libmateweather 1.26.1 - en to ku_IQ translation catalogue (77 entries)

en: Default
ku_IQ: بنەڕەت

note: Translators: Kelvin
en: K
ku_IQ: کیلۆبایت

note: Translators: Celsius
en: C
ku_IQ: سیلیزی

note: Translators: Fahrenheit
en: F
ku_IQ: ف

en: Invalid
ku_IQ: نادروست

note: Translators: meters per second
en: m/s
ku_IQ: م/چ

note: Translators: kilometers per hour
en: km/h
ku_IQ: کم/ک

note: Translators: miles per hour
en: mph
ku_IQ: م/ک

note: Translators: kilopascals
en: kPa
ku_IQ: کیلۆپاسکال

note: Translators: hectopascals
en: hPa
ku_IQ: هیکتۆ پاسکال

note: Translators: meters
en: m
ku_IQ: م

note: Translators: kilometers
en: km
ku_IQ: کم

note: Translators: miles
en: mi
ku_IQ: میل

en: Greenwich Mean Time
ku_IQ: بەکاتی گرینویچ

en: Show notifications
ku_IQ: پیشاندانی ئاگادارکردنەوەکان

en: Use metric units
ku_IQ: بەکارهێنانی یەکەکانی مەتری

en: Use metric units instead of english units.
ku_IQ: بەکارهێنانی یەکەکانی مەتری لەبری یەکە ئینگلیزییەکان.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
ku_IQ: 'میل'

en: Distance unit
ku_IQ: یەکەی دووری

en: Pressure unit
ku_IQ: یەکەی پەستان

en: Speed unit
ku_IQ: یەکەی خێرایی

note: TRANSLATORS: pick a temperature unit that should be used by default in your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'Fahrenheit'
ku_IQ: 'فەهرەنهایت'

en: Temperature unit
ku_IQ: یەکەی پلەی گەرمی

en: Not used anymore
ku_IQ: چیتر بەکاری مەهێنە

en: Display radar map
ku_IQ: پیشاندانی نەخشەی ڕادار

en: Zone location
ku_IQ: شوێنی ناوچە

en: Radar location
ku_IQ: شوێنی ڕادار

en: Weather for a city
ku_IQ: کەشوهەوا بۆ شارێک

[ctx: timezone]
en: Unknown
ku_IQ: نەزانراو

en: Variable
ku_IQ: گۆڕاو

en: North
ku_IQ: باکوور

en: North - NorthEast
ku_IQ: باکوور - باکووری خۆرهەڵات

en: Northeast
ku_IQ: باکووری خۆرهەڵات

en: East - NorthEast
ku_IQ: خۆرهەڵات - باکووری خۆرهەڵات

en: East
ku_IQ: خۆرهەڵات

en: East - Southeast
ku_IQ: خۆرهەڵات - باشووری خۆرهەڵات

en: Southeast
ku_IQ: باشووری خۆرهەڵات

en: South - Southeast
ku_IQ: باشوور - باشووری خۆرهەڵات

en: South
ku_IQ: باشوور

en: South - Southwest
ku_IQ: باشوور - باشووری خۆرئاوا

en: Southwest
ku_IQ: باشووری خۆرئاوا

en: West - Southwest
ku_IQ: خۆرئاوا - باشووری خۆرئاوا

en: West
ku_IQ: خۆرئاوا

en: West - Northwest
ku_IQ: خۆرئاوا - باکووری خۆرئاوا

en: Northwest
ku_IQ: باکووری خۆرئاوا

en: North - Northwest
ku_IQ: باکوور - باکووری خۆرئاوا

en: Clear Sky
ku_IQ: ساماڵ

en: Overcast
ku_IQ: هەوراوی

en: Drizzle
ku_IQ: نەرمەباران

en: Rain
ku_IQ: باران

en: Heavy rain
ku_IQ: بارانی بەخوڕ

en: Snow
ku_IQ: بەفر

en: Snowstorm
ku_IQ: تۆفانی بەفر

en: Hail
ku_IQ: تەزرە

en: Mist
ku_IQ: تەم

en: Fog
ku_IQ: تەمومژ

en: Smoke
ku_IQ: دووکەڵ

en: Volcanic ash
ku_IQ:  گڕکانی خۆڵەمێشی

en: Sand
ku_IQ: لم

en: Haze
ku_IQ: تەنکەهەور

en: Dust
ku_IQ: تۆز

en: Squall
ku_IQ: باوبۆران

en: Duststorm
ku_IQ: تۆفانی تۆزی

en: Tornado
ku_IQ: گەردەلوول

en: Unknown
ku_IQ: نەزانراو

note: Translators: This is the temperature in degrees Fahrenheit (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: %.1f °F
ku_IQ: %.1f فەهرەنهایت°

note: Translators: This is the temperature in degrees Fahrenheit (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: %d °F
ku_IQ: %d فەهرەنهایت°

note: Translators: This is the temperature in degrees Celsius (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: %.1f °C
ku_IQ: %.1f سیلیزی°

note: Translators: This is the temperature in degrees Celsius (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: %d °C
ku_IQ: %d سیلیزی°

note: Translators: This is the temperature in kelvin
en: %.1f K
ku_IQ: %.1f کلڤن

note: Translators: This is the temperature in kelvin
en: %d K
ku_IQ: %d کلڤن

note: Translators: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
ku_IQ: %.1f کم/ک

note: Translators: This is the wind speed in meters per second
en: %.1f m/s
ku_IQ: %.1f م/چ

en: Calm
ku_IQ: هێمن

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
ku_IQ: %.1f میل

note: Translators: This is the visibility in kilometers
en: %.1f km
ku_IQ: %.1f کم

en: %H:%M
ku_IQ: %کاتژمێر:%خولەک
