libmateweather 1.26.1 - en to lt translation catalogue (149 entries)

en: Default
lt: Numatytasis

en: Invalid
lt: Klaidinga

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
lt: mazgai

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
lt: Boforto skalė

note: Translators: inches of mercury
en: inHg
lt: colHg

en: Greenwich Mean Time
lt: Grinvičo laikas (GMT)

en: Show notifications
lt: Rodyti pranešimus

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
lt: Nustato, ar įtaisas, kiekvieno atnaujinimo metu, rodo pranešimą.

en: Update the data automatically
lt: Atnaujinti duomenis automatiškai

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
lt: Nustato, ar įtaisas automatiškai atnaujina savo oro sąlygų statistiką ar ne.

en: Update interval
lt: Atnaujinimo intervalas

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
lt: Intervalas, sekundėmis, tarp automatiškų atnaujinimų.

en: Use metric units
lt: Naudoti metrinius vienetus

en: Use metric units instead of english units.
lt: Naudoti metrinę matų sistemą vietoje angliškų vienetų.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
lt: 'km'

en: Distance unit
lt: Nuotolio vienetai

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
lt: Matomumo vienetas. Vertės: „metrai“, „km“, „mylios“

note: TRANSLATORS: pick a default pressure unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'inHg'
lt: 'hPa'

en: Pressure unit
lt: Slėgio vienetai

en: The unit to use for pressure. Values: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.
lt: Slėgio vienetas. Vertės: "kPa", "hPa", "mb", "mmHg", "inHg", "atm".

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
lt: 'm/s'

en: Speed unit
lt: Greičio vienetai

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
lt: Vėjo greičio vienetas. Vertės: „m/s“, „km/h“, „mylios/h“, „mazgai“, „Boforto skalė“.

note: TRANSLATORS: pick a temperature unit that should be used by default in your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'Fahrenheit'
lt: 'Centigrade'

en: Temperature unit
lt: Temperatūros vienetai

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
lt: Temperatūros vienetai. Vertės: „Kelvino“, „Celsijaus“, „Farenheito“.

en: Not used anymore
lt: Daugiau nebenaudojamas

en: Display radar map
lt: Rodyti radarinius žemėlapius

en: Fetch a radar map on each update.
lt: Gauti radarinį žemėlapį kiekvieno atnaujinimo metu.

note: TRANSLATORS: Change this to the default location name, used when you first start the Weather Applet. This is the common localised name that corresponds to the location code (DEFAULT_CODE) you will put on the next message. For example, for the Greek locale, we set this to "Athens", the capital city a
en: 'DEFAULT_LOCATION'
lt: "Vilnius"

en: Weather location information
lt: Vietovės orų sąlygų informacija

en: Weather location information.
lt: Vietovės orų sąlygų informacija.

note: TRANSLATORS: Change this to the code of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION name you put above. This is normally a four-letter (ICAO) code and can be found in https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in. NB. The web page is over 1.7MB 
en: 'DEFAULT_CODE'
lt: "EYVI"

en: Nearby city
lt: Miestas netoliese

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
lt: Artima vieta, pavyzdžiui, sostinė. Ją galima rasti https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

note: TRANSLATORS: Change this to the zone of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Normally, US and Canada locations have zones while the rest do not. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any zo
en: 'DEFAULT_ZONE'
lt: "DEFAULT_ZONE"

en: Zone location
lt: Vietovės zona

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
lt: Unikali miesto zona. Ją galima rasti adresu https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

note: TRANSLATORS: Change this to the radar of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Normally, US and Canada locations have radar names while the rest do not. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as
en: 'DEFAULT_RADAR'
lt: " "

en: Radar location
lt: Radaro vietovė

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
lt: Trijų skaitmenų kodas radarų žemėlapiams iš weather.com gauti. Jį galima rasti adresu https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Weather for a city
lt: Orų sąlygos mieste

en: The city that mateweather displays information for.
lt: Miestas, kuriam mateweather rodo informaciją

note: TRANSLATORS: Change this to the coordinates of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any coordinates you put here must also be present in the Locations.
en: 'DEFAULT_COORDINATES'
lt: "54.633333 25.100000"

en: Location coordinates
lt: Vietovės koordinatės

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
lt: Jūsų vietovės geografinė platuma ir ilguma išreikšta DD-MM-SS[ŠP] DD-MM-SS[RV].

en: Use custom url for the radar map
lt: Naudok pasirinktą adresą radaro žemėlapiui

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
lt: Jeigu reikšmė teigiama, tada gauti radarinį žemėlapį iš adreso nurodyto „radar“ rakte.

en: Url for the radar map
lt: Radarinio žemėlapio URL

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
lt: Naudotojo nustatytas URL iš kur gaunamas radarinis žemėlapis.

[ctx: timezone]
en: Unknown
lt: Nežinoma

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
lt: Nepavyko gauti METAR duomenų: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
lt: WeatherInfo trūksta vietos

en: Variable
lt: Kintamasis

en: North
lt: Šiaurės

en: North - NorthEast
lt: Šiaurės - Šiaurės Rytų

en: Northeast
lt: Šiaurės Rytų

en: East - NorthEast
lt: Rytų - Šiaurės Rytų

en: East
lt: Rytų

en: East - Southeast
lt: Rytų - Pietryčių

en: Southeast
lt: Pietryčių

en: South - Southeast
lt: Pietų - Pietryčių

en: South
lt: Pietų

en: South - Southwest
lt: Pietų - Pietvakarių

en: Southwest
lt: Pietvakarių

en: West - Southwest
lt: Vakarų - Pietvakarių

en: West
lt: Vakarų

en: West - Northwest
lt: Vakarų - Šiaurės Vakarų

en: Northwest
lt: Šiaurės Vakarų

en: North - Northwest
lt: Šiaurės - Šiaurės Vakarų

en: Clear Sky
lt: Giedras dangus

en: Broken clouds
lt: Su pragiedruliais

en: Scattered clouds
lt: Išsisklaidę debesys

en: Few clouds
lt: Mažai debesuota

en: Overcast
lt: Debesuota

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
lt: Perkūnija

en: Drizzle
lt: Dulksna

en: Light drizzle
lt: Lengva dulksna

en: Moderate drizzle
lt: Vidutiniška dulksna

en: Heavy drizzle
lt: Stipri dulksna

en: Freezing drizzle
lt: Šalanti dulksna

en: Rain
lt: Lietus

en: Light rain
lt: Silpnas lietus

en: Moderate rain
lt: Vidutinis lietus

en: Heavy rain
lt: Stiprus lietus

en: Rain showers
lt: Labai stiprus lietus

en: Freezing rain
lt: Šalantis lietus

en: Snow
lt: Sniegas

en: Light snow
lt: Silpnai sninga

en: Moderate snow
lt: Sninga

en: Heavy snow
lt: Stipriai sninga

en: Snowstorm
lt: Sniego audra

en: Blowing snowfall
lt: Pūga

en: Snow showers
lt: Itin stipriai sninga

en: Drifting snow
lt: Pusto

en: Snow grains
lt: Labai stipriai sninga

en: Light snow grains
lt: Silpnai sninga

en: Moderate snow grains
lt: Vidutiniškai sninga

en: Heavy snow grains
lt: Stipriai sninga

en: Ice crystals
lt: Ledo kristalai

en: Ice pellets
lt: Ledo gabalėliai

en: Few ice pellets
lt: Maži ledo gabalėliai

en: Moderate ice pellets
lt: Vidutiniai ledo gabalėliai

en: Heavy ice pellets
lt: Sunkūs ledo gabalėliai

en: Ice pellet storm
lt: Audra su ledais

en: Showers of ice pellets
lt: Liūtis su ledais

en: Hail
lt: Kruša

en: Hailstorm
lt: Krušos audra

en: Hail showers
lt: Krušos dušai

en: Small hail
lt: Maža kruša

en: Small hailstorm
lt: Nedidelė kruša

en: Showers of small hail
lt: Stipri kruša

en: Unknown precipitation
lt: Nežinomi krituliai

en: Mist
lt: Migla

en: Fog
lt: Rūkas

en: Fog in the vicinity
lt: Rūkas kaimynystėje

en: Shallow fog
lt: Paviršinis rūkas

en: Patches of fog
lt: Rūkas lopais

en: Partial fog
lt: Dalinis rūkas

en: Freezing fog
lt: Šalantis rūkas

en: Smoke
lt: Dūmai

en: Volcanic ash
lt: Vulkaniniai pelenai

en: Sand
lt: Smėlis

en: Blowing sand
lt: Pučiamas smėlis

en: Drifting sand
lt: Pustomas smėlis

en: Haze
lt: Migla

en: Blowing sprays
lt: Pučiami purslai

en: Dust
lt: Dulkės

en: Blowing dust
lt: Pučiamos dulkės

en: Drifting dust
lt: Pustomos dulkės

en: Squall
lt: Škvalas

en: Sandstorm
lt: Smėlio audra

en: Sandstorm in the vicinity
lt: Kaimynystėje smėlio audra

en: Heavy sandstorm
lt: Stipri smėlio audra

en: Duststorm
lt: Dulkių audra

en: Duststorm in the vicinity
lt: Kaimynystėje dulkių audra

en: Heavy duststorm
lt: Stipri dulkių audra

en: Funnel cloud
lt: Lietingi debesys

en: Dust whirls
lt: Dulkių sūkuriai

en: Dust whirls in the vicinity
lt: Kaimynystėje dulkių sūkuriai

en: Unknown observation time
lt: Nežinomas stebėjimo laikas

en: Unknown
lt: Nežinoma

en: n/a
lt: nepasiekiama

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
lt: %0.1f mazgų

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
lt: Boforto jėga %.1f

en: Calm
lt: Ramuma

note: Translators: This is pressure in inches of mercury
en: %.2f inHg
lt: %.2f colHg

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
lt: %.1f mylios

en: Retrieval failed
lt: Parsiųsti nepavyko
