libmateweather 1.26.1 - en to ky translation catalogue (93 entries)

en: Default
ky: Жарыяланбас

note: Translators: meters per second
en: m/s
ky: м/сек.

note: Translators: kilometers per hour
en: km/h
ky: км/саат

note: Translators: miles per hour
en: mph
ky: миля/саат

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
ky: узел

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
ky: Бофорт шкаласы

note: Translators: kilopascals
en: kPa
ky: кПа

note: Translators: hectopascals
en: hPa
ky: гПа

note: Translators: millibars
en: mb
ky: миллибар

note: Translators: atmosphere
en: atm
ky: атм

note: Translators: meters
en: m
ky: м

note: Translators: kilometers
en: km
ky: километр

note: Translators: miles
en: mi
ky: миля

en: Greenwich Mean Time
ky: Гринвич боюнча

en: Update the data automatically
ky: Маалыматтарды автоматтуу түрдө жаңылоо

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
ky: 'km'

en: Distance unit
ky: Аралык бирдиги

note: TRANSLATORS: pick a default pressure unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'inHg'
ky: 'kPa'

en: Pressure unit
ky: Басуу бирдиги

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
ky: 'km/h'

en: Speed unit
ky: Ылдамдык бирдиги

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
ky: Шамал ылдамдыгынын бирдиги. Маанилери: 'м/с', 'км/с, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.

note: TRANSLATORS: pick a temperature unit that should be used by default in your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'Fahrenheit'
ky: 'Centigrade'

en: Temperature unit
ky: Температура бирдиги

en: Display radar map
ky: Радар картасын көрсөтүү

note: TRANSLATORS: Change this to the default location name, used when you first start the Weather Applet. This is the common localised name that corresponds to the location code (DEFAULT_CODE) you will put on the next message. For example, for the Greek locale, we set this to "Athens", the capital city a
en: 'DEFAULT_LOCATION'
ky: Бишкек

en: Nearby city
ky: Жакын жердеги шаар

en: Radar location
ky: Радар дареги

en: Weather for a city
ky: Шаардын аба ырайы

note: TRANSLATORS: Change this to the coordinates of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any coordinates you put here must also be present in the Locations.
en: 'DEFAULT_COORDINATES'
ky: 42,849998 74,583336

en: Location coordinates
ky: Жайгашкан жердин координаталары

en: Url for the radar map
ky: Радар картасынын дареги

[ctx: timezone]
en: Unknown
ky: Белгисиз

en: Variable
ky: Алмашма

en: North
ky: Түндүк

en: North - NorthEast
ky: Түндүк-түндүк-чыгыш

en: Northeast
ky: Түндүк-чыгыш

en: East - NorthEast
ky: Чыгыш-түндүк-чыгыш

en: East
ky: Чыгыш

en: East - Southeast
ky: Чыгыш-түштүк-чыгыш

en: Southeast
ky: Түштүк-чыгыш

en: South - Southeast
ky: Түштүк-түштүк-чыгыш

en: South
ky: Түштүк

en: South - Southwest
ky: Түштүк-түштүк-батыш

en: Southwest
ky: Түштүк-батыш

en: West - Southwest
ky: Батыш-түштүк-батыш

en: West
ky: Батыш

en: West - Northwest
ky: Батыш-түндүк-батыш

en: Northwest
ky: Түндүк-батыш

en: North - Northwest
ky: Түндүк-түндүк-батыш

en: Clear Sky
ky: Ачык асман

en: Overcast
ky: Жалпы булут каптагандык

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
ky: Чагылгандуу жаан

en: Drizzle
ky: Себээлеген жамгыр

en: Rain
ky: Жаан

en: Heavy rain
ky: Катуу жаан

en: Rain showers
ky: Нөшөр жаан

en: Freezing rain
ky: Мөндүрлүү жаан

en: Snow
ky: Кар

en: Ice pellets
ky: Мөндүр

en: Moderate ice pellets
ky: Орточо мөндүр

en: Heavy ice pellets
ky: Күчтүү мөндүр

en: Ice pellet storm
ky: Мөндүрлүү бороон

en: Hail
ky: Мөндүр

en: Small hail
ky: Майда мөндүр

en: Fog
ky: Туман

en: Smoke
ky: Түтүн

en: Volcanic ash
ky: Вулкан күлү

en: Sand
ky: Кумдуу бороон

en: Dust
ky: Чаң

en: Blowing dust
ky: Чаңдуу бороон

en: Drifting dust
ky: Чаңдуу бороон

en: Squall
ky: Шквал

en: Sandstorm
ky: Кумдуу бороон

en: Duststorm
ky: Чаңдуу бороон

en: Funnel cloud
ky: Куюн

en: Tornado
ky: Торнадо

en: Dust whirls
ky: Чаңдуу куюндар

en: Unknown
ky: Белгисиз

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
ky: %0.1f узел

note: Translators: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
ky: %.1f миля/с

note: Translators: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
ky: %.1f км/с

note: Translators: This is the wind speed in meters per second
en: %.1f m/s
ky: %.1f м/с

en: Calm
ky: Штиль

note: Translators: This is 'wind direction' / 'wind speed'
en: %s / %s
ky: %s/%s

note: Translators: This is pressure in kiloPascals
en: %.2f kPa
ky: %.2f кПа

note: Translators: This is pressure in hectoPascals
en: %.2f hPa
ky: %.2f гПа

note: Translators: This is pressure in millibars
en: %.2f mb
ky: %.2f мбар

note: Translators: This is pressure in atmospheres
en: %.3f atm
ky: %.3f атм

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
ky: %.1f миля

note: Translators: This is the visibility in kilometers
en: %.1f km
ky: %.1f км

note: Translators: This is the visibility in meters
en: %.0fm
ky: %.0f м

en: %H:%M
ky: %k:%M
