libmateweather 1.26.1 - en to kk translation catalogue (127 entries)

en: Default
kk: Бастапқы

note: Translators: Kelvin
en: K
kk: К

en: Invalid
kk: Қате

note: Translators: meters per second
en: m/s
kk: м/с

note: Translators: kilometers per hour
en: km/h
kk: км/сағ

note: Translators: miles per hour
en: mph
kk: миля/сағ

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
kk: кнот

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
kk: Бофорт шкаласы

note: Translators: kilopascals
en: kPa
kk: кПа

note: Translators: hectopascals
en: hPa
kk: гПа

note: Translators: millibars
en: mb
kk: мб

note: Translators: millimeters of mercury
en: mmHg
kk: мм сын. бағ

note: Translators: inches of mercury
en: inHg
kk: дюйм сын. бағ

note: Translators: atmosphere
en: atm
kk: атм

note: Translators: meters
en: m
kk: м

note: Translators: kilometers
en: km
kk: км

note: Translators: miles
en: mi
kk: миля

en: Greenwich Mean Time
kk: Гринвич бойынша

en: Show notifications
kk: Хабарламаларды көрсету

en: Update interval
kk: Жаңарту аралығы

en: Distance unit
kk: Ара қашықтықтың өлшем бірлігі

en: Pressure unit
kk: Қысымның өлшем бірлігі

en: Speed unit
kk: Жылдамдықтың өлшем бірлігі

en: Temperature unit
kk: Температураның өлшем бірлігі

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
kk: Радарлық карталарды алу сілтемесі.

[ctx: timezone]
en: Unknown
kk: Белгісіз

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
kk: METAR деректерін алу сәтсіз аяқталды: %d %s.

en: Variable
kk: Айнымалы

en: North
kk: Солтүстік

en: North - NorthEast
kk: Солтүстік — Солтүстік-Шығыс

en: Northeast
kk: Солтүстік-Шығыс

en: East - NorthEast
kk: Шығыс — Солтүстік-Шығыс

en: East
kk: Шығыс

en: East - Southeast
kk: Шығыс — Оңтүстік-Шығыс

en: Southeast
kk: Оңтүстік-Шығыс

en: South - Southeast
kk: Оңтүстік — Оңтүстік-Шығыс

en: South
kk: Оңтүстік

en: South - Southwest
kk: Оңтүстік — Оңтүстік-Батыс

en: Southwest
kk: Оңтүстік-Батыс

en: West - Southwest
kk: Батыс — Оңтүстік-Батыс

en: West
kk: Батыс

en: West - Northwest
kk: Батыс — Солтүстік-Батыс

en: Northwest
kk: Солтүстік-Батыс

en: North - Northwest
kk: Солтүстік — Солтүстік-Батыс

en: Clear Sky
kk: Ашық аспан

en: Broken clouds
kk: Ашылуы бар бұлттылық

en: Scattered clouds
kk: Шашыранды бұлттылық

en: Few clouds
kk: Біршама бұлттылық

en: Overcast
kk: Тұтас бұлттылық

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
kk: Найзағай

en: Drizzle
kk: Сіркіреген жауын

en: Light drizzle
kk: Шағын сіркіреген жауын

en: Moderate drizzle
kk: Орташа сіркіреген жауын

en: Heavy drizzle
kk: Қатты сіркіреген жауын

en: Freezing drizzle
kk: Бұршағы бар сіркіреген жауын

en: Rain
kk: Жаңбыр

en: Light rain
kk: Шағын жаңбыр

en: Moderate rain
kk: Орташа жаңбыр

en: Heavy rain
kk: Қатты жаңбыр

en: Rain showers
kk: Өте қатты жаңбыр

en: Freezing rain
kk: Бұршағы бар жаңбыр

en: Snow
kk: Қар

en: Light snow
kk: Шағын қар

en: Moderate snow
kk: Орташа қар

en: Heavy snow
kk: Қатты қар

en: Snowstorm
kk: Боран

en: Blowing snowfall
kk: Қар жауу

en: Snow showers
kk: Қатты боран

en: Drifting snow
kk: Қар басу

en: Snow grains
kk: Ақ қиыршық қар

en: Light snow grains
kk: Шағын ақ қиыршық қар

en: Moderate snow grains
kk: Орташа ақ қиыршық қар

en: Heavy snow grains
kk: Қатты ақ қиыршық қар

en: Ice crystals
kk: Мұз кристалдары

en: Hail
kk: Бұршақ

en: Hailstorm
kk: Бұршақты боран

en: Hail showers
kk: Ашылуы бар бұршақ

en: Small hail
kk: Шағын бұршақ

en: Small hailstorm
kk: Шағын бұршақты боран

en: Showers of small hail
kk: Жауынды шағын бұршақ

en: Unknown precipitation
kk: Белгісіз жауын-шашын

en: Mist
kk: Жер бетіндегі тұман

en: Fog
kk: Тұман

en: Fog in the vicinity
kk: Маңайдағы тұман

en: Shallow fog
kk: Сирек тұман

en: Patches of fog
kk: Кей жерде тұман

en: Partial fog
kk: Кейде тұман

en: Freezing fog
kk: Үспелі тұман

en: Smoke
kk: Түтін

en: Volcanic ash
kk: Жанартау күлі

en: Sand
kk: Құм

en: Blowing sand
kk: Жер бетіндегі құмды боран

en: Drifting sand
kk: Құмды боран басуы

en: Haze
kk: Шаңды мұнар

en: Blowing sprays
kk: Шаңды жел екпіндері

en: Dust
kk: Шаң

en: Blowing dust
kk: Жер бетіндегі шаңды боран

en: Drifting dust
kk: Шаңды боран басуы

en: Squall
kk: Дауыл

en: Sandstorm
kk: Құмды боран

en: Sandstorm in the vicinity
kk: Маңайдағы құмды боран

en: Heavy sandstorm
kk: Қатты құмды боран

en: Duststorm
kk: Шаңды боран

en: Duststorm in the vicinity
kk: Маңайдағы шаңды боран

en: Heavy duststorm
kk: Қатты шаңды боран

en: Funnel cloud
kk: Құйын

en: Tornado
kk: Торнадо

en: Dust whirls
kk: Шаңды ұйтқыма жел

en: Dust whirls in the vicinity
kk: Маңайдағы шаңды ұйтқыма жел

en: Unknown observation time
kk: Бақылау уақыты белгісіз

en: Unknown
kk: Белгісіз

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
kk: %0.1f кнот

note: Translators: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
kk: %.1f миля/сағ

note: Translators: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
kk: %.1f км/сағ

note: Translators: This is the wind speed in meters per second
en: %.1f m/s
kk: %.1f м/с

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
kk: Бофорт шкаласы бойынша %.1f

en: Calm
kk: Тыныш

note: Translators: This is pressure in inches of mercury
en: %.2f inHg
kk: %.1f дюйм сын. бағ

note: Translators: This is pressure in millimeters of mercury
en: %.1f mmHg
kk: %.1f мм сын. бағ

note: Translators: This is pressure in kiloPascals
en: %.2f kPa
kk: %.2f кПА

note: Translators: This is pressure in hectoPascals
en: %.2f hPa
kk: %.2f гПа

note: Translators: This is pressure in millibars
en: %.2f mb
kk: %.2f мб

note: Translators: This is pressure in atmospheres
en: %.3f atm
kk: %.3f атм

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
kk: %.1f миля

note: Translators: This is the visibility in kilometers
en: %.1f km
kk: %.1f км

note: Translators: This is the visibility in meters
en: %.0fm
kk: %.0f м

en: Retrieval failed
kk: Алу сәтсіз
