libmateweather 1.26.1 - en to pl translation catalogue (149 entries)

en: Default
pl: Domyślny

en: Invalid
pl: Niewłaściwy

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
pl: węzły

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
pl: skala Beauforta

en: Greenwich Mean Time
pl: Czas uniwersalny

en: Show notifications
pl: Pokazuj powiadomienia

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
pl: Określa, czy aplet wyświetla powiadomienia o każdej aktualizacji.

en: Update the data automatically
pl: Automatyczna aktualizacja danych

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
pl: Określa, czy aplet automatycznie aktualizuje statystyki pogodowe.

en: Update interval
pl: Okres odświeżania

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
pl: Okres czasu, w sekundach, między automatycznymi aktualizacjami.

en: Use metric units
pl: Wykorzystanie systemu metrycznego

en: Use metric units instead of english units.
pl: Wykorzystanie systemu metrycznego zamiast jednostek angielskich.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
pl: 'meters'

en: Distance unit
pl: Jednostka odległości

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
pl: Jednostka używana do określenia widoczności. Jednostki: 'meters', 'km' ,'miles'.

note: TRANSLATORS: pick a default pressure unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'inHg'
pl: 'hPa'

en: Pressure unit
pl: Jednostka ciśnienia

en: The unit to use for pressure. Values: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.
pl: Jednostka używana do określania ciśnienia. Jednostki: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
pl: 'km/h'

en: Speed unit
pl: Jednostka prędkości

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
pl: Jednostka używana do określania prędkości wiatru. Jednostki: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.

note: TRANSLATORS: pick a temperature unit that should be used by default in your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'Fahrenheit'
pl: 'Centigrade'

en: Temperature unit
pl: Jednostka temperatury

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
pl: Jednostka używania do określania temperatury. Jednostki: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.

en: Not used anymore
pl: Nie używane więcej

en: Display radar map
pl: Wyświetlanie mapy radarowej

en: Fetch a radar map on each update.
pl: Pobieranie mapy radarowej podczas każdej aktualizacji.

note: TRANSLATORS: Change this to the default location name, used when you first start the Weather Applet. This is the common localised name that corresponds to the location code (DEFAULT_CODE) you will put on the next message. For example, for the Greek locale, we set this to "Athens", the capital city a
en: 'DEFAULT_LOCATION'
pl: 'Warszawa'

en: Weather location information
pl: Informacja o miejscu prognozy

en: Weather location information.
pl: Informacja o miejscu prognozy.

note: TRANSLATORS: Change this to the code of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION name you put above. This is normally a four-letter (ICAO) code and can be found in https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in. NB. The web page is over 1.7MB 
en: 'DEFAULT_CODE'
pl: 'EPWA'

en: Nearby city
pl: Pobliskie miasto

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
pl: Główny obszar w pobliżu, zgodnie z https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Zone location
pl: Położenie strefy

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
pl: Unikalna strefa dla miasta, zgodnie z https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

note: TRANSLATORS: Change this to the radar of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Normally, US and Canada locations have radar names while the rest do not. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as
en: 'DEFAULT_RADAR'
pl: ' '

en: Radar location
pl: Położenie radarowe

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
pl: Trzyliterowy kod do pobierania map radarowych ze strony weather.com, zgodnie z https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Weather for a city
pl: Prognoza pogody dla miasta

en: The city that mateweather displays information for.
pl: Miasto, dla którego biblioteka mateweather wyświetla informacje.

note: TRANSLATORS: Change this to the coordinates of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any coordinates you put here must also be present in the Locations.
en: 'DEFAULT_COORDINATES'
pl: '52.166667 20.966667'

en: Location coordinates
pl: Współrzędne położenia

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
pl: Szerokość i długość geograficzna położenia komputera wyrażona w DD-MM-SS[NS] (północ, południe) oraz DD-MM-SS[EW] (wschód, zachód)

en: Use custom url for the radar map
pl: Użycie własnego adresu URL mapy radarowej

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
pl: Określa, czy pobierać mapę radarową z położenia określonego w kluczu "radar".

en: Url for the radar map
pl: Adres URL mapy radarowej

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
pl: Użycie własnego adresu URL, skąd pobierana jest mapa radarowa.

[ctx: timezone]
en: Unknown
pl: Nieznany

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
pl: Pobranie danych METAR się nie powiodło: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
pl: Brak informacji o położeniu

en: Variable
pl: Zmienny

en: North
pl: Północny

en: North - NorthEast
pl: Północny — północno‑wschodni

en: Northeast
pl: Północno‑wschodni

en: East - NorthEast
pl: Wschodni — północno‑wschodni

en: East
pl: Wschodni

en: East - Southeast
pl: Wschodni — południowo‑wschodni

en: Southeast
pl: Południowo‑wschodni

en: South - Southeast
pl: Południowy — południowo‑wschodni

en: South
pl: Południowy

en: South - Southwest
pl: Południowy — południowo‑zachodni

en: Southwest
pl: Południowo‑zachodni

en: West - Southwest
pl: Zachodni — południowo‑zachodni

en: West
pl: Zachodni

en: West - Northwest
pl: Zachodni — północno‑zachodni

en: Northwest
pl: Północno‑zachodni

en: North - Northwest
pl: Północny — północno‑zachodni

en: Clear Sky
pl: Bezchmurnie

en: Broken clouds
pl: Pochmurnie

en: Scattered clouds
pl: Umiarkowane zachmurzenie

en: Few clouds
pl: Niewielkie zachmurzenie

en: Overcast
pl: Całkowite zachmurzenie

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
pl: Burza

en: Drizzle
pl: Mżawka

en: Light drizzle
pl: Lekka mżawka

en: Moderate drizzle
pl: Umiarkowana mżawka

en: Heavy drizzle
pl: Obfita mżawka

en: Freezing drizzle
pl: Marznąca mżawka

en: Rain
pl: Deszcz

en: Light rain
pl: Lekki deszcz

en: Moderate rain
pl: Umiarkowany deszcz

en: Heavy rain
pl: Ulewny deszcz

en: Rain showers
pl: Przelotny deszcz

en: Freezing rain
pl: Marznący deszcz

en: Snow
pl: Śnieg

en: Light snow
pl: Lekki śnieg

en: Moderate snow
pl: Umiarkowany śnieg

en: Heavy snow
pl: Obfity śnieg

en: Snowstorm
pl: Śnieżyca

en: Blowing snowfall
pl: Zawieja śnieżna

en: Snow showers
pl: Przelotny śnieg

en: Drifting snow
pl: Zamieć śnieżna

en: Snow grains
pl: Śnieg ziarnisty

en: Light snow grains
pl: Lekki śnieg ziarnisty

en: Moderate snow grains
pl: Umiarkowany śnieg ziarnisty

en: Heavy snow grains
pl: Obfity śnieg ziarnisty

en: Ice crystals
pl: Słupki lodowe

en: Ice pellets
pl: Deszcz ze śniegiem

en: Few ice pellets
pl: Niewielki deszcz ze śniegiem

en: Moderate ice pellets
pl: Umiarkowany deszcz ze śniegiem

en: Heavy ice pellets
pl: Obfity deszcz ze śniegiem

en: Ice pellet storm
pl: Burza z deszczem i śniegiem

en: Showers of ice pellets
pl: Przelotny deszcz ze śniegiem

en: Hail
pl: Grad

en: Hailstorm
pl: Burza gradowa

en: Hail showers
pl: Przelotny grad

en: Small hail
pl: Krupa lodowa

en: Small hailstorm
pl: Burza krupy lodowej

en: Showers of small hail
pl: Przelotna krupa lodowa

en: Unknown precipitation
pl: Nieznane opady

en: Mist
pl: Zamglenie

en: Fog
pl: Mgła

en: Fog in the vicinity
pl: Mgła w pobliżu

en: Shallow fog
pl: Przelotna mgła

en: Patches of fog
pl: Płaty mgły

en: Partial fog
pl: Częściowa mgła

en: Freezing fog
pl: Marznąca mgła

en: Smoke
pl: Dym

en: Volcanic ash
pl: Popiół wulkaniczny

en: Sand
pl: Piasek

en: Blowing sand
pl: Zawieja piaskowa

en: Drifting sand
pl: Zamieć piaskowa

en: Haze
pl: Zmętnienie

en: Blowing sprays
pl: Zawieja pyłu wodnego

en: Dust
pl: Pył

en: Blowing dust
pl: Zawieja pyłowa

en: Drifting dust
pl: Zamieć pyłowa

en: Squall
pl: Nawałnica

en: Sandstorm
pl: Burza piaskowa

en: Sandstorm in the vicinity
pl: Burza piaskowa w pobliżu

en: Heavy sandstorm
pl: Ciężka burza piaskowa

en: Duststorm
pl: Burza pyłowa

en: Duststorm in the vicinity
pl: Burza pyłowa w pobliżu

en: Heavy duststorm
pl: Ciężka burza pyłowa

en: Funnel cloud
pl: Trąba powietrzna

en: Dust whirls
pl: Wiry pyłowe

en: Dust whirls in the vicinity
pl: Wiry pyłowe w pobliżu

note: Translators: this is a format string for strftime *             see `man 3 strftime` for more details
en: %a, %b %d / %H:%M
pl: %a %e %b, %H:%M

en: Unknown observation time
pl: Nieznany czas obserwacji

en: Unknown
pl: Nieznany

en: n/a
pl: nie dotyczy

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
pl: %0.1f w.

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
pl: %.1f B

en: Calm
pl: Bezwietrznie

note: Translators: This is pressure in millibars
en: %.2f mb
pl: %.2f mbar

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
pl: %.1f mi

note: Translators: This is the visibility in meters
en: %.0fm
pl: %.0f m

en: Retrieval failed
pl: Pobranie się nie powiodło
