libmateweather 1.26.1 - en to sq translation catalogue (150 entries)

en: Default
sq: E parazgjedhur

note: Translators: Celsius
en: C
sq: Celsius

note: Translators: Fahrenheit
en: F
sq: Farenheit

en: Invalid
sq: E pavlefshme

note: Translators: meters per second
en: m/s
sq: Metra në sekondë

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
sq: Nyje

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
sq: Shkalla Beaufort

note: Translators: kilopascals
en: kPa
sq: Kilopascal

note: Translators: hectopascals
en: hPa
sq: Ektopascal

note: Translators: millimeters of mercury
en: mmHg
sq: Milimetra mërkur

note: Translators: inches of mercury
en: inHg
sq: inç mërkur

note: Translators: atmosphere
en: atm
sq: Atmosferë

note: Translators: kilometers
en: km
sq: Kilometra

note: Translators: miles
en: mi
sq: Milje

en: Greenwich Mean Time
sq: Greenwich ora mesatare

en: Show notifications
sq: Shfaq informime

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
sq: Përcakton nëse programi tregon një njoftim për çdo përditësim.

en: Update the data automatically
sq: Përditëso të dhënat automatikisht

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
sq: Përcakton nëse mini-aplikativi duhet të përditësojë automatikisht statistikat e motit apo jo.

en: Update interval
sq: Intervali i përditësimit

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
sq: Intervali, në sekonda, midis përditësimeve automatike.

en: Use metric units
sq: Përdor sistemin metrik dhjetor

en: Use metric units instead of english units.
sq: Përdor sistemin metrik dhjetor në vend të sistemit anglez.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
sq: 'milje'

en: Distance unit
sq: Njësia e distancës

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
sq: Njësia që duhet përdorur për shikueshmëri. Vlerat: 'meters', 'km' ,'miles'.

note: TRANSLATORS: pick a default pressure unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'inHg'
sq: 'in/Hg'

en: Pressure unit
sq: Njësia e trysnisë

en: The unit to use for pressure. Values: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.
sq: Njësia që do të përdoret për presion. Vlerat: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
sq: 'nyje'

en: Speed unit
sq: Njësia e shpejtësisë

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
sq: Njësia që do të përdoret për shpejtësinë e erës. Vlerat: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort shkalë'.

en: Temperature unit
sq: Njësia e temperaturës

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
sq: Njësia që do të përdoret për temperaturën. Vlerat: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.

en: Not used anymore
sq: Nuk përdoret më

en: Display radar map
sq: Shfaq hartën e radarit

en: Fetch a radar map on each update.
sq: Tërhiq një hartë radari në çdo përditësim.

en: Weather location information
sq: informacione moti për një zonë

en: Weather location information.
sq: informacione moti për një zonë.

en: Nearby city
sq: Qytet afër

en: Zone location
sq: Vendndodhja e zonës

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
sq: Një zonë unike për qytetin, siç është gjetur https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Radar location
sq: Vendndodhja e radarit

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
sq: Një kod tre-shifror për gjetjen e hartave të radarëve nga weather.com, gjetur nga https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Weather for a city
sq: Kushtet atmosferike për një qytet

en: The city that mateweather displays information for.
sq: Qyteti për të cilin mateweather shfaq informacionet.

en: Location coordinates
sq: Koordinatat e zonës

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
sq: Gjerësia dhe gjatësia gjeografike (latitude + longitude) e zonës suaj shprehur në "GG-MM-SS[NS] GG-MM-SS[EW]".

en: Use custom url for the radar map
sq: Përdor url të personalizuar për hartën radar

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
sq: Nëse caktuar tek E VËRTETË, shkarkohet një hartë radar nga një vendndodhje e specifikuar në kyçin "radar".

en: Url for the radar map
sq: Url për hartën radar

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
sq: Url e personalizuar prej nga tërhiqet një hartë radar.

[ctx: timezone]
en: Unknown
sq: Panjohur

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
sq: Rikuperimi i të dhënave METAR dështoi: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
sq: Mungon vendndodhja WeatherInfo

en: Variable
sq: E ndryshueshme

en: North
sq: Veri

en: North - NorthEast
sq: Veri - Veri-Lindje

en: Northeast
sq: Veri-Lindje

en: East - NorthEast
sq: Lindje - Veri-Lindje

en: East
sq: Lindja

en: East - Southeast
sq: Lindje - Jug-Lindje

en: Southeast
sq: Jug-Lindje

en: South - Southeast
sq: Jug - Jug-Lindje

en: South
sq: Jug

en: South - Southwest
sq: Jug - Jug-Perëndim

en: Southwest
sq: Jug-Perëndim

en: West - Southwest
sq: Perëndim - Jug-Perëndim

en: West
sq: Perëndim

en: West - Northwest
sq: Perëndim - Veri-Perëndim

en: Northwest
sq: Veri-Perëndim

en: North - Northwest
sq: Veri - Veri-Perëndim

en: Clear Sky
sq: Qiell i Hapur

en: Broken clouds
sq: Re të thyera

en: Scattered clouds
sq: Re të shpërndara

en: Few clouds
sq: Pak re

en: Overcast
sq: Vrenjtur

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
sq: Stuhi

en: Drizzle
sq: Shi i imët

en: Light drizzle
sq: Vesë

en: Moderate drizzle
sq: Shi

en: Heavy drizzle
sq: Shi i rënde

en: Freezing drizzle
sq: Shi i akullt

en: Rain
sq: Shi

en: Light rain
sq: Shi i lehtë

en: Moderate rain
sq: Shi i moderuar

en: Heavy rain
sq: Shi i madh

en: Rain showers
sq: Shi i bollshëm

en: Freezing rain
sq: Shi i akullt

en: Snow
sq: Borë

en: Light snow
sq: Borë e imët

en: Moderate snow
sq: Borë e moderuar

en: Heavy snow
sq: Borë e madhe

en: Snowstorm
sq: Stuhi bore

en: Blowing snowfall
sq: Borë e fuqishme

en: Snow showers
sq: Borë e bollshme

en: Drifting snow
sq: Borë e levizshme

en: Snow grains
sq: Borë

en: Light snow grains
sq: Borë e lehtë

en: Moderate snow grains
sq: Borë e moderuar

en: Heavy snow grains
sq: Borë e madhe

en: Ice crystals
sq: Kristale akulli

en: Ice pellets
sq: Copa akulli

en: Few ice pellets
sq: Copa të pakta akulli

en: Moderate ice pellets
sq: Copa të pakta akulli

en: Heavy ice pellets
sq: Copa të shumta akulli

en: Ice pellet storm
sq: Stuhi copash akulli

en: Showers of ice pellets
sq: Shi copash akulli

en: Hail
sq: Breshër

en: Hailstorm
sq: Stuhi Breshëri

en: Hail showers
sq: Breshër

en: Small hail
sq: Breshër i imët

en: Small hailstorm
sq: Stuhi e vogël breshëri

en: Showers of small hail
sq: Breshër i vogël

en: Unknown precipitation
sq: Rënie të panjohura

en: Mist
sq: Grimca

en: Fog
sq: Mjegull

en: Fog in the vicinity
sq: Mjegull e dendur

en: Shallow fog
sq: Mjegull e cekët

en: Patches of fog
sq: Mjegull e shpërndarë

en: Partial fog
sq: Mjegull e pjesshme

en: Freezing fog
sq: Mjegull e akullt

en: Smoke
sq: Tym

en: Volcanic ash
sq: Hi vullkanik

en: Sand
sq: Rërë

en: Blowing sand
sq: Stuhi Rëre

en: Drifting sand
sq: Rërë e lëvizshme

en: Haze
sq: Mjegull

en: Blowing sprays
sq: Spërkatje shpërthyese

en: Dust
sq: Pluhur

en: Blowing dust
sq: Pluhur shpërthyes

en: Drifting dust
sq: Pluhur i lëvizshëm

en: Squall
sq: Erë që ulërin

en: Sandstorm
sq: Stuhi rëre

en: Sandstorm in the vicinity
sq: Stuhi rëre në afërsi

en: Heavy sandstorm
sq: Stuhi rëre e fuqishme

en: Duststorm
sq: Stuhi pluhuri

en: Duststorm in the vicinity
sq: Stuhi pluhuri në afërsi

en: Heavy duststorm
sq: Stuhi pluhuri e fuqishme

en: Funnel cloud
sq: Re hinkë

en: Dust whirls
sq: Vorbulla pluhuri

en: Dust whirls in the vicinity
sq: Stuhi pluhuri në afërsi

note: Translators: this is a format string for strftime *             see `man 3 strftime` for more details
en: %a, %b %d / %H:%M
sq: %a,·%b·%d·/·%H:%M

en: Unknown observation time
sq: Kohë e panjohur e vëzhgimit

en: Unknown
sq: Panjohur

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
sq: %0.1f nyje

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
sq: Forca Beaufort %.1f

en: Calm
sq: Qetë

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
sq: %.1f milje

en: Retrieval failed
sq: Tërheqja dështoi
