libmateweather 1.26.1 - en to sr translation catalogue (156 entries)

en: Default
sr: Основно

note: Translators: Fahrenheit
en: F
sr: Ф

en: Invalid
sr: Неисправно

note: Translators: meters per second
en: m/s
sr: м/с

note: Translators: kilometers per hour
en: km/h
sr: км/ч

note: Translators: miles per hour
en: mph
sr: миља/ч

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
sr: чворова

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
sr: Бофорова скала

note: Translators: atmosphere
en: atm
sr: атмосфера

note: Translators: kilometers
en: km
sr: километара

note: Translators: miles
en: mi
sr: миља

en: Greenwich Mean Time
sr: Гриничко средње време

en: Show notifications
sr: Приказ обавештења

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
sr: Одређује да ли ће програмче приказати обавештење при сваком освежењу.

en: Update the data automatically
sr: Освежава податке самостално

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
sr: Одређује да ли програмче самостално освежава прогнозу или не.

en: Update interval
sr: Време између допуна

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
sr: Време, у секундама, између два освежавања.

en: Use metric units
sr: Користити јединице метричког система

en: Use metric units instead of english units.
sr: Користи јединице метричког система уместо енглеског система.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
sr: 'm'

en: Distance unit
sr: Јединица растојања

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
sr: Јединица која ће се користити за видљивост. Вредности су: 'meters' (метри), 'km' (километри), 'miles' (миље).

note: TRANSLATORS: pick a default pressure unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'inHg'
sr: 'mmHg'

en: Pressure unit
sr: Јединица притиска

en: The unit to use for pressure. Values: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.
sr: Јединица која ће се користити за притисак. Вредности су: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
sr: 'm/s'

en: Speed unit
sr: Јединица брзине

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
sr: Јединица која ће се користити за брзину ветра. Вредности су: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.

note: TRANSLATORS: pick a temperature unit that should be used by default in your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'Fahrenheit'
sr: 'Centigrade'

en: Temperature unit
sr: Јединица температуре

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
sr: Јединица која ће се користити за температуру. Вредности су: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.

en: Not used anymore
sr: Више се не користи

en: Display radar map
sr: Прикажи радарску мапу

en: Fetch a radar map on each update.
sr: Преузми радарску мапу при сваком освежавању.

note: TRANSLATORS: Change this to the default location name, used when you first start the Weather Applet. This is the common localised name that corresponds to the location code (DEFAULT_CODE) you will put on the next message. For example, for the Greek locale, we set this to "Athens", the capital city a
en: 'DEFAULT_LOCATION'
sr: 'Београд,Сурчин'

en: Weather location information
sr: Подаци о месту за прогнозу

en: Weather location information.
sr: Подаци о месту за прогнозу.

note: TRANSLATORS: Change this to the code of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION name you put above. This is normally a four-letter (ICAO) code and can be found in https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in. NB. The web page is over 1.7MB 
en: 'DEFAULT_CODE'
sr: 'LYBE'

en: Nearby city
sr: Оближњи град

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
sr: Оближња највећа област, као што је главни град, као што се налази на „https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in“

en: Zone location
sr: Место области

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
sr: Јединствена област за град, као што се налази на „https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in“

en: Radar location
sr: Место радара

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
sr: Код од три цифре за довлачење радарских карти са„weather.com“-а, који се налази на „https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in“

en: Weather for a city
sr: Временске прилике за град

en: The city that mateweather displays information for.
sr: Град за који се приказују обавештења.

note: TRANSLATORS: Change this to the coordinates of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any coordinates you put here must also be present in the Locations.
en: 'DEFAULT_COORDINATES'
sr: 44.818611 20.468056

en: Location coordinates
sr: Координате места

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
sr: Географска ширина и дужина вашег места изражена као СС-ММ-СС[NS] СС-ММ-СС[EW]

en: Use custom url for the radar map
sr: Произвољна адреса за радарску мапу

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
sr: Уколико је постављено, довлачи радарску мапу са адресе наведене помоћу кључа „radar“.

en: Url for the radar map
sr: Адреса за радарску мапу

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
sr: Произвољна адреса са које се довлачи радарска мапа.

[ctx: timezone]
en: Unknown
sr: Непознато

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
sr: Нисам успео да добавим метеоролошке податке: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
sr: Недостаје место за податке о времену

en: Variable
sr: Променљива

en: North
sr: Северни

en: North - NorthEast
sr: Северни-североисточни

en: Northeast
sr: Североисточни

en: East - NorthEast
sr: Источни-североисточни

en: East
sr: Источни

en: East - Southeast
sr: Источни-југоисточни

en: Southeast
sr: Југоисточни

en: South - Southeast
sr: Југо-југоисточни

en: South
sr: Јужни

en: South - Southwest
sr: Југо-југозападни

en: Southwest
sr: Југозападни

en: West - Southwest
sr: Западно-југозападни

en: West
sr: Запад

en: West - Northwest
sr: Западни-северозападни

en: Northwest
sr: Северозападни

en: North - Northwest
sr: Северно-северозападни

en: Clear Sky
sr: Ведро небо

en: Broken clouds
sr: Разбијени облаци

en: Scattered clouds
sr: Распирени облаци

en: Few clouds
sr: Местимично облачно

en: Overcast
sr: Облачно

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
sr: Пљусак са грмљавином

en: Drizzle
sr: Ромињање

en: Light drizzle
sr: Слабо ромињање

en: Moderate drizzle
sr: Умерено ромињање

en: Heavy drizzle
sr: Јако ромињање

en: Freezing drizzle
sr: Ледено ромињање

en: Rain
sr: Киша

en: Light rain
sr: Кишица

en: Moderate rain
sr: Умерена киша

en: Heavy rain
sr: Јака киша

en: Rain showers
sr: Пљусак

en: Freezing rain
sr: Ледена киша

en: Snow
sr: Снег

en: Light snow
sr: Слаб снег

en: Moderate snow
sr: Умерен снег

en: Heavy snow
sr: Јак снег

en: Snowstorm
sr: Снежна олуја

en: Blowing snowfall
sr: Разарајући снег

en: Snow showers
sr: Снежни пљусак

en: Drifting snow
sr: Снег се лагано премешта

en: Snow grains
sr: Трунке снега

en: Light snow grains
sr: Слабе трунке снега

en: Moderate snow grains
sr: Умерене трунке снега

en: Heavy snow grains
sr: Јаке трунке снега

en: Ice crystals
sr: Леденице

en: Ice pellets
sr: Ледене куглице

en: Few ice pellets
sr: Понешто ледених куглица

en: Moderate ice pellets
sr: Умерено ледене куглице

en: Heavy ice pellets
sr: Много ледених куглица

en: Ice pellet storm
sr: Олуја ледених куглица

en: Showers of ice pellets
sr: Пљусак ледених куглица

en: Hail
sr: Гра̏д

en: Hailstorm
sr: Олујни гра̏д

en: Hail showers
sr: Пљусак гра̏да

en: Small hail
sr: Мањи гра̏д

en: Small hailstorm
sr: Слабији олујни гра̏д

en: Showers of small hail
sr: Пљускови слабијег гра̏да

en: Unknown precipitation
sr: Непознате падавине

en: Mist
sr: Измаглица

en: Fog
sr: Магла

en: Fog in the vicinity
sr: Магла у близини

en: Shallow fog
sr: Слабашна магла

en: Patches of fog
sr: Трагови магле

en: Partial fog
sr: Местимична магла

en: Freezing fog
sr: Ледена магла

en: Smoke
sr: Смог

en: Volcanic ash
sr: Вулкански пепео

en: Sand
sr: Песак

en: Blowing sand
sr: Разарајући песак

en: Drifting sand
sr: Песак се лагано премешта

en: Haze
sr: Сумаглица

en: Blowing sprays
sr: Разарајуће запрашено

en: Dust
sr: Прашина

en: Blowing dust
sr: Разарајућа прашина

en: Drifting dust
sr: Прашина се лагано премешта

en: Squall
sr: Удар ветра

en: Sandstorm
sr: Пешчана олуја

en: Sandstorm in the vicinity
sr: Пешчана олуја у близини

en: Heavy sandstorm
sr: Јака пешчана олуја

en: Duststorm
sr: Вртлог од прашине

en: Duststorm in the vicinity
sr: Вртлог од прашине у близини

en: Heavy duststorm
sr: Јак вртлог од прашине

en: Funnel cloud
sr: Левкасти облак

en: Tornado
sr: Торнадо

en: Dust whirls
sr: Ковитлаци прашине

en: Dust whirls in the vicinity
sr: Ковитлаци прашине у близини

note: Translators: this is a format string for strftime *             see `man 3 strftime` for more details
en: %a, %b %d / %H:%M
sr: %A, %d. %B у %H:%M

en: Unknown observation time
sr: Непознато време посматрања

en: Unknown
sr: Непознато

en: n/a
sr: н/д

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
sr: %0.1f чвора

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
sr: Снага по Бофору %.1f

en: Calm
sr: Мирно

note: Translators: This is 'wind direction' / 'wind speed'
en: %s / %s
sr: %s — %s

note: Translators: This is pressure in atmospheres
en: %.3f atm
sr: %.1f атмосфера

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
sr: %.1f миља

en: Retrieval failed
sr: Није успело добављање података
