libmateweather 1.26.1 - en to ms translation catalogue (150 entries)

en: Default
ms: Lalai

en: Invalid
ms: Tidak sah

note: Translators: kilometers per hour
en: km/h
ms: km/j

note: Translators: miles per hour
en: mph
ms: bsj

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
ms: knot

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
ms: Skala  Beaufort

en: Greenwich Mean Time
ms: Waktu Min Greenwich

en: Show notifications
ms: Tunjuk pemberitahuan

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
ms: Tentukan sama ada aplet tunjukkan satu pemberitahuan pada setiap kemaskini.

en: Update the data automatically
ms: Kemaskini data secara automatik

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
ms: Tentukan sama ada aplet mengemaskini secara automatik statistik cuacanya atau tidak.

en: Update interval
ms: Sela kemaskini

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
ms: Sela, dalam saat, antara kemaskini automatik.

en: Use metric units
ms: Guna unit metrik

en: Use metric units instead of english units.
ms: Guna unit metrik selain unit inggeris.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
ms: 'batu'

en: Distance unit
ms: Unit jarak

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
ms: Unit yang digunakan untuk ketampakan. Nilai: 'meter', 'km', 'batu'.

en: Pressure unit
ms: Unit tekanan

en: The unit to use for pressure. Values: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.
ms: Unit yang digunakan untuk tekanan. Nilai: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
ms: 'knot'

en: Speed unit
ms: Unit kelajuan

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
ms: Unit yang digunakan untuk kelajuan angin. Nilai:  'm/s', 'km/h, 'mph', 'knot', 'skala Beaufort'.

en: Temperature unit
ms: Unit suhu

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
ms: Unit yang digunakan untuk suhu. Nilai: 'Kelvin', 'Selsius', 'Fahrenhait'.

en: Not used anymore
ms: Tidak digunakan lagi

en: Display radar map
ms: Papar peta radar

en: Fetch a radar map on each update.
ms: Dapatkan peta radar pada setiap kemaskini.

note: TRANSLATORS: Change this to the default location name, used when you first start the Weather Applet. This is the common localised name that corresponds to the location code (DEFAULT_CODE) you will put on the next message. For example, for the Greek locale, we set this to "Athens", the capital city a
en: 'DEFAULT_LOCATION'
ms: 'LOKASI_LALAI'

en: Weather location information
ms: Maklumat lokasi cuaca

en: Weather location information.
ms: Maklumat lokasi cuaca.

note: TRANSLATORS: Change this to the code of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION name you put above. This is normally a four-letter (ICAO) code and can be found in https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in. NB. The web page is over 1.7MB 
en: 'DEFAULT_CODE'
ms: 'KOD_LALAI'

en: Nearby city
ms: Bandar berhampiran

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
ms: Zon utama berdekatan, seperti ibu kota, seperti yang ditemui dari https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

note: TRANSLATORS: Change this to the zone of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Normally, US and Canada locations have zones while the rest do not. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any zo
en: 'DEFAULT_ZONE'
ms: 'ZON_LALAI'

en: Zone location
ms: Lokasi zon

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
ms: Zon unik untuk bandar, seperti yang dijumpai dari https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

note: TRANSLATORS: Change this to the radar of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Normally, US and Canada locations have radar names while the rest do not. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as
en: 'DEFAULT_RADAR'
ms: 'RADAR_LALAI'

en: Radar location
ms: Lokasi radar

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
ms: Kod tiga digit untuk mendapatkan peta radar dari weather.com, dijumpai di https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Weather for a city
ms: Cuaca untuk bandar

en: The city that mateweather displays information for.
ms: Bandar yang mateweather paparkan maklumatnya.

note: TRANSLATORS: Change this to the coordinates of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any coordinates you put here must also be present in the Locations.
en: 'DEFAULT_COORDINATES'
ms: 'KOORDINAT_LALAI'

en: Location coordinates
ms: Koordinat lokasi

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
ms: Latitud dan longtitud lokasi anda dinyatakan dalam DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].

en: Use custom url for the radar map
ms: Guna url suai bagi peta radar

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
ms: Jika benar, maka dapatkan peta radar dari lokasi yang dinyatakan dengan kunci "radar".

en: Url for the radar map
ms: Url bagi peta radar

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
ms: Url suai yang mana untuk dapatkan peta radar.

[ctx: timezone]
en: Unknown
ms: Tidak diketahui

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
ms: Gagal mendapatkan data METAR: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
ms: WeatherInfo kehilangan lokasi

en: Variable
ms: Pembolehubah

en: North
ms: Utara

en: North - NorthEast
ms: Utara - Timur Laut

en: Northeast
ms: Timur Laut

en: East - NorthEast
ms: Timur - Timur Laut

en: East
ms: Timur

en: East - Southeast
ms: Timur - Tenggara

en: Southeast
ms: Tenggara

en: South - Southeast
ms: Selatan - Tenggara

en: South
ms: Selatan

en: South - Southwest
ms: Selatan - Barat Daya

en: Southwest
ms: Barat Daya

en: West - Southwest
ms: Barat - Barat Daya

en: West
ms: Barat

en: West - Northwest
ms: Barat - Barat Laut

en: Northwest
ms: Barat Laut

en: North - Northwest
ms: Utara - Barat Laut

en: Clear Sky
ms: Langit cerah

en: Broken clouds
ms: Awan terpecah

en: Scattered clouds
ms: Awan berselerak

en: Few clouds
ms: Sedikit berawan

en: Overcast
ms: Mendung

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
ms: Ribut petir

en: Drizzle
ms: Hujan renyai

en: Light drizzle
ms: Hujan rintik

en: Moderate drizzle
ms: Hujan renyai sederhana

en: Heavy drizzle
ms: Hujan lebat

en: Freezing drizzle
ms: Renyai sejuk beku

en: Rain
ms: Hujan

en: Light rain
ms: Hujan

en: Moderate rain
ms: Hujan sederhana

en: Heavy rain
ms: Hujan lebat

en: Rain showers
ms: Hujan panas

en: Freezing rain
ms: Hujan membeku

en: Snow
ms: Salji

en: Light snow
ms: Salji renyai

en: Moderate snow
ms: Salji sederhana

en: Heavy snow
ms: Salji lebat

en: Snowstorm
ms: Ribut salji

en: Blowing snowfall
ms: Curahan salji terbang

en: Snow showers
ms: Pancuran salji

en: Drifting snow
ms: Salji hanyut

en: Snow grains
ms: Bijian salji

en: Light snow grains
ms: Bijian salji halus

en: Moderate snow grains
ms: Bijian salji sederhana

en: Heavy snow grains
ms: Bijian salji berat

en: Ice crystals
ms: Hablur ais

en: Ice pellets
ms: Pelet ais

en: Few ice pellets
ms: Pelet ais sedikit

en: Moderate ice pellets
ms: Pelet ais sederhana

en: Heavy ice pellets
ms: Pelet ais lebat

en: Ice pellet storm
ms: Ribut pelet ais

en: Showers of ice pellets
ms: Pancuran pelet ais

en: Hail
ms: Hujan batu

en: Hailstorm
ms: Ribut batu

en: Hail showers
ms: Pancuran hujan batu

en: Small hail
ms: Hujan batu kecil

en: Small hailstorm
ms: Ribut hujan batu kecil

en: Showers of small hail
ms: Pancuran hujan batu kecil

en: Unknown precipitation
ms: Kerpasan tidak diketahui

en: Mist
ms: Kabut

en: Fog
ms: Kabus

en: Fog in the vicinity
ms: Kabus disekitar

en: Shallow fog
ms: Kabus tipis

en: Patches of fog
ms: Kabus di sana sini

en: Partial fog
ms: Kabus tidak menyeluruh

en: Freezing fog
ms: Kabus sejuk dingin

en: Smoke
ms: Asap

en: Volcanic ash
ms: Abu gunung berapi

en: Sand
ms: Pasir

en: Blowing sand
ms: Pasir terbang

en: Drifting sand
ms: Pasir hanyut

en: Haze
ms: Jerebu

en: Blowing sprays
ms: Semburan terbang

en: Dust
ms: Debu

en: Blowing dust
ms: Debu terbang

en: Drifting dust
ms: Debu hanyut

en: Squall
ms: Badai

en: Sandstorm
ms: Ribut pasir

en: Sandstorm in the vicinity
ms: Ribut pasir disekitar

en: Heavy sandstorm
ms: Ribut pasir lebat

en: Duststorm
ms: Ribut debu

en: Duststorm in the vicinity
ms: Ribut debu disekitar

en: Heavy duststorm
ms: Ribut debu lebat

en: Funnel cloud
ms: Awan corong

en: Tornado
ms: Puting Beliung

en: Dust whirls
ms: Pusaran debu

en: Dust whirls in the vicinity
ms: Pusaran debu disekitar

en: Unknown observation time
ms: Masa pencerapan tidak diketahui

en: Unknown
ms: Tidak diketahui

en: n/a
ms: t/a

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
ms: %0.1f knot

note: Translators: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
ms: %.1f bsj

note: Translators: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
ms: %.1f km/j

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
ms: Daya Beaufort %.1f

en: Calm
ms: Tenang

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
ms: %.1f batu

en: Retrieval failed
ms: Penerimaan gagal
