libmateweather 1.26.1 - en to ro translation catalogue (140 entries)

en: Default
ro: Mod implicit

en: Invalid
ro: Nevalid

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
ro: noduri

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
ro: Scara Beaufort

en: Greenwich Mean Time
ro: Ora Greenwich

en: Show notifications
ro: Arată notificări

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
ro: Determină dacă miniaplicația arată o notificare la fiecare actualizare.

en: Update the data automatically
ro: Actualizează datele automat

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
ro: Decide dacă miniaplicația își actualizează automat statisticile meteorologice sau nu.

en: Update interval
ro: Interval de actualizare

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
ro: Intervalul, în secunde, dintre actualizările automate.

en: Use metric units
ro: Utilizează unități metrice

en: Use metric units instead of english units.
ro: Utilizează unități metrice în loc de unități englezești.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
ro: 'kilometers'

en: Distance unit
ro: Unitate de distanță

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
ro: Unitatea de folosit pentru vizibilitate. Valori: „metri”, „km” ,„mile”.

note: TRANSLATORS: pick a default pressure unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'inHg'
ro: 'mmHg'

en: Pressure unit
ro: Unitate de presiune

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
ro: „noduri”

en: Speed unit
ro: Unitate de viteză

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
ro: Unitatea de folosit pentru viteza vântului. Valori: „m/s”, „km/h”, „mph”, „noduri”, „Scala Beaufort”.

note: TRANSLATORS: pick a temperature unit that should be used by default in your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'Fahrenheit'
ro: 'Celsius'

en: Temperature unit
ro: Unitate de temperatură

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
ro: Unitatea de folosit pentru temperatură. Valori: „Kelvin”, „Centigrade”, „Fahrenheit”.

en: Not used anymore
ro: Nu se mai folosește

en: Display radar map
ro: Afișează harta radar

en: Fetch a radar map on each update.
ro: Preia o hartă radar la fiecare actualizare.

en: Weather location information
ro: Informații despre locația stației meteo

en: Weather location information.
ro: Informații despre locația stației meteo.

en: Nearby city
ro: Oraș din apropiere

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
ro: Zonă apropiată majoră, ca un oraș capitală, cum se găsește la https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Zone location
ro: Locația zonei

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
ro: O zonă unică pentru oraș, cum se găsește la https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Radar location
ro: Locație radar

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
ro: Un cod de trei cifre pentru obținerea hărților radar de la weather.com, găsit la https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Weather for a city
ro: Buletin meteo pentru un oraș

en: The city that mateweather displays information for.
ro: Orașul pentru care mateweather afișează informații.

en: Location coordinates
ro: Coordonatele locației

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
ro: Latitudinea și longitudinea locației dumneavoastră exprimate în GG-MM-SS[NS] GG-MM-SS[EV].

en: Use custom url for the radar map
ro: Utilizează url-ul ales pentru harta radar

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
ro: Dacă este definit ca „true”, atunci găsește o hartă radar dintr-o locație specificată de cheia „radar”.

en: Url for the radar map
ro: Url pentru harta radar

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
ro: Adresa URL la alegere, de unde să fie preluată o hartă radar.

[ctx: timezone]
en: Unknown
ro: Necunoscut

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
ro: A eșuat obținerea de date METAR: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
ro: Locație lipsă pentru WeatherInfo

en: Variable
ro: Variabilă

en: North
ro: Nord

en: North - NorthEast
ro: Nord-Nord-Est

en: Northeast
ro: Nord-Est

en: East - NorthEast
ro: Est-Nord-Est

en: East
ro: Est

en: East - Southeast
ro: Est-Sud-Est

en: Southeast
ro: Sud-Est

en: South - Southeast
ro: Sud-Sud-Est

en: South
ro: Sud

en: South - Southwest
ro: Sud-Sud-Vest

en: Southwest
ro: Sud-Vest

en: West - Southwest
ro: Vest-Sud-Vest

en: West
ro: Vest

en: West - Northwest
ro: Vest-Nord-Vest

en: Northwest
ro: Nord-Vest

en: North - Northwest
ro: Nord-Nord-Vest

en: Clear Sky
ro: Cer senin

en: Broken clouds
ro: Parțial noros

en: Scattered clouds
ro: Nori răzleți

en: Few clouds
ro: Câțiva nori

en: Overcast
ro: Cer acoperit

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
ro: Ploaie cu descărcări electrice

en: Drizzle
ro: Burniță

en: Light drizzle
ro: Burniță ușoară

en: Moderate drizzle
ro: Burniță moderată

en: Heavy drizzle
ro: Burniță puternică

en: Freezing drizzle
ro: Burniță care îngheață

en: Rain
ro: Ploaie

en: Light rain
ro: Ploaie slabă

en: Moderate rain
ro: Ploaie moderată

en: Heavy rain
ro: Ploaie puternică

en: Rain showers
ro: Averse de ploaie

en: Freezing rain
ro: Ploaie cu depunere de polei

en: Snow
ro: Ninsoare

en: Light snow
ro: Ninsoare slabă

en: Moderate snow
ro: Ninsoare moderată

en: Heavy snow
ro: Ninsoare puternică

en: Snowstorm
ro: Furtună de zăpadă

en: Blowing snowfall
ro: Ninsoare viscolită

en: Snow showers
ro: Averse de ninsoare

en: Drifting snow
ro: Zăpadă viscolită

en: Snow grains
ro: Ninsoare grăunțoasă

en: Light snow grains
ro: Ninsoare grăunțoasă slabă

en: Moderate snow grains
ro: Ninsoare grăunțoasă moderată

en: Heavy snow grains
ro: Ninsoare grăunțoasă puternică

en: Ice crystals
ro: Cristale de gheață

en: Ice pellets
ro: Granule de gheață

en: Few ice pellets
ro: Granule de gheață, rar

en: Moderate ice pellets
ro: Granule de gheață, moderat

en: Heavy ice pellets
ro: Granule de gheață, puternic

en: Ice pellet storm
ro: Furtună de granule de gheață

en: Showers of ice pellets
ro: Averse de granule de gheață

en: Hail
ro: Grindină

en: Hailstorm
ro: Descărcări electrice cu grindină

en: Hail showers
ro: Averse de grindină

en: Small hail
ro: Măzăriche

en: Small hailstorm
ro: Furtună de măzăriche

en: Showers of small hail
ro: Averse de măzăriche

en: Unknown precipitation
ro: Precipitații necunoscute

en: Mist
ro: Ceață

en: Fog
ro: Ceață

en: Fog in the vicinity
ro: Ceață în apropiere

en: Shallow fog
ro: Ceață ușoară

en: Patches of fog
ro: Petice de ceață

en: Partial fog
ro: Ceață parțială

en: Freezing fog
ro: Ceață care îngheață

en: Smoke
ro: Fum

en: Volcanic ash
ro: Cenușă vulcanică

en: Sand
ro: Nisip

en: Blowing sand
ro: Nisip purtat de vânt

en: Drifting sand
ro: Nisip răscolit de vânt

en: Haze
ro: Pâclă

en: Blowing sprays
ro: Stropi purtați de vânt

en: Dust
ro: Praf

en: Blowing dust
ro: Praf purtat de vânt

en: Drifting dust
ro: Praf răscolit de vânt

en: Squall
ro: Vijelie

en: Sandstorm
ro: Furtună de nisip

en: Sandstorm in the vicinity
ro: Furtună de nisip în apropiere

en: Heavy sandstorm
ro: Furtună puternică de nisip

en: Duststorm
ro: Furtună de praf

en: Duststorm in the vicinity
ro: Furtună de praf în apropiere

en: Heavy duststorm
ro: Furtună puternică de praf

en: Funnel cloud
ro: Nor de tornadă

en: Tornado
ro: Tornadă

en: Dust whirls
ro: Vârtejuri de praf

en: Dust whirls in the vicinity
ro: Vârtejuri de praf în apropiere

en: Unknown observation time
ro: Oră de observație necunoscută

en: Unknown
ro: Necunoscut

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
ro: %0.1f noduri

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
ro: Forța Beaufort %.1f

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
ro: %.1f mile

en: Retrieval failed
ro: Preluarea a eșuat
