libmateweather 1.26.1 - en to sv translation catalogue (144 entries)

en: Default
sv: Standard

en: Invalid
sv: Ogiltig

note: Translators: miles per hour
en: mph
sv: engelska mil/h

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
sv: knop

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
sv: Beauforts skala

note: Translators: millibars
en: mb
sv: Mb

en: Show notifications
sv: Visa aviseringar

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
sv: Avgör huruvida panelprogrammet visar en notifikation för varje uppdatering.

en: Update the data automatically
sv: Uppdatera data automatiskt

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
sv: Avgör huruvida panelprogrammet automatiskt uppdaterar sin väderstatistik eller inte.

en: Update interval
sv: Uppdateringsintervall

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
sv: Intervallet, i sekunder, mellan automatiska uppdateringar.

en: Use metric units
sv: Använd metriska enheter

en: Use metric units instead of english units.
sv: Använd metriska enheter istället för engelska enheter.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
sv: 'mil'

en: Distance unit
sv: Avståndsenhet

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
sv: Enheten som ska användas för sikt. Alternativ: 'meter', 'km' ,'engelska mil'.

en: Pressure unit
sv: Tryckenhet

en: The unit to use for pressure. Values: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.
sv: Enheten som ska användas för tryck. Värden: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
sv: 'knop'

en: Speed unit
sv: Hastighetsenhet

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
sv: Enheten som ska användas för vindhastighet. Alternativ: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knop', 'Beauforts skala'.

en: Temperature unit
sv: Temperaturenhet

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
sv: Enheten som ska användas för temperatur. Alternativ: 'Kelvin', 'Celsius', 'Fahrenheit'.

en: Not used anymore
sv: Används inte längre

en: Display radar map
sv: Visa radarkarta

en: Fetch a radar map on each update.
sv: Hämta en radarkarta vid varje uppdatering.

note: TRANSLATORS: Change this to the default location name, used when you first start the Weather Applet. This is the common localised name that corresponds to the location code (DEFAULT_CODE) you will put on the next message. For example, for the Greek locale, we set this to "Athens", the capital city a
en: 'DEFAULT_LOCATION'
sv: 'STANDARDPLATS'

en: Weather location information
sv: Väderplatsinformation

en: Weather location information.
sv: Väderplatsinformation.

en: Nearby city
sv: Närliggande stad

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
sv: Närliggande huvudzon, som en huvudstad, som hittades från https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Zone location
sv: Zonplats

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
sv: En unik zon för staden, som hittades från https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Radar location
sv: Radarplats

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
sv: En tresiffrig kod för att hämta radarkartor från weather.com, hittades från https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Weather for a city
sv: Väder för en stad

en: The city that mateweather displays information for.
sv: Staden som mateweather visar information om.

en: Location coordinates
sv: Platskoordinater

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
sv: Latitud och longitud för platsen uttryckt i DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS [ÖV].

en: Use custom url for the radar map
sv: Använd anpassad url för radarkartan

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
sv: Om denna nyckel är sann hämtas en radarkarta från den plats som anges av nyckeln "radar".

en: Url for the radar map
sv: Url för radarkartan

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
sv: Den anpassade url där en radarkarta ska hämtas ifrån.

[ctx: timezone]
en: Unknown
sv: Okänt

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
sv: Misslyckades med att hämta METAR-data: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
sv: Väderinformationen saknar plats

en: Variable
sv: Variabel

en: North
sv: Nord

en: North - NorthEast
sv: Nord-nordost

en: Northeast
sv: Nordost

en: East - NorthEast
sv: Ost-nordost

en: East
sv: Ost

en: East - Southeast
sv: Ost-sydost

en: Southeast
sv: Sydost

en: South - Southeast
sv: Syd-sydost

en: South
sv: Syd

en: South - Southwest
sv: Syd-sydväst

en: Southwest
sv: Sydväst

en: West - Southwest
sv: Väst-sydväst

en: West
sv: Väst

en: West - Northwest
sv: Väst-nordväst

en: Northwest
sv: Nordväst

en: North - Northwest
sv: Nord-nordväst

en: Clear Sky
sv: Klar himmel

en: Broken clouds
sv: Uppsprucket molntäcke

en: Scattered clouds
sv: Spridda moln

en: Few clouds
sv: Få moln

en: Overcast
sv: Heltäckande moln

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
sv: Åskväder

en: Drizzle
sv: Duggregn

en: Light drizzle
sv: Lätt duggregn

en: Moderate drizzle
sv: Måttligt duggregn

en: Heavy drizzle
sv: Kraftigt duggregn

en: Freezing drizzle
sv: Underkylt duggregn

en: Rain
sv: Regn

en: Light rain
sv: Lätt regn

en: Moderate rain
sv: Måttligt regn

en: Heavy rain
sv: Kraftigt regn

en: Rain showers
sv: Regnskurar

en: Freezing rain
sv: Underkylt regn

en: Snow
sv: Snöfall

en: Light snow
sv: Lätt snöfall

en: Moderate snow
sv: Måttligt snöfall

en: Heavy snow
sv: Kraftigt snöfall

en: Snowstorm
sv: Snöstorm

en: Blowing snowfall
sv: Högt snödrev

en: Snow showers
sv: Snöbyar

en: Drifting snow
sv: Lågt snödrev

en: Snow grains
sv: Kornsnö

en: Light snow grains
sv: Lätt kornsnö

en: Moderate snow grains
sv: Måttlig kornsnö

en: Heavy snow grains
sv: Kraftig kornsnö

en: Ice crystals
sv: Isnålar

en: Ice pellets
sv: Iskorn

en: Few ice pellets
sv: Få iskorn

en: Moderate ice pellets
sv: Måttliga iskorn

en: Heavy ice pellets
sv: Kraftiga iskorn

en: Ice pellet storm
sv: Iskornby

en: Showers of ice pellets
sv: Skurar med iskorn

en: Hail
sv: Hagel

en: Hailstorm
sv: Hagelby

en: Hail showers
sv: Hagelskurar

en: Small hail
sv: Småhagel

en: Small hailstorm
sv: Lätt småhagelby

en: Showers of small hail
sv: Skurar med småhagel

en: Unknown precipitation
sv: Okänd nederbörd

en: Mist
sv: Fuktdis

en: Fog
sv: Dimma

en: Fog in the vicinity
sv: Dimma i närheten

en: Shallow fog
sv: Låga bankar med dimma

en: Patches of fog
sv: Höga bankar med dimma

en: Partial fog
sv: Delvis dimma

en: Freezing fog
sv: Underkyld dimma

en: Smoke
sv: Rök

en: Volcanic ash
sv: Vulkanisk aska

en: Blowing sand
sv: Högt sanddrev

en: Drifting sand
sv: Lågt sanddrev

en: Haze
sv: Torrdis

en: Blowing sprays
sv: Högt drev med vattendroppar i luften

en: Dust
sv: Stoft

en: Blowing dust
sv: Högt stoftdrev

en: Drifting dust
sv: Lågt stoftdrev

en: Squall
sv: Linjeby

en: Sandstorm in the vicinity
sv: Sandstorm i närheten

en: Heavy sandstorm
sv: Kraftig sandstorm

en: Duststorm
sv: Dammstorm

en: Duststorm in the vicinity
sv: Dammstorm i närheten

en: Heavy duststorm
sv: Kraftig dammstorm

en: Funnel cloud
sv: Skydrag

en: Dust whirls
sv: Dammvirvlar

en: Dust whirls in the vicinity
sv: Dammvirvlar i närheten

note: Translators: this is a format string for strftime *             see `man 3 strftime` for more details
en: %a, %b %d / %H:%M
sv: %a %d %b / %H.%M

en: Unknown observation time
sv: Okänd observationstid

en: Unknown
sv: Okänt

en: n/a
sv: N/A

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
sv: %0.1f knop

note: Translators: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
sv: %.1f engelska mil/h

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
sv: Beaufort-kraft %.1f

en: Calm
sv: Lugnt

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
sv: %.1f engelska mil

note: Translators: This is the visibility in meters
en: %.0fm
sv: %.0f m

en: %H:%M
sv: %H.%M

en: Retrieval failed
sv: Mottagning misslyckades
