libmateweather 1.26.1 - en to nb translation catalogue (144 entries)

en: Default
nb: Forvalgt

en: Invalid
nb: Ugyldig

note: Translators: kilometers per hour
en: km/h
nb: km/t

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
nb: knop

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
nb: Beaufort-styrke

en: Greenwich Mean Time
nb: Greenwich middeltid

en: Show notifications
nb: Vis merknader

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
nb: Bestemmer hvorvidt panelprogrammet viser en påminnelse ved hver oppdatering.

en: Update the data automatically
nb: Oppdater dataene automatisk

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
nb: Bestemmer om programmet skal oppdatere værstatistikken automatisk eller ikke.

en: Update interval
nb: Oppdateringsintervall

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
nb: Intervall for automatisk oppdatering i sekunder.

en: Use metric units
nb: Bruk metriske måleenheter

en: Use metric units instead of english units.
nb: Bruk metriske måleenheter i stedet for engelske enheter.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
nb: 'mil'

en: Distance unit
nb: Enhet for avstand

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
nb: Enheten for synligheter. Verdier: 'meter', 'km', 'mil'.

en: Pressure unit
nb: Enhet for trykk

en: The unit to use for pressure. Values: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.
nb: Enhet for trykk. Verdier: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
nb: 'knop'

en: Speed unit
nb: Enhet for hastighet

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
nb: Enhet til bruk for vindhastighet: 'm/s', 'km/t', 'mpt', 'knop', 'Beaufortskala'.

en: Temperature unit
nb: Enhet for temperatur

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
nb: Enhet til bruk for temperatur. Verdier 'Kelvin', 'Celcius', 'Fahrenheit'.

en: Not used anymore
nb: Ikke brukt lenger

en: Display radar map
nb: Vis radarkart

en: Fetch a radar map on each update.
nb: Hent et radarkart ved hver oppdatering.

note: TRANSLATORS: Change this to the default location name, used when you first start the Weather Applet. This is the common localised name that corresponds to the location code (DEFAULT_CODE) you will put on the next message. For example, for the Greek locale, we set this to "Athens", the capital city a
en: 'DEFAULT_LOCATION'
nb: Oslo/Gardermoen

en: Weather location information
nb: Informasjon om værplassering.

en: Weather location information.
nb: Informasjon om værplassering.

note: TRANSLATORS: Change this to the code of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION name you put above. This is normally a four-letter (ICAO) code and can be found in https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in. NB. The web page is over 1.7MB 
en: 'DEFAULT_CODE'
nb: 'ENGM'

en: Nearby city
nb: By i nærheten

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
nb: Nærliggende hovedsone, som en hovedstad, som vist i https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Zone location
nb: Soneplassering

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
nb: Et unikt forstørrelsesnivå for byen, som finnes på https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Radar location
nb: Radarplassering

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
nb: En tresifret kode for innhenting av radarkart fra weather.com, funnet på https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Weather for a city
nb: Værmelding for en by

en: The city that mateweather displays information for.
nb: Byen mateweather viser informasjon for.

note: TRANSLATORS: Change this to the coordinates of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any coordinates you put here must also be present in the Locations.
en: 'DEFAULT_COORDINATES'
nb: <_name>Oslo</_name>
    <coordinates>59.916667 10.750000</coordinates>

en: Location coordinates
nb: Koordinater for plassering

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
nb: Bredde- og lengdegrad for din plassering uttrykt i DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS [EW]

en: Use custom url for the radar map
nb: Bruk egendefinert URL for radarkart

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
nb: Hent et radarkart fra en plassering spesifisert i nøkkelen «radar» hvis denne er true.

en: Url for the radar map
nb: URL for radarkartet

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
nb: Egendefinert URL for henting av radarkart.

[ctx: timezone]
en: Unknown
nb: Ukjent

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
nb: Kunne ikke hente METAR-data: %d %s

en: WeatherInfo missing location
nb: VærInfo mangler plassering

en: Variable
nb: Variabel

en: North
nb: Nord

en: North - NorthEast
nb: Nord - nordøst

en: Northeast
nb: Nordøst

en: East - NorthEast
nb: Øst - nordøst

en: East
nb: Øst

en: East - Southeast
nb: Øst - sørøst

en: Southeast
nb: Sørøst

en: South - Southeast
nb: Sør - sørøst

en: South
nb: Sør

en: South - Southwest
nb: Sør - sørvest

en: Southwest
nb: Sørvest

en: West - Southwest
nb: Vest - sørvest

en: West
nb: Vest

en: West - Northwest
nb: Vest - nordvest

en: Northwest
nb: Nordvest

en: North - Northwest
nb: Nord - nordvest

en: Clear Sky
nb: Klar himmel

en: Broken clouds
nb: Brutte skyer

en: Scattered clouds
nb: Spredte skyer

en: Few clouds
nb: Få skyer

en: Overcast
nb: Overskyet

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
nb: Tordenstorm

en: Drizzle
nb: Småregn

en: Light drizzle
nb: Lett regn

en: Moderate drizzle
nb: Moderat småregn

en: Heavy drizzle
nb: Tungt småregn

en: Freezing drizzle
nb: Frysende småregn

en: Rain
nb: Regn

en: Light rain
nb: Lett regn

en: Moderate rain
nb: Moderat regn

en: Heavy rain
nb: Tungt regn

en: Rain showers
nb: Regnbyger

en: Freezing rain
nb: Frysende regn

en: Snow
nb: Snø

en: Light snow
nb: Lett snø

en: Moderate snow
nb: Moderat snø

en: Heavy snow
nb: Tung snø

en: Snowstorm
nb: Snøstorm

en: Blowing snowfall
nb: Snø og vind

en: Snow showers
nb: Snøbyger

en: Drifting snow
nb: Drivende snø

en: Snow grains
nb: Snøkorn

en: Light snow grains
nb: Lette snøkorn

en: Moderate snow grains
nb: Moderate snøkorn

en: Heavy snow grains
nb: Tunge snøkorn

en: Ice crystals
nb: Iskrystaller

en: Ice pellets
nb: Is-pellets

en: Few ice pellets
nb: Få is-pellets

en: Moderate ice pellets
nb: Moderate is-pellets

en: Heavy ice pellets
nb: Kraftige is-pellets

en: Ice pellet storm
nb: Is-pellets storm

en: Showers of ice pellets
nb: Dusjer med is-pellets

en: Hail
nb: Hagl

en: Hailstorm
nb: Haglstorm

en: Hail showers
nb: Haglbyger

en: Small hail
nb: Småhagl

en: Small hailstorm
nb: Liten haglstorm

en: Showers of small hail
nb: Byger med småhagl

en: Unknown precipitation
nb: Ukjent nedbør

en: Mist
nb: Tåke

en: Fog in the vicinity
nb: Dis i området

en: Shallow fog
nb: Grunn dis

en: Patches of fog
nb: Områder med dis

en: Partial fog
nb: Delvis dis

en: Freezing fog
nb: Frysende dis

en: Smoke
nb: Røyk

en: Volcanic ash
nb: Vulkansk aske

en: Blowing sand
nb: Blåsende sand

en: Drifting sand
nb: Drivende sand

en: Haze
nb: Dis

en: Blowing sprays
nb: Blåsende yr

en: Dust
nb: Støv

en: Blowing dust
nb: Blåsende støv

en: Drifting dust
nb: Drivende støv

en: Squall
nb: Bygekast

en: Sandstorm in the vicinity
nb: Sandstorm i omegnen

en: Heavy sandstorm
nb: Tung sandstorm

en: Duststorm
nb: Støvstorm

en: Duststorm in the vicinity
nb: Støvstorm i omegnen

en: Heavy duststorm
nb: Tung støvstorm

en: Funnel cloud
nb: Røyksky

en: Dust whirls
nb: Støvvirvler

en: Dust whirls in the vicinity
nb: Støvvirvler i omegnen

en: Unknown observation time
nb: Ukjent observasjonstid

en: Unknown
nb: Ukjent

en: n/a
nb: i/t

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
nb: %0.1f knop

note: Translators: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
nb: %.1f mpg

note: Translators: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
nb: %.1f km/t

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
nb: Beaufort-styrke %.1f

en: Calm
nb: Rolig

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
nb: %.1f engelske mil

en: %H:%M
nb: %H.%M

en: Retrieval failed
nb: Henting mislyktes
