libmateweather 1.26.1 - en to uz translation catalogue (60 entries)

en: Default
uz: Andoza

en: Invalid
uz: Yaroqsiz

note: Translators: kilometers per hour
en: km/h
uz: km/s

en: Show notifications
uz: Ogohlantirishlarni ko'rsatish

en: Update the data automatically
uz: Ma'lumotlarni avtomatik yangilash

en: Update interval
uz: Yangilash oralig'i

en: Use metric units
uz: Metrik birliklardan foydalanish

en: Use metric units instead of english units.
uz: Ingliz birliklari o'rniga metrik birliklardan foydalanish.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
uz: 'milyalar'

en: Distance unit
uz: Masofa birligi

en: Pressure unit
uz: Bosim birligi

en: Speed unit
uz: Tezlik birligi

note: TRANSLATORS: pick a temperature unit that should be used by default in your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'Fahrenheit'
uz: 'Farengeyt'

en: Temperature unit
uz: Harorat birligi

en: Weather location information
uz: Ob-havo joylashuvi ma'lumoti

en: Weather location information.
uz: Ob-havo joylashuvi ma'lumoti.

en: Nearby city
uz: Yaqin shahar

en: Radar location
uz: Radar joylashuvi

en: Weather for a city
uz: Shahar uchun ob-havo

[ctx: timezone]
en: Unknown
uz: Noma'lum

en: North
uz: Shimol

en: North - NorthEast
uz: Shimol - ShimoliSharq

en: Northeast
uz: Shimoli-sharq

en: East - NorthEast
uz: Sharq - ShimoliSharq

en: East
uz: Sharq

en: East - Southeast
uz: Sharq - JanubiSharq

en: Southeast
uz: JanubiSharq

en: South - Southeast
uz: Janub - JanubiSharq

en: South
uz: Janub

en: South - Southwest
uz: Janub - JanubiG'arb

en: Southwest
uz: JanubiG'arb

en: West - Southwest
uz: G'arb - Janubig'arb

en: West
uz: G'arb

en: West - Northwest
uz: G'arb - Shimolig'arb

en: Northwest
uz: Shimolig'arb

en: North - Northwest
uz: Shimol - ShimoliG'arb

en: Clear Sky
uz: Ochiq osmon

en: Few clouds
uz: Kam bulutli

en: Rain
uz: Yomg'ir

en: Light rain
uz: Mayon yomg'ir

en: Moderate rain
uz: O'rta daraja yomg'ir

en: Heavy rain
uz: Kuchli yomg'ir

en: Rain showers
uz: Jala

en: Freezing rain
uz: Sovuq yomg'ir

en: Snow
uz: Qor

en: Light snow
uz: Yengil qor

en: Moderate snow
uz: O'rta daraja qor

en: Heavy snow
uz: Kuchli qor

en: Snowstorm
uz: Qorli qor

en: Hail
uz: Do'l

en: Fog
uz: Tuman

en: Sand
uz: Qum

en: Dust
uz: Chang

en: Sandstorm
uz: Qum bo'roni

en: Heavy sandstorm
uz: Kuchli qum bo'roni

en: Duststorm
uz: Changli bo'ron

en: Heavy duststorm
uz: Kuchli changli bo'ron

en: Unknown
uz: Noma'lum

note: Translators: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
uz: %.1f km/s

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
uz: %.1f milya
