libmateweather 1.26.1 - en to it translation catalogue (161 entries)

en: Default
it: Predefinito

en: Invalid
it: Non valido

note: Translators: meters per second
en: m/s
it: Metri al secondo

note: Translators: kilometers per hour
en: km/h
it: Kilometri all'ora

note: Translators: miles per hour
en: mph
it: Miglia all'ora

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
it: Nodi

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
it: Scala Beaufort

note: Translators: kilopascals
en: kPa
it: kilopascal

note: Translators: hectopascals
en: hPa
it: ettopascal

note: Translators: millibars
en: mb
it: Millibar

note: Translators: millimeters of mercury
en: mmHg
it: Millimetri di mercurio

note: Translators: inches of mercury
en: inHg
it: Pollici di mercurio

note: Translators: atmosphere
en: atm
it: Atmosfere

note: Translators: meters
en: m
it: metri

note: Translators: kilometers
en: km
it: Kilometri

note: Translators: miles
en: mi
it: miglia

en: Greenwich Mean Time
it: Tempo medio di Greenwich (GMT)

en: Show notifications
it: Mostra notifiche

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
it: Determina se l'applet deve mostrare una notifica ad ogni aggiornamento.

en: Update the data automatically
it: Aggiorna i dati automaticamente

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
it: Determina se l'applet deve aggiornare automaticamente le statistiche meteo oppure no.

en: Update interval
it: Intervallo di aggiornamento

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
it: L'intervallo, in secondi, fra ogni aggiornamento automatico.

en: Use metric units
it: Usa il sistema metrico decimale

en: Use metric units instead of english units.
it: Usa il sistema metrico decimale invece del sistema inglese.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
it: 'miglia'

en: Distance unit
it: Unità di distanza

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
it: L'unità da usare per la visibilità. Valori possibili: 'metri', 'chilometri', 'miglia'.

en: Pressure unit
it: Unità di pressione

en: The unit to use for pressure. Values: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.
it: Questa è l'unità da utilizzare per la pressione. I possibili valori sono: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
it: 'nodi'

en: Speed unit
it: Unità di velocità

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
it: L'unità da usare per la velocità del vento. Valori possibili: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'scala Beaufort'.

en: Temperature unit
it: Unità di temperatura

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
it: L'unità da usare per la temperatura. Valori possibili: 'Kelvin', 'Centigradi', 'Fahrenheit'.

en: Not used anymore
it: Non più usato

en: Display radar map
it: Mostrare la mappa radar

en: Fetch a radar map on each update.
it: Scarica una mappa radar ad ogni aggiornamento.

note: TRANSLATORS: Change this to the default location name, used when you first start the Weather Applet. This is the common localised name that corresponds to the location code (DEFAULT_CODE) you will put on the next message. For example, for the Greek locale, we set this to "Athens", the capital city a
en: 'DEFAULT_LOCATION'
it: 'POSIZIONE_PREDEFINITA'

en: Weather location information
it: Informazioni meteo per località

en: Weather location information.
it: Informazioni meteo per località.

note: TRANSLATORS: Change this to the code of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION name you put above. This is normally a four-letter (ICAO) code and can be found in https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in. NB. The web page is over 1.7MB 
en: 'DEFAULT_CODE'
it: 'CODICE_PREDEFINITO'

en: Nearby city
it: Città vicina

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
it: Nelle vicinanze della zona principale, come una città capitale, come trovi in https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

note: TRANSLATORS: Change this to the zone of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Normally, US and Canada locations have zones while the rest do not. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any zo
en: 'DEFAULT_ZONE'
it: 'ZONA_PREDEFINITA'

en: Zone location
it: Ubicazione fuso orario

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
it: Un zona univoca per la città, come trovi in https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

note: TRANSLATORS: Change this to the radar of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Normally, US and Canada locations have radar names while the rest do not. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as
en: 'DEFAULT_RADAR'
it: 'RADAR_PREDEFINITO'

en: Radar location
it: Località del radar

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
it: Un codice di tre cifre per recuperare mappe radar da weather.com, trovato in https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Weather for a city
it: Condizioni per una città

en: The city that mateweather displays information for.
it: La città su cui mateweather mostra informazioni

note: TRANSLATORS: Change this to the coordinates of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any coordinates you put here must also be present in the Locations.
en: 'DEFAULT_COORDINATES'
it: 'COORDINATE_PREDEFINITE'

en: Location coordinates
it: Coordinate della località

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
it: Latitudine e longitudine della propria località espresse come "GG-MM-SS[NS] GG-MM-SS[EO]".

en: Use custom url for the radar map
it: Usa URL personalizzata per la mappa radar

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
it: Se impostata a "vero", viene scaricata una mappa radar da una posizione specificata nella chiave "radar".

en: Url for the radar map
it: URL per la mappa radar

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
it: URL personalizzata da cui recuperare una mappa radar.

[ctx: timezone]
en: Unknown
it: Sconosciuto

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
it: Recupero dei dati METAR non riuscito: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
it: Località con WeatherInfo mancante

en: Variable
it: Variabile

en: North
it: Nord

en: North - NorthEast
it: Nord / Nord-Est

en: Northeast
it: Nord-Est

en: East - NorthEast
it: Est / Nord-Est

en: East
it: Est

en: East - Southeast
it: Est / Sud-Est

en: Southeast
it: Sud-Est

en: South - Southeast
it: Sud / Sud-Est

en: South
it: Sud

en: South - Southwest
it: Sud / Sud-Ovest

en: Southwest
it: Sud-Ovest

en: West - Southwest
it: Ovest / Sud-Ovest

en: West
it: Ovest

en: West - Northwest
it: Ovest / Nord-Ovest

en: Northwest
it: Nord-Ovest

en: North - Northwest
it: Nord / Nord-Ovest

en: Clear Sky
it: Cielo sereno

en: Broken clouds
it: Nuvolosità sparsa

en: Scattered clouds
it: Poco nuvoloso

en: Few clouds
it: Nuvole rade

en: Overcast
it: Coperto

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
it: Temporale

en: Drizzle
it: Pioggia fine

en: Light drizzle
it: Pioggia leggera

en: Moderate drizzle
it: Pioggia fine moderata

en: Heavy drizzle
it: Pioggia fine insistente

en: Freezing drizzle
it: Pioggia fine ghiacciata

en: Rain
it: Pioggia

en: Light rain
it: Pioggia leggera

en: Moderate rain
it: Pioggia moderata

en: Heavy rain
it: Pioggia intensa

en: Rain showers
it: Rovesci di pioggia

en: Freezing rain
it: Pioggia ghiacciata

en: Snow
it: Neve

en: Light snow
it: Nevischio

en: Moderate snow
it: Neve moderata

en: Heavy snow
it: Neve intensa

en: Snowstorm
it: Tempesta di neve

en: Blowing snowfall
it: Nevicata a vento

en: Snow showers
it: Rovesci di neve

en: Drifting snow
it: Nevicata a vento

en: Snow grains
it: Neve ghiacciata

en: Light snow grains
it: Neve ghiacciata leggera

en: Moderate snow grains
it: Neve ghiacciata moderata

en: Heavy snow grains
it: Neve ghiacciata intensa

en: Ice crystals
it: Cristalli di ghiaccio

en: Ice pellets
it: Gragnuola

en: Few ice pellets
it: Gragnuola rada

en: Moderate ice pellets
it: Gragnuola moderata

en: Heavy ice pellets
it: Gragnuola intensa

en: Ice pellet storm
it: Tempesta di gragnuola

en: Showers of ice pellets
it: Rovesci di gragnuola

en: Hail
it: Grandine

en: Hailstorm
it: Tempesta di grandine

en: Hail showers
it: Rovesci di grandine

en: Small hail
it: Piccola grandine

en: Small hailstorm
it: Leggera tempesta di piccola grandine

en: Showers of small hail
it: Rovesci di piccola grandine

en: Unknown precipitation
it: Precipitazione sconosciuta

en: Mist
it: Foschia

en: Fog
it: Nebbia

en: Fog in the vicinity
it: Nebbia nelle vicinanze

en: Shallow fog
it: Nebbia al suolo

en: Patches of fog
it: Banchi di nebbia

en: Partial fog
it: Nebbia parziale

en: Freezing fog
it: Nebbia ghiacciata

en: Smoke
it: Fumo

en: Volcanic ash
it: Cenere vulcanica

en: Sand
it: Sabbia

en: Blowing sand
it: Sabbia a vento

en: Drifting sand
it: Sabbia a vento

en: Haze
it: Bruma

en: Blowing sprays
it: Raffiche a vento

en: Dust
it: Polvere

en: Blowing dust
it: Polvere a vento

en: Drifting dust
it: Polvere a vento

en: Squall
it: Scrosci

en: Sandstorm
it: Tempesta di sabbia

en: Sandstorm in the vicinity
it: Tempesta di sabbia nelle vicinanze

en: Heavy sandstorm
it: Tempesta di sabbia intensa

en: Duststorm
it: Tempesta di polvere

en: Duststorm in the vicinity
it: Tempesta di polvere nelle vicinanze

en: Heavy duststorm
it: Tempesta di polvere intensa

en: Funnel cloud
it: Nuvola da tornado

en: Dust whirls
it: Turbini di polvere

en: Dust whirls in the vicinity
it: Turbini di polvere nelle vicinanze

note: Translators: this is a format string for strftime *             see `man 3 strftime` for more details
en: %a, %b %d / %H:%M
it: %a, %d %b alle %k.%M

en: Unknown observation time
it: Ora di osservazione sconosciuta

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: n/a
it: n/d

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
it: %0.1f nodi

note: Translators: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
it: %.1f mp/h

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
it: Forza %.1f Beaufort

en: Calm
it: Calma

note: Translators: This is pressure in atmospheres
en: %.3f atm
it: %.3f atmosfere

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
it: %.1f miglia

note: Translators: This is the visibility in meters
en: %.0fm
it: %.0f m

en: Retrieval failed
it: Recupero non riuscito
