libmateweather 1.26.1 - en to kn translation catalogue (129 entries)

en: Default
kn: ಪೂರ್ವನಿಯೋಜಿತ

en: Invalid
kn: ಅಮಾನ್ಯ

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
kn: ನಾಟ್‌ಗಳು

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
kn: ಬೋಫರ್ಟ್ ಘಟಕ

en: Greenwich Mean Time
kn: ಗ್ರೀನ್‌ವಿಚ್ ಸರಾಸರಿ ಸಮಯ

en: Update the data automatically
kn: ಮಾಹಿತಿಯನ್ನು ಸ್ವಯಂಚಾಲಿತವಾಗಿ ಅಪ್ ಡೇಟ್ ಮಾಡು

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
kn: ಹವಾಮಾನ ಆಪ್ಲೆಟ್‌ ತಾನಾಗಿಯೆ ಹವಾಮಾನ ಅಂಕಿಅಂಶಗಳನ್ನು ಅಪ್‌ಡೇಟ್ ಮಾಡುತ್ತದೆಯೆ ಅಥವ ಇಲ್ಲವೆ ಎಂದು ನಿರ್ಧರಿಸುತ್ತದೆ.

en: Update interval
kn: ಅಪ್ಡೇಟ್‌ನ ನಡುವಿನ ಅಂತರ

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
kn: ಸ್ವಯಂಚಾಲಿತ ಅಪ್ಡೇಟ್‌ಗಳ ನಡುವಿನ ವಿರಾಮ, ಸೆಕೆಂಡುಗಳಲ್ಲಿ.

en: Use metric units
kn: ಮೆಟ್ರಿಕ್‌ ಘಟಕಗಳನ್ನು ಉಪಯೋಗಿಸಿ

en: Use metric units instead of english units.
kn: ಇಂಗ್ಲೀಷ್ ಘಟಕಗಳ ಬದಲಾಗಿ ಮೆಟ್ರಿಕ್ ಪದ್ದತಿಯ ಘಟಕಗಳನ್ನು ಉಪಯೋಗಿಸಿ.

en: Distance unit
kn: ದೂರದ/ಅಂತರದ ಮಾಪಕ

en: Pressure unit
kn: ಒತ್ತಡದ ಘಟಕ

en: Speed unit
kn: ವೇಗದ ಘಟಕ

en: Temperature unit
kn: ತಾಪಮಾನದ ಘಟಕ

en: Not used anymore
kn: ಇದು ಈಗ ಬಳಸಲ್ಪಡುವುದಿಲ್ಲ

en: Display radar map
kn: ರಾಡಾರ್ ನಕ್ಷೆಯನ್ನು ಪ್ರದರ್ಶಿಸು

en: Fetch a radar map on each update.
kn: ಪ್ರತಿಯೊಂದು ಅಪ್ಡೇಟಿನಲ್ಲೂ ರಾಡಾರ್ ನಕ್ಷೆಯನ್ನು ಪಡೆದುಕೋ

en: Weather location information
kn: ಹವಾಗುಣದ ಸ್ಥಳದ ಮಾಹಿತಿ

en: Weather location information.
kn: ಹವಾಗುಣದ ಸ್ಥಳದ ಮಾಹಿತಿ.

en: Nearby city
kn: ಹತ್ತಿರದ ಪಟ್ಟಣ

en: Zone location
kn: ವಲಯದ ಸ್ಥಳ

en: Radar location
kn: ರಾಡರಿನ ಸ್ಥಳ

en: Weather for a city
kn: ನಗರದ ಹವಾಗುಣ

en: The city that mateweather displays information for.
kn: mateweather ಹವಾಗುಣದ ಮಾಹಿತಿಯನ್ನು ತೋರಿಸುತ್ತಿರುವ ಊರು.

en: Location coordinates
kn: ಸ್ಥಳದ ನಿರ್ದೇಶಾಂಕಗಳು

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
kn: ನೀವಿರುವ ಜಾಗದ ರೇಖಾಂಶ ಮತ್ತು ಅಕ್ಷಾಂಶವನ್ನು DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW] ಮಾದರಿಯಲ್ಲಿ ತೋರಿಸಲಾಗಿದೆ.

en: Use custom url for the radar map
kn: ರಾಡರನ ನಕ್ಷೆಗೆ ಕಸ್ಟಮ್ ಯುಆರ್ಎಲ್ ಅನ್ನು ಬಳಸು

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
kn: ಇದು ಸತ್ಯವಾಗಿದ್ದರೆ, ರಾಡಾರ್ ನಕ್ಷೆಯನ್ನು "ರಾಡಾರ್" ಕೀಲಿಯಿಂದ ಸೂಚಿಸಲಾದ ಒಂದು ಸ್ಥಳದಿಂದ ಪಡೆದುಕೊಳ್ಳಿ.

en: Url for the radar map
kn: ರಾಡರಿನ ನಕ್ಷೆಗಾಗಿನ Url

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
kn: ಒಂದು ರಾಡರಿನ ನಕ್ಷೆಯನ್ನು ಮರಳಿ ಪಡೆದುಕೊಳ್ಳಬೇಕಿರುವ ಕಸ್ಟಮ್ ಯುಆರ್ಎಲ್.

[ctx: timezone]
en: Unknown
kn: ತಿಳಿಯದ

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
kn: METAR ಮಾಹಿತಿಯನ್ನು ಪಡೆಯುವಲ್ಲಿ ವಿಫಲವಾಗಿದೆ: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
kn: ಹವಾಗುಣದ ಮಾಹಿತಿಯಲ್ಲಿ ಸ್ಥಳವು ಕಾಣುತ್ತಿಲ್ಲ

en: Variable
kn: ಮಾರ್ಪಡಿಸಬಹುದಾದ

en: North
kn: ಬಡಗಣ (ಉತ್ತರ)

en: North - NorthEast
kn: ಉತ್ತರ - ಉತ್ತರಪೂರ್ವ

en: Northeast
kn: ಉತ್ತರಪೂರ್ವ

en: East - NorthEast
kn: ಪೂರ್ವ - ಉತ್ತರಪೂರ್ವ

en: East
kn: ಮೂಡಣ (ಪೂರ್ವ)

en: East - Southeast
kn: ಪೂರ್ವ - ದಕ್ಷಿಣಪೂರ್ವ

en: Southeast
kn: ದಕ್ಷಿಣಪೂರ್ವ

en: South - Southeast
kn: ದಕ್ಷಿಣ - ದಕ್ಷಿಣಪೂರ್ವ

en: South
kn: ತೆಂಕಣ (ದಕ್ಷಿಣ)

en: South - Southwest
kn: ದಕ್ಷಿಣ - ದಕ್ಷಿಣಪಶ್ಚಿಮ

en: Southwest
kn: ದಕ್ಷಿಣಪಶ್ಚಿಮ

en: West - Southwest
kn: ಪಶ್ಚಿಮ - ದಕ್ಷಿಣಪಶ್ಚಿಮ

en: West
kn: ಪಡುವಣ (ಪಶ್ಚಿಮ)

en: West - Northwest
kn: ಪಶ್ಚಿಮ - ಉತ್ತರಪಶ್ಚಿಮ

en: Northwest
kn: ಉತ್ತರಪಶ್ಚಿಮ

en: North - Northwest
kn: ಉತ್ತರ - ಉತ್ತರಪಶ್ಚಿಮ

en: Clear Sky
kn: ಸ್ಪಚ್ಛವಾದ ಆಕಾಶ

en: Broken clouds
kn: ತುಂಡು ತುಂಡಾದ ಮೋಡಗಳು

en: Scattered clouds
kn: ಚದುರಿದ ಮೋಡಗಳು

en: Few clouds
kn: ಒಂದಿಷ್ಟು ಮೋಡಗಳು

en: Overcast
kn: ಮೋಡಕವಿದ ವಾತಾವರಣ

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
kn: ಗುಡುಗು ಬಿರುಗಾಳಿ

en: Drizzle
kn: ತುಂತುರು ಮಳೆ

en: Light drizzle
kn: ಸಣ್ಣ ತುಂತುರು ಮಳೆ

en: Moderate drizzle
kn: ಸಾಧಾರಣ ತುಂತುರು ಮಳೆ

en: Heavy drizzle
kn: ಭಾರಿ ತುಂತುರು ಮಳೆ

en: Freezing drizzle
kn: ಕೊರೆಯುವ ತುಂತುರು ಮಳೆ

en: Rain
kn: ಮಳೆ

en: Light rain
kn: ಸಣ್ಣ ಮಳೆ

en: Moderate rain
kn: ಸಾಧಾರಣ ಮಳೆ

en: Heavy rain
kn: ಭಾರಿ ಮಳೆ

en: Rain showers
kn: ಮಳೆಯ ಸಿಂಚನ

en: Freezing rain
kn: ಕೊರೆಯುವ ಮಳೆ

en: Snow
kn: ಹಿಮಪಾತ

en: Light snow
kn: ಸಣ್ಣ ಹಿಮಪಾತ

en: Moderate snow
kn: ಸಾಧಾರಣ ಹಿಮಪಾತ

en: Heavy snow
kn: ಭಾರಿ ಹಿಮಪಾತ

en: Snowstorm
kn: ಹಿಮದ ಬಿರುಗಾಳಿ

en: Blowing snowfall
kn: ಬೀಸುವ ಗಾಳಿ ಕೂಡಿದ ಹಿಮಪಾತ

en: Snow showers
kn: ಹಿಮದ ಮಳೆ

en: Drifting snow
kn: ಜಾರುವ ಹಿಮ

en: Snow grains
kn: ಹಿಮದ ಕಣಗಳು

en: Light snow grains
kn: ಸಣ್ಣ ಹಿಮದ ಕಣಗಳು

en: Moderate snow grains
kn: ಸಾಧಾರಣ ಹಿಮದ ಕಣಗಳು

en: Heavy snow grains
kn: ಭಾರಿ ಹಿಮದ ಕಣಗಳು

en: Ice crystals
kn: ಮಂಜುಗಡ್ಡೆಯ ಹರಳುಗಳು

en: Ice pellets
kn: ಮಂಜುಗಡ್ಡೆಯ ತುಣುಕುಗಳು

en: Few ice pellets
kn: ಒಂದಿಷ್ಟು ಮಂಜುಗಡ್ಡೆಯ ತುಣುಕುಗಳು

en: Moderate ice pellets
kn: ಸಾಧಾರಣ ಮಂಜುಗಡ್ಡೆಯ ತುಣುಕುಗಳು

en: Heavy ice pellets
kn: ಭಾರಿ ಮಂಜುಗಡ್ಡೆಯ ತುಣುಕುಗಳು

en: Ice pellet storm
kn: ಮಂಜುಗಡ್ಡೆಯ ತುಣುಕುಗಳಿಂದ ಕೂಡಿದ ಬಿರುಗಾಳಿ

en: Showers of ice pellets
kn: ಮಂಜುಗಡ್ಡೆಯ ತುಣುಕಿನ ತುಂತುರು ಮಳೆ

en: Hail
kn: ಆಲಿಕಲ್ಲು

en: Hailstorm
kn: ಆಲಿಕಲ್ಲಿನಿಂದ ಕೂಡಿದ ಬಿರುಗಾಳಿ

en: Hail showers
kn: ಆಲಿಕಲ್ಲಿನಿಂದ ಕೂಡಿದ ತುಂತುರು

en: Small hail
kn: ಸಣ್ಣದಾದ ಆಲಿಕಲ್ಲು

en: Small hailstorm
kn: ಸಣ್ಣದಾದ ಆಲಿಕಲ್ಲಿನಿಂದ ಕೂಡಿದ ಮಳೆ

en: Showers of small hail
kn: ಸಣ್ಣದಾದ ಆಲಿಕಲ್ಲಿನಿಂದ ಕೂಡಿದ ಸಿಂಚನ

en: Unknown precipitation
kn: ಗೊತ್ತಿಲ್ಲದ ಹರಳುಗಟ್ಟುವಿಕೆ

en: Mist
kn: ಇಬ್ಬನಿ

en: Fog
kn: ದಟ್ಟ ಮಂಜು

en: Fog in the vicinity
kn: ಸಮೀಪದಲ್ಲಿ ಮಂಜು

en: Shallow fog
kn: ತೆಳುವಾದ ಮಂಜು

en: Patches of fog
kn: ಮಂಜಿನ ತೇಪೆ

en: Partial fog
kn: ಭಾಗಶಃ ಮಂಜು

en: Freezing fog
kn: ಕೊರೆಯುವ ಮಂಜು

en: Smoke
kn: ಹೊಗೆ

en: Volcanic ash
kn: ಜ್ವಾಲಮುಖಿಯ ಬೂದಿ

en: Sand
kn: ಮರಳು

en: Blowing sand
kn: ಬೀಸುವ ಮರಳು

en: Drifting sand
kn: ಜಾರುವ ಮರಳು

en: Haze
kn: ಮಬ್ಬಾದ

en: Blowing sprays
kn: ಬೀಸುವ ಗಾಳಿ ಕೂಡಿದ ತುಂತುರು

en: Dust
kn: ಧೂಳು

en: Blowing dust
kn: ಬೀಸುವ ಗಾಳಿ ಕೂಡಿದ ಧೂಳು

en: Drifting dust
kn: ಜಾರುವ ಧೂಳು

en: Squall
kn: ತಕ್ಷಣದ ಬಿರುಗಾಳಿ

en: Sandstorm
kn: ಮರಳಿನ ಬಿರುಗಾಳಿ

en: Sandstorm in the vicinity
kn: ಸಮೀಪದಲ್ಲಿ ಮರಳಿನ ಬಿರುಗಾಳಿ

en: Heavy sandstorm
kn: ಭಾರೀ ಮರಳಿನ ಬಿರುಗಾಳಿ

en: Duststorm
kn: ಧೂಳಿನ ಬಿರುಗಾಳಿ

en: Duststorm in the vicinity
kn: ಸಮೀಪದಲ್ಲಿ ಧೂಳಿನ ಬಿರುಗಾಳಿ

en: Heavy duststorm
kn: ಭಾರೀ ಧೂಳಿನ ಬಿರುಗಾಳಿ

en: Funnel cloud
kn: ಆಲಿಕೆಯಂತಹ ಮೋಡ

en: Tornado
kn: ಸುಂಟರ ಗಾಳಿ

en: Dust whirls
kn: ರಭಸದಿಂದ ತಿರುಗುವ ಧೂಳು

en: Dust whirls in the vicinity
kn: ಸಮೀಪದಲ್ಲಿ ರಭಸದಿಂದ ತಿರುಗುವ ಧೂಳು

en: Unknown observation time
kn: ಗೊತ್ತಿರದ ವೀಕ್ಷಣಾ ಸಮಯ

en: Unknown
kn: ತಿಳಿಯದ

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
kn: %0.1f ನಾಟ್‌ಗಳು

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
kn: ಬೋಫರ್ಟ್ ಫೋರ್ಸ್ %.1f

en: Calm
kn: ಪ್ರಶಾಂತ

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
kn: %.1f ಮೈಲುಗಳು

en: Retrieval failed
kn: ಮರಳಿ ಪಡೆಯುವಲ್ಲಿ ವಿಫಲವಾಗಿದೆ
