libmateweather 1.26.1 - en to is translation catalogue (150 entries)

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Invalid
is: Ógilt

note: Translators: meters per second
en: m/s
is: m/sek

note: Translators: kilometers per hour
en: km/h
is: km/klst

note: Translators: miles per hour
en: mph
is: mi/klst

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
is: hnútar

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
is: Beaufort kvarði

en: Greenwich Mean Time
is: Miðtími Greenwich GMT

en: Show notifications
is: Birta tilkynningar

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
is: Stýrir hvort smáforritið birtir tilkynningar við uppfærslur eða ekki.

en: Update the data automatically
is: Uppfæra gögnin sjálfvirkt

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
is: Stýrir hvort smáforritið nær sjálfkrafa í uppfærðar veðurupplýsingar eða ekki.

en: Update interval
is: Uppfærslutíðni

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
is: Tímabil, í sekúndum milli sjálfvirkra uppfærslna.

en: Use metric units
is: Nota metrakerfi

en: Use metric units instead of english units.
is: Nota metrakerfið í staðin fyrir enskar einingar.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
is: 'mílur'

en: Distance unit
is: Eining fyrir vegalengdir

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
is: Mælieining sem nota á fyrir skyggni. Gildi: 'metrar', 'km' ,'mílur'.

en: Pressure unit
is: Eining fyrir þrýsting

en: The unit to use for pressure. Values: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.
is: Mælieining sem nota á fyrir loftþrýsting. Gildi: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg, 'atm'.

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
is: 'hnútar'

en: Speed unit
is: Eining fyrir hraða

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
is: Mælieining sem nota á fyrir vindhraða. Gildi: 'm/sek', 'km/klst, 'mph', 'hnútar', 'Beaufort kvarði'.

en: Temperature unit
is: Eining fyrir hitastig

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
is: Mælieining sem nota á fyrir hitastig. Gildi: 'Kelvin', 'Selsíusgráður', 'Fahrenheit'.

en: Not used anymore
is: Ekki notað lengur

en: Display radar map
is: Sýna radarmynd

en: Fetch a radar map on each update.
is: Ná í radarmynd við hverja uppfærslu.

note: TRANSLATORS: Change this to the default location name, used when you first start the Weather Applet. This is the common localised name that corresponds to the location code (DEFAULT_CODE) you will put on the next message. For example, for the Greek locale, we set this to "Athens", the capital city a
en: 'DEFAULT_LOCATION'
is: Reykjavík

en: Weather location information
is: Upplýsingar um núverandi staðsetningu veðurupplýsinga

en: Weather location information.
is: Staðsetning veðurupplýsinga

note: TRANSLATORS: Change this to the code of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION name you put above. This is normally a four-letter (ICAO) code and can be found in https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in. NB. The web page is over 1.7MB 
en: 'DEFAULT_CODE'
is: BIRK

en: Nearby city
is: Næsta bæjarfélag

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
is: Næsti umtalsverði byggðakjarni, svo sem borg eða kauptún, sem skilgreind eru í http://git.gnome.org/cgit/libmateweather/plain/data/Locations.xml.in

note: TRANSLATORS: Change this to the zone of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Normally, US and Canada locations have zones while the rest do not. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any zo
en: 'DEFAULT_ZONE'
is: Atlantic/Reykjavik

en: Zone location
is: Svæði

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
is: Skilgreining fyrir svæði borgarinnar, eins og skilgreint er á http://git.gnome.org/cgit/libmateweather/plain/data/Locations.xml.in

en: Radar location
is: Staðsetning radars

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
is: Þriggja stafa kóði til að ná í radarmyndir frá weather.com, kóðan má finna á http://git.gnome.org/cgit/libmateweather/plain/data/Locations.xml.in

en: Weather for a city
is: Veður í ákveðinni borg

en: The city that mateweather displays information for.
is: Borgin sem mateweather birtir upplýsingar fyrir.

note: TRANSLATORS: Change this to the coordinates of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any coordinates you put here must also be present in the Locations.
en: 'DEFAULT_COORDINATES'
is: 64.150000 -21.950000

en: Location coordinates
is: Hnit staðsetningar

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
is: Breidd og lengd staðsetningar þinnar, skilgreint sem DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].

en: Use custom url for the radar map
is: Nota sérsniðna slóð fyrir radarmyndir

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
is: Ef þetta er valið verður náð í yfirlitsmynd með radarupplýsingum sem skilgreindar eru með "Radar" hnappnum.

en: Url for the radar map
is: Slóð fyrir radarmyndir

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
is: Sérsniðin slóð sem notuð er til að finna radarmynd.

[ctx: timezone]
en: Unknown
is: Óþekktur

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
is: Mistókst að ná í METAR gögn: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
is: Upplýsingar vantar um þessa staðsetningu

en: Variable
is: Breyta

en: North
is: Norður

en: North - NorthEast
is: Norð - Norðaustan

en: Northeast
is: Norðaustan

en: East - NorthEast
is: Aust - Norðaustan

en: East
is: Austur

en: East - Southeast
is: Aust - Suðaustan

en: Southeast
is: Suðaustan

en: South - Southeast
is: Suð - Suðaustan

en: South
is: Suður

en: South - Southwest
is: Suð - Suðvestan

en: Southwest
is: Suðvestan

en: West - Southwest
is: Vest - Suðvestan

en: West
is: Vestur

en: West - Northwest
is: Vest - Norðvestan

en: Northwest
is: Norðvestan

en: North - Northwest
is: Norð - Norðvestan

en: Clear Sky
is: Heiðskírt

en: Broken clouds
is: Skýjað með köflum

en: Scattered clouds
is: Léttskýjað

en: Few clouds
is: Hálfskýjað

en: Overcast
is: Alskýjað

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
is: Þrumuveður

en: Drizzle
is: Súld

en: Light drizzle
is: Dálítil súld

en: Moderate drizzle
is: Miðlungs súld

en: Heavy drizzle
is: Mikil súld

en: Freezing drizzle
is: Frostsúld

en: Rain
is: Rigning

en: Light rain
is: Dálítil rigning

en: Moderate rain
is: Miðlungs rigning

en: Heavy rain
is: Úrfelli

en: Rain showers
is: Skúrir

en: Freezing rain
is: Frostrigning

en: Snow
is: Snjór

en: Light snow
is: Dálítil snjókoma

en: Moderate snow
is: Miðlungs snjókoma

en: Heavy snow
is: Mikil snjókoma

en: Snowstorm
is: Kafaldsbylur

en: Blowing snowfall
is: Snjóbylur

en: Snow showers
is: Snjóél

en: Drifting snow
is: Skafrenningur

en: Snow grains
is: Kornsnjór

en: Light snow grains
is: Dálítill kornsnjór

en: Moderate snow grains
is: Miðlungs kornsnjór

en: Heavy snow grains
is: Mikill kornsnjór

en: Ice crystals
is: Ískristallar

en: Ice pellets
is: Ískorn

en: Few ice pellets
is: Dálítil ískorn

en: Moderate ice pellets
is: Miðlungs ískorn

en: Heavy ice pellets
is: Mikil ískorn

en: Ice pellet storm
is: Ískornastormur

en: Showers of ice pellets
is: Ískorn á dreif

en: Hail
is: Haglél

en: Hailstorm
is: Haglstormur

en: Hail showers
is: Dreifð haglél

en: Small hail
is: Smáhaglaél

en: Small hailstorm
is: Gengur á með smáhaglaéljum

en: Showers of small hail
is: Dreifð smáhaglaél

en: Unknown precipitation
is: Óþekkt úrkoma

en: Mist
is: Mistur

en: Fog
is: Þoka

en: Fog in the vicinity
is: Þoka í grennd

en: Shallow fog
is: Þokumóða

en: Patches of fog
is: Þokudreifar

en: Partial fog
is: Þoka á köflum

en: Freezing fog
is: Frostþoka

en: Smoke
is: Reykur

en: Volcanic ash
is: Gosaska

en: Sand
is: Sandur

en: Blowing sand
is: Sandfok

en: Drifting sand
is: Sandrenningur

en: Haze
is: Mistur

en: Blowing sprays
is: Særok

en: Dust
is: Ryk

en: Blowing dust
is: Moldrok

en: Drifting dust
is: Moldrenningur

en: Squall
is: Rokur

en: Sandstorm
is: Sandfok

en: Sandstorm in the vicinity
is: Sandfok í grennd

en: Heavy sandstorm
is: Þétt sandfok

en: Duststorm
is: Rykstormur

en: Duststorm in the vicinity
is: Rykstormur í grennd

en: Heavy duststorm
is: Þéttur rykstormur

en: Funnel cloud
is: Skýstrokkur

en: Tornado
is: Hvirfilbylur

en: Dust whirls
is: Rykhvirflar

en: Dust whirls in the vicinity
is: Rykhvirflar í grennd

en: Unknown observation time
is: Óþekktur athugunartími

en: Unknown
is: Óþekktur

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
is: %0.1f hnútar

note: Translators: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
is: %.1f mi/klst

note: Translators: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
is: %.1f km/klst

note: Translators: This is the wind speed in meters per second
en: %.1f m/s
is: %.1f m/sek

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
is: %.1f á Beaufort kvarða

en: Calm
is: Logn

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
is: %.1f mílur

en: Retrieval failed
is: Ekki tókst að ná í upplýsingar
