libmateweather 1.26.1 - en to tr translation catalogue (146 entries)

en: Default
tr: Varsayılan

en: Invalid
tr: Geçersiz

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
tr: knot

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
tr: Beaufort ölçeği

en: Greenwich Mean Time
tr: Greenwich Ortalama Zamanı

en: Show notifications
tr: Bildirimleri göster

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
tr: Hava durumu uygulamacığı kendini her güncellediğinde bir bildirim gösterilmesini belirler

en: Update the data automatically
tr: Bilgileri otomatik olarak güncelle

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
tr: Uygulamacığın hava durumu istatistiklerini kendiliğinden günceleyip güncellemeyeceğini belirtir.

en: Update interval
tr: Güncelleme aralığı

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
tr: Otomatik güncellemeler için, saniye cinsinden, aralık.

en: Use metric units
tr: Metrik birimleri kullan

en: Use metric units instead of english units.
tr: İngiliz birimleri yerine metrik birimleri kullan.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
tr: 'mil'

en: Distance unit
tr: Uzaklık birimi

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
tr: Kullanılacak görüş alanı birimi. Değerler: 'meters' (metre), 'km', 'miles' (mil).

en: Pressure unit
tr: Basınç birimi

en: The unit to use for pressure. Values: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.
tr: Kullanılacak basınç birimi. Değerler: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
tr: 'knot'

en: Speed unit
tr: Hız birimi

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
tr: Kullanılacak rüzgar hızı birimi. Değerler: 'm/s', 'km/h', 'mph' (saatte mil), 'knot', 'Beaufort scale' (Beaufort ölçeği).

note: TRANSLATORS: pick a temperature unit that should be used by default in your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'Fahrenheit'
tr: 'Fahrenhayt'

en: Temperature unit
tr: Sıcaklık birimi

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
tr: Kullanılacak sıcaklık birimi. Değerler: 'Kelvin', 'Centigrade' (Santigrat), 'Fahrenheit'

en: Not used anymore
tr: Artık kullanılmıyor

en: Display radar map
tr: Radar haritasını göster

en: Fetch a radar map on each update.
tr: Her güncellemede radar haritası al.

note: TRANSLATORS: Change this to the default location name, used when you first start the Weather Applet. This is the common localised name that corresponds to the location code (DEFAULT_CODE) you will put on the next message. For example, for the Greek locale, we set this to "Athens", the capital city a
en: 'DEFAULT_LOCATION'
tr: 'Ankara'

en: Weather location information
tr: Hata durumu konum bilgisi

en: Weather location information.
tr: Hava durumu konum bilgisi.

note: TRANSLATORS: Change this to the code of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION name you put above. This is normally a four-letter (ICAO) code and can be found in https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in. NB. The web page is over 1.7MB 
en: 'DEFAULT_CODE'
tr: 'LTBA'

en: Nearby city
tr: Yakındaki şehir

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
tr: https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in içinde bulunduğu gibi yakındaki ana alan, örneğin bir başkent

en: Zone location
tr: Alan bilgisi

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
tr: https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in içinde bulunabilen şehir için tekil alan

en: Radar location
tr: Radar konumu

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
tr: Weather.com radar haritası almak için https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in konumundan bulunabilen üç basamaklı kod

en: Weather for a city
tr: Şehir için hata durumu

en: The city that mateweather displays information for.
tr: Mateweather'in bilgisini gösterdiği şehir.

note: TRANSLATORS: Change this to the coordinates of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any coordinates you put here must also be present in the Locations.
en: 'DEFAULT_COORDINATES'
tr: '40-58N 028-49E'

en: Location coordinates
tr: Konum koordinatları

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
tr: Bulunduğunuz yer için DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS [EW] şeklinde enlem ve boylam.

en: Use custom url for the radar map
tr: Radar haritası için özel adres kullan

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
tr: Eğer seçiliyse, "radar" anahtarında belirtilen konumdan radar haritası alır.

en: Url for the radar map
tr: Radar haritası için url

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
tr: Radar haritasının alınacağı özel url.

[ctx: timezone]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
tr: METAR verileri alınamadı: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
tr: WeatherInfo konum bilgisi içermiyor

en: Variable
tr: Değişken

en: North
tr: Kuzey

en: North - NorthEast
tr: Kuzey - Kuzeydoğu

en: Northeast
tr: Kuzeydoğu

en: East - NorthEast
tr: Doğu - Kuzeydoğu

en: East
tr: Doğu

en: East - Southeast
tr: Doğu - Güneydoğu

en: Southeast
tr: Güneydoğu

en: South - Southeast
tr: Güney - Güneydoğu

en: South
tr: Güney

en: South - Southwest
tr: Güney - Güneybatı

en: Southwest
tr: Güneybatı

en: West - Southwest
tr: Batı - Güneybatı

en: West
tr: Batı

en: West - Northwest
tr: Batı - Kuzeybatı

en: Northwest
tr: Kuzeybatı

en: North - Northwest
tr: Kuzey - Kuzeybatı

en: Clear Sky
tr: Açık Gökyüzü

en: Broken clouds
tr: Parçalı bulutlu

en: Scattered clouds
tr: Dağınık bulutlu

en: Few clouds
tr: Hafif bulutlu

en: Overcast
tr: Aşırı bulutlu

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
tr: Fırtına

en: Drizzle
tr: Çise

en: Light drizzle
tr: Hafif yağmur

en: Moderate drizzle
tr: Vasat çise

en: Heavy drizzle
tr: Ağır çise

en: Freezing drizzle
tr: Dondurucu çise

en: Rain
tr: Yağmur

en: Light rain
tr: Hafif yağmur

en: Moderate rain
tr: Vasat yağmur

en: Heavy rain
tr: Ağır yağmur

en: Rain showers
tr: Kısa yoğun yağmur

en: Freezing rain
tr: Dondurucu yağmur

en: Snow
tr: Kar

en: Light snow
tr: Hafif kar yağışı

en: Moderate snow
tr: Vasat kar yağışı

en: Heavy snow
tr: Ağır kar yağışı

en: Snowstorm
tr: Kar fırtınası

en: Blowing snowfall
tr: Rüzgarlı kar fırtınası

en: Snow showers
tr: Kısa yoğun kar

en: Drifting snow
tr: Kaygan kar

en: Snow grains
tr: Karla karışık yağmur

en: Light snow grains
tr: Hafif kar taneleri var

en: Moderate snow grains
tr: Vasat kar taneleri var

en: Heavy snow grains
tr: Ağır kar taneleri var

en: Ice crystals
tr: Buz kristalleri

en: Ice pellets
tr: Buz tanecikleri

en: Few ice pellets
tr: Az buz tanecikleri

en: Moderate ice pellets
tr: Vasat buz tanecikleri

en: Heavy ice pellets
tr: Ağır buz tanecikleri

en: Ice pellet storm
tr: Buz tanecikleri fırtınası

en: Showers of ice pellets
tr: Buz tanecikleri yağmuru

en: Hail
tr: Dolu

en: Hailstorm
tr: Dolu fırtınası

en: Hail showers
tr: Dolu yağmuru

en: Small hail
tr: Ufak dolu taneleri

en: Small hailstorm
tr: Ufak dolu taneleri fırtınası

en: Showers of small hail
tr: Ufak dolu taneleri yağmuru

en: Unknown precipitation
tr: Bilinmeyen çökelme

en: Mist
tr: Sislik

en: Fog
tr: Sis

en: Fog in the vicinity
tr: Çevrede sis var

en: Shallow fog
tr: Alçak sis

en: Patches of fog
tr: Sis'in izleri var

en: Partial fog
tr: Yer yer sis var

en: Freezing fog
tr: Dondurucu sis

en: Smoke
tr: Duman

en: Volcanic ash
tr: Volkan külü

en: Sand
tr: Kum

en: Blowing sand
tr: Rüzgarlı kum

en: Drifting sand
tr: Kaygan kum

en: Haze
tr: Hafif pus

en: Blowing sprays
tr: Rüzgarlı püskürtmeli yağış

en: Dust
tr: Toz

en: Blowing dust
tr: Rüzgarlı toz

en: Drifting dust
tr: Kaygan toz

en: Squall
tr: Fırtına

en: Sandstorm
tr: Kum fırtınası

en: Sandstorm in the vicinity
tr: Çevrede kum fırtınası var

en: Heavy sandstorm
tr: Ağır kum fırtınası

en: Duststorm
tr: Toz fırtınası

en: Duststorm in the vicinity
tr: Çevrede toz fırtınası var

en: Heavy duststorm
tr: Ağır toz fırtınası

en: Funnel cloud
tr: Döneç bulutu

en: Tornado
tr: Kasırga

en: Dust whirls
tr: Toz kasırgaları

en: Dust whirls in the vicinity
tr: Çevrede toz kasırgaları var

en: Unknown observation time
tr: Bilinmeyen gözetleme zamanı

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: n/a
tr: mevcut değil

note: Translators: This is the humidity in percent
en: %.f%%
tr: %%%.f

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
tr: %0.1f knot

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
tr: %.1f Beaufort gücü

en: Calm
tr: Sakin

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
tr: %.1f mil

en: Retrieval failed
tr: Alım başarısız oldu
