libmateweather 1.27.0 - en to bs translation catalogue (112 entries)

en: Default
bs: Uobičajeno

en: Invalid
bs: Nevažeće

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
bs: čvorova

en: Show notifications
bs: Prikaži obavjesti

en: Update the data automatically
bs: Ažuriraj podatke automatski

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
bs: Odlučuje da li aplet automatski ažurira vremensku statistiku ili ne.

en: Update interval
bs: Interval ažuriranja

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
bs: Interval, u sekundama, između automatskih ažuriranja.

en: Use metric units
bs: Koristi metričke jedinice

en: Use metric units instead of english units.
bs: Koristi metričke jedinice umjesto engleskih.

en: Temperature unit
bs: Jedinica temperature

en: Not used anymore
bs: Nije više u upotrebi

en: Display radar map
bs: Prikaži radarsku kartu

en: Fetch a radar map on each update.
bs: Dobavi radarsku kartu pri svakom ažuriranju.

en: Use custom url for the radar map
bs: Koristi vlastiti url za radarsku mapu

en: Url for the radar map
bs: Url za radarsku mapu

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
bs: Vlastiti url sa kojeg će se dobaviti radarska karta.

[ctx: timezone]
en: Unknown
bs: Nepoznato

en: WeatherInfo missing location
bs: WeatherInfo nema lokaciju

en: Variable
bs: Varijabla

en: North
bs: Sjever

en: North - NorthEast
bs: Sjever - sjeveroistok

en: Northeast
bs: Sjeveroistok

en: East - NorthEast
bs: Istok - sjeveroistok

en: East
bs: Istok

en: East - Southeast
bs: Istok - jugoistok

en: Southeast
bs: Jugoistok

en: South - Southeast
bs: Jug - jugoistok

en: South
bs: Jug

en: South - Southwest
bs: Jug - jugozapad

en: Southwest
bs: Jugozapad

en: West - Southwest
bs: Zapad - jugozapad

en: West
bs: Zapad

en: West - Northwest
bs: Zapad - sjeverozapad

en: Northwest
bs: Sjeverozapad

en: North - Northwest
bs: Sjever - sjeverozapad

en: Clear Sky
bs: Vedro

en: Broken clouds
bs: Pretežno oblačno

en: Scattered clouds
bs: Umjereno oblačno

en: Few clouds
bs: Malo oblačno

en: Overcast
bs: Oblačno

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
bs: Oluja

en: Drizzle
bs: Sitna kiša

en: Light drizzle
bs: Lagana sitna kiša

en: Moderate drizzle
bs: Umjerena sitna kiša

en: Heavy drizzle
bs: Jača sitna kiša

en: Freezing drizzle
bs: Ledena sitna kiša

en: Rain
bs: Kiša

en: Light rain
bs: Lagana kiša

en: Moderate rain
bs: Umjerena kiša

en: Heavy rain
bs: Jaka kiša

en: Rain showers
bs: Pljuskovi

en: Freezing rain
bs: Ledena kiša

en: Snow
bs: Snijeg

en: Light snow
bs: Lagani snijeg

en: Moderate snow
bs: Umjereni snijeg

en: Heavy snow
bs: Jači snijeg

en: Snowstorm
bs: Snježna oluja

en: Blowing snowfall
bs: Mećava

en: Snow showers
bs: Snježni pljuskovi

en: Drifting snow
bs: Snijeg s vjetrom

en: Snow grains
bs: Krupan snijeg

en: Light snow grains
bs: Lagani krupan snijeg

en: Moderate snow grains
bs: Umjereni krupan snijeg

en: Heavy snow grains
bs: Jači krupan snijeg

en: Ice crystals
bs: Ledeni kristali

en: Ice pellets
bs: Ledene kuglice

en: Few ice pellets
bs: Povremene ledene kuglice

en: Moderate ice pellets
bs: Umjerene ledene kuglice

en: Heavy ice pellets
bs: Jače ledene kuglice

en: Ice pellet storm
bs: Oluja ledenih kuglica

en: Showers of ice pellets
bs: Pljuskovi ledenih kuglica

en: Hail
bs: Grad

en: Hailstorm
bs: Oluja s gradom

en: Hail showers
bs: Pljuskovi s gradom

en: Small hail
bs: Sitni grad

en: Small hailstorm
bs: Oluja sa sitnim gradom

en: Showers of small hail
bs: Pljuskovi sa sitnim gradom

en: Unknown precipitation
bs: Nepoznate padavine

en: Mist
bs: Izmaglica

en: Fog
bs: Magla

en: Fog in the vicinity
bs: Magla u okolini

en: Shallow fog
bs: Rijetka magla

en: Patches of fog
bs: Mjestimična magla

en: Partial fog
bs: Djelimična magla

en: Freezing fog
bs: Ledena magla

en: Smoke
bs: Dim

en: Volcanic ash
bs: Vulkanski pepeo

en: Sand
bs: Pijesak

en: Blowing sand
bs: Pješčana bura

en: Drifting sand
bs: Pijesak s vjetrom

en: Haze
bs: Izmaglica

en: Blowing sprays
bs: Padavine s vjetrom

en: Dust
bs: Prašina

en: Blowing dust
bs: Prašina s vjetrom

en: Drifting dust
bs: Prašina s vjetrom

en: Squall
bs: Jak nalet vjetra

en: Sandstorm
bs: Pješčana oluja

en: Sandstorm in the vicinity
bs: Pješčana oluja u okolini

en: Heavy sandstorm
bs: Jača pješčana oluja

en: Duststorm
bs: Oluja s prašinom

en: Duststorm in the vicinity
bs: Oluja s prašinom u okolini

en: Heavy duststorm
bs: Jača oluja s prašinom

en: Funnel cloud
bs: Oblačni vrtlog

en: Dust whirls
bs: Vrtlozi prašine

en: Dust whirls in the vicinity
bs: Vrtlozi prašine u okolini

en: Unknown observation time
bs: Nepoznato vrijeme mjerenja

en: Unknown
bs: Nepoznato

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
bs: %0.1f čvorova

en: Calm
bs: Mirno

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
bs: %.1f milja

en: Retrieval failed
bs: Dobavljanje nije uspjelo
