libmateweather 1.26.1 - en to nds translation catalogue (33 entries)

en: Default
nds: Standard

en: Invalid
nds: ungültig

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
nds: Knütten

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
nds: Beaufort-Eenheiden

note: Translators: millibars
en: mb
nds: mbar

en: Greenwich Mean Time
nds: Greenwich-Höövdtied

en: Show notifications
nds: Narichten wiesen

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
nds: Leggt fast, of dat Programm bi elkeen Ännern eene Naricht wiest.

en: Update the data automatically
nds: Automatisk vernejen

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
nds: Leggt fast, of dat Programm siene Daten automatisk vernejt oder nich.

en: Update interval
nds: Ofstand tum Vernejen

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
nds: De Tied in Sekünnen tüsken automatiskem Vernejen.

en: Use metric units
nds: Meter-Eenheiden bruken

en: Use metric units instead of english units.
nds: Daten in Metern un nich in engelsken Eenheiden wiesen.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
nds: 'km'

en: Distance unit
nds: Feernten-Eenheid

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
nds: De Eenheid, wat för de Sichtwiede bruukt worden sall. Weerten: 'meters', 'km', 'miles'.

note: TRANSLATORS: pick a default pressure unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'inHg'
nds: 'hPa'

en: Pressure unit
nds: Druck-Eenheid

en: The unit to use for pressure. Values: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.
nds: De Eenheid, wat för Druck bruukt worden sall. Weerten: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
nds: 'Beaufort scale'

en: Speed unit
nds: Eenheid för Gauheid

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
nds: De Eenheid, wat för de Wind-Gauheid bruukt worden sall. Weerten: 'm/s', 'km/h', 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.

note: TRANSLATORS: pick a temperature unit that should be used by default in your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'Fahrenheit'
nds: 'Centigrade'

en: Temperature unit
nds: Eenheid för Temperatuur

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
nds: De Eenheid, wat för de Temperatuur bruukt worden sall. Weerten: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.

en: Not used anymore
nds: Nich mehr bruukt

[ctx: timezone]
en: Unknown
nds: Unbekannt

en: North
nds: Noorden

en: East
nds: Osten

en: South
nds: Süden

en: West
nds: Westen

en: Unknown
nds: Unbekannt
