libmateweather 1.26.1 - en to mn translation catalogue (97 entries)

en: Default
mn: Стандарт

en: Invalid
mn: Буруу

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
mn: холболт (1.87 км/ч)

note: Translators: inches of mercury
en: inHg
mn: ямх

en: Update interval
mn: Шинэчлэх завсар:

en: Not used anymore
mn: Хэрэглэгдэхээ больсон.

[ctx: timezone]
en: Unknown
mn: Тодорхойлогдоогүй

en: WeatherInfo missing location
mn: WeatherInfo -н байрлал алдагдсан

en: Variable
mn: Хувсагч

en: North
mn: Зүүн

en: North - NorthEast
mn: Зүүн- Зүүн хойт

en: Northeast
mn: Зүүн хойт

en: East - NorthEast
mn: Зүүн - Зүүн хойт

en: East
mn: Зүүн

en: East - Southeast
mn: Дорно - Зүүн өмнө

en: Southeast
mn: Зүүн өмнө

en: South - Southeast
mn: Өмнө - Зүүн өмнө

en: South
mn: Өмнө

en: South - Southwest
mn: Өмнө - Баруун урд

en: Southwest
mn: Баруун урд

en: West - Southwest
mn: Баруун - Бруун урд

en: West
mn: Баруун

en: West - Northwest
mn: Баруун - Баруун хойт

en: Northwest
mn: Баруун хойт

en: North - Northwest
mn: Баруун - Баруун хойт

en: Clear Sky
mn: Тэнгэр цэлмэг

en: Broken clouds
mn: Үүлтэй бүрхэг

en: Scattered clouds
mn: Заармаг үүлтэй

en: Few clouds
mn: Хэсэг үүлтэй

en: Overcast
mn: Цэлмэг

en: Drizzle
mn: Шиврээ бороотой

en: Moderate drizzle
mn: Дунд зэрэг шиврээ бороотой

en: Heavy drizzle
mn: Их шиврээ бороотой

en: Freezing drizzle
mn: Хүтэн шиврээ бороотой

en: Rain
mn: Бороотой

en: Light rain
mn: Багахан бороотой

en: Moderate rain
mn: Дунд зэрэг бороотой

en: Rain showers
mn: Ширүүн бороотой

en: Freezing rain
mn: Хүйтэн бороотой

en: Snow
mn: Цастай

en: Light snow
mn: Багаахан цастай

en: Moderate snow
mn: Дунд зэрэг цастай

en: Heavy snow
mn: Их цастай

en: Snowstorm
mn: Цасан шуургатай

en: Blowing snowfall
mn: Цасан шуургатай

en: Snow showers
mn: Ширүүн цастай

en: Drifting snow
mn: Цастай

en: Light snow grains
mn: Багаахан мөндөртэй

en: Moderate snow grains
mn: Дун зэрэг мөндөртэй

en: Heavy snow grains
mn: Ширүүн мөндөртэй

en: Ice crystals
mn: Мөндөртэй

en: Ice pellets
mn: Мөндөртэй

en: Few ice pellets
mn: Хэдхэн мөндөртэй

en: Moderate ice pellets
mn: Дун зэрэг мөндөртэй

en: Heavy ice pellets
mn: Ширүүн мөндөртэй

en: Ice pellet storm
mn: Мөсөн шуургатай

en: Showers of ice pellets
mn: Ширүүн мөндөртэй

en: Hail
mn: Мөндөртэй

en: Hailstorm
mn: Мөсөн шуургатай

en: Hail showers
mn: Ширүүн мөндөртэй

en: Small hail
mn: Жижигхэн мөндөртэй

en: Small hailstorm
mn: Мөсөн шуургатай

en: Showers of small hail
mn: Ширүүн мөндөртэй

en: Unknown precipitation
mn: Тодорхойгүй тундастай

en: Mist
mn: Манантай

en: Fog
mn: Манантай

en: Fog in the vicinity
mn: Ойр ойрхон манантай

en: Shallow fog
mn: Өнгөцхөн манантай

en: Patches of fog
mn: Заримдаа манантай

en: Partial fog
mn: Заримдаа манантай

en: Freezing fog
mn: Манантай

en: Smoke
mn: Утаатай

en: Volcanic ash
mn: Галт уулын үнстэй

en: Sand
mn: Элтэй

en: Blowing sand
mn: Элстэй

en: Drifting sand
mn: Элстэй

en: Haze
mn: Манантай

en: Blowing sprays
mn: Бороотой

en: Dust
mn: Шороотой

en: Blowing dust
mn: Шороотой

en: Drifting dust
mn: Шороотой

en: Squall
mn: Хуй салхитай

en: Sandstorm
mn: Элсэн шуургатай

en: Sandstorm in the vicinity
mn: Ойр ойрхон элсэн шуургатай

en: Heavy sandstorm
mn: Их элсэн шуургатай

en: Duststorm
mn: Шороон шуургатай

en: Duststorm in the vicinity
mn: Ойр ойрхон шороон шуургатай

en: Heavy duststorm
mn: Их шороон шуургатай

en: Funnel cloud
mn: Үүлтэй

en: Tornado
mn: Хар салхитай

en: Dust whirls
mn: Шороотой

en: Dust whirls in the vicinity
mn: Ойр ойрхон шороотой

note: Translators: this is a format string for strftime *             see `man 3 strftime` for more details
en: %a, %b %d / %H:%M
mn: %a, %d %b / %H:%M

en: Unknown observation time
mn: Хяналтын хугацаа тодорхойгүй байна

en: Unknown
mn: Тодорхойлогдоогүй

en: Calm
mn: Багана

en: Retrieval failed
mn: Засахад алдаа гарлаа
