libmateweather 1.26.1 - en to ne translation catalogue (128 entries)

en: Default
ne: पूर्वनिर्धारित

en: Invalid
ne: अवैध

note: Translators: meters per second
en: m/s
ne: मिटर/सेकन्ड

note: Translators: kilometers per hour
en: km/h
ne: किलोमिटर/सेकन्ड

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
ne: ब्युफोर्ट स्केल

en: Update the data automatically
ne: स्वचालिततवरले डाटा अद्यावधिक गर्नुहोस

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
ne: एप्लेट स्वचालित मौसम तथ्याङ्कसंगअध्यावधिक हुन्छ कि हुँदैन निर्धारण गर्छ

en: Update interval
ne: अन्तराल अद्यावधिक गर्नुहोस

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
ne: स्वचालित अद्यावधिक बिचमा , सेकेन्डहरूमा अन्तराल

en: Use metric units
ne: मेट्रिक एकाइहरू प्रयोग गर्नुहोस

en: Use metric units instead of english units.
ne: अङ्ग्रेजी एकाइहरुको सट्टा मेट्रिक एकाइहरू प्रयोग गर्नुहोस

en: Distance unit
ne: दूरी एकाइ

en: Pressure unit
ne: चाप एकाइ

en: Speed unit
ne: गति एकाइ

en: Temperature unit
ne: तापमान एकाइ

en: Not used anymore
ne: धेरै प्रयोगमा छैन

en: Display radar map
ne: राडार नक्सा प्रदर्शन गर्नुहोस

en: Fetch a radar map on each update.
ne: प्रत्येक अद्यावधिकमा एउटा राडार नक्सा ल्याउनुहोस

en: Use custom url for the radar map
ne: राडार नक्साका लागि अनुकूलन यु आर एल प्रयोग गर्नुहोस

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
ne: यदि ठिक छ, भने " कुञ्जी" निर्दिष्ट रााडार स्थानबाट राडार नक्सा पुन: प्राप्त गर्नुहोस

en: Url for the radar map
ne: राडार नक्साका लागि यु आर एल

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
ne: अनुकूलन यु आर एल जहाँ राडार नक्सा पुन: प्राप्त गर्नुहोस

[ctx: timezone]
en: Unknown
ne: अज्ञात

en: WeatherInfo missing location
ne: मौसम सूचना स्थान हराइरहेछ

en: Variable
ne: चल

en: North
ne: उत्तर

en: North - NorthEast
ne: उत्तर - उत्तर पूर्व

en: Northeast
ne: उत्तर पूर्व

en: East - NorthEast
ne: पूर्व - उत्तर पूर्व

en: East
ne: पुर्व

en: East - Southeast
ne: पूर्व - दक्षिण पूर्व

en: Southeast
ne: दक्षिण पूर्व

en: South - Southeast
ne: दक्षिण - दक्षिण पूर्व

en: South
ne: दक्षिण

en: South - Southwest
ne: दक्षिण - दक्षिण पश्चिम

en: Southwest
ne: दक्षिण पश्चिम

en: West - Southwest
ne: पश्चिम - दक्षिण पश्चिम

en: West
ne: पश्चिम

en: West - Northwest
ne: पश्चिम - उत्तर पश्चिम

en: Northwest
ne: उत्तर पश्चिम

en: North - Northwest
ne: उत्तर - उत्तर पश्चिम

en: Clear Sky
ne: आकास खाली

en: Broken clouds
ne: बिच्छेद बादलहरू

en: Scattered clouds
ne: टाटे बादलहरू

en: Few clouds
ne: केहि बादलहरू

en: Overcast
ne: छाएको

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
ne: बज्र तुफान

en: Drizzle
ne: सिमसिम

en: Light drizzle
ne: हल्का सिमसिम

en: Moderate drizzle
ne: मध्यम सिमसिम

en: Heavy drizzle
ne: भारी सिमसिम

en: Freezing drizzle
ne: ठन्डा सिमसिम

en: Rain
ne: वर्षा

en: Light rain
ne: हल्का वर्षा

en: Moderate rain
ne: मध्यम वर्षा

en: Heavy rain
ne: भारी वर्षा

en: Rain showers
ne: मुसलधारे वर्षा

en: Freezing rain
ne: ठन्डा वर्षा

en: Snow
ne: हिँउ

en: Light snow
ne: हल्का हिँउ

en: Moderate snow
ne: मध्यम हिँउ

en: Heavy snow
ne: भारी हिँउ

en: Snowstorm
ne: हिँउतुफान

en: Blowing snowfall
ne: उडाउने हिँउ वर्षा

en: Snow showers
ne: मुसलधारे हिँउ

en: Drifting snow
ne: बाक्लो हिँउ

en: Snow grains
ne: दाना हिँउ

en: Light snow grains
ne: दाना जस्तो हल्का हिँउ

en: Moderate snow grains
ne: मध्यम दाना हिँउ

en: Heavy snow grains
ne: भारी दाना हिँउ

en: Ice crystals
ne: बरफ सितमणी

en: Ice pellets
ne: बरफ गोलीहरू

en: Few ice pellets
ne: थोरै बरफ गोलीहरू

en: Moderate ice pellets
ne: मध्यम बरफ गोलीहरू

en: Heavy ice pellets
ne: भारी बरफ गोलीहरू

en: Ice pellet storm
ne: बरफ गोली तुफान

en: Showers of ice pellets
ne: मुसलधारे बरफ गोलीहरू

en: Hail
ne: असिना

en: Hailstorm
ne: आँधी र असिना

en: Hail showers
ne: मुसलधारे असिना

en: Small hail
ne: सानो असिना

en: Small hailstorm
ne: सानो आँधी असिना

en: Showers of small hail
ne: मुसलधारे सानो असिना

en: Unknown precipitation
ne: अज्ञात अवक्षेपण

en: Mist
ne: कुइरो

en: Fog
ne: कुइरो

en: Fog in the vicinity
ne: हाताहातीमा कुइरो

en: Shallow fog
ne: छिपछिपे कुइरो

en: Patches of fog
ne: कुइरोको धब्बा

en: Partial fog
ne: आंशिक कुइरो

en: Freezing fog
ne: ठन्डा कुइरो

en: Smoke
ne: धुँवा

en: Volcanic ash
ne: ज्वालामुखीय खरानी

en: Sand
ne: बालुवा

en: Blowing sand
ne: उडाउने बालुवा

en: Drifting sand
ne: थुप्रिने बालुवा

en: Haze
ne: तुँवालो

en: Blowing sprays
ne: उडाउने सिर्का

en: Dust
ne: धुलो

en: Blowing dust
ne: उडाउने धुलो

en: Drifting dust
ne: थुप्रिने धुलो

en: Squall
ne: हिँउ पानीको झोक्का

en: Sandstorm
ne: बालुवा तुफान

en: Sandstorm in the vicinity
ne: हाताहाती बालुवा तुफान

en: Heavy sandstorm
ne: भारी बालुवा तुफान

en: Duststorm
ne: धुलो तुफान

en: Duststorm in the vicinity
ne: धुलो तुफान हाताहाती

en: Heavy duststorm
ne: भारी धुलो तुफान

en: Funnel cloud
ne: सोली बादल

en: Tornado
ne: भुमरी

en: Dust whirls
ne: घुमाउरो धुलो

en: Dust whirls in the vicinity
ne: घुमाउरो धुलो हाताहाती

en: Unknown observation time
ne: अज्ञात अवलोकन समय

en: Unknown
ne: अज्ञात

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
ne: %0.1f नट्स

note: Translators: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
ne: %.1f एम पि एच

note: Translators: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
ne: %.1f किलोमिटर/घन्टा

note: Translators: This is the wind speed in meters per second
en: %.1f m/s
ne: %.1f मिटर/सेकेन्ड

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
ne: ब्युफोर्ट फोर्स %.1f

en: Calm
ne: शान्त

note: Translators: This is pressure in inches of mercury
en: %.2f inHg
ne: %.2f inएचजि

note: Translators: This is pressure in millimeters of mercury
en: %.1f mmHg
ne: %.1f एम एम एच जि

note: Translators: This is pressure in kiloPascals
en: %.2f kPa
ne: %.2f के पि ए

note: Translators: This is pressure in hectoPascals
en: %.2f hPa
ne: %.2f एच पि ए

note: Translators: This is pressure in millibars
en: %.2f mb
ne: %.2f एम बि

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
ne: %.1f माइल्स

note: Translators: This is the visibility in kilometers
en: %.1f km
ne: %.1f किलोमिटर

en: Retrieval failed
ne: पुन: प्राप्ती असफल
