libmateweather 1.26.1 - en to mr translation catalogue (141 entries)

en: Default
mr: मुलभूत

en: Invalid
mr: अवैध

note: Translators: meters per second
en: m/s
mr: मी/से

note: Translators: kilometers per hour
en: km/h
mr: किमी/तास

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
mr: नॉट्स

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
mr: ब्योफोर्ट पट्टी

note: Translators: kilometers
en: km
mr: किमी

en: Update the data automatically
mr: माहिती आपोआप अद्ययावत करा

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
mr: एप्लेट आपोआप स्वतःची हवामान आकडेवारी ताजी करते की नाही ते ठरवते.

en: Update interval
mr: अद्ययावतन अवकाश

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
mr: स्वयंचलित अद्ययावतांमधील अवकाश सेकंदांमध्ये.

en: Use metric units
mr: मेट्रिक एकके वापरा

en: Use metric units instead of english units.
mr: इंग्रजी एककांऐवजी मेट्रिक एकके वापरा.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
mr: 'मैल'

en: Distance unit
mr: अंतर एकक

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
mr: दृष्यतेसाठी वापरायचे एकक मुल्ये: 'मीटर', 'किमी' ,'मैल'.

en: Pressure unit
mr: दाब एकक

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
mr: 'नॉट्स'

en: Speed unit
mr: वेगाचे एकक

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
mr: वायुगतीसाठी वापरायचे एकक मुल्ये: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.

note: TRANSLATORS: pick a temperature unit that should be used by default in your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'Fahrenheit'
mr: 'फॅरेनहाइट'

en: Temperature unit
mr: तापमानाचे एकक

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
mr: तापमानासाठी वापरायचे एकक मुल्ये: 'केल्विन', 'सेंटीग्रेड', 'फॅरेनहाइट'.

en: Not used anymore
mr: यापुढे वापरले जात नाही

en: Display radar map
mr: रडार नकाशा दाखवा

en: Fetch a radar map on each update.
mr: प्रत्येक अद्यतनानंतर रडार नकाशा मिळवा.

en: Weather location information
mr: हवामान ठिकाण माहिती

en: Weather location information.
mr: हवामान ठिकाण माहिती.

en: Nearby city
mr: नजिकचे शहर

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
mr: जवळचा मुख्य झोन जसे एखादे शहर, https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in येथील प्रमाणे

en: Zone location
mr: झोन ठिकाण

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
mr: शहरासाठी अद्वितीय झोन, https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in येथील प्रमाणे

en: Radar location
mr: रडारचे ठिकाण

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
mr: weather.com पासून रडार नकाशे प्राप्त करण्यासाठी तीन-अंकीय-लांबीचे कोड, https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in येथील प्रमाणे

en: Weather for a city
mr: शहराचे हवामान

en: The city that mateweather displays information for.
mr: शहर ज्याच्यासाठी mateweather माहिती दाखवते.

en: Location coordinates
mr: ठिकाणाचे अक्षांश

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
mr: तुमच्या ठिकाणाचे अक्षांश आणि रेखांश  DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW] मध्ये दर्शवले आहेत.

en: Use custom url for the radar map
mr: रडार नकाशासाठी स्वेच्छेचा url वापरा

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
mr: जर सत्य असेल, तर  "रडार" कळ ने दर्शवलेल्या ठिकाणापासून रडार नकाशा प्राप्त करा.

en: Url for the radar map
mr: रडार नकाशासाठी Url

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
mr: रडार नकाशा कोठून प्राप्त करावा त्याचा स्वेच्छा url.

[ctx: timezone]
en: Unknown
mr: अपरिचीत

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
mr: METAR माहिती प्राप्त करण्यास अपयशी: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
mr: हवामान माहितीची जागा हरवली

en: Variable
mr: चलन

en: North
mr: उत्तर

en: North - NorthEast
mr: उत्तर - उत्तरपूर्व

en: Northeast
mr: उत्तरपूर्व

en: East - NorthEast
mr: पूर्व - उत्तरपूर्व

en: East
mr: पूर्व

en: East - Southeast
mr: पूर्व - दक्षिणपूर्व

en: Southeast
mr: दक्षिणपूर्व

en: South - Southeast
mr: दक्षिण - दक्षिणपूर्व

en: South
mr: दक्षिण

en: South - Southwest
mr: दक्षिण - दक्षिणपश्चिम

en: Southwest
mr: दक्षिणपश्चिम

en: West - Southwest
mr: पश्चिम - दक्षिणपश्चिम

en: West
mr: पश्चिम

en: West - Northwest
mr: पश्चिम - उत्तरपश्चिम

en: Northwest
mr: उत्तरपश्चिम

en: North - Northwest
mr: उत्तर - उत्तरपश्चिम

en: Clear Sky
mr: स्वच्छ आकाश

en: Broken clouds
mr: खंडित ढग

en: Scattered clouds
mr: पसरलेले ढग

en: Few clouds
mr: थोडे ढग

en: Overcast
mr: ढगाळ

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
mr: विजांच्या कडकडाटासह पाऊस

en: Drizzle
mr: रिमझिम पाऊस

en: Light drizzle
mr: हलका रिमझिम पाऊस

en: Moderate drizzle
mr: मध्यम रिमझिम पाऊस

en: Heavy drizzle
mr: जोरदार रिमझिम पाऊस

en: Freezing drizzle
mr: गारठ्याची रिमझिम

en: Rain
mr: पाऊस

en: Light rain
mr: हलका पाऊस

en: Moderate rain
mr: साधारण पाऊस

en: Heavy rain
mr: मुसळधार पाऊस

en: Rain showers
mr: पावसाच्या सरी

en: Freezing rain
mr: गारठ्याचा पाऊस

en: Snow
mr: हिमवृष्टी

en: Light snow
mr: हलकी हिमवृष्टी

en: Moderate snow
mr: साधारण हिमवृष्टी

en: Heavy snow
mr: जोराची हिमवृष्टी

en: Snowstorm
mr: हिमवादळ

en: Blowing snowfall
mr: वाऱ्यांसह हिमवृष्टी

en: Snow showers
mr: हिम सरी

en: Drifting snow
mr: वाहती हिमवृष्टी

en: Snow grains
mr: हिमकण

en: Light snow grains
mr: हलके हिमकण

en: Moderate snow grains
mr: साधारण हिमकण

en: Heavy snow grains
mr: भारी हिमकण

en: Ice crystals
mr: बर्फाचे स्फटिक

en: Ice pellets
mr: बर्फाच्या गुलिका

en: Few ice pellets
mr: थोड्या बर्फ गुलिका

en: Moderate ice pellets
mr: साधारण बर्फ गुलिका

en: Heavy ice pellets
mr: भारी बर्फ गुलिका

en: Ice pellet storm
mr: बर्फ गुलिकांचे वादळ

en: Showers of ice pellets
mr: बर्फ गुलिकांच्या सरी

en: Hail
mr: गारा

en: Hailstorm
mr: गारपीट

en: Hail showers
mr: गारांच्या सरी

en: Small hail
mr: छोट्या गारा

en: Small hailstorm
mr: छोटी गारपीट

en: Showers of small hail
mr: छोट्या गारांच्या सरी

en: Unknown precipitation
mr: अज्ञात वृष्टी

en: Mist
mr: विरळ धुके

en: Fog
mr: धुके

en: Fog in the vicinity
mr: समीप धुके

en: Shallow fog
mr: वरवरचे धुके

en: Patches of fog
mr: धुक्याचे पुंजके

en: Partial fog
mr: अंशतः धुके

en: Freezing fog
mr: बर्फाचे धुके

en: Smoke
mr: धूर

en: Volcanic ash
mr: ज्वालामुखीय राख

en: Sand
mr: वाळू

en: Blowing sand
mr: वाहती वाळू

en: Drifting sand
mr: सरकती वाळू

en: Haze
mr: धुसरता

en: Blowing sprays
mr: वाहते तुषार

en: Dust
mr: धूळ

en: Blowing dust
mr: वाहती धूळ

en: Drifting dust
mr: सरकती धूळ

en: Squall
mr: वावटळ

en: Sandstorm
mr: वाळूचे वादळ

en: Sandstorm in the vicinity
mr: वाळूचे वादळ समीप

en: Heavy sandstorm
mr: जोरदार वाळूचे वादळ

en: Duststorm
mr: धुळीचे वादळ

en: Duststorm in the vicinity
mr: धुळीचे वादळ समीप

en: Heavy duststorm
mr: जोरदार धुळीचे वादळ

en: Funnel cloud
mr: चक्राकार ढग

en: Tornado
mr: चक्रीवादळ

en: Dust whirls
mr: धुळीचा चक्रवात

en: Dust whirls in the vicinity
mr: धुळीचा चक्रवात समीप

en: Unknown observation time
mr: अज्ञात निरिक्षण वेळ

en: Unknown
mr: अपरिचीत

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
mr: %0.1f नॉट्स

note: Translators: This is the wind speed in meters per second
en: %.1f m/s
mr: %.1f मी/से

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
mr: ब्योफोर्ट बळ %.1f

en: Calm
mr: शांत

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
mr: %.1f माईल्स्

en: Retrieval failed
mr: प्राप्तिकरण असफल
