libmateweather 1.26.1 - en to oc translation catalogue (147 entries)

en: Default
oc: Per defaut

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
oc: nòdes

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
oc: Escala de Beaufort

en: Greenwich Mean Time
oc: Temps mejan de Greenwich

en: Show notifications
oc: Mostrar las notificacions

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
oc: Causir se l’applet aficha una notificacion per cada mesa a jorn.

en: Update the data automatically
oc: Metre las donadas a jorn automaticament

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
oc: Determina se l'aplet met a jorn sas estadisticas metèo automaticament o non.

en: Update interval
oc: Interval de mesa a jorn

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
oc: L'interval en segondas entre las mesas a jorn automaticas.

en: Use metric units
oc: Utilizar lo sistèma metric

en: Use metric units instead of english units.
oc: Utilizar lo sistèma metric en plaça del sistèma anglés.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
oc: « miles »

en: Distance unit
oc: Unitat de distància

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
oc: Las unitats d’utilizar per la visibilitat. Valors : « meters », « km », « miles ».

note: TRANSLATORS: pick a default pressure unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'inHg'
oc: « inHg »

en: Pressure unit
oc: Unitat de pression

en: The unit to use for pressure. Values: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.
oc: Las unitats d’utilizar per la pression. Valors : « kPa », « hPa », « mb », « mmHg », « inHg », « atm ».

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
oc: « nòdes  »

en: Speed unit
oc: Unitat de velocitat

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
oc: Las unitats d’utilizar per la velocitat del vent. Valor : « m/s », « km/h », « mph », « nòdes », « escala de Beaulfort ».

note: TRANSLATORS: pick a temperature unit that should be used by default in your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'Fahrenheit'
oc: « Fahrenheit »

en: Temperature unit
oc: Unitat de temperatura

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
oc: Las unitats d’utilizar per las temperaturas. Valors : « Kelvin », « Centigrade », « Fahrenheit ».

en: Not used anymore
oc: Pas mai utilizat

en: Display radar map
oc: Afichar la carta radar

en: Fetch a radar map on each update.
oc: Recobra una carta radar a cada mesa a jorn.

note: TRANSLATORS: Change this to the default location name, used when you first start the Weather Applet. This is the common localised name that corresponds to the location code (DEFAULT_CODE) you will put on the next message. For example, for the Greek locale, we set this to "Athens", the capital city a
en: 'DEFAULT_LOCATION'
oc: Toulouse

en: Weather location information
oc: Informacions sul luòc de metèo

en: Weather location information.
oc: Informacions sul luòc de metèo.

note: TRANSLATORS: Change this to the code of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION name you put above. This is normally a four-letter (ICAO) code and can be found in https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in. NB. The web page is over 1.7MB 
en: 'DEFAULT_CODE'
oc: LFBO

en: Nearby city
oc: Vila vesina

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
oc: Una vila màger a proximitat, coma la capitala, de trapar enlà https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

note: TRANSLATORS: Change this to the zone of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Normally, US and Canada locations have zones while the rest do not. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any zo
en: 'DEFAULT_ZONE'
oc: LFBO

en: Zone location
oc: Emplaçament de la zòna

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
oc: Una zòna unica de la vila, coma realizada sus https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Radar location
oc: Emplaçament de radar

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
oc: Un còdi de 3 chifras per recuperar las cartas radar de weather.com, de trapar sus https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Weather for a city
oc: Previsions metèo per una vila

en: The city that mateweather displays information for.
oc: La vila que mateweather ne mòstra las informacions.

note: TRANSLATORS: Change this to the coordinates of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any coordinates you put here must also be present in the Locations.
en: 'DEFAULT_COORDINATES'
oc: 43.633333 1.366667

en: Location coordinates
oc: Coordenadas del luòc

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
oc: Latitud e longitud de vòstra posicion exprimidas en DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].

en: Use custom url for the radar map
oc: Utilizar una URL personalizada per la carta radar

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
oc: Se true, obten alara la carta radar de l'emplaçament especificat dins la clau « radar ».

en: Url for the radar map
oc: URL de la carta radar

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
oc: L'URL personalizada ont recobrar una carta radar.

[ctx: timezone]
en: Unknown
oc: Desconegut

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
oc: Recuperacion impossibla de las donadas METAR : %d %s.

en: WeatherInfo missing location
oc: WeatherInfo a pas res sus aqueste emplaçament

en: Variable
oc: Variabla

en: North
oc: Nòrd

en: North - NorthEast
oc: Nòrd - Nòrd-Èst

en: Northeast
oc: Nòrd-Èst

en: East - NorthEast
oc: Èst - Nòrd-Èst

en: East
oc: Èst

en: East - Southeast
oc: Èst - Sud-Èst

en: Southeast
oc: Sud-Èst

en: South - Southeast
oc: Sud - Sud-Èst

en: South
oc: Sud

en: South - Southwest
oc: Sud - Sud-Oèst

en: Southwest
oc: Sud-Oèst

en: West - Southwest
oc: Oèst - Sud-Oèst

en: West
oc: Oèst

en: West - Northwest
oc: Oèst - Nòrd-Oèst

en: Northwest
oc: Nòrd-Oèst

en: North - Northwest
oc: Nòrd - Nòrd-Oest

en: Clear Sky
oc: Cèl seren

en: Broken clouds
oc: Nívols escaras

en: Scattered clouds
oc: Nívols escampilhadas

en: Few clouds
oc: Qualques nívols

en: Overcast
oc: Ennivolat

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
oc: Auratge

en: Drizzle
oc: Plovina

en: Light drizzle
oc: Plovina leugièra

en: Moderate drizzle
oc: Plovina moderada

en: Heavy drizzle
oc: Gròssa ramada

en: Freezing drizzle
oc: Plovina gelibranta

en: Rain
oc: Pluèja

en: Light rain
oc: Plugeta

en: Moderate rain
oc: Pluèja moderada

en: Heavy rain
oc: Fòrta pluèja

en: Rain showers
oc: Raissas

en: Freezing rain
oc: Pluèja gelibranta

en: Snow
oc: Nèu

en: Light snow
oc: Nèu leugièra

en: Moderate snow
oc: Nèu moderada

en: Heavy snow
oc: Fòrça nèu

en: Snowstorm
oc: Tempèsta de nèu

en: Blowing snowfall
oc: Nèu e vent

en: Snow showers
oc: Nevadas

en: Drifting snow
oc: Amontetament de nèu

en: Snow grains
oc: Borrilhs

en: Light snow grains
oc: Borrilhs de nèu pichons

en: Moderate snow grains
oc: Borrilhs moderats

en: Heavy snow grains
oc: Borrilhs de nèu bèls

en: Ice crystals
oc: Cristals de glaç

en: Ice pellets
oc: Pèiras de glaça

en: Few ice pellets
oc: Qualques pèiras de glaça

en: Moderate ice pellets
oc: Granuls de glaç moderats

en: Heavy ice pellets
oc: Fòrça granuls de glaç

en: Ice pellet storm
oc: Tempèsta de granuls de glaç

en: Showers of ice pellets
oc: Raissa de granuls de glaç

en: Hail
oc: Granissa

en: Hailstorm
oc: Tempèsta de pèiras

en: Hail showers
oc: Granissadas

en: Small hail
oc: Pichòtas pèiras

en: Small hailstorm
oc: Pichòta tempèsta de pèiras

en: Showers of small hail
oc: Raissas de pichòtas pèiras

en: Unknown precipitation
oc: Precipitacions desconegudas

en: Mist
oc: Nèbla

en: Fog
oc: Fums

en: Fog in the vicinity
oc: Fums empr'aquí

en: Shallow fog
oc: Fums superficials

en: Patches of fog
oc: Capas de nèbla

en: Partial fog
oc: Nèbla irregulara

en: Freezing fog
oc: Nèbla gelibranta

en: Smoke
oc: Fum

en: Volcanic ash
oc: Cendres volcanicas

en: Sand
oc: Sabla

en: Blowing sand
oc: Vent sablós

en: Drifting sand
oc: Amontetament de sabla

en: Haze
oc: Bruma leugièra

en: Blowing sprays
oc: Esposques e vent

en: Dust
oc: Vents de sabla

en: Blowing dust
oc: Posca e vent

en: Drifting dust
oc: Amontetament de posca

en: Squall
oc: Bofaniá

en: Sandstorm
oc: Tempèsta de sabla

en: Sandstorm in the vicinity
oc: Tempèsta de sabla empr'aquí

en: Heavy sandstorm
oc: Tempèsta de sabla violenta

en: Duststorm
oc: Tempèsta de posca

en: Duststorm in the vicinity
oc: Tempèsta de posca empr'aquí

en: Heavy duststorm
oc: Tempèsta de posca violenta

en: Funnel cloud
oc: Tromba

en: Tornado
oc: Tornada

en: Dust whirls
oc: Revolums de posca

en: Dust whirls in the vicinity
oc: Revolums de posca empr'aquí

note: Translators: this is a format string for strftime *             see `man 3 strftime` for more details
en: %a, %b %d / %H:%M
oc: %A %d %b  a %Hh%M

en: Unknown observation time
oc: Data d'observacion desconeguda

en: Unknown
oc: Desconegut

en: n/a
oc: n / d

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
oc: %0.1f nòdes

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
oc: Fòrça Beaufort %.1f

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
oc: %.1f milas anglesas

en: %H:%M
oc: %Hh%M

en: Retrieval failed
oc: La recuperacion a pas capitat
