libmateweather 1.26.1 - en to vi translation catalogue (152 entries)

en: Default
vi: Mặc định

en: Invalid
vi: Không hợp lệ

note: Translators: meters per second
en: m/s
vi: mét/giây

note: Translators: kilometers per hour
en: km/h
vi: cây số/giờ

note: Translators: miles per hour
en: mph
vi: lý/giờ

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
vi: hải lý

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
vi: Tỷ lệ Beaufort

note: Translators: kilometers
en: km
vi: cây số

note: Translators: miles
en: mi
vi: lý

en: Greenwich Mean Time
vi: Giở trung bình Greenwich

en: Show notifications
vi: Hiện thông báo

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
vi: Xác định tiểu dụng có thông báo mỗi cập nhật thời tiết hay không.

en: Update the data automatically
vi: Tự động cập nhật dữ liệu

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
vi: Xác định tiểu dụng tự động cập nhật thống kê thời tiết hay không.

en: Update interval
vi: Khoảng cập nhật

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
vi: Thời khoảng (theo giây) giữa hai lần cập nhật tự động.

en: Use metric units
vi: Dùng đơn vị mét

en: Use metric units instead of english units.
vi: Dùng đơn vị mét thay vị đơn vị Anh.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
vi: 'dặm'

en: Distance unit
vi: Đơn vị tầm

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
vi: Đơn vị đo dùng cho tầm nhìn. Các giá trị 'mét', 'km', 'dặm'.

en: Pressure unit
vi: Đơn vị áp suất

en: The unit to use for pressure. Values: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.
vi: Đơn vị đo dùng cho áp suất. Các giá trị: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
vi: 'hải lý'

en: Speed unit
vi: Đơn vị tốc độ

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
vi: Đơn vị đo dùng cho tốc độ gió. Các giá trị: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'hải lý, 'thang sức gió Beaufort'.

note: TRANSLATORS: pick a temperature unit that should be used by default in your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'Fahrenheit'
vi: 'độ Fahrenheit'

en: Temperature unit
vi: Đơn vị nhiệt độ

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
vi: Đơn vị đo dùng cho nhiệt độ. Các giá trị: 'độ Kelvin', 'độ Centigrade', 'độ Fahrenheit'.

en: Not used anymore
vi: Không còn dùng nữa

en: Display radar map
vi: Hiện bản đồ ra đa

en: Fetch a radar map on each update.
vi: Gọi bản đồ ra đa mỗi lần cập nhật.

en: Weather location information
vi: Thông tin địa điểm thời tiết

en: Weather location information.
vi: Thông tin địa điểm thời tiết.

en: Nearby city
vi: Thành phố ở gần

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
vi: Những khu vực chính gần kề, như là một thành phố trung ương, được tìm thấy từ https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Zone location
vi: Thông tin vùng

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
vi: Một khu vực riêng biệt của thành phố, được tìm thấy từ https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Radar location
vi: Địa điểm ra đa

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
vi: Một mã số 3 kí tự để thu thập thông tin bản đồ từ weather.com, được tìm thấy trong https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Weather for a city
vi: Thời tiết dành cho thành phố

en: The city that mateweather displays information for.
vi: Thành phố cho đó mateweather hiển thị thông tin.

en: Location coordinates
vi: Toạ độ địa điểm

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
vi: 10-49N 106-40E

en: Use custom url for the radar map
vi: Dùng địa chỉ Mạng tự chọn cho bản đồ ra đa

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
vi: Nếu thật (true), thì gọi bản đồ ra đa từ địa điểm xác định bởi khóa "radar".

en: Url for the radar map
vi: Địa chỉ Mạng cho bản đồ ra đa

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
vi: Địa chỉ Mạng tự chọn nơi gọi bản đồ ra đa.

[ctx: timezone]
en: Unknown
vi: Không rõ

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
vi: Lỗi lấy dữ liệu METAR: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
vi: WeatherInfo (thông tin thời tiết) thiếu địa điểm

en: Variable
vi: Biến

en: North
vi: Phía Bắc

en: North - NorthEast
vi: Bắc - Đông Bắc

en: Northeast
vi: Đông Bắc

en: East - NorthEast
vi: Đông - Bắc Đông

en: East
vi: Phía Đông

en: East - Southeast
vi: Đông - Nam Đông

en: Southeast
vi: Nam Đông

en: South - Southeast
vi: Nam - Nam Đông

en: South
vi: Phía Nam

en: South - Southwest
vi: Nam - Nam Tây

en: Southwest
vi: Nam Tây

en: West - Southwest
vi: Tây - Nam Tây

en: West
vi: Phía Tây

en: West - Northwest
vi: Tây - Bắc Tây

en: Northwest
vi: Bắc Tây

en: North - Northwest
vi: Bắc - Bắc Tây

en: Clear Sky
vi: Trời trong

en: Broken clouds
vi: Mây thất thường

en: Scattered clouds
vi: Nhiều mây rải rác

en: Few clouds
vi: Ít mây

en: Overcast
vi: U ám

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
vi: Bão kèm sấm

en: Drizzle
vi: Mưa phùn

en: Light drizzle
vi: Mưa phùn nhẹ

en: Moderate drizzle
vi: Mưa phùn vừa

en: Heavy drizzle
vi: Mưa phùn nhiều

en: Freezing drizzle
vi: Mưa phùn kèm gió buốt

en: Rain
vi: Mưa

en: Light rain
vi: Mưa nhẹ

en: Moderate rain
vi: Mưa vừa

en: Heavy rain
vi: Mưa to

en: Rain showers
vi: Mưa rào

en: Freezing rain
vi: Mưa kèm gió buốt

en: Snow
vi: Tuyết

en: Light snow
vi: Tuyết nhẹ

en: Moderate snow
vi: Tuyết vừa

en: Heavy snow
vi: Tuyết nhiều

en: Snowstorm
vi: Bão tuyết

en: Blowing snowfall
vi: Bão tuyết kèm gió mạnh

en: Snow showers
vi: Mưa tuyết

en: Drifting snow
vi: Tuyết kèm gió xoáy

en: Snow grains
vi: Hoa tuyết

en: Light snow grains
vi: Hoa tuyết nhẹ

en: Moderate snow grains
vi: Hoa tuyết vừa

en: Heavy snow grains
vi: Hoa tuyết nhiều

en: Ice crystals
vi: Hạt băng

en: Ice pellets
vi: Mảnh băng

en: Few ice pellets
vi: Ít mảnh băng

en: Moderate ice pellets
vi: Mảnh băng vừa

en: Heavy ice pellets
vi: Nhiều mảnh băng

en: Ice pellet storm
vi: Mảnh băng kèm giông

en: Showers of ice pellets
vi: Mảnh băng kèm mưa

en: Hail
vi: Mưa đá

en: Hailstorm
vi: Mưa đá kèm giông

en: Hail showers
vi: Mưa đá thất thường

en: Small hail
vi: Mưa đá-nhỏ

en: Small hailstorm
vi: Mưa đá-nhỏ kèm giông

en: Showers of small hail
vi: Mưa đá-nhỏ thất thường

en: Unknown precipitation
vi: Mưa rào không xác định

en: Mist
vi: Mù

en: Fog
vi: Sương mù

en: Fog in the vicinity
vi: Sương mù trong vùng phụ cận

en: Shallow fog
vi: Sương mù loáng thoáng

en: Patches of fog
vi: Sương mù trên vá víu

en: Partial fog
vi: Sương mù rải rác

en: Freezing fog
vi: Sương mù kèm gió buốt

en: Smoke
vi: Sương

en: Volcanic ash
vi: Tro núi lửa

en: Sand
vi: Cát bay

en: Blowing sand
vi: Cát bay kèm gió

en: Drifting sand
vi: Cát bay kèm gió xoáy

en: Haze
vi: Khói mù

en: Blowing sprays
vi: Bụi nước kèm gió

en: Dust
vi: Bụi

en: Blowing dust
vi: Bụi kèm gió

en: Drifting dust
vi: Bụi kèm gió xoáy

en: Squall
vi: Cơn

en: Sandstorm
vi: Bão cát

en: Sandstorm in the vicinity
vi: Bão cát trong vùng phụ cận

en: Heavy sandstorm
vi: Bão cát dữ dội

en: Duststorm
vi: Bão bụi

en: Duststorm in the vicinity
vi: Bão bụi trong vùng phụ cận

en: Heavy duststorm
vi: Bão bụi nặng

en: Funnel cloud
vi: Mây ống

en: Tornado
vi: Bão táp

en: Dust whirls
vi: Làn bụi cuốn

en: Dust whirls in the vicinity
vi: Làn bụi cuốn trong vùng phụ cận

note: Translators: this is a format string for strftime *             see `man 3 strftime` for more details
en: %a, %b %d / %H:%M
vi: %a, %d %b / %H:%M

en: Unknown observation time
vi: Thời điểm quan sát không xác định

en: Unknown
vi: Không rõ

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
vi: %0.1f hải lý

note: Translators: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
vi: %.1f lý/giờ

note: Translators: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
vi: %.1f cây số/giờ

note: Translators: This is the wind speed in meters per second
en: %.1f m/s
vi: %.1f mét/giây

en: Calm
vi: Ôn hòa

note: Translators: This is pressure in inches of mercury
en: %.2f inHg
vi: %.2f insơHg

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
vi: %.1f lý

note: Translators: This is the visibility in kilometers
en: %.1f km
vi: %.1f cây số

note: Translators: This is the visibility in meters
en: %.0fm
vi: %.0f mét

en: Retrieval failed
vi: Không gọi được
