libmateweather 1.26.1 - en to pt translation catalogue (141 entries)

en: Default
pt: Predefinição

en: Invalid
pt: Inválido

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
pt: nós

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
pt: Escala Beaufort

en: Greenwich Mean Time
pt: Tempo universal coordenado

en: Show notifications
pt: Mostrar notificações

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
pt: Determina se a miniaplicação mostra uma notificação em cada atualização.

en: Update the data automatically
pt: Atualizar dados automaticamente

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
pt: Determina se o suplemento atualiza automaticamente ou não as suas estatísticas meteorológicas.

en: Update interval
pt: Intervalo de atualizações

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
pt: O intervalo, em segundos, entre atualizações automáticas.

en: Use metric units
pt: Usar unidades métricas

en: Use metric units instead of english units.
pt: Usar unidades métricas em vez de inglesas.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
pt: 'milhas'

en: Distance unit
pt: Unidade de distância

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
pt: A unidade a usar para visibilidade. Valores: metros, km, milhas.

en: Pressure unit
pt: Unidade de pressão

en: The unit to use for pressure. Values: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.
pt: Unidade de pressão atmosférica a utilizar. Valores: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
pt: 'nós'

en: Speed unit
pt: Unidade de velocidade

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
pt: A unidade a usar na velocidade do vento: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'nós', 'Escala Beaufort'.

en: Temperature unit
pt: Unidade de temperatura

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
pt: A unidade a usar para temperatura. Valores: 'Kelvin', 'Celsius', 'Fahrenheit'.

en: Not used anymore
pt: Não mais usado

en: Display radar map
pt: Mostrar mapa de radar

en: Fetch a radar map on each update.
pt: Obter mapa de radar ao atualizar.

en: Weather location information
pt: Informação local do tempo

en: Weather location information.
pt: Informação local do tempo.

en: Nearby city
pt: Cidade vizinha

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
pt: Zona principal mais próxima, tal como uma capital, conforme descrita em https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Zone location
pt: Local de zona

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
pt: Uma zona única para a cidade, conforme descrita em https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Radar location
pt: Local do radar

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
pt: Um código com 3 dígitos para obter o mapoa de radar de weather.com, conforme descrito em https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Weather for a city
pt: Tempo de uma cidade

en: The city that mateweather displays information for.
pt: A cidade para a qual mateweather exibe informação.

en: Location coordinates
pt: Coordenadas do local

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
pt: Latitude e longitude do seu local expressa em GG-MM-SS[NS] GG-MM-SS[EO]

en: Use custom url for the radar map
pt: Usar URL personalizado para o mapa de radar

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
pt: Se verdadeiro, é obtido um mapa de radar a partir de um local especificado pela chave "radar".

en: Url for the radar map
pt: URL do mapa de radar

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
pt: O URL personalizado para obter o mapa de radar.

[ctx: timezone]
en: Unknown
pt: Desconhecido

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
pt: Falha ao obter dados METAR: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
pt: Local Weatherinfo em falta

en: Variable
pt: Variável

en: North
pt: Norte

en: North - NorthEast
pt: Norte - Nordeste

en: Northeast
pt: Nordeste

en: East - NorthEast
pt: Este - Nordeste

en: East
pt: Este

en: East - Southeast
pt: Este - Sudeste

en: Southeast
pt: Sudeste

en: South - Southeast
pt: Sul - Sudeste

en: South
pt: Sul

en: South - Southwest
pt: Sul - Sudoeste

en: Southwest
pt: Sudoeste

en: West - Southwest
pt: Oeste - Sudoeste

en: West
pt: Oeste

en: West - Northwest
pt: Oeste - Noroeste

en: Northwest
pt: Noroeste

en: North - Northwest
pt: Norte - Noroeste

en: Clear Sky
pt: Céu limpo

en: Broken clouds
pt: Nuvens dispersas

en: Scattered clouds
pt: Nuvens espalhadas

en: Few clouds
pt: Poucas nuvens

en: Overcast
pt: Nublado

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
pt: Trovoada

en: Drizzle
pt: Chuviscos

en: Light drizzle
pt: Chuviscos ligeiros

en: Moderate drizzle
pt: Chuviscos moderados

en: Heavy drizzle
pt: Chuviscos fortes

en: Freezing drizzle
pt: Chuviscos gelados

en: Rain
pt: Chuva

en: Light rain
pt: Chuva ligeira

en: Moderate rain
pt: Chuva moderada

en: Heavy rain
pt: Chuva forte

en: Rain showers
pt: Aguaceiros

en: Freezing rain
pt: Chuva gelada

en: Snow
pt: Neve

en: Light snow
pt: Neve ligeira

en: Moderate snow
pt: Neve moderada

en: Heavy snow
pt: Neve forte

en: Snowstorm
pt: Tempestade de neve

en: Blowing snowfall
pt: Neve com vento

en: Snow showers
pt: Aguaceiros de neve

en: Drifting snow
pt: Neve flutuante

en: Snow grains
pt: Flocos de neve

en: Light snow grains
pt: Flocos de neve ligeiros

en: Moderate snow grains
pt: Flocos de neve moderados

en: Heavy snow grains
pt: Flocos de neve fortes

en: Ice crystals
pt: Cristais de gelo

en: Ice pellets
pt: Bolas de gelo

en: Few ice pellets
pt: Poucas bolas de gelo

en: Moderate ice pellets
pt: Bolas de gelo moderadas

en: Heavy ice pellets
pt: Bolas de gelo fortes

en: Ice pellet storm
pt: Tempestade de bolas de gelo

en: Showers of ice pellets
pt: Aguaceiros de bolas de gelo

en: Hail
pt: Granizo

en: Hailstorm
pt: Tempestade de granizo

en: Hail showers
pt: Chuvas de granizo

en: Small hail
pt: Granizo ligeiro

en: Small hailstorm
pt: Tempestade de granizo pequena

en: Showers of small hail
pt: Aguaceiros ligeiros de granizo

en: Unknown precipitation
pt: Precipitação desconhecida

en: Mist
pt: Neblina

en: Fog
pt: Nevoeiro

en: Fog in the vicinity
pt: Nevoeiro na vizinhança

en: Shallow fog
pt: Nevoeiro suave

en: Patches of fog
pt: Bancos de nevoeiro

en: Partial fog
pt: Nevoeiro parcial

en: Freezing fog
pt: Nevoeiro gelado

en: Smoke
pt: Fumo

en: Volcanic ash
pt: Cinza vulcânica

en: Sand
pt: Areia

en: Blowing sand
pt: Areia com vento

en: Drifting sand
pt: Areia dispersa

en: Haze
pt: Névoa

en: Blowing sprays
pt: Sopros de vento

en: Dust
pt: Pó

en: Blowing dust
pt: Pó e vento

en: Drifting dust
pt: Pó flutuante

en: Squall
pt: Rajadas

en: Sandstorm
pt: Tempestade de areia

en: Sandstorm in the vicinity
pt: Tempestade de areia na vizinhança

en: Heavy sandstorm
pt: Forte tempestade de areia

en: Duststorm
pt: Tempestade de pó

en: Duststorm in the vicinity
pt: Tempestade de pó na vizinhança

en: Heavy duststorm
pt: Forte tempestade de pó

en: Funnel cloud
pt: Nuvem em funil

en: Dust whirls
pt: Remoinhos de pó

en: Dust whirls in the vicinity
pt: Remoinhos de pó na vizinhança

note: Translators: this is a format string for strftime *             see `man 3 strftime` for more details
en: %a, %b %d / %H:%M
pt: %a, %d de %b / %H:%M

en: Unknown observation time
pt: Tempo de observação desconhecido

en: Unknown
pt: Desconhecido

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
pt: %0.1f nós

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
pt: Força Beaufort %.1f

en: Calm
pt: Calmo

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
pt: %.1f milhas

note: Translators: This is the visibility in meters
en: %.0fm
pt: %.0f m

en: Retrieval failed
pt: Falhou a obtenção
