libmateweather 1.26.1 - en to nl translation catalogue (145 entries)

en: Default
nl: Standaard

en: Invalid
nl: Ongeldig

note: Translators: kilometers per hour
en: km/h
nl: km/u

note: Translators: miles per hour
en: mph
nl: mpu

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
nl: knopen

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
nl: Beaufortschaal

en: Show notifications
nl: Meldingen weergeven

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
nl: Bepaalt of het werkbalkhulpje een melding zal tonen voor elke verversing.

en: Update the data automatically
nl: Gegevens automatisch verversen

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
nl: Bepaalt of het werkbalkhulpje de weerstatistieken automatisch ververst of niet.

en: Update interval
nl: Verversingstussenpoze

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
nl: De automatische verversingstussenpoze in seconden.

en: Use metric units
nl: Metrische eenheden gebruiken

en: Use metric units instead of english units.
nl: Gebruik metrische eenheden in plaats van Engelse eenheden.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
nl: 'mijl'

en: Distance unit
nl: Afstandseenheid

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
nl: De eenheid voor zichtafstand. Mogelijke waarden: 'meters', 'km', 'miles'.

en: Pressure unit
nl: Luchtdrukeenheid

en: The unit to use for pressure. Values: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.
nl: De te gebruiken eenheid voor luchtdruk. Mogelijke waarden: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg, 'atm'.

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
nl: 'knopen'

en: Speed unit
nl: Snelheidseenheid

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
nl: De eenheid voor windsnelheid. Mogelijke waarden: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.

en: Temperature unit
nl: Temperatuureenheid

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
nl: De eenheid voor temperatuur. Waarden: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.

en: Not used anymore
nl: Niet meer gebruikt

en: Display radar map
nl: Radarkaart weergeven

en: Fetch a radar map on each update.
nl: Radarkaart ophalen bij iedere verversing.

en: Weather location information
nl: Weerbericht locatie-informatie

en: Weather location information.
nl: Weerbericht locatie-informatie.

en: Nearby city
nl: Dichtstbijzijnde stad

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
nl: Dichtstbijzijnde belangrijke zone, bijvoorbeeld een hoofdstad. U kunt deze vinden op https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Zone location
nl: Zonelocatie

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
nl: Een unieke zone voor de stad. U kunt deze vinden op https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Radar location
nl: Radarlocatie

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
nl: Een driecijferige code voor het ophalen van radarkaarten van weather.com. U kunt deze vinden op https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Weather for a city
nl: Weerbericht voor een stad

en: The city that mateweather displays information for.
nl: De stad waarover mateweather informatie toont.

en: Location coordinates
nl: Locatiecoördinaten

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
nl: Lengte- en breedtegraad van uw locatie uitgedrukt in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].

en: Use custom url for the radar map
nl: Aangepaste URL gebruiken voor de radarkaart

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
nl: Indien waar, haal dan een radarkaart op van de locatie gespecificeerd in de sleutel 'radar'.

en: Url for the radar map
nl: URL voor de radarkaart

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
nl: De aangepaste URL voor het ophalen van de radarkaart.

[ctx: timezone]
en: Unknown
nl: Onbekend

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
nl: Kon geen METAR-gegevens ophalen: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
nl: Ontbrekende locatie bij weerinfo

en: Variable
nl: Variabele

en: North
nl: Noord

en: North - NorthEast
nl: Noord - Noordoost

en: Northeast
nl: Noordoost

en: East - NorthEast
nl: Oost - Noordoost

en: East
nl: Oost

en: East - Southeast
nl: Oost - Zuidoost

en: Southeast
nl: Zuidoost

en: South - Southeast
nl: Zuid - Zuidoost

en: South
nl: Zuid

en: South - Southwest
nl: Zuid - Zuidwest

en: Southwest
nl: Zuidwest

en: West - Southwest
nl: West - Zuidwest

en: West - Northwest
nl: West - Noordwest

en: Northwest
nl: Noordwest

en: North - Northwest
nl: Noord - Noordwest

en: Clear Sky
nl: Heldere lucht

en: Broken clouds
nl: Dun bewolkt

en: Scattered clouds
nl: Licht bewolkt

en: Few clouds
nl: Enkele wolken

en: Overcast
nl: Zwaar bewolkt

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
nl: Onweer

en: Drizzle
nl: Motregen

en: Light drizzle
nl: Lichte motregen

en: Moderate drizzle
nl: Matige motregen

en: Heavy drizzle
nl: Zware motregen

en: Freezing drizzle
nl: IJskoude motregen

en: Rain
nl: Regen

en: Light rain
nl: Lichte regen

en: Moderate rain
nl: Matige regen

en: Heavy rain
nl: Zware regen

en: Rain showers
nl: Regenbuien

en: Freezing rain
nl: IJskoude regen

en: Snow
nl: Sneeuw

en: Light snow
nl: Lichte sneeuwval

en: Moderate snow
nl: Matige sneeuwval

en: Heavy snow
nl: Zware sneeuwval

en: Snowstorm
nl: Sneeuwstorm

en: Blowing snowfall
nl: Winderige sneeuwval

en: Snow showers
nl: Sneeuwbuien

en: Drifting snow
nl: Sneeuwbuien

en: Snow grains
nl: Sneeuwvlokken

en: Light snow grains
nl: Lichte sneeuwvlokken

en: Moderate snow grains
nl: Matige sneeuwvlokken

en: Heavy snow grains
nl: Zware sneeuwvlokken

en: Ice crystals
nl: Zeer fijne hagel

en: Ice pellets
nl: Fijne hagel

en: Few ice pellets
nl: Lichte hagel

en: Moderate ice pellets
nl: Matige hagel

en: Heavy ice pellets
nl: Zware hagel

en: Ice pellet storm
nl: Hagelstorm

en: Showers of ice pellets
nl: Hagelbuien

en: Hail
nl: Hagel

en: Hailstorm
nl: Hagelstorm

en: Hail showers
nl: Hagelbuien

en: Small hail
nl: Kleine hagel

en: Small hailstorm
nl: Kleine hagelstorm

en: Showers of small hail
nl: Kleine hagelbuien

en: Unknown precipitation
nl: Onbekende neerslag

en: Fog in the vicinity
nl: Mist in de buurt

en: Shallow fog
nl: Matige mist

en: Patches of fog
nl: Hier en daar mist

en: Partial fog
nl: Gedeeltelijke mist

en: Freezing fog
nl: IJskoude mist

en: Smoke
nl: Rook

en: Volcanic ash
nl: Vulkanische as

en: Sand
nl: Zand

en: Blowing sand
nl: Zanderige wind

en: Drifting sand
nl: Zwervend zand

en: Haze
nl: Nevel

en: Blowing sprays
nl: Regenvlagen

en: Dust
nl: Stof

en: Blowing dust
nl: Stofwind

en: Drifting dust
nl: Zwervende stofbuien

en: Squall
nl: Regenstorm

en: Sandstorm
nl: Zandstorm

en: Sandstorm in the vicinity
nl: Zandstorm dichtbij

en: Heavy sandstorm
nl: Zware zandstorm

en: Duststorm
nl: Stofstorm

en: Duststorm in the vicinity
nl: Stofstorm dichtbij

en: Heavy duststorm
nl: Zware stofstorm

en: Funnel cloud
nl: Trechterwolk

en: Tornado
nl: Wervelstorm

en: Dust whirls
nl: Stofwervelwinden

en: Dust whirls in the vicinity
nl: Stofwervelwinden dichtbij

note: Translators: this is a format string for strftime *             see `man 3 strftime` for more details
en: %a, %b %d / %H:%M
nl: %A, %d %b om %H:%M uur

en: Unknown observation time
nl: Onbekende observatietijd

en: Unknown
nl: Onbekend

en: n/a
nl: n.b.

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
nl: %0.1f knopen

note: Translators: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
nl: %.1f mpu

note: Translators: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
nl: %.1f km/u

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
nl: Beaufortkracht %.1f

en: Calm
nl: Kalm

note: Translators: This is 'wind direction' / 'wind speed'
en: %s / %s
nl: %s · %s

note: Translators: This is pressure in kiloPascals
en: %.2f kPa
nl: %.2f KPa

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
nl: %.1f mijl

note: Translators: This is the visibility in meters
en: %.0fm
nl: %.0f m

en: Retrieval failed
nl: Ophalen mislukt
