ditentukan oleh kunci "radar".

en: Url for the radar map
id: Url untuk peta radar

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
id: Url tersendiri dari di mana untuk menerima sebuah peta radar.

[ctx: timezone]
en: Unknown
id: Tidak diketahui

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
id: Gagal mendapatkan data METAR: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
id: Infocuaca lokasi hilang

en: Variable
id: Variabel

en: North
id: Utara

en: North - NorthEast
id: Utara - TimurLaut

en: Northeast
id: Timur Laut

en: East - NorthEast
id: Timur - TimurLaut

en: East
id: Timur

en: East - Southeast
id: Timur - Tenggara

en: Southeast
id: Tenggara

en: South - Southeast
id: Selatan - Tenggara

en: South
id: Selatan

en: South - Southwest
id: Selatan - Barat daya

en: Southwest
id: Barat Daya

en: West - Southwest
id: Barat - BaratDaya

en: West
id: Barat

en: West - Northwest
id: Barat - BaratLaut

en: Northwest
id: Barat Laut

en: North - Northwest
id: Utara - BaratLaut

en: Clear Sky
id: Langit Cerah

en: Broken clouds
id: Berawan sebagian

en: Scattered clouds
id: Berawan terpencar

en: Few clouds
id: Berawan sedikit

en: Overcast
id: Mendung

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
id: Hujan badai

en: Drizzle
id: Gerimis

en: Light drizzle
id: Gerimis tipis

en: Moderate drizzle
id: Gerimis sedang

en: Heavy drizzle
id: Gerimis lebat

en: Freezing drizzle
id: Gerimis salju

en: Rain
id: Hujan

en: Light rain
id: Hujan gerimis

en: Moderate rain
id: Hujan sedang

en: Heavy rain
id: Hujan lebat

en: Rain showers
id: Hujan pancuran kamar mandi

en: Freezing rain
id: Hujan membekukan

en: Snow
id: Salju

en: Light snow
id: Salju ringan

en: Moderate snow
id: Salju sedang

en: Heavy snow
id: Salju lebat

en: Snowstorm
id: Badai salju

en: Blowing snowfall
id: Hujan salju berangin

en: Snow showers
id: Mandi salju

en: Drifting snow
id: Salju hanyut

en: Snow grains
id: Butir-butir salju

en: Light snow grains
id: Butir-butir salju halus

en: Moderate snow grains
id: Butir-butir salju sedang

en: Heavy snow grains
id: Butir salju tebal

en: Ice crystals
id: Kristal es

en: Ice pellets
id: Butir es

en: Few ice pellets
id: Sedikit butir es

en: Moderate ice pellets
id: Butir es sedang

en: Heavy ice pellets
id: Butir es tebal

en: Ice pellet storm
id: Badai butir es

en: Showers of ice pellets
id: Mandi butiran es

en: Hail
id: Hujan es

en: Hailstorm
id: Badai es

en: Hail showers
id: Hujan badai es

en: Small hail
id: Badai kecil

en: Small hailstorm
id: Hujan badai kecil

en: Showers of small hail
id: Mandi hujan badai kecil

en: Unknown precipitation
id: Hujan tak dikenal

en: Mist
id: Kabut

en: Fog
id: Berkabut

en: Fog in the vicinity
id: Kabut di sekitar

en: Shallow fog
id: Kabut tipis

en: Patches of fog
id: Tambalan kabut

en: Partial fog
id: Kabut sebagian

en: Freezing fog
id: Kabut tebal

en: Smoke
id: Asap

en: Volcanic ash
id: Debu volkanik

en: Sand
id: Pasir

en: Blowing sand
id: Angir berpasir

en: Drifting sand
id: Angir berpasir

en: Haze
id: Kabut

en: Blowing sprays
id: Tiupan air

en: Dust
id: Debu

en: Blowing dust
id: Angin debu

en: Drifting dust
id: Berpasir

en: Squall
id: Angin Kencang

en: Sandstorm
id: Badai pasir

en: Sandstorm in the vicinity
id: Badai pasir pada angin kencang

en: Heavy sandstorm
id: Badai pasir yang berat

en: Duststorm
id: Badai debu

en: Duststorm in the vicinity
id: Badai debu pada angin kencang

en: Heavy duststorm
id: Badai debu yang berat

en: Funnel cloud
id: Awan corong

en: Dust whirls
id: Debu berputar

en: Dust whirls in the vicinity
id: Debu berputar dalam angin

note: Translators: this is a format string for strftime *             see `man 3 strftime` for more details
en: %a, %b %d / %H:%M
id: %a, %d %b/ %H:%M

en: Unknown observation time
id: Waktu pengamatan tidak diketahui

en: Unknown
id: Tidak diketahui

en: n/a
id: t/t

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
id: %0.1f knot

note: Translators: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
id: %.1f mil/jam

note: Translators: This is the wind speed in meters per second
en: %.1f m/s
id: %.1f m/detik

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
id: Tekanan Beaufort %.1f

en: Calm
id: Tenang

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
id: %.1f mil

en: Retrieval failed
id: Data gagal diambil
