libmateweather 1.26.1 - en to ja translation catalogue (163 entries)

en: Default
ja: 既定

en: Invalid
ja: 無効

note: Translators: meters per second
en: m/s
ja: メートル/秒

note: Translators: kilometers per hour
en: km/h
ja: キロメートル/時

note: Translators: miles per hour
en: mph
ja: マイル/時

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
ja: ノット

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
ja: ビューフォート（風力）階級

note: Translators: kilopascals
en: kPa
ja: キロパスカル

note: Translators: hectopascals
en: hPa
ja: ヘクトパスカル

note: Translators: millibars
en: mb
ja: ミリバール

note: Translators: millimeters of mercury
en: mmHg
ja: mmHg (水銀柱ミリメートル)

note: Translators: inches of mercury
en: inHg
ja: inHg (水銀柱インチ)

note: Translators: atmosphere
en: atm
ja: アトム

note: Translators: kilometers
en: km
ja: キロメートル

note: Translators: miles
en: mi
ja: マイル

en: Greenwich Mean Time
ja: グリニッジ標準時

en: Show notifications
ja: 通知を表示する

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
ja: 更新毎にアプレットに通知を表示するかを決定する

en: Update the data automatically
ja: 自動的にデータを更新する

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
ja: 天気の統計情報を自動的に更新するかどうかを決定します

en: Update interval
ja: 更新間隔

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
ja: 自動的に更新する間隔 (秒単位) です。

en: Use metric units
ja: メートル表記を使用する

en: Use metric units instead of english units.
ja: 英国単位のかわりにメートル表記を使用します。

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
ja: 'マイル'

en: Distance unit
ja: 距離の単位

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
ja: 視界の単位。m、km、マイルを選択可能です。

note: TRANSLATORS: pick a default pressure unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'inHg'
ja: '水銀柱インチ'

en: Pressure unit
ja: 気圧の単位

en: The unit to use for pressure. Values: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.
ja: 気圧に用いる単位: 'キロパスカル'、'ヘクトパスカル'、'ミリバール'、'水銀柱ミリ'、'水銀柱インチ'、'標準気圧'

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
ja: 'ノット'

en: Speed unit
ja: 風速の単位

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
ja: 風速の単位。m/s、km/h、mph、ノット、ビューフォート階級を選択可能です。

note: TRANSLATORS: pick a temperature unit that should be used by default in your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'Fahrenheit'
ja: '華氏'

en: Temperature unit
ja: 気温の単位

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
ja: 温度の単位。ケルビン、摂氏、華氏を選択可能です。

en: Not used anymore
ja: 未使用

en: Display radar map
ja: レーダー・マップの表示

en: Fetch a radar map on each update.
ja: 更新時にレーダー・マップを同期します。

en: Weather location information
ja: 都市情報

en: Weather location information.
ja: 場所に関連する情報です。

en: Nearby city
ja: 近隣都市

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
ja: 首都などの、近くの有名なゾーンです。詳細は https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in を参照してください。

en: Zone location
ja: ゾーン

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
ja: 都市を一意に識別するためゾーンです。詳細はhttps://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in を参照して下さい。

en: Radar location
ja: レーダーの場所

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
ja: weather.com からレーダー・マップを取得するのに必要な３桁の数値です。詳細は https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in を参照して下さい。

en: Weather for a city
ja: 都市の天気

en: The city that mateweather displays information for.
ja: お天気 MATE で情報を表示する都市です。

en: Location coordinates
ja: 場所の座標

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
ja: 場所の緯度と経度を DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS [EW] で表したものです。

en: Use custom url for the radar map
ja: レーダー・マップの URL をカスタマイズする

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
ja: TRUE にすると、"radar" キーで指定した場所のレーダー・マップを取得します。

en: Url for the radar map
ja: レーダー・マップの URL

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
ja: レーダー・マップを取得する URL です。

[ctx: timezone]
en: Unknown
ja: 不明

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
ja: METAR データの取得に失敗しました: (%d) %s

en: WeatherInfo missing location
ja: 天気情報の場所が指定されていません

en: Variable
ja: 変数

en: North
ja: 北

en: North - NorthEast
ja: 北北東

en: Northeast
ja: 北東

en: East - NorthEast
ja: 東北東

en: East
ja: 東

en: East - Southeast
ja: 東南東

en: Southeast
ja: 南東

en: South - Southeast
ja: 南南東

en: South
ja: 南

en: South - Southwest
ja: 南南西

en: Southwest
ja: 南西

en: West - Southwest
ja: 西南西

en: West
ja: 西

en: West - Northwest
ja: 西北西

en: Northwest
ja: 北西

en: North - Northwest
ja: 北北西

en: Clear Sky
ja: 快晴

en: Broken clouds
ja: 断続的に曇り

en: Scattered clouds
ja: まばらに曇り

en: Few clouds
ja: わずかに曇り

en: Overcast
ja: 曇り

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
ja: 雷雨

en: Drizzle
ja: 霧雨

en: Light drizzle
ja: 軽い霧雨

en: Moderate drizzle
ja: 穏やかな霧雨

en: Heavy drizzle
ja: 激しい霧雨

en: Freezing drizzle
ja: 凍った霧雨

en: Rain
ja: 雨

en: Light rain
ja: 軽い雨

en: Moderate rain
ja: 穏やかな雨

en: Heavy rain
ja: 激しい雨

en: Rain showers
ja: 打ちつけるような雨

en: Freezing rain
ja: 凍った雨

en: Snow
ja: 雪

en: Light snow
ja: 軽い雪

en: Moderate snow
ja: 穏やかな雪

en: Heavy snow
ja: 激しい雪

en: Snowstorm
ja: 吹雪

en: Blowing snowfall
ja: 降り積もる雪

en: Snow showers
ja: 打ちつけるような雪

en: Drifting snow
ja: 雪の吹きだまり

en: Snow grains
ja: 雪の粒

en: Light snow grains
ja: 軽い雪の粒

en: Moderate snow grains
ja: 穏やかな雪の粒

en: Heavy snow grains
ja: 激しい雪の粒

en: Ice crystals
ja: 氷晶

en: Ice pellets
ja: 霰 (あられ)

en: Few ice pellets
ja: 少量の霰 (あられ)

en: Moderate ice pellets
ja: 穏やかな霰 (あられ)

en: Heavy ice pellets
ja: 激しい霰 (あられ)

en: Ice pellet storm
ja: 霰 (あられ) 混じりの嵐

en: Showers of ice pellets
ja: 打ちつけるような霰 (あられ)

en: Hail
ja: 雹 (ひょう)

en: Hailstorm
ja: 雹を伴う嵐

en: Hail showers
ja: 打ちつけるような雹 (ひょう)

en: Small hail
ja: 小さな雹 (ひょう)

en: Small hailstorm
ja: 雹を伴う小さな嵐

en: Showers of small hail
ja: 打ちつけるような雹 (ひょう)

en: Unknown precipitation
ja: 不明な降雨

en: Mist
ja: 靄 (もや)

en: Fog
ja: 霧

en: Fog in the vicinity
ja: 近隣が霧

en: Shallow fog
ja: 浅い霧

en: Patches of fog
ja: 一部が霧

en: Partial fog
ja: 部分的に霧

en: Freezing fog
ja: 凍った霧

en: Smoke
ja: 煙

en: Volcanic ash
ja: 火山灰

en: Sand
ja: 砂

en: Blowing sand
ja: 風砂

en: Drifting sand
ja: 砂の吹きだまり

en: Haze
ja: 煙霧

en: Blowing sprays
ja: 風のある噴霧

en: Dust
ja: 塵 (じん)

en: Blowing dust
ja: 風のある塵 (じん)

en: Drifting dust
ja: 塵 (じん) の吹きだまり

en: Squall
ja: スコール

en: Sandstorm
ja: 砂嵐

en: Sandstorm in the vicinity
ja: 近隣が砂嵐

en: Heavy sandstorm
ja: 激しい砂嵐

en: Duststorm
ja: 砂じん嵐

en: Duststorm in the vicinity
ja: 近隣が砂じん嵐

en: Heavy duststorm
ja: 激しい砂じん嵐

en: Funnel cloud
ja: ろうと雲

en: Tornado
ja: 竜巻

en: Dust whirls
ja: 塵旋風 (じんせんぷう)

en: Dust whirls in the vicinity
ja: 近隣が塵旋風 (じんせんぷう)

note: Translators: this is a format string for strftime *             see `man 3 strftime` for more details
en: %a, %b %d / %H:%M
ja: %B%e日 (%a) / %k:%M

en: Unknown observation time
ja: 不明な観察時刻

en: Unknown
ja: 不明

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
ja: %0.1f ノット

note: Translators: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
ja: %.1f マイル/時

note: Translators: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
ja: %.1f キロメートル/時

note: Translators: This is the wind speed in meters per second
en: %.1f m/s
ja: %.1f メートル/秒

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
ja: ビューフォート風力 %.1f

en: Calm
ja: 凪

note: Translators: This is pressure in kiloPascals
en: %.2f kPa
ja: %.2f キロパスカル

note: Translators: This is pressure in hectoPascals
en: %.2f hPa
ja: %.2f ヘクトパスカル

note: Translators: This is pressure in millibars
en: %.2f mb
ja: %.2f ミリバール

note: Translators: This is pressure in atmospheres
en: %.3f atm
ja: %.3f アトム

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
ja: %.1f マイル

note: Translators: This is the visibility in kilometers
en: %.1f km
ja: %.1f キロメートル

note: Translators: This is the visibility in meters
en: %.0fm
ja: %.0fメートル

en: Retrieval failed
ja: 取得に失敗しました
