libmateweather 1.26.1 - en to mai translation catalogue (127 entries)

en: Default
mai: मूलभूत

en: Invalid
mai: अवैध

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
mai: नॉट्स

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
mai: ब्यूफोर्ट स्केल

note: Translators: kilometers
en: km
mai: किमी

en: Update the data automatically
mai: डाटा स्वचालित अद्यतन करू

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
mai: निर्धारित करैत अछि जे की एप्लेट एकर मौसम सांख्यिकीकेँ स्वचालित अद्यतन करैत अछि अथवा नहि.

en: Update interval
mai: अद्यतन अंतराल

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
mai: स्वचालित अद्यतन करब क' बीच सकेण्डमे अंतराल.

en: Use metric units
mai: मीट्रिक यूनिट उपयोग करू

en: Use metric units instead of english units.
mai: अंग्रेजी यूनिट क' बदला मीट्रिक यूनिट उपयोग करू

en: Distance unit
mai: दूरी एकाइ

en: Pressure unit
mai: दबाव एकाइ

en: Speed unit
mai: गति एकाइ

en: Temperature unit
mai: तापमान एकाइ

en: Not used anymore
mai: आब उपयोग नहि हाएत

en: Display radar map
mai: रेडार नक्शा देखाबू

en: Fetch a radar map on each update.
mai: प्रत्येक अद्यतन पर एकटा रेडार नक्शा लाउ.

en: Weather location information
mai: मौसम स्थान सूचना

en: Weather location information.
mai: मौसम स्थान सूचना

en: Nearby city
mai: निकट क' शहर

en: Zone location
mai: क्षेत्र स्थान

en: Radar location
mai: रडार स्थान

en: Weather for a city
mai: शहर क'लेल मौसम रपट

en: The city that mateweather displays information for.
mai: शहर जकरा लेल जीवेदर सूचना देत अछि.

en: Location coordinates
mai: स्थान निर्देशांक

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
mai: DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS [EW]मे अहाँक द्वारा देल गेल अक्षांस आ देशांतर क' स्थिति

en: Use custom url for the radar map
mai: रेडार नक्शा लेल विशेष यूआरएल उपयोग करू

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
mai: जँ सत्य अछि तँ एकटा रेडॉर नक्शा "रेडॉर" कुँजीसँ निर्दिष्ट कएल स्थानसँ लाउ.

en: Url for the radar map
mai: रेडार नक्शा क' यूआरएल

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
mai: जतएसँ रेडार नक़्शा लओनाइ अछि ओकर पसंदीदा यूआरएल.

[ctx: timezone]
en: Unknown
mai: अज्ञात

en: WeatherInfo missing location
mai: वेदरइन्फो अनुपस्थित स्थान

en: Variable
mai: परिवर्तनीय

en: North
mai: उत्तर

en: North - NorthEast
mai: उत्तर - उत्तरपूर्व

en: Northeast
mai: उत्तरपूर्व

en: East - NorthEast
mai: पूर्व - उत्तरपूर्व

en: East
mai: पूर्व

en: East - Southeast
mai: पूर्व - दक्षिणपूर्व

en: Southeast
mai: दक्षिणपूर्व

en: South - Southeast
mai: दक्षिण - दक्षिणपूर्व

en: South
mai: दक्षिण

en: South - Southwest
mai: दक्षिण - दक्षिणपश्चिम

en: Southwest
mai: दक्षिणपश्चिम

en: West - Southwest
mai: पश्चिम - दक्षिणपश्चिम

en: West
mai: पश्चिम

en: West - Northwest
mai: पश्चिम - उत्तरपश्चिम

en: Northwest
mai: उत्तरपश्चिम

en: North - Northwest
mai: उत्तर - उत्तरपश्चिम

en: Clear Sky
mai: स्वच्छ आकाश

en: Broken clouds
mai: टूटल बादल

en: Scattered clouds
mai: बिखरल बादल

en: Few clouds
mai: किछु बादल

en: Overcast
mai: बदली

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
mai: आँधी

en: Drizzle
mai: बूँदा-बाँदी

en: Light drizzle
mai: हलुक बूँदा-बाँदी

en: Moderate drizzle
mai: साधारण बूँदा-बाँदी

en: Heavy drizzle
mai: भारी बूँदा-बाँदी

en: Freezing drizzle
mai: बर्फीला बूँदा-बाँदी

en: Rain
mai: बरसाति

en: Light rain
mai: हलुक बरसाति

en: Moderate rain
mai: साधारण बरसाति

en: Heavy rain
mai: भारी बरसाति

en: Rain showers
mai: बरसात क' बौछार

en: Freezing rain
mai: बर्फीली बरसाति

en: Snow
mai: बर्फबारी

en: Light snow
mai: हलुक बर्फबारी

en: Moderate snow
mai: साधारण बर्फबारी

en: Heavy snow
mai: भारी बर्फबारी

en: Snowstorm
mai: बर्फीली आँधी

en: Blowing snowfall
mai: झोँका सहित बर्फबारी

en: Snow showers
mai: बर्फ क' बौछार

en: Drifting snow
mai: बहैत बर्फबारी

en: Snow grains
mai: बर्फ कण

en: Light snow grains
mai: हलुक बर्फ कण

en: Moderate snow grains
mai: साधारण बर्फ कण

en: Heavy snow grains
mai: भारी बर्फ कण

en: Ice crystals
mai: बर्फ मणि

en: Ice pellets
mai: बर्फ पैलेट

en: Few ice pellets
mai: कनिके बर्फ पट्टी

en: Moderate ice pellets
mai: साधारण बर्फ पट्टी

en: Heavy ice pellets
mai: भारी बर्फ पट्टी

en: Ice pellet storm
mai: बर्फ पट्टी तूफान

en: Showers of ice pellets
mai: बर्फ पट्टी बौछार

en: Hail
mai: हैल

en: Hailstorm
mai: ओला क' आँधी

en: Hail showers
mai: ओला क' बौछार

en: Small hail
mai: छोट ओला

en: Small hailstorm
mai: छोट ओला क' तूफान

en: Showers of small hail
mai: छोट ओला क' बौछार

en: Unknown precipitation
mai: अज्ञात तलछट

en: Mist
mai: धुन्ध

en: Fog
mai: कोहरा

en: Fog in the vicinity
mai: आस पड़ोसमे कोहरा

en: Shallow fog
mai: छिछला कोहरा

en: Patches of fog
mai: कोहरे क' धब्बे

en: Partial fog
mai: आंशिक कोहरा

en: Freezing fog
mai: बर्फीला कोहरा

en: Smoke
mai: धुआँ

en: Volcanic ash
mai: ज्वालामुखी क' राख

en: Sand
mai: रेत

en: Blowing sand
mai: रेत क' झोंका

en: Drifting sand
mai: घसकैत रेत

en: Haze
mai: धुन्ध

en: Blowing sprays
mai: छीटा क' झोंका

en: Dust
mai: धूल

en: Blowing dust
mai: धूल क' झोंका

en: Drifting dust
mai: बहैत धूल

en: Squall
mai: झँझाबात

en: Sandstorm
mai: रेत क' तूफान

en: Sandstorm in the vicinity
mai: आस पास क' क्षेत्रसभमे रेत क' तूफान

en: Heavy sandstorm
mai: रेत क' भारी तूफान

en: Duststorm
mai: धूल क' तूफान

en: Duststorm in the vicinity
mai: आस पास क' क्षेत्रसभमे धूल क' तूफान

en: Heavy duststorm
mai: धूल क' भारी तूफान

en: Funnel cloud
mai: घुमावदार बादल

en: Tornado
mai: बवण्डर

en: Dust whirls
mai: धूल युक्त चक्रवात

en: Dust whirls in the vicinity
mai: आस पास क' क्षेत्रसभमे धूल युक्त चक्रवात

en: Unknown observation time
mai: अज्ञात अवलोकन समय

en: Unknown
mai: अज्ञात

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
mai: ब्यूफोर्ट बल %.1f

en: Calm
mai: शांत

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
mai: %.1f मील

en: Retrieval failed
mai: प्राप्त कएनाइ असफल
