libmateweather 1.26.1 - en to sk translation catalogue (151 entries)

en: Default
sk: Predvolené

en: Invalid
sk: Neplatné

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
sk: uzly

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
sk: Beaufortova stupnica

en: Greenwich Mean Time
sk: greenwichský stredný čas

en: Show notifications
sk: Zobraziť oznámenia

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
sk: Určuje, či bude aplet zobrazovať oznámenia pri každej aktualizácii.

en: Update the data automatically
sk: Aktualizovať údaje automaticky

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
sk: Určuje, či aplet bude automaticky aktualizovať svoje štatistiky o počasí alebo nie.

en: Update interval
sk: Interval aktualizácie

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
sk: Interval (v sekundách) medzi automatickými aktualizáciami.

en: Use metric units
sk: Použiť metrické jednotky

en: Use metric units instead of english units.
sk: Použiť metrické jednotky namiesto anglických jednotiek.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
sk: 'kilometre'

en: Distance unit
sk: Jednotka vzdialenosti

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
sk: Jednotka pre viditeľnosť. Hodnoty: „metre“, „kilometre“, „míle“.

note: TRANSLATORS: pick a default pressure unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'inHg'
sk: 'kPa'

en: Pressure unit
sk: Jednotka tlaku

en: The unit to use for pressure. Values: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.
sk: Jednotka pre tlak. Hodnoty: „kPa“, „hPa“, „mbar“, „mmHg“, „inHg“, „atm“.

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
sk: 'km/h'

en: Speed unit
sk: Jednotka rýchlosti

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
sk: Jednotky pre rýchlosť vetra. Hodnoty: „m/s“, „km/h“, „mph“, „kt“ (námorné uzly), „Beaufortova stupnica“.

note: TRANSLATORS: pick a temperature unit that should be used by default in your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'Fahrenheit'
sk: 'stupne'

en: Temperature unit
sk: Jednotka teploty

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
sk: Jednotka pre teplotu. Hodnota: „Kelviny“, „stupne“, „stupne Fahrenheita“.

en: Not used anymore
sk: Už nepoužívané

en: Display radar map
sk: Zobraziť radarovú mapu

en: Fetch a radar map on each update.
sk: Získať radarovú mapu pri každej aktualizácii.

note: TRANSLATORS: Change this to the default location name, used when you first start the Weather Applet. This is the common localised name that corresponds to the location code (DEFAULT_CODE) you will put on the next message. For example, for the Greek locale, we set this to "Athens", the capital city a
en: 'DEFAULT_LOCATION'
sk: Bratislava

en: Weather location information
sk: Informácia o počasí pre miesto

en: Weather location information.
sk: Informácia o počasí pre miesto.

note: TRANSLATORS: Change this to the code of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION name you put above. This is normally a four-letter (ICAO) code and can be found in https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in. NB. The web page is over 1.7MB 
en: 'DEFAULT_CODE'
sk: LZIB

en: Nearby city
sk: Blízke mesto

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
sk: Blízka hlavná zóna, ako napríklad hlavné mesto, ako je uvedené na https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

note: TRANSLATORS: Change this to the zone of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Normally, US and Canada locations have zones while the rest do not. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any zo
en: 'DEFAULT_ZONE'
sk: DEFAULT_ZONE

en: Zone location
sk: Umiestnenie zóny

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
sk: Unikátna zóna pre toto mesto, ako je uvedená na https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

note: TRANSLATORS: Change this to the radar of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Normally, US and Canada locations have radar names while the rest do not. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as
en: 'DEFAULT_RADAR'
sk: DEFAULT_RADAR

en: Radar location
sk: Umiestnenie radaru

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
sk: Troj-číslicový kód pre získavanie radarových máp z weather.com, ako sa dá nájsť na https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Weather for a city
sk: Počasie pre mesto

en: The city that mateweather displays information for.
sk: Mesto, pre ktoré mateweather zobrazuje informácie.

note: TRANSLATORS: Change this to the coordinates of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any coordinates you put here must also be present in the Locations.
en: 'DEFAULT_COORDINATES'
sk: 48.150000 17.116667

en: Location coordinates
sk: Súradnice miesta

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
sk: Zemepisná šírka a dĺžka vášho miesta vyjadrená v tvare DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].

en: Use custom url for the radar map
sk: Použiť vlastné url pre radarovú mapu

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
sk: Ak je táto možnosť vybraná, radarová mapa sa získa z umiestnenia zadaného v kľúči „radar“.

en: Url for the radar map
sk: Url pre radarovú mapu

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
sk: Vlastné url, z ktorého získať radarovú mapu.

[ctx: timezone]
en: Unknown
sk: Neznámy

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
sk: Neporadilo sa získať údaje METAR: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
sk: Chýbajúce miesto pre WeatherInfo

en: Variable
sk: Premenná

en: North
sk: Sever

en: North - NorthEast
sk: Severo-severovýchod

en: Northeast
sk: Severovýchod

en: East - NorthEast
sk: Východo-severovýchod

en: East
sk: Východ

en: East - Southeast
sk: Východo-juhovýchod

en: Southeast
sk: Juhovýchod

en: South - Southeast
sk: Juho-juhovýchod

en: South
sk: Juh

en: South - Southwest
sk: Juho-juhozápad

en: Southwest
sk: Juhozápad

en: West - Southwest
sk: Západo-juhozápad

en: West
sk: Západ

en: West - Northwest
sk: Západo-severozápad

en: Northwest
sk: Severozápad

en: North - Northwest
sk: Severo-severozápad

en: Clear Sky
sk: Jasno

en: Broken clouds
sk: Polooblačno

en: Scattered clouds
sk: Rozptýlená oblačnosť

en: Few clouds
sk: Nízka oblačnosť

en: Overcast
sk: Zamračené

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
sk: Búrka

en: Drizzle
sk: Mrholenie

en: Light drizzle
sk: Ľahký dážď

en: Moderate drizzle
sk: Mierne mrholenie

en: Heavy drizzle
sk: Husté mrholenie

en: Freezing drizzle
sk: Mrznúce mrholenie

en: Rain
sk: Dážď

en: Light rain
sk: Ľahký dážď

en: Moderate rain
sk: Mierny dážď

en: Heavy rain
sk: Hustý dážď

en: Rain showers
sk: Dážďové spŕšky

en: Freezing rain
sk: Mrznúci dážď

en: Snow
sk: Sneženie

en: Light snow
sk: Ľahké sneženie

en: Moderate snow
sk: Mierne sneženie

en: Heavy snow
sk: Husté sneženie

en: Snowstorm
sk: Snehová búrka

en: Blowing snowfall
sk: Záveje

en: Snow showers
sk: Snehové spŕšky

en: Drifting snow
sk: Zvírený sneh

en: Snow grains
sk: Spŕšky zrnitého snehu

en: Light snow grains
sk: Ľahké zrnité sneženie

en: Moderate snow grains
sk: Mierne zrnité sneženie

en: Heavy snow grains
sk: Husté zrnité sneženie

en: Ice crystals
sk: Ľadové kryštály

en: Ice pellets
sk: Ľadové guličky

en: Few ice pellets
sk: Málo ľadových guličiek

en: Moderate ice pellets
sk: Mierne ľadové guličky

en: Heavy ice pellets
sk: Husté ľadové guličky

en: Ice pellet storm
sk: Búrka ľadových guličiek

en: Showers of ice pellets
sk: Spŕšky ľadových guličiek

en: Hail
sk: Krúpy

en: Hailstorm
sk: Krupobitie

en: Hail showers
sk: Spŕšky krúp

en: Small hail
sk: Malé krúpy

en: Small hailstorm
sk: Krupobitie s malými krúpami

en: Showers of small hail
sk: Spŕšky malých krúp

en: Unknown precipitation
sk: Neznáme zrážky

en: Mist
sk: Opar

en: Fog
sk: Hmla

en: Fog in the vicinity
sk: Hmla v okolí

en: Shallow fog
sk: Slabá hmla

en: Patches of fog
sk: Občasná hmla

en: Partial fog
sk: Čiastočná hmla

en: Freezing fog
sk: Mrznúca hmla

en: Smoke
sk: Dym

en: Volcanic ash
sk: Sopečný popol

en: Sand
sk: Piesok

en: Blowing sand
sk: Viaty piesok

en: Drifting sand
sk: Zvírený piesok

en: Haze
sk: Opar

en: Blowing sprays
sk: Viate jemné spŕšky

en: Dust
sk: Prach

en: Blowing dust
sk: Viaty prach

en: Drifting dust
sk: Zvírený prach

en: Squall
sk: Víchor

en: Sandstorm
sk: Piesočná búrka

en: Sandstorm in the vicinity
sk: Piesočná búrka v okolí

en: Heavy sandstorm
sk: Silná piesočná búrka

en: Duststorm
sk: Prachová búrka

en: Duststorm in the vicinity
sk: Prachová búrka v okolí

en: Heavy duststorm
sk: Silná prachová búrka

en: Funnel cloud
sk: Vzdušné tornádo

en: Tornado
sk: Tornádo

en: Dust whirls
sk: Prachové víry

en: Dust whirls in the vicinity
sk: Prachové víry v okolí

note: Translators: this is a format string for strftime *             see `man 3 strftime` for more details
en: %a, %b %d / %H:%M
sk: %a, %e. %b / %H:%M

en: Unknown observation time
sk: Neznámy čas pozorovania

en: Unknown
sk: Neznámy

note: Translators: This is the humidity in percent
en: %.f%%
sk: %.f %%

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
sk: %0.1f uzlov

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
sk: Beaufortova sila %.1f

en: Calm
sk: Bezvetrie

note: Translators: This is pressure in millibars
en: %.2f mb
sk: %.2f mbar

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
sk: %.1f míľ

note: Translators: This is the visibility in meters
en: %.0fm
sk: %.0f m

en: Retrieval failed
sk: Získanie zlyhalo
