libmateweather 1.26.1 - en to ru translation catalogue (174 entries)

en: Default
ru: По умолчанию

note: Translators: Celsius
en: C
ru: °C

note: Translators: Fahrenheit
en: F
ru: °F

en: Invalid
ru: Недопустимый

note: Translators: meters per second
en: m/s
ru: м/с

note: Translators: kilometers per hour
en: km/h
ru: км/ч

note: Translators: miles per hour
en: mph
ru: миля/ч

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
ru: узел

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
ru: шкала Бофорта

note: Translators: kilopascals
en: kPa
ru: кПа

note: Translators: hectopascals
en: hPa
ru: гПа

note: Translators: millibars
en: mb
ru: мбар

note: Translators: millimeters of mercury
en: mmHg
ru: мм рт. ст.

note: Translators: inches of mercury
en: inHg
ru: дюйм рт. ст.

note: Translators: atmosphere
en: atm
ru: атм

note: Translators: meters
en: m
ru: м

note: Translators: kilometers
en: km
ru: км

note: Translators: miles
en: mi
ru: миля

en: Greenwich Mean Time
ru: По Гринвичу

en: Show notifications
ru: Показывать уведомления

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
ru: Определяет, следует ли апплету показывать уведомления при каждом обновлении.

en: Update the data automatically
ru: Обновлять данные автоматически

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
ru: Определяет, нужно ли автоматически обновлять данные о погоде.

en: Update interval
ru: Промежуток между обновлениями

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
ru: Промежуток времени (в секундах) между автоматическими обновлениями.

en: Use metric units
ru: Использовать метрическую систему

en: Use metric units instead of english units.
ru: Использовать метрическую систему мер вместо английской системы.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
ru: 'km'

en: Distance unit
ru: Единица расстояния

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
ru: Единица расстояния. Значения: 'meters', 'km' ,'miles'.

note: TRANSLATORS: pick a default pressure unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'inHg'
ru: 'mmHg'

en: Pressure unit
ru: Единица давления

en: The unit to use for pressure. Values: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.
ru: Единица давления. Значения: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
ru: 'm/s'

en: Speed unit
ru: Единица скорости

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
ru: Единица скорости ветра. Значения: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.

note: TRANSLATORS: pick a temperature unit that should be used by default in your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'Fahrenheit'
ru: 'Centigrade'

en: Temperature unit
ru: Единица температуры

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
ru: Единица температуры. Значения: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.

en: Not used anymore
ru: Больше не используется

en: Display radar map
ru: Показывать радарную карту

en: Fetch a radar map on each update.
ru: Изменять радарную карту при каждом обновлении.

note: TRANSLATORS: Change this to the default location name, used when you first start the Weather Applet. This is the common localised name that corresponds to the location code (DEFAULT_CODE) you will put on the next message. For example, for the Greek locale, we set this to "Athens", the capital city a
en: 'DEFAULT_LOCATION'
ru: Москва – Шереметьево

en: Weather location information
ru: Сведения о погоде в местоположении

en: Weather location information.
ru: Сведения о погоде в местоположении.

note: TRANSLATORS: Change this to the code of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION name you put above. This is normally a four-letter (ICAO) code and can be found in https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in. NB. The web page is over 1.7MB 
en: 'DEFAULT_CODE'
ru: UUEE

en: Nearby city
ru: Ближайший город

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
ru: Близлежащие основные зоны как столицы, найденные в https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

note: TRANSLATORS: Change this to the zone of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Normally, US and Canada locations have zones while the rest do not. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any zo
en: 'DEFAULT_ZONE'
ru: DEFAULT_ZONE

en: Zone location
ru: Местоположение зоны

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
ru: Уникальная зона для города, найденная в https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Radar location
ru: Радарный адрес

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
ru: Трёхзначный код для получения радарных карт от weather.com, найденный в https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Weather for a city
ru: Погода для города

en: The city that mateweather displays information for.
ru: Город, погоду в котором показывает mateweather.

note: TRANSLATORS: Change this to the coordinates of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any coordinates you put here must also be present in the Locations.
en: 'DEFAULT_COORDINATES'
ru: 55.983333 37.500000

en: Location coordinates
ru: Координаты местоположения

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
ru: Ваши широта и долгота в формате DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].

en: Use custom url for the radar map
ru: Использовать собственный адрес для радарной карты

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
ru: Если этот ключ установлен, то получать радарную карту из адреса, заданного ключом «radar».

en: Url for the radar map
ru: Адрес для радарной карты

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
ru: Пользовательский адрес для получения радарной карты.

[ctx: timezone]
en: Unknown
ru: Неизвестная

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
ru: Не удалось получить данные METAR: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
ru: Отсутствует адрес WeatherInfo

en: Variable
ru: Переменная

en: North
ru: Северный

en: North - NorthEast
ru: Северо-северо-восточный

en: Northeast
ru: Северо-восточный

en: East - NorthEast
ru: Восточно-северо-восточный

en: East
ru: Восточный

en: East - Southeast
ru: Восточно-юго-восточный

en: Southeast
ru: Юго-восточный

en: South - Southeast
ru: Юго-юго-восточный

en: South
ru: Южный

en: South - Southwest
ru: Юго-юго-западный

en: Southwest
ru: Юго-западный

en: West - Southwest
ru: Западно-юго-западный

en: West
ru: Западный

en: West - Northwest
ru: Западно-северо-западный

en: Northwest
ru: Северо-западный

en: North - Northwest
ru: Северо-северо-западный

en: Clear Sky
ru: Ясное небо

en: Broken clouds
ru: Облачно с прояснениями

en: Scattered clouds
ru: Рассеянные облака

en: Few clouds
ru: Незначительная облачность

en: Overcast
ru: Сплошная облачность

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
ru: Гроза

en: Drizzle
ru: Морось

en: Light drizzle
ru: Лёгкая морось

en: Moderate drizzle
ru: Умеренная морось

en: Heavy drizzle
ru: Сильная морось

en: Freezing drizzle
ru: Переохлаждённая морось

en: Rain
ru: Дождь

en: Light rain
ru: Небольшой дождь

en: Moderate rain
ru: Умеренный дождь

en: Heavy rain
ru: Сильный дождь

en: Rain showers
ru: Ливневый дождь

en: Freezing rain
ru: Переохлаждённый дождь

en: Snow
ru: Снег

en: Light snow
ru: Небольшой снег

en: Moderate snow
ru: Умеренный снег

en: Heavy snow
ru: Сильный снег

en: Snowstorm
ru: Метель

en: Blowing snowfall
ru: Снегопад

en: Snow showers
ru: Пурга

en: Drifting snow
ru: Снежные заносы

en: Snow grains
ru: Снежная крупа

en: Light snow grains
ru: Небольшая снежная крупа

en: Moderate snow grains
ru: Умеренная снежная крупа

en: Heavy snow grains
ru: Сильная снежная крупа

en: Ice crystals
ru: Кристаллы льда

en: Ice pellets
ru: Ледяная крупа

en: Few ice pellets
ru: Редкая ледяная крупа

en: Moderate ice pellets
ru: Умеренная ледяная крупа

en: Heavy ice pellets
ru: Сильная ледяная крупа

en: Ice pellet storm
ru: Буря с ледяной крупой

en: Showers of ice pellets
ru: Ливневая ледяная крупа

en: Hail
ru: Град

en: Hailstorm
ru: Буря с градом

en: Hail showers
ru: Местами град

en: Small hail
ru: Мелкий град

en: Small hailstorm
ru: Буря с мелким градом

en: Showers of small hail
ru: Ливневый мелкий град

en: Unknown precipitation
ru: Неизвестные осадки

en: Mist
ru: Лёгкий туман

en: Fog
ru: Туман

en: Fog in the vicinity
ru: В окрестностях туман

en: Shallow fog
ru: Поземный туман

en: Patches of fog
ru: Местами туман

en: Partial fog
ru: Временами туман

en: Freezing fog
ru: Замерзающий туман

en: Smoke
ru: Дымка

en: Volcanic ash
ru: Вулканический пепел

en: Sand
ru: Песчаная буря

en: Blowing sand
ru: Низовая песчаная буря

en: Drifting sand
ru: Песчаные заносы

en: Haze
ru: Пыльная мгла

en: Blowing sprays
ru: Порывы ветра с пылью

en: Dust
ru: Пыль

en: Blowing dust
ru: Пылевая буря

en: Drifting dust
ru: Пылевая буря

en: Squall
ru: Шквал

en: Sandstorm
ru: Песчаная буря

en: Sandstorm in the vicinity
ru: В окрестностях песчаная буря

en: Heavy sandstorm
ru: Сильная песчаная буря

en: Duststorm
ru: Пыльная буря

en: Duststorm in the vicinity
ru: В окрестностях пыльная буря

en: Heavy duststorm
ru: Сильная пыльная буря

en: Funnel cloud
ru: Смерч

en: Tornado
ru: Торнадо

en: Dust whirls
ru: Пыльные вихри

en: Dust whirls in the vicinity
ru: В окрестностях пыльные вихри

note: Translators: this is a format string for strftime *             see `man 3 strftime` for more details
en: %a, %b %d / %H:%M
ru: %a, %d %b / %H:%M

en: Unknown observation time
ru: Неизвестное время наблюдения

en: Unknown
ru: Неизвестная

en: n/a
ru: н/д

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
ru: %0.1f узлов

note: Translators: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
ru: %.1f миль/ч

note: Translators: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
ru: %.1f км/ч

note: Translators: This is the wind speed in meters per second
en: %.1f m/s
ru: %.1f м/с

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
ru: %.1f баллов по шкале Бофорта

en: Calm
ru: Штиль

note: Translators: This is 'wind direction' / 'wind speed'
en: %s / %s
ru: %s/%s

note: Translators: This is pressure in inches of mercury
en: %.2f inHg
ru: %.2f дюймов рт. ст.

note: Translators: This is pressure in millimeters of mercury
en: %.1f mmHg
ru: %.2f мм рт. ст.

note: Translators: This is pressure in kiloPascals
en: %.2f kPa
ru: %.2f кПа

note: Translators: This is pressure in hectoPascals
en: %.2f hPa
ru: %.2f гПа

note: Translators: This is pressure in millibars
en: %.2f mb
ru: %.2f мбар

note: Translators: This is pressure in atmospheres
en: %.3f atm
ru: %.3f атм

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
ru: %.1f миль

note: Translators: This is the visibility in kilometers
en: %.1f km
ru: %.1f км

note: Translators: This is the visibility in meters
en: %.0fm
ru: %.0f м

en: Retrieval failed
ru: Произошёл сбой при получении
