libmateweather 1.26.1 - en to uk translation catalogue (176 entries)

en: Default
uk: Усталено

en: Invalid
uk: Помилковий

note: Translators: meters per second
en: m/s
uk: м/с

note: Translators: kilometers per hour
en: km/h
uk: км/год

note: Translators: miles per hour
en: mph
uk: миль/год

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
uk: вузлів

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
uk: Шкала Бофорта

note: Translators: kilopascals
en: kPa
uk: кПа

note: Translators: hectopascals
en: hPa
uk: ГПа

note: Translators: millibars
en: mb
uk: мб

note: Translators: millimeters of mercury
en: mmHg
uk: мм рт.ст.

note: Translators: inches of mercury
en: inHg
uk: дюймів рт.ст.

note: Translators: atmosphere
en: atm
uk: атм

note: Translators: meters
en: m
uk: м

note: Translators: kilometers
en: km
uk: км

note: Translators: miles
en: mi
uk: миль

en: Greenwich Mean Time
uk: За Ґринвічем

en: Show notifications
uk: Показувати сповіщення

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
uk: Визначає чи показує апплет сповіщення при кожному оновленні.

en: Update the data automatically
uk: Оновлювати дані самочинно

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
uk: Визначає, чи аплет погоди самочинно оновлює дані про погоду.

en: Update interval
uk: Період оновлення

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
uk: Період між самочинними оновленнями (в секундах).

en: Use metric units
uk: Метрична система

en: Use metric units instead of english units.
uk: Використовувати метричну систему.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
uk: 'км'

en: Distance unit
uk: Одиниці відстані

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
uk: Одиниці відстані. Значення: 'метри', 'км' ,'милі'.

note: TRANSLATORS: pick a default pressure unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'inHg'
uk: 'мм рт. ст.'

en: Pressure unit
uk: Одиниці тиску

en: The unit to use for pressure. Values: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.
uk: Одиниця тиску. Значення: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
uk: 'м/с'

en: Speed unit
uk: Одиниці швидкости

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
uk: Одиниці швидкости вітру. Значення: 'м/с', 'км/год, 'миль/год', 'вузлів', 'шкала Бофорта'.

note: TRANSLATORS: pick a temperature unit that should be used by default in your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'Fahrenheit'
uk: 'Centigrade'

en: Temperature unit
uk: Одиниці температури

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
uk: Одиниці температури. Значення: 'Кельвін', 'Цельсій', 'Фаренгейт'.

en: Not used anymore
uk: Більше не використовується

en: Display radar map
uk: Показувати радарну мапу

en: Fetch a radar map on each update.
uk: Запитувати радарну мапу з кожним оновленням.

note: TRANSLATORS: Change this to the default location name, used when you first start the Weather Applet. This is the common localised name that corresponds to the location code (DEFAULT_CODE) you will put on the next message. For example, for the Greek locale, we set this to "Athens", the capital city a
en: 'DEFAULT_LOCATION'
uk: Київ Україна

en: Weather location information
uk: Інформація про погоду у місцевості

en: Weather location information.
uk: Інформація про погоду в місцевості.

note: TRANSLATORS: Change this to the code of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION name you put above. This is normally a four-letter (ICAO) code and can be found in https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in. NB. The web page is over 1.7MB 
en: 'DEFAULT_CODE'
uk: UUEE

en: Nearby city
uk: Сусіднє місто

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
uk: Сусідні основні зони як столиці, знайдені наhttps://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Zone location
uk: Розташування зони

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
uk: Унікальна зона для міста, знайдена на https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

note: TRANSLATORS: Change this to the radar of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Normally, US and Canada locations have radar names while the rest do not. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as
en: 'DEFAULT_RADAR'
uk: ' '

en: Radar location
uk: Розташування радару

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
uk: Тризначний код для отримання радарних мап від weather.com, знайдений на https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Weather for a city
uk: Погода для міста

en: The city that mateweather displays information for.
uk: Місто, про яке показується інформація у mateweather.

note: TRANSLATORS: Change this to the coordinates of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any coordinates you put here must also be present in the Locations.
en: 'DEFAULT_COORDINATES'
uk: 50,400002 30,566668

en: Location coordinates
uk: Локальні координати

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
uk: Широта та довгота Вашого розташування у форматі DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW]

en: Use custom url for the radar map
uk: Використовувати власну адресу радарної мапи.

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
uk: Якщо увімкнено, радарну мапу отримувати з місця, вказаного у ключі "radar".

en: Url for the radar map
uk: Адреса радарної мапи

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
uk: Власна адреса для отримання радарної мапи.

[ctx: timezone]
en: Unknown
uk: Невідомий

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
uk: Не вдається отримати дані METAR: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
uk: Не вказано місцевість згідно системи WeatherInfo

en: Variable
uk: Змінна

en: North
uk: Північний

en: North - NorthEast
uk: Північний - північно-східний

en: Northeast
uk: Північно-східний

en: East - NorthEast
uk: Східний - північно-східний

en: East
uk: Східний

en: East - Southeast
uk: Східний - південно-східний

en: Southeast
uk: Південно-східний

en: South - Southeast
uk: Південний - південно-східний

en: South
uk: Південний

en: South - Southwest
uk: Південний - південно-західний

en: Southwest
uk: Південно-західний

en: West - Southwest
uk: Західний - Південно-західний

en: West
uk: Західний

en: West - Northwest
uk: Західний - північно-західний

en: Northwest
uk: Північно-західний

en: North - Northwest
uk: Північний - північно-західний

en: Clear Sky
uk: Безхмарно

en: Broken clouds
uk: Хмарно з проясненнями

en: Scattered clouds
uk: Окремі хмари

en: Few clouds
uk: Невелика хмарність

en: Overcast
uk: Хмарно

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
uk: Гроза

en: Drizzle
uk: Мряка

en: Light drizzle
uk: Легка мряка

en: Moderate drizzle
uk: Помірна мряка

en: Heavy drizzle
uk: Рясна мряка

en: Freezing drizzle
uk: Холодна мряка

en: Rain
uk: Дощ

en: Light rain
uk: Легкий дощ

en: Moderate rain
uk: Помірний дощ

en: Heavy rain
uk: Рясний дощ

en: Rain showers
uk: Злива

en: Freezing rain
uk: Дощ із градом

en: Snow
uk: Сніг

en: Light snow
uk: Невеликий сніг

en: Moderate snow
uk: Помірний сніг

en: Heavy snow
uk: Сильний сніг

en: Snowstorm
uk: Заметіль

en: Blowing snowfall
uk: Хуртовина

en: Snow showers
uk: Завірюха

en: Drifting snow
uk: Снігові замети

en: Snow grains
uk: Снігова крупа

en: Light snow grains
uk: Легка снігова крупа

en: Moderate snow grains
uk: Помірна снігова крупа

en: Heavy snow grains
uk: Рясна снігова крупа

en: Ice crystals
uk: Крижані кришталики

en: Ice pellets
uk: Крижані кульки

en: Few ice pellets
uk: Незначні опади крижаних кульок

en: Moderate ice pellets
uk: Помірні опади крижаних кульок

en: Heavy ice pellets
uk: Сильні опади крижаних кульок

en: Ice pellet storm
uk: Буря крижаних кульок

en: Showers of ice pellets
uk: Шквал крижаних кульок

en: Hail
uk: Град

en: Hailstorm
uk: Градова гроза

en: Hail showers
uk: Потужний поривчастий град

en: Small hail
uk: Дрібний град

en: Small hailstorm
uk: Дрібна гроза з градом

en: Showers of small hail
uk: Проливний дрібний град

en: Unknown precipitation
uk: Невідомі опади

en: Mist
uk: Легкий туман

en: Fog
uk: Туман

en: Fog in the vicinity
uk: Туман на околицях

en: Shallow fog
uk: Дрібний туман

en: Patches of fog
uk: Місцями туман

en: Partial fog
uk: Часом туман

en: Freezing fog
uk: Холодний туман

en: Smoke
uk: Дим

en: Volcanic ash
uk: Вулканічний пил

en: Sand
uk: Піскова буря

en: Blowing sand
uk: Вітер із піском

en: Drifting sand
uk: Піскові заноси

en: Haze
uk: Серпанок

en: Blowing sprays
uk: Пориви вітру з пилом

en: Dust
uk: Пил

en: Blowing dust
uk: Вітер із пилом

en: Drifting dust
uk: Пилові заноси

en: Squall
uk: Шквал

en: Sandstorm
uk: Піскова буря

en: Sandstorm in the vicinity
uk: Піскова буря в околицях

en: Heavy sandstorm
uk: Сильна піскова буря

en: Duststorm
uk: Пилова буря

en: Duststorm in the vicinity
uk: Пилова буря в околицях

en: Heavy duststorm
uk: Сильна пилова буря

en: Funnel cloud
uk: Смерч

en: Tornado
uk: Ураган

en: Dust whirls
uk: Пилові вихори

en: Dust whirls in the vicinity
uk: Пилові вихори в околицях

note: Translators: this is a format string for strftime *             see `man 3 strftime` for more details
en: %a, %b %d / %H:%M
uk: %a, %d %b, %H:%M

en: Unknown observation time
uk: Невідомий час спостереження

en: Unknown
uk: Невідомий

note: Translators: This is the temperature in degrees Fahrenheit (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: %.1f °F
uk: %.1f °Ф

en: n/a
uk: не застосовується

note: Translators: This is the temperature in degrees Fahrenheit (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: %d °F
uk: %d °Ф

note: Translators: This is the temperature in degrees Celsius (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: %.1f °C
uk: %.1f °Ц

note: Translators: This is the temperature in degrees Celsius (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: %d °C
uk: %d °Ц

note: Translators: This is the temperature in kelvin
en: %d K
uk: %d К

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
uk: %0.1f вузлів

note: Translators: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
uk: %.1f миль/год.

note: Translators: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
uk: %.1f км/год

note: Translators: This is the wind speed in meters per second
en: %.1f m/s
uk: %.1f м/с

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
uk: %.1f балів за шкалою Бофорта

en: Calm
uk: Безвітряно

note: Translators: This is pressure in inches of mercury
en: %.2f inHg
uk: %.2f дюймів рт.ст.

note: Translators: This is pressure in millimeters of mercury
en: %.1f mmHg
uk: %.1f мм рт.ст.

note: Translators: This is pressure in kiloPascals
en: %.2f kPa
uk: %.2f кПа

note: Translators: This is pressure in hectoPascals
en: %.2f hPa
uk: %.2f ГПа

note: Translators: This is pressure in millibars
en: %.2f mb
uk: %.2f мбар

note: Translators: This is pressure in atmospheres
en: %.3f atm
uk: %.3f атм

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
uk: %.1f миль

note: Translators: This is the visibility in kilometers
en: %.1f km
uk: %.1f км

note: Translators: This is the visibility in meters
en: %.0fm
uk: %.0fм

en: Retrieval failed
uk: Помилка отримання даних
