libmateweather 1.26.1 - en to sl translation catalogue (147 entries)

en: Default
sl: Privzeto

en: Invalid
sl: Neveljavno

note: Translators: miles per hour
en: mph
sl: milj/uro

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
sl: vozlov

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
sl: Beaufortova lestvica

en: Greenwich Mean Time
sl: Greenwiški srednji čas

en: Show notifications
sl: Pokaži obvestila

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
sl: Določa, ali applet prikaže obvestilo o vsaki posodobitvi.

en: Update the data automatically
sl: Samodejno posodobi podatke

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
sl: Ali naj aplet samodejno posodablja svoje statistične podatke o vremenu ali ne.

en: Update interval
sl: Časovni razmik posodabljanja

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
sl: Časovni razmik (v sekundah) med samodejnimi posodobitvami.

en: Use metric units
sl: Uporabljaj metrične enote

en: Use metric units instead of english units.
sl: Uporabljaj metrične enote namesto angleških.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
sl: 'milije'

en: Distance unit
sl: Enota razdalje

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
sl: Enota za vidljivost. Vrednosti: 'metri', 'km', 'milje'.

en: Pressure unit
sl: Enota za tlak

en: The unit to use for pressure. Values: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.
sl: Enota za uporabo za tlak. Vrednosti: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.

en: Speed unit
sl: Enota za hitrost

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
sl: Enota za hitrost vetra. Vrednosti: 'm/s', 'km/h, 'milj/uro', 'vozlov', 'Beaufortova lestvica'.

en: Temperature unit
sl: Enota za temperaturo

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
sl: Enota za temperaturo. Vrednosti: 'Kelvin', 'Celzij', 'Fahrenheit'.

en: Not used anymore
sl: Ni več v uporabi

en: Display radar map
sl: Prikaži radarsko sliko

en: Fetch a radar map on each update.
sl: Prenesi radarsko sliko ob vsaki posodobitvi.

note: TRANSLATORS: Change this to the default location name, used when you first start the Weather Applet. This is the common localised name that corresponds to the location code (DEFAULT_CODE) you will put on the next message. For example, for the Greek locale, we set this to "Athens", the capital city a
en: 'DEFAULT_LOCATION'
sl: 'Ljubljana'

en: Weather location information
sl: Podatki o položaju vremena

en: Weather location information.
sl: Podatki o položaju vremena.

note: TRANSLATORS: Change this to the code of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION name you put above. This is normally a four-letter (ICAO) code and can be found in https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in. NB. The web page is over 1.7MB 
en: 'DEFAULT_CODE'
sl: 'LJLJ'

en: Nearby city
sl: Bližnje mesto

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
sl: Bližnje večje območje, kot je glavno mesto, zapisano na https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

note: TRANSLATORS: Change this to the zone of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Normally, US and Canada locations have zones while the rest do not. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any zo
en: 'DEFAULT_ZONE'
sl: 'Europe/Ljubljana'

en: Zone location
sl: Položaj območja

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
sl: Edinstveno območje mesta, kot je zapisano na https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Radar location
sl: Položaj radarja

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
sl: Trištevilčna koda za pridobivanje radarskih slik s portala weather.com, kot je zapisano na https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Weather for a city
sl: Vreme za mesto

en: The city that mateweather displays information for.
sl: Mesto, za katerega mateweather prikazuje podatke.

note: TRANSLATORS: Change this to the coordinates of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any coordinates you put here must also be present in the Locations.
en: 'DEFAULT_COORDINATES'
sl: '46.055278 14.514444'

en: Location coordinates
sl: Koordinate položaja

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
sl: Zemljepisna širina in višina vašega položaja, zapisanega kot: DD-MM-SS[SJ] DD-MM-SS [VZ]

en: Use custom url for the radar map
sl: Uporabi prilagojen URL za radarsko sliko

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
sl: Če je omogočeno, pridobi radarsko sliko s položaja, navedenega v ključu "radar".

en: Url for the radar map
sl: URL za radarsko sliko

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
sl: Prilagojen naslov URL, od koder naj se pridobi radarska slika.

[ctx: timezone]
en: Unknown
sl: Neznano

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
sl: Ni mogoče dobiti podatkov METAR: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
sl: WatherInfo zahteva položaj

en: Variable
sl: Spremenljivka

en: North
sl: Sever

en: North - NorthEast
sl: Sever - severovzhod

en: Northeast
sl: Severovzhod

en: East - NorthEast
sl: Vzhod - severovzhod

en: East
sl: Vzhod

en: East - Southeast
sl: Vzhod - jugovzhod

en: Southeast
sl: Jugovzhod

en: South - Southeast
sl: Jug - jugovzhod

en: South
sl: Jug

en: South - Southwest
sl: Jug - jugozahod

en: Southwest
sl: Jugozahod

en: West - Southwest
sl: Zahod - jugozahod

en: West
sl: Zahod

en: West - Northwest
sl: Zahod - severozahod

en: Northwest
sl: Severozahod

en: North - Northwest
sl: Sever - severozahod

en: Clear Sky
sl: Jasno nebo

en: Broken clouds
sl: Pretežno oblačno

en: Scattered clouds
sl: Delno oblačno

en: Few clouds
sl: Pretežno jasno

en: Overcast
sl: Oblačno

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
sl: Nevihta

en: Drizzle
sl: Pršenje

en: Light drizzle
sl: Rahlo pršenje

en: Moderate drizzle
sl: Zmerno pršenje

en: Heavy drizzle
sl: Močno pršenje

en: Freezing drizzle
sl: Zmrzujoče pršenje

en: Rain
sl: Dežuje

en: Light rain
sl: Rahlo dežuje

en: Moderate rain
sl: Zmerno dežuje

en: Heavy rain
sl: Močno dežuje

en: Rain showers
sl: Plohe

en: Freezing rain
sl: Zmrznjen dež

en: Snow
sl: Sneži

en: Light snow
sl: Rahlo sneži

en: Moderate snow
sl: Zmerno sneži

en: Heavy snow
sl: Močno sneži

en: Snowstorm
sl: Snežna nevihta

en: Blowing snowfall
sl: Sneži z vetrom

en: Snow showers
sl: Snežne plohe

en: Drifting snow
sl: Sneži v pasovih

en: Snow grains
sl: Zrnat sneg

en: Light snow grains
sl: Rahlo zrnato sneži

en: Moderate snow grains
sl: Zmerno zrnato sneži

en: Heavy snow grains
sl: Močno zrnato sneži

en: Ice crystals
sl: Ledene iglice

en: Ice pellets
sl: Babje pšeno

en: Few ice pellets
sl: Nekaj babjega pšena

en: Moderate ice pellets
sl: Zmerno babje pšeno

en: Heavy ice pellets
sl: Močno babje pšeno

en: Ice pellet storm
sl: Nevihta babjega pšena

en: Showers of ice pellets
sl: Plohe babjega pšena

en: Hail
sl: Toča

en: Hailstorm
sl: Nevihta toče

en: Hail showers
sl: Ploha toče

en: Small hail
sl: Sodra

en: Small hailstorm
sl: Nevihta sodre

en: Showers of small hail
sl: Ploha sodre

en: Unknown precipitation
sl: Neznane padavine

en: Mist
sl: Meglice

en: Fog
sl: Megla

en: Fog in the vicinity
sl: Megla v okolici

en: Shallow fog
sl: Plitva megla

en: Patches of fog
sl: Ponekod megla

en: Partial fog
sl: Megla s presledki

en: Freezing fog
sl: Zmrzujoča megla

en: Smoke
sl: Dim

en: Volcanic ash
sl: Vulkanski pepel

en: Sand
sl: Pesek

en: Blowing sand
sl: Pesek z vetrom

en: Drifting sand
sl: Pesek v pasovih

en: Haze
sl: Suha motnost

en: Blowing sprays
sl: Pršec z vetrom

en: Dust
sl: Prah

en: Blowing dust
sl: Prah z vetrom

en: Drifting dust
sl: Prah v pasovih

en: Squall
sl: Piš vetra

en: Sandstorm
sl: Peščeni vihar

en: Sandstorm in the vicinity
sl: Peščeni vihar v okolici

en: Heavy sandstorm
sl: Močan peščeni vihar

en: Duststorm
sl: Prašni vihar

en: Duststorm in the vicinity
sl: Prašni vihar v okolici

en: Heavy duststorm
sl: Močan prašni vihar

en: Funnel cloud
sl: Tromba

en: Dust whirls
sl: Prašni vrtinci

en: Dust whirls in the vicinity
sl: Prašni vrtinci v okolici

note: Translators: this is a format string for strftime *             see `man 3 strftime` for more details
en: %a, %b %d / %H:%M
sl: %a, %g %d / %H:%M

en: Unknown observation time
sl: Neznan čas meritve

en: Unknown
sl: Neznano

en: n/a
sl: ni na voljo

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
sl: %0.1f vozlov

note: Translators: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
sl: %.1f milj/uro

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
sl: Hitrost vetra %.1f Baeufort(ov)

en: Calm
sl: Mirno

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
sl: %.1f milj

note: Translators: This is the visibility in kilometers
en: %.1f km
sl: %1f km

en: Retrieval failed
sl: Pridobivanje je spodletelo
