libmateweather 1.26.1 - en to be translation catalogue (162 entries)

en: Default
be: Стандартна

note: Translators: Kelvin
en: K
be: К

en: Invalid
be: Няправільны

note: Translators: meters per second
en: m/s
be: метраў за секунду

note: Translators: kilometers per hour
en: km/h
be: кіламетры за гадзіну

note: Translators: miles per hour
en: mph
be: мілі за гадзіну

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
be: вузлы

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
be: Шкала Бафорта

note: Translators: kilopascals
en: kPa
be: кілапаскалі

note: Translators: hectopascals
en: hPa
be: гектапаскалі

note: Translators: millibars
en: mb
be: мб

note: Translators: millimeters of mercury
en: mmHg
be: мілібары мэркура

note: Translators: inches of mercury
en: inHg
be: цалі мэркура

note: Translators: atmosphere
en: atm
be: атмасферы

note: Translators: meters
en: m
be: м

note: Translators: kilometers
en: km
be: кіламетры

note: Translators: miles
en: mi
be: мілі

en: Greenwich Mean Time
be: Сярэдні час па Грынвічы

en: Show notifications
be: Паказваць абвяшчэнні

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
be: Вызначае, ці будзе аплет выводзіць абвяшчэнні пры кожным абнаўленні.

en: Update the data automatically
be: Абнаўляць звесткі аўтаматычна

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
be: Вызначае, ці абнаўляе аўтаматычна аплет звесткі пра надвор'е або не.

en: Update interval
be: Хуткасць абнаўлення

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
be: Прамежак часу ў секундах паміж аўтаматычнымі абнаўленнямі.

en: Use metric units
be: Выкарыстоўваць метрычныя адзінкі

en: Use metric units instead of english units.
be: Выкарыстоўваць метрычныя адзінкі замест англійскіх.

en: Distance unit
be: Адзінка адлегласці

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
be: Адзінка адлегласці. Магчымыя значэнні: 'meters', 'km' ,'miles'.

en: Pressure unit
be: Адзінка ціску

en: The unit to use for pressure. Values: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.
be: Адзінка ціску. Магчымыя значэнні: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.

en: Speed unit
be: Адзінка хуткасці

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
be: Адзінка хуткасці ветру. Магчымыя значэнні: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.

en: Temperature unit
be: Адзінка тэмпературы

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
be: Адзінка тэмпературы. Магчымыя значэнні: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.

en: Not used anymore
be: Больш не выкарыстоўваецца

en: Display radar map
be: Паказваць радарную мапу

en: Fetch a radar map on each update.
be: Атрымліваць радарную мапу падчас кожнага абнаўлення.

en: Weather location information
be: Звесткі надвор'я мясцовасці

en: Weather location information.
be: Звесткі надвор'я мясцовасці.

en: Nearby city
be: Найбліжэйшы горад

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
be: Найбліжэйшы вялікі населены пункт, кшталту сталіцы, бярэцца з https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Zone location
be: Размяшчэнне зоны

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
be: Унікальная частка гораду, бярэцца з https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Radar location
be: Размяшчэнне радара

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
be: Трохлічбавы код для атрымання радарных картаў з weather.com, бярэцца з https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Weather for a city
be: Прагноз надвор'я для горада

en: The city that mateweather displays information for.
be: Горад, для якога паказваюцца звесткі.

en: Location coordinates
be: Каардынаты мясцовасці

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
be: Шырата і даўгата вашай мясцовасці, напісаныя ў фармаце DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].

en: Use custom url for the radar map
be: Выкарыстоўваць адмысловы url для радарнай мапы

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
be: Калі ісціна, атрымлівае радарную мапу са знаходжання, якое вызначаецца ключом "radar".

en: Url for the radar map
be: URL радарнай мапы

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
be: Адмысловы url, адкуль атрымліваць радарную мапу.

[ctx: timezone]
en: Unknown
be: Невядомы

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
be: Не выйшла атрымаць звесткі ад METAR: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
be: Звесткі пра надвор'е: невядомая мясцовасць

en: Variable
be: Зменная

en: North
be: Паўночны

en: North - NorthEast
be: Паўночны - Паўночна-Ўсходні

en: Northeast
be: Паўночна-Ўсходні

en: East - NorthEast
be: Усходні - Паўночна-Ўсходні

en: East
be: Усходні

en: East - Southeast
be: Усходні - Паўднёва-Ўсходні

en: Southeast
be: Паўднёва-Ўсходні

en: South - Southeast
be: Паўднёвы - Паўднёва-Ўсходні

en: South
be: Паўднёвы

en: South - Southwest
be: Паўднёвы - Паўднёва-Заходні

en: Southwest
be: Паўднёва-Заходні

en: West - Southwest
be: Заходні - Паўднёва-Заходні

en: West
be: Заходні

en: West - Northwest
be: Заходні - Паўночна-Заходні

en: Northwest
be: Паўночна-Заходні

en: North - Northwest
be: Паўночны - Паўночна-Заходні

en: Clear Sky
be: Яснае неба

en: Broken clouds
be: Пераменная воблачнасць

en: Scattered clouds
be: Адасобленыя аблокі

en: Few clouds
be: Невялікая воблачнасць

en: Overcast
be: Суцэльная воблачнасць

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
be: Навальніца

en: Drizzle
be: Дробны дождж

en: Light drizzle
be: Лёгкі дробны дождж

en: Moderate drizzle
be: Умераны дробны дождж

en: Heavy drizzle
be: Моцны дробны дождж

en: Freezing drizzle
be: Халодны дробны дождж

en: Rain
be: Дождж

en: Light rain
be: Лёгкі дождж

en: Moderate rain
be: Умераны дождж

en: Heavy rain
be: Моцны дождж

en: Rain showers
be: Зліва

en: Freezing rain
be: Халодны дождж

en: Snow
be: Снег

en: Light snow
be: Лёгкі снег

en: Moderate snow
be: Умераны снег

en: Heavy snow
be: Моцны снег

en: Snowstorm
be: Снегапад

en: Blowing snowfall
be: Снегапад з ветрам

en: Snow showers
be: Завіруха

en: Drifting snow
be: Дробны снег

en: Snow grains
be: Снежная крупа

en: Light snow grains
be: Лёгкі снег, падобны да крупы

en: Moderate snow grains
be: Умераны снег, падобны да крупы

en: Heavy snow grains
be: Моцны снег, падобны да крупы

en: Ice crystals
be: Крышталі лёду

en: Ice pellets
be: Град

en: Few ice pellets
be: Мала граду

en: Moderate ice pellets
be: Умераны град

en: Heavy ice pellets
be: Моцны град

en: Ice pellet storm
be: Шторм граду

en: Showers of ice pellets
be: Шквал граду

en: Hail
be: Град

en: Hailstorm
be: Градавы шторм

en: Hail showers
be: Моцны град з ветрам

en: Small hail
be: Мелкі град

en: Small hailstorm
be: Малы град

en: Showers of small hail
be: Шторм малога граду

en: Unknown precipitation
be: Невядомыя ападкі

en: Mist
be: Прыземны туман

en: Fog
be: Туман

en: Fog in the vicinity
be: Туман вакол

en: Shallow fog
be: Ліўневы туман

en: Patches of fog
be: Месцамі туман

en: Partial fog
be: Часамі туман

en: Freezing fog
be: Халодны туман

en: Smoke
be: Дым

en: Volcanic ash
be: Вулканічны попел

en: Sand
be: Пяшчаная завіруха

en: Blowing sand
be: Прыземная пяшчаная завіруха

en: Drifting sand
be: Пяшчаныя заносы

en: Haze
be: Дымка

en: Blowing sprays
be: Парывы ветру з пылам

en: Dust
be: Пыл

en: Blowing dust
be: Моцны пыл

en: Drifting dust
be: Заносы пылу

en: Squall
be: Шквал

en: Sandstorm
be: Пяшчаны шторм

en: Sandstorm in the vicinity
be: Пяшчаны шторм вакол

en: Heavy sandstorm
be: Моцны пяшчаны шторм

en: Duststorm
be: Шторм з пылу

en: Duststorm in the vicinity
be: Шторм з пылу вакол

en: Heavy duststorm
be: Моцны шторм з пылу

en: Funnel cloud
be: Смерч

en: Tornado
be: Тарнада

en: Dust whirls
be: Віхоры пылу

en: Dust whirls in the vicinity
be: Віхоры пылу вакол

en: Unknown observation time
be: Невядомы час назірання

en: Unknown
be: Невядомы

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
be: %0.1f вузлоў

note: Translators: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
be: %.1f міляў за гадзіну

note: Translators: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
be: %.1f кіламетраў за гадзіну

note: Translators: This is the wind speed in meters per second
en: %.1f m/s
be: %.1f м/с

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
be: Моц па Бафорту %.1f

en: Calm
be: Цішыня

note: Translators: This is pressure in inches of mercury
en: %.2f inHg
be: %.2f дзюймаў мэркура

note: Translators: This is pressure in millimeters of mercury
en: %.1f mmHg
be: %.1f міліметраў мэркура

note: Translators: This is pressure in kiloPascals
en: %.2f kPa
be: %.2f кілапаскаляў

note: Translators: This is pressure in hectoPascals
en: %.2f hPa
be: %.2f гектапаскаляў

note: Translators: This is pressure in millibars
en: %.2f mb
be: %.2f мілібараў

note: Translators: This is pressure in atmospheres
en: %.3f atm
be: %.3f атмасфераў

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
be: %.1f міляў

note: Translators: This is the visibility in kilometers
en: %.1f km
be: %.1f км

note: Translators: This is the visibility in meters
en: %.0fm
be: %.0f м

en: Retrieval failed
be: Атрымаць звесткі не выйшла
