libmateweather 1.26.1 - en to lv translation catalogue (145 entries)

en: Default
lv: Noklusējums

en: Invalid
lv: Nederīgs

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
lv: mezgli

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
lv: Boforta skala

en: Greenwich Mean Time
lv: Griničas laiks

en: Show notifications
lv: Parādīt paziņojumus

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
lv: Nosaka, vai sīklietotne parāda paziņojumu pēc katra atjauninājuma.

en: Update the data automatically
lv: Atjaunināt datus automātiski

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
lv: Nosaka, vai sīklietotne automātiski atjaunina tās informāciju par laika apstākļiem vai nē.

en: Update interval
lv: Atjaunināšanas intervāls

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
lv: Intervāls sekundēs starp automātiskajām atjaunināšanām.

en: Use metric units
lv: Lietot metriskās sistēmas vienības

en: Use metric units instead of english units.
lv: Lietot metriskās sistēmas vienības britu vienību vietā.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
lv: 'jūdzes'

en: Distance unit
lv: Distances vienība

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
lv: Mērvienību, kuru izmantot redzamībai. Vērtības: 'meters', 'km' ,'miles'.

en: Pressure unit
lv: Spiediena vienība

en: The unit to use for pressure. Values: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.
lv: Mērvienību, kuru izmantot spiedienam. Vērtības: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg, 'atm'.

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
lv: 'mezgli'

en: Speed unit
lv: Ātruma vienība

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
lv: Mērvienību, kuru izmantot temperatūrai. Vērtības:  'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.

note: TRANSLATORS: pick a temperature unit that should be used by default in your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'Fahrenheit'
lv: 'Fārenheita grādi'

en: Temperature unit
lv: Temperatūras vienība

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
lv: Mērvienību, kuru izmantot temperatūrai. Vērtības: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.

en: Not used anymore
lv: Vairs netiek lietots

en: Display radar map
lv: Rādīt radara karti

en: Fetch a radar map on each update.
lv: Iegūt radara karti pie katra atjauninājuma.

note: TRANSLATORS: Change this to the default location name, used when you first start the Weather Applet. This is the common localised name that corresponds to the location code (DEFAULT_CODE) you will put on the next message. For example, for the Greek locale, we set this to "Athens", the capital city a
en: 'DEFAULT_LOCATION'
lv: Rīga

en: Weather location information
lv: Laika ziņas atrašanās vietai

en: Weather location information.
lv: Laika ziņas atrašanās vietai.

note: TRANSLATORS: Change this to the code of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION name you put above. This is normally a four-letter (ICAO) code and can be found in https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in. NB. The web page is over 1.7MB 
en: 'DEFAULT_CODE'
lv: 'EVRA'

en: Nearby city
lv: Tuvējā pilsēta

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
lv: Pamatzonas tuvumā, piemēram galvaspilsētas, kas atrodams https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Zone location
lv: Zonas atrašanās vieta

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
lv: Pilsētas unikālā zona, kā norādīts  https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Radar location
lv: Radara atrašanās vieta

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
lv: Trīs ciparu kods, lai iegūtu radara kartes no weather.com, kas atrodams https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Weather for a city
lv: Laika ziņas pilsētai

en: The city that mateweather displays information for.
lv: Pilsēta, kuras laikapstākļus rādīs mateweather.

note: TRANSLATORS: Change this to the coordinates of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any coordinates you put here must also be present in the Locations.
en: 'DEFAULT_COORDINATES'
lv: 56.950000 24.100000

en: Location coordinates
lv: Atrašanās vietas koordinātes

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
lv: Jūsu atrašanās vietas platums un garums, kas izteikts formātā DD-MM-SS[ZG] DD-MM-SS[AP].

en: Use custom url for the radar map
lv: Lietot pielāgotu adresi radara kartei

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
lv: Ja patiesi (true), tad iegūt radara karti no vietas, kas norādīta "radar" atslēgā.

en: Url for the radar map
lv: URL rada kartei

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
lv: Pielāgotais URL, no kura iegūt radara karti.

[ctx: timezone]
en: Unknown
lv: Nezināms

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
lv: Neizdevās dabūt METAR datus: %d %s

en: WeatherInfo missing location
lv: WeatherInfo nav informācijas par vietu

en: Variable
lv: Mainīgais

en: North
lv: Ziemeļu

en: North - NorthEast
lv: Ziemeļu - ziemeļaustrumu

en: Northeast
lv: Ziemeļaustrumu

en: East - NorthEast
lv: Austrumu - ziemeļaustrumu

en: East
lv: Austrumu

en: East - Southeast
lv: Austrumu - dienvidaustrumu

en: Southeast
lv: Dienvidaustrumu

en: South - Southeast
lv: Dienvidu - dienvidaustrumu

en: South
lv: Dienvidu

en: South - Southwest
lv: Dienvidu - dienvidrietumu

en: Southwest
lv: Dienvidrietumu

en: West - Southwest
lv: Rietumu - dienvidrietumu

en: West
lv: Rietumu

en: West - Northwest
lv: Rietumu - ziemeļrietumu

en: Northwest
lv: Ziemeļrietumu

en: North - Northwest
lv: Ziemeļu - ziemeļrietumu

en: Clear Sky
lv: Tīras debesis

en: Broken clouds
lv: Mainīgs mākoņu daudzums

en: Scattered clouds
lv: Izkliedēti mākoņi

en: Few clouds
lv: Daži mākoņi

en: Overcast
lv: Apmācies

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
lv: Pērkona negaiss

en: Drizzle
lv: Smalks lietus

en: Light drizzle
lv: Neliels smalks lietus

en: Moderate drizzle
lv: Mērens smalks lietus

en: Heavy drizzle
lv: Spēcīgs smalks lietus

en: Freezing drizzle
lv: Saldējošs smalks lietus

en: Rain
lv: Lietus

en: Light rain
lv: Neliels lietus

en: Moderate rain
lv: Mērens lietus

en: Heavy rain
lv: Spēcīgs lietus

en: Rain showers
lv: Lietusgāzes

en: Freezing rain
lv: Saldējošs lietus

en: Snow
lv: Sniegs

en: Light snow
lv: Viegla snigšana

en: Moderate snow
lv: Mērena snigšana

en: Heavy snow
lv: Spēcīga snigšana

en: Snowstorm
lv: Sniega vētra

en: Blowing snowfall
lv: Ļoti spēcīgs sniegputenis

en: Snow showers
lv: Sniega gāzes

en: Drifting snow
lv: Mainīgs sniega daudzums

en: Snow grains
lv: Sniega graudi

en: Light snow grains
lv: Viegli sniega graudi

en: Moderate snow grains
lv: Mēreni sniega graudi

en: Heavy snow grains
lv: Spēcīgi sniega graudi

en: Ice crystals
lv: Ledus kristāli

en: Ice pellets
lv: Ledus lodītes

en: Few ice pellets
lv: Dažas ledus lodītes

en: Moderate ice pellets
lv: Mērenas ledus lodītes

en: Heavy ice pellets
lv: Spēcīgas ledus lodītes

en: Ice pellet storm
lv: Ledus lodīšu vētra

en: Showers of ice pellets
lv: Ledus lodīšu gāzes

en: Hail
lv: Krusa

en: Hailstorm
lv: Krusas vētra

en: Hail showers
lv: Krusas birums

en: Small hail
lv: Neliela krusa

en: Small hailstorm
lv: Neliela krusas vētra

en: Showers of small hail
lv: Krusas gāzes

en: Unknown precipitation
lv: Nezināmi nokrišņi

en: Mist
lv: Dūmaka

en: Fog
lv: Migla

en: Fog in the vicinity
lv: Gaidāma migla

en: Shallow fog
lv: Neliela migla

en: Patches of fog
lv: Vietām migla

en: Partial fog
lv: Pa daļai migla

en: Freezing fog
lv: Saldējoša migla

en: Smoke
lv: Dūmi

en: Volcanic ash
lv: Vulkāniskie pelni

en: Sand
lv: Smiltis

en: Blowing sand
lv: Smilšu putenis

en: Drifting sand
lv: Klejojošās smiltis

en: Haze
lv: Dūmaka

en: Blowing sprays
lv: Smidzināšana ar vēju

en: Dust
lv: Putekļi

en: Blowing dust
lv: Ļoti spēcīgi putekļi

en: Drifting dust
lv: Mainīgs putekļu daudzums

en: Squall
lv: Brāzmas

en: Sandstorm
lv: Smilšu vētra

en: Sandstorm in the vicinity
lv: Gaidāma smilšu vētra

en: Heavy sandstorm
lv: Spēcīga smilšu vētra

en: Duststorm
lv: Putekļu vētra

en: Duststorm in the vicinity
lv: Gaidāma putekļu vētra

en: Heavy duststorm
lv: Spēcīga putekļu vētra

en: Funnel cloud
lv: Dūmu mākonis

en: Tornado
lv: Viesuļvētra

en: Dust whirls
lv: Putekļu virpuļi

en: Dust whirls in the vicinity
lv: Gaidāmi putekļu virpuļi

note: Translators: this is a format string for strftime *             see `man 3 strftime` for more details
en: %a, %b %d / %H:%M
lv: %A, %d. %B / %H:%M

en: Unknown observation time
lv: Nezināms novērojuma laiks

en: Unknown
lv: Nezināms

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
lv: %0.1f mezgli

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
lv: Boforta skala %.1f

en: Calm
lv: Mierīgs

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
lv: %.1f jūdzes

en: Retrieval failed
lv: Ieguve neizdevās
