libmateweather 1.26.1 - en to pa translation catalogue (130 entries)

en: Default
pa: ਮੂਲ

en: Invalid
pa: ਗਲਤ

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
pa: ਨਾਟ

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
pa: Beaufort ਸਕੇਲ

en: Greenwich Mean Time
pa: ਗਰੀਨਵਿਚ ਮੀਨ ਟਾਈਮ

en: Update the data automatically
pa: ਡਾਟੇ ਦਾ ਅੱਪਡੇਟ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਕਰੋ

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
pa: ਦੱਸੋ ਕਿ ਐਪਲਿਟ ਆਪਣੇ ਮੌਸਮ ਅੰਕੜਿਆਂ ਦਾ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰੇ ਜਾਂ ਨਾ।

en: Update interval
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਅੰਤਰਾਲ

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਅੱਪਡੇਟ ਵਿਚਕਾਰ ਅੰਤਰਾਲ (ਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ)।

en: Use metric units
pa: ਮੀਟਰ ਇਕਾਈਆਂ ਵਰਤੋਂ

en: Use metric units instead of english units.
pa: ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ ਇਕਾਈ ਦੀ ਬਜਾਏ ਮੀਟਰ ਇਕਾਈ ਵਰਤੋਂ

en: Distance unit
pa: ਦੂਰੀ ਯੂਨਿਟ

en: Pressure unit
pa: ਦਬਾਉ ਯੂਨਿਟ

en: Speed unit
pa: ਗਤੀ ਯੂਨਿਟ/

en: Temperature unit
pa: ਤਾਪਮਾਨ ਯੂਨਿਟ/

en: Not used anymore
pa: ਹੋਰ ਵਰਤੋਂ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Display radar map
pa: ਰਾਡਾਰ ਨਕਸ਼ਾ ਵੇਖੋ

en: Fetch a radar map on each update.
pa: ਹਰੇਕ ਅੱਪਡੇਟ ਲਈ ਰਾਡਾਰ-ਨਕਸ਼ਾ ਲਵੋ।

en: Weather location information
pa: ਮੌਸਮ ਟਿਕਾਣਾ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Weather location information.
pa: ਮੌਸਮ ਟਿਕਾਣਾ ਜਾਣਕਾਰੀ ਹੈ।

en: Nearby city
pa: ਨੇੜਲਾ ਸ਼ਹਿਰ

en: Zone location
pa: ਖੇਤਰ ਟਿਕਾਣਾ

en: Radar location
pa: ਰਾਡਾਰ ਟਿਕਾਣਾ

en: Weather for a city
pa: ਇੱਕ ਸ਼ਹਿਰ ਲਈ ਮੌਸਮ

en: The city that mateweather displays information for.
pa: ਸ਼ਹਿਰ, ਜਿਸ ਲਈ ਜੀ-ਮੌਸਮ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖਾ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: Location coordinates
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਕੋਆਰਡੀਨੇਟ

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਟਿਕਾਣੇ ਲਈ ਵਿਥਕਾਰ ਅਤੇ ਲੰਬਕਾਰ ਨੂੰ DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW] ਦੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਵੇਖਾਇਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ।

en: Use custom url for the radar map
pa: ਰਾਡਾਰ ਨਕਸ਼ਾ ਲਈ ਸੋਧਿਆ Url ਵਰਤੋਂ

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
pa: ਜੇਕਰ ਸੱਚ ਹੈ ਤਾਂ, ਰਾਡਾਰ-ਨਕਸ਼ਾ, ਉਥੋ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ, ਜਿਥੋਂ ਕਿ "ਰਾਡਾਰ" ਕੁੰਜੀ ਦਿੱਤੀ ਜਾਵੇਗੀ।

en: Url for the radar map
pa: ਰਾਡਾਰ ਨਕਸ਼ਾ ਲਈ Url

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
pa: ਰਾਡਾਰ ਨਕਸ਼ਾ ਲਈ ਸੋਧਿਆ Url ਹੈ।

[ctx: timezone]
en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
pa: ਮੀਟਰ ਡਾਟਾ ਨੂੰ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਵਿੱਚ ਫੇਲ੍ਹ: %d %s

en: WeatherInfo missing location
pa: ਮੌਸਮ-ਜਾਣਕਾਰੀ ਟਿਕਾਣਾ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: Variable
pa: ਮੁੱਲ

en: North
pa: ਉੱਤਰ

en: North - NorthEast
pa: ਉੱਤਰ - ਉੱਤਰ ਪੂਰਬ

en: Northeast
pa: ਉੱਤਰ ਪੂਰਬ

en: East - NorthEast
pa: ਪੂਰਬ - ਉੱਤਰ ਪੂਰਬ

en: East
pa: ਪੂਰਬ

en: East - Southeast
pa: ਪੂਰਬ - ਦੱਖਣ ਪੂਰਬ

en: Southeast
pa: ਦੱਖਣ ਪੂਰਬ

en: South - Southeast
pa: ਦੱਖਣ - ਦੱਖਣ ਪੂਰਬ

en: South
pa: ਦੱਖਣ

en: South - Southwest
pa: ਦੱਖਣ - ਦੱਖਣ ਪੱਛਮ

en: Southwest
pa: ਦੱਖਣ ਪੱਛਮ

en: West - Southwest
pa: ਪੱਛਮ - ਦੱਖਣ ਪੱਛਮ

en: West
pa: ਪੱਛਮ

en: West - Northwest
pa: ਪੱਛਮ - ਉੱਤਰ ਪੱਛਮ

en: Northwest
pa: ਉੱਤਰ ਪੱਛਮ

en: North - Northwest
pa: ਉੱਤਰ - ਉੱਤਰ ਪੱਛਮ

en: Clear Sky
pa: ਸਾਫ਼ ਆਸਮਾਨ

en: Broken clouds
pa: ਟੁਟਵੀਂ ਬੱਦਲਵਾਈ

en: Scattered clouds
pa: ਖਿਲਰੇ ਬੱਦਲ

en: Few clouds
pa: ਹਲਕੀ ਬੱਦਲਵਾਈ

en: Overcast
pa: ਬੱਦਲਵਾਈ

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
pa: ਤੂਫਾਨ

en: Drizzle
pa: ਬੂੰਦਾਬਾਂਦੀ

en: Light drizzle
pa: ਹਲਕੀ ਬੂੰਦਾਬਾਂਦੀ

en: Moderate drizzle
pa: ਮੱਧਮ ਬੂੰਦਾਬਾਂਦੀ

en: Heavy drizzle
pa: ਭਾਰੀ ਬੂੰਦਾਬਾਂਦੀ

en: Freezing drizzle
pa: ਜਮਾਉ ਬੂੰਦਾਬਾਂਦੀ

en: Rain
pa: ਮੀਂਹ

en: Light rain
pa: ਹਲਕਾ ਮੀਂਹ

en: Moderate rain
pa: ਮੱਧਮ ਮੀਂਹ

en: Heavy rain
pa: ਭਾਰੀ ਮੀਂਹ

en: Rain showers
pa: ਫੁਹਾਰਾਂ (ਮੀਂਹ)

en: Freezing rain
pa: ਜਮਾਉ ਮੀਹ

en: Snow
pa: ਬਰਫ਼ਬਾਰੀ

en: Light snow
pa: ਹਲਕੀ ਬਰਫ਼ਬਾਰੀ

en: Moderate snow
pa: ਮੱਧਮ ਬਰਫ਼ਬਾਰੀ

en: Heavy snow
pa: ਭਾਰੀ ਬਰਫ਼ਬਾਰੀ

en: Snowstorm
pa: ਬਰਫੀਲਾ ਤੂਫਾਨ

en: Blowing snowfall
pa: ਬਹੁਤ ਭਾਰੀ ਬਰਫ਼ਬਾਰੀ

en: Snow showers
pa: ਫੁਹਾਰ (ਬਰਫ਼)

en: Drifting snow
pa: ਬਰਫ਼ਬਾਰੀ

en: Snow grains
pa: ਬਰਫ਼ ਗੜੇਮਾਰ

en: Light snow grains
pa: ਹਲਕੀ ਗੜ੍ਹੇਮਾਰ

en: Moderate snow grains
pa: ਮੱਧਮ ਗੜ੍ਹੇਮਾਰ

en: Heavy snow grains
pa: ਭਾਰੀ ਗੜੇਮਾਰ

en: Ice crystals
pa: ਬਰਫ ਰਵੇ

en: Ice pellets
pa: ਬਰਫ਼ ਦਾਣੇ

en: Few ice pellets
pa: ਕੁਝ ਬਰਫ਼ ਦਾਣੇ

en: Moderate ice pellets
pa: ਮੱਧਮ ਬਰਫ਼ ਦਾਣੇ

en: Heavy ice pellets
pa: ਭਾਰੀ ਬਰਫ਼ ਦਾਣੇ

en: Ice pellet storm
pa: ਬਰਫ਼ ਤੂਫਾਨ

en: Showers of ice pellets
pa: ਬਰਫ਼ ਫੁਹਾਰ

en: Hail
pa: ਗੜ੍ਹੇ

en: Hailstorm
pa: ਗੜਿਆਂ ਦਾ ਤੂਫ਼ਾਨ

en: Hail showers
pa: ਫੁਹਾਰ (ਗੜ੍ਹੇ)

en: Small hail
pa: ਛੋਟੇ ਗੜ੍ਹੇ

en: Small hailstorm
pa: ਛੋਟੇ ਗੜ੍ਹੇ (ਤੂਫਾਨ)

en: Showers of small hail
pa: ਛੋਟੇ ਗੜ੍ਹੇ ਦੀ ਫੁਹਾਰ

en: Unknown precipitation
pa: ਬੇਉਮੀਦ ਮੀਹ

en: Mist
pa: ਕੋਹਰਾ

en: Fog
pa: ਧੁੰਦ

en: Fog in the vicinity
pa: ਦਿੱਖ ਵਿੱਚ ਧੁੰਦ

en: Shallow fog
pa: ਹਲਕੀ ਧੁੰਦ

en: Patches of fog
pa: ਧੁੰਦ ਦੇ ਸਮੂਹ

en: Partial fog
pa: ਥੋੜੀ ਧੁੰਦ

en: Freezing fog
pa: ਬਹੁਤ ਧੁੰਦ

en: Smoke
pa: ਧੁੰਦ

en: Volcanic ash
pa: ਅੱਗ ਸੁਆਹ

en: Sand
pa: ਮਿੱਟੀ

en: Blowing sand
pa: ਵਗਦੀ ਮਿੱਟੀ

en: Drifting sand
pa: ਭਾਰੀ ਮਿੱਟੀ

en: Haze
pa: ਘੱਟਾ

en: Blowing sprays
pa: ਵਹਿਦੀ ਫੁਹਾਰ

en: Dust
pa: ਘੱਟਾ

en: Blowing dust
pa: ਵਗਦਾ ਘੱਟਾ

en: Drifting dust
pa: ਭਾਰੀ ਘੱਟਾ

en: Squall
pa: ਝੱਖੜ

en: Sandstorm
pa: ਮਿੱਟੀ ਦਾ ਤੂਫਾਨ

en: Sandstorm in the vicinity
pa: ਦਿੱਖ ਵਿੱਚ ਮਿੱਟੀ ਦਾ ਤੂਫਾਨ

en: Heavy sandstorm
pa: ਭਾਰੀ ਮਿੱਟੀ ਦਾ ਤੂਫਾਨ

en: Duststorm
pa: ਘੱਟਾ ਤੂਫਾਨ

en: Duststorm in the vicinity
pa: ਦਿੱਖ ਵਿੱਚ ਘੱਟੇ ਦਾ ਤੂਫਾਨ

en: Heavy duststorm
pa: ਭਾਰੀ ਘੱਟੇ ਦਾ ਤੂਫਾਨ

en: Funnel cloud
pa: ਧੂੰਆਂ ਬੱਦਲ

en: Tornado
pa: ਝੱਖੜ

en: Dust whirls
pa: ਘੱਟੇ ਦੇ ਵਾਵਰੋਲੇ

en: Dust whirls in the vicinity
pa: ਦਿੱਖ ਵਿੱਚ ਘੱਟੇ ਦੇ ਵਾਵਰੋਲੇ

note: Translators: this is a format string for strftime *             see `man 3 strftime` for more details
en: %a, %b %d / %H:%M
pa: %a, %d %b / %H:%M

en: Unknown observation time
pa: ਅਣਜਾਣ ਜਾਣਕਾਰੀ ਟਾਈਮ

en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
pa: %0.1f ਨਾਟ

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
pa: Beaufort ਬਲ %.1f

en: Calm
pa: ਕੈਲਮ

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
pa: %.1f ਮੀਲ

en: Retrieval failed
pa: ਮੁੜ-ਪ੍ਰਾਪਤੀ ਫੇਲ੍ਹ
