libmateweather 1.26.1 - en to th translation catalogue (161 entries)

en: Default
th: ปริยาย

note: Translators: Celsius
en: C
th: เซลเซียส

note: Translators: Fahrenheit
en: F
th: ฟาเรนไฮต์

en: Invalid
th: ไม่ถูกต้อง

note: Translators: meters per second
en: m/s
th: เมตร/วินาที

note: Translators: kilometers per hour
en: km/h
th: กม./ชม.

note: Translators: miles per hour
en: mph
th: ไมล์/ชม.

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
th: นอต

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
th: มาตรา Beaufort

note: Translators: kilopascals
en: kPa
th: กิโลปาสคาล

note: Translators: hectopascals
en: hPa
th: เฮกโตปาสคาล

note: Translators: millibars
en: mb
th: มิลลิบาร์

note: Translators: millimeters of mercury
en: mmHg
th: มม.ปรอท

note: Translators: inches of mercury
en: inHg
th: นิ้วปรอท

note: Translators: atmosphere
en: atm
th: บรรยากาศ

note: Translators: meters
en: m
th: เมตร

note: Translators: kilometers
en: km
th: กิโลเมตร

note: Translators: miles
en: mi
th: ไมล์

en: Greenwich Mean Time
th: เวลามาตรฐานกรีนิช

en: Show notifications
th: แสดงการแจ้งเตือน

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
th: กำหนดว่าแอพเพล็ตจะแสดงการแจ้งเตือนเมื่อปรับข้อมูลแต่ละครั้งหรือไม่

en: Update the data automatically
th: ปรับข้อมูลโดยอัตโนมัติ

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
th: กำหนดว่าแอพเพล็ตจะปรับข้อมูลสภาพอากาศโดยอัตโนมัติหรือไม่

en: Update interval
th: ช่วงเวลาระหว่างการปรับข้อมูล

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
th: จำนวนวินาทีระหว่างการเรียกอ่านข้อมูลโดยอัตโนมัติ

en: Use metric units
th: ใช้หน่วยเมตริก

en: Use metric units instead of english units.
th: ใช้หน่วยเมตริก ไม่ใช่หน่วยอังกฤษ

en: Distance unit
th: หน่วยระยะทาง

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
th: หน่วยทัศนวิสัยที่จะใช้ ค่าที่ใช้ได้: 'เมตร', 'กม', 'ไมล์'

en: Pressure unit
th: หน่วยความกดอากาศ:

en: Speed unit
th: หน่วยความเร็ว

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
th: หน่วยความเร็วลมที่จะใช้ ค่าที่ใช้ได้: 'ม./วินาที', 'กม./ชม.', 'เมตรต่อชั่วโมง', 'knots', 'Beaufort scale'

en: Temperature unit
th: หน่วยอุณหภูมิ

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
th: หน่วยอุณหภูมิที่จะใช้ ค่าที่ใช้ได้: 'เคลวิน', 'เซนติเกรด', 'ฟาเรนไฮต์'

en: Not used anymore
th: เลิกใช้แล้ว

en: Display radar map
th: แสดงแผนที่เรดาร์

en: Fetch a radar map on each update.
th: อ่านแผนที่เรดาร์ทุกครั้งที่ปรับข้อมูลสภาพอากาศ

en: Weather location information
th: ตำแหน่งที่ตั้งที่จะรายงานสภาพอากาศ

en: Weather location information.
th: ตำแหน่งที่ตั้งที่จะรายงานสภาพอากาศ

en: Nearby city
th: เมืองข้างเคียง

en: Zone location
th: ตำแหน่งเขตพื้นที่

en: Radar location
th: ตำแหน่งเรดาร์

en: Weather for a city
th: เมืองที่รายงานสภาพอากาศ

en: The city that mateweather displays information for.
th: เมืองที่ mateweather แสดงข้อมูลรายงานสภาพอากาศ

en: Location coordinates
th: พิกัดตำแหน่งที่ตั้ง

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
th: ละติจูดและลองจิจูดของตำแหน่งที่ตั้งของคุณในรูปแบบ DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW]

en: Use custom url for the radar map
th: ใช้ URL กำหนดเองสำหรับแผนที่เรดาร์

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
th: ถ้าเป็นจริง จะอ่านแผนที่เรดาร์จากตำแหน่งที่กำหนดในคีย์ "radar"

en: Url for the radar map
th: URL สำหรับแผนที่เรดาร์

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
th: URL ตั้งเองสำหรับใช้อ่านแผนที่เรดาร์

[ctx: timezone]
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
th: อ่านข้อมูล METAR ไม่สำเร็จ: %d %s

en: WeatherInfo missing location
th: ข้อมูลสภาพอากาศไม่มีข้อมูลตำแหน่งที่ตั้ง

en: Variable
th: ไม่คงทิศ

en: North
th: เหนือ

en: North - NorthEast
th: เหนือ - ตะวันออกเฉียงเหนือ

en: Northeast
th: ตะวันออกเฉียงเหนือ

en: East - NorthEast
th: ตะวันออก - ตะวันออกเฉียงเหนือ

en: East
th: ตะวันออก

en: East - Southeast
th: ตะวันออก - ตะวันออกเฉียงใต้

en: Southeast
th: ตะวันออกเฉียงใต้

en: South - Southeast
th: ใต้ - ตะวันออกเฉียงใต้

en: South
th: ใต้

en: South - Southwest
th: ใต้ - ตะวันตกเฉียงใต้

en: Southwest
th: ตะวันตกเฉียงใต้

en: West - Southwest
th: ตะวันตก - ตะวันตกเฉียงใต้

en: West
th: ตะวันตก

en: West - Northwest
th: ตะวันตก - ตะวันตกเฉียงเหนือ

en: Northwest
th: ตะวันตกเฉียงเหนือ

en: North - Northwest
th: เหนือ - ตะวันตกเฉียงเหนือ

en: Clear Sky
th: ท้องฟ้าแจ่มใส

en: Broken clouds
th: ท้องฟ้ามีเมฆเป็นส่วนมาก

en: Scattered clouds
th: ท้องฟ้ามีเมฆบางส่วน

en: Few clouds
th: ท้องฟ้าโปร่ง

en: Overcast
th: ท้องฟ้ามีเมฆเต็มท้องฟ้า

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
th: พายุฝนฟ้าคะนอง

en: Drizzle
th: ฝนละออง

en: Light drizzle
th: ฝนละอองเบาบาง

en: Moderate drizzle
th: ฝนละอองปานกลาง

en: Heavy drizzle
th: ฝนละอองหนัก

en: Freezing drizzle
th: ฝนละอองเยือกแข็ง

en: Rain
th: ฝนตก

en: Light rain
th: ฝนตกเล็กน้อย

en: Moderate rain
th: ฝนตกปานกลาง

en: Heavy rain
th: ฝนตกหนัก

en: Rain showers
th: ฝนซู่

en: Freezing rain
th: ฝนเยือกแข็ง

en: Snow
th: หิมะตก

en: Light snow
th: หิมะตกเล็กน้อย

en: Moderate snow
th: หิมะตกปานกลาง

en: Heavy snow
th: หิมะตกหนัก

en: Snowstorm
th: พายุหิมะ

en: Blowing snowfall
th: หิมะฟุ้ง

en: Snow showers
th: หิมะตกประปราย

en: Drifting snow
th: พริ้วหิมะ

en: Snow grains
th: เม็ดหิมะ

en: Light snow grains
th: เม็ดหิมะ ตกเบาบาง

en: Moderate snow grains
th: เม็ดหิมะ ตกปานกลาง

en: Heavy snow grains
th: เม็ดหิมะ ตกหนัก

en: Ice crystals
th: ผลึกน้ำแข็ง

en: Ice pellets
th: ลูกปรายน้ำแข็ง

en: Few ice pellets
th: ลูกปรายน้ำแข็ง ตกเล็กน้อย

en: Moderate ice pellets
th: ลูกปรายน้ำแข็ง ตกปานกลาง

en: Heavy ice pellets
th: ลูกปรายน้ำแข็ง ตกหนัก

en: Ice pellet storm
th: พายุลูกปรายน้ำแข็ง

en: Showers of ice pellets
th: ลูกปรายน้ำแข็ง ตกประปราย

en: Hail
th: ลูกเห็บ

en: Hailstorm
th: พายุลูกเห็บ

en: Hail showers
th: ลูกเห็บตกประปราย

en: Small hail
th: ลูกเห็บก้อนเล็ก

en: Small hailstorm
th: พายุลูกเห็บก้อนเล็ก

en: Showers of small hail
th: ลูกเห็บก้อนเล็ก ตกประปราย

en: Unknown precipitation
th: ไม่ทราบระดับฝน

en: Mist
th: หมอกน้ำค้าง

en: Fog
th: หมอก

en: Fog in the vicinity
th: หมอกในบริเวณรอบข้าง

en: Shallow fog
th: หมอกลอบต่ำ

en: Patches of fog
th: หมอกเป็นหย่อม

en: Partial fog
th: หมอกในบางบริเวณ

en: Freezing fog
th: หมอกน้ำแข็ง

en: Smoke
th: ควัน

en: Volcanic ash
th: เศษเถ้าภูเขาไฟ

en: Sand
th: ทราย

en: Blowing sand
th: ทรายปลิว

en: Drifting sand
th: ทรายฟุ้ง

en: Haze
th: ฟ้าหลัว

en: Blowing sprays
th: อนุภาคเกลือ

en: Dust
th: ฝุ่น

en: Blowing dust
th: ฝุ่นปลิว

en: Drifting dust
th: ฝุ่นฟุ้ง

en: Squall
th: ลมกระโชก

en: Sandstorm
th: พายุทราย

en: Sandstorm in the vicinity
th: พายุทรายในบริเวณใกล้เคียง

en: Heavy sandstorm
th: พายุทรายพัดหนัก

en: Duststorm
th: พายุฝุ่น

en: Duststorm in the vicinity
th: พายุฝุ่นในบริเวณใกล้เคียง

en: Heavy duststorm
th: พายุฝุ่นพัดหนัก

en: Funnel cloud
th: เมฆลำกรวย

en: Tornado
th: ทอร์นาโด

en: Dust whirls
th: ลมฝุ่นหมุน

en: Dust whirls in the vicinity
th: ลมฝุ่นหมุนในบริเวณใกล้เคียง

note: Translators: this is a format string for strftime *             see `man 3 strftime` for more details
en: %a, %b %d / %H:%M
th: %a %d %b / %H:%M น.

en: Unknown observation time
th: ไม่ทราบเวลาบันทึกสภาพอากาศ

en: Unknown
th: ไม่ทราบ

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
th: %0.1f นอต

note: Translators: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
th: %.1f ไมล์/ชม.

note: Translators: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
th: %.1f กม./ชม.

note: Translators: This is the wind speed in meters per second
en: %.1f m/s
th: %.1f เมตร/วินาที

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
th: แรง Beaufort %.1f

en: Calm
th: สงบ

note: Translators: This is pressure in inches of mercury
en: %.2f inHg
th: %.2f นิ้วปรอท

note: Translators: This is pressure in millimeters of mercury
en: %.1f mmHg
th: %.1f มม.ปรอท

note: Translators: This is pressure in kiloPascals
en: %.2f kPa
th: %.2f กิโลปาสคาล

note: Translators: This is pressure in hectoPascals
en: %.2f hPa
th: %.2f เฮกโตปาสคาล

note: Translators: This is pressure in millibars
en: %.2f mb
th: %.2f มิลลิบาร์

note: Translators: This is pressure in atmospheres
en: %.3f atm
th: %.3f บรรยากาศ

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
th: %.1f ไมล์

note: Translators: This is the visibility in kilometers
en: %.1f km
th: %.1f กม.

note: Translators: This is the visibility in meters
en: %.0fm
th: %.0f เมตร

en: %H:%M
th: %H.%M น.

en: Retrieval failed
th: เรียกอ่านข้อมูลไม่สำเร็จ
