libmateweather 1.26.1 - en to sr@latin translation catalogue (137 entries)

en: Default
sr@latin: Uobičajno

note: Translators: Celsius
en: C
sr@latin: Celzijus

note: Translators: Fahrenheit
en: F
sr@latin: Farenhajt

en: Invalid
sr@latin: Neispravno

note: Translators: kilometers per hour
en: km/h
sr@latin: km/č

note: Translators: miles per hour
en: mph
sr@latin: milja/č

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
sr@latin: čvorova

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
sr@latin: Boforova skala

note: Translators: atmosphere
en: atm
sr@latin: atmosfera

note: Translators: meters
en: m
sr@latin: metara

note: Translators: kilometers
en: km
sr@latin: kilometara

note: Translators: miles
en: mi
sr@latin: milja

en: Greenwich Mean Time
sr@latin: Griničko srednje vreme

en: Update the data automatically
sr@latin: Osveži podatke automatski

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
sr@latin: Određuje da li programče automatski osvežava prognozu ili ne.

en: Update interval
sr@latin: Vreme između dopuna

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
sr@latin: Razmak, u sekundama, između dva osvežavanja.

en: Use metric units
sr@latin: Koristiti metrički sistem jedinica

en: Use metric units instead of english units.
sr@latin: Koristi metrički sistem jedinica umesto engleskog sistema.

en: Distance unit
sr@latin: Jedinice rastojanja

en: Pressure unit
sr@latin: Jedinice pritiska

en: Speed unit
sr@latin: Jedinice brzine

en: Temperature unit
sr@latin: Jedinice temperature

en: Not used anymore
sr@latin: Više se ne koristi

en: Display radar map
sr@latin: Prikaži radarsku mapu

en: Fetch a radar map on each update.
sr@latin: Preuzmi radarsku mapu pri svakom osvežavanju.

en: Weather location information
sr@latin: Podaci o mestu za prognozu

en: Weather location information.
sr@latin: Podaci o mestu za prognozu.

en: Nearby city
sr@latin: Obližnji grad

en: Zone location
sr@latin: Mesto zone

en: Radar location
sr@latin: Položaj radara

en: Weather for a city
sr@latin: Vremenske prilike za grad

en: The city that mateweather displays information for.
sr@latin: Grad za koji se prikazuju podaci.

en: Location coordinates
sr@latin: Koordinate mesta

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
sr@latin: Geografska širina i dužina vašeg mesta izražena kao SS-MM-SS[NS] SS-MM-SS[EW]

en: Use custom url for the radar map
sr@latin: Koristi adresu po izboru za radarsku mapu

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
sr@latin: Ukoliko je postavljeno, dovlači radarsku mapu sa adrese navedene pomoću ključa „radar“.

en: Url for the radar map
sr@latin: Adresa za radarsku mapu

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
sr@latin: Adresa po izboru odakle se dovlači radarska mapa.

[ctx: timezone]
en: Unknown
sr@latin: Nepoznat

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
sr@latin: Neuspešno dobavljanje meteoroloških podataka: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
sr@latin: Nedostaje mesto za podatke o vremenu

en: Variable
sr@latin: Promenljiv

en: North
sr@latin: Severni

en: North - NorthEast
sr@latin: Severni-Severoistočni

en: Northeast
sr@latin: Severoistočni

en: East - NorthEast
sr@latin: Istočni-Severoistočni

en: East
sr@latin: Istočni

en: East - Southeast
sr@latin: Istočni-Jugoistočni

en: Southeast
sr@latin: Jugoistočni

en: South - Southeast
sr@latin: Jugo-Jugoistočni

en: South
sr@latin: Južni

en: South - Southwest
sr@latin: Jugo-Jugozapadni

en: Southwest
sr@latin: Jugozapadni

en: West - Southwest
sr@latin: Zapadno-Južnozapadni

en: West
sr@latin: Zapadni

en: West - Northwest
sr@latin: Zapadni-Severozapadni

en: Northwest
sr@latin: Severozapadni

en: North - Northwest
sr@latin: Severno-Severozapadni

en: Clear Sky
sr@latin: Vedro nebo

en: Broken clouds
sr@latin: Razbijeni oblaci

en: Scattered clouds
sr@latin: Raspireni oblaci

en: Few clouds
sr@latin: Mestimično oblačno

en: Overcast
sr@latin: Oblačno

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
sr@latin: Pljusak sa grmljavinom

en: Drizzle
sr@latin: Rominjanje

en: Light drizzle
sr@latin: Slabo rominjanje

en: Moderate drizzle
sr@latin: Umereno rominjanje

en: Heavy drizzle
sr@latin: Jako rominjanje

en: Freezing drizzle
sr@latin: Ledeno rominjanje

en: Rain
sr@latin: Kiša

en: Light rain
sr@latin: Kišica

en: Moderate rain
sr@latin: Umerena kiša

en: Heavy rain
sr@latin: Jaka kiša

en: Rain showers
sr@latin: Pljusak

en: Freezing rain
sr@latin: Ledena kiša

en: Snow
sr@latin: Sneg

en: Light snow
sr@latin: Slab sneg

en: Moderate snow
sr@latin: Umeren sneg

en: Heavy snow
sr@latin: Jak sneg

en: Snowstorm
sr@latin: Snežna oluja

en: Blowing snowfall
sr@latin: Razarajući sneg

en: Snow showers
sr@latin: Snežni pljusak

en: Drifting snow
sr@latin: Sneg se lagano premešta

en: Snow grains
sr@latin: Trunke snega

en: Light snow grains
sr@latin: Slabe trunke snega

en: Moderate snow grains
sr@latin: Umerene trunke snega

en: Heavy snow grains
sr@latin: Jake trunke snega

en: Ice crystals
sr@latin: Ledenice

en: Ice pellets
sr@latin: Ledene kuglice

en: Few ice pellets
sr@latin: Ponešto ledenih kuglica

en: Moderate ice pellets
sr@latin: Umereno ledene kuglice

en: Heavy ice pellets
sr@latin: Mnogo ledenih kuglica

en: Ice pellet storm
sr@latin: Oluja ledenih kuglica

en: Showers of ice pellets
sr@latin: Pljusak ledenih kuglica

en: Hail
sr@latin: Grad

en: Hailstorm
sr@latin: Olujni grad

en: Hail showers
sr@latin: Pljusak grada

en: Small hail
sr@latin: Manji grad

en: Small hailstorm
sr@latin: Manja oluja grada

en: Showers of small hail
sr@latin: Pljusak manjeg grada

en: Unknown precipitation
sr@latin: Nepoznate padavine

en: Mist
sr@latin: Izmaglica

en: Fog
sr@latin: Magla

en: Fog in the vicinity
sr@latin: Magla u blizini

en: Shallow fog
sr@latin: Slabašna magla

en: Patches of fog
sr@latin: Tragovi magle

en: Partial fog
sr@latin: Delimično magla

en: Freezing fog
sr@latin: Ledena magla

en: Smoke
sr@latin: Smog

en: Volcanic ash
sr@latin: Vulkanski pepeo

en: Sand
sr@latin: Pesak

en: Blowing sand
sr@latin: Razarajući pesak

en: Drifting sand
sr@latin: Pesak se lagano premešta

en: Haze
sr@latin: Sumaglica

en: Blowing sprays
sr@latin: Razarajuće zaprašeno

en: Dust
sr@latin: Prašina

en: Blowing dust
sr@latin: Razarajuća prašina

en: Drifting dust
sr@latin: Prašina se lagano premešta

en: Squall
sr@latin: Udar vetra

en: Sandstorm
sr@latin: Peščana oluja

en: Sandstorm in the vicinity
sr@latin: Peščana oluja u blizini

en: Heavy sandstorm
sr@latin: Jaka peščana oluja

en: Duststorm
sr@latin: Vrtlog od prašine

en: Duststorm in the vicinity
sr@latin: Vrtlog od prašine u blizini

en: Heavy duststorm
sr@latin: Jak vrtlog od prašine

en: Funnel cloud
sr@latin: Oblak ki dimnjak

en: Dust whirls
sr@latin: Kovitlaci prašine

en: Dust whirls in the vicinity
sr@latin: Kovitlaci prašine u blizini

en: Unknown observation time
sr@latin: Nepoznato vreme posmatranja

en: Unknown
sr@latin: Nepoznat

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
sr@latin: %0.1f čvorova

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
sr@latin: Snaga po Boforu %.1f

en: Calm
sr@latin: Mirno

note: Translators: This is pressure in atmospheres
en: %.3f atm
sr@latin: %.1f atmosfera

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
sr@latin: %.1f milja

en: Retrieval failed
sr@latin: Neuspešno dobavljanje podataka
