libmateweather 1.27.0 - en to pt_BR translation catalogue (147 entries)

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Invalid
pt_BR: Inválido

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
pt_BR: nós

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
pt_BR: Escala Beaufort

en: Greenwich Mean Time
pt_BR: Hora de Greenwich

en: Show notifications
pt_BR: Mostrar notificações

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
pt_BR: Determina se o aplicativo mostrar uma notificação a cada atualização.

en: Update the data automatically
pt_BR: Atualizar os dados automaticamente

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
pt_BR: Determina se o miniaplicativo atualiza automaticamente suas estatísticas de clima ou não.

en: Update interval
pt_BR: Intervalo de atualização

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
pt_BR: O intervalo, em segundos, entre as atualizações automáticas.

en: Use metric units
pt_BR: Usar unidades métricas

en: Use metric units instead of english units.
pt_BR: Usar unidades do sistema métrico em vez das unidades inglesas.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
pt_BR: 'km'

en: Distance unit
pt_BR: Unidade de distância

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
pt_BR: A unidade a ser usada para visibilidade. Valores: 'metros', 'km', 'milhas'.

note: TRANSLATORS: pick a default pressure unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'inHg'
pt_BR: 'atm'

en: Pressure unit
pt_BR: Unidade de pressão

en: The unit to use for pressure. Values: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.
pt_BR: A unidade a ser usada para pressão. Valores: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
pt_BR: 'km/h'

en: Speed unit
pt_BR: Unidade de velocidade

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
pt_BR: A unidade a ser usada para velocidade do vento. Valores: 'm/s', 'km/h', 'mph', 'nós', 'Escala Beaufort'.

note: TRANSLATORS: pick a temperature unit that should be used by default in your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'Fahrenheit'
pt_BR: 'Celsius'

en: Temperature unit
pt_BR: Unidade de temperatura

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
pt_BR: A unidade a ser usada para temperatura. Valores: 'Kelvin', 'Centígrado', 'Fahrenheit'.

en: Not used anymore
pt_BR: Não mais usado

en: Display radar map
pt_BR: Mostra mapa de radar

en: Fetch a radar map on each update.
pt_BR: Obter um mapa de radar a cada atualização.

note: TRANSLATORS: Change this to the default location name, used when you first start the Weather Applet. This is the common localised name that corresponds to the location code (DEFAULT_CODE) you will put on the next message. For example, for the Greek locale, we set this to "Athens", the capital city a
en: 'DEFAULT_LOCATION'
pt_BR: "São Paulo"

en: Weather location information
pt_BR: Informações sobre o tempo da localidade

en: Weather location information.
pt_BR: Informações sobre o tempo da localidade.

note: TRANSLATORS: Change this to the code of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION name you put above. This is normally a four-letter (ICAO) code and can be found in https://github.com/mate-desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in. NB. The web page is over 1.7MB i
en: 'DEFAULT_CODE'
pt_BR: "SBSP"

en: Nearby city
pt_BR: Cidade vizinha

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
pt_BR: Proximidades maiores, como capitais, são encontradas em http://git.gnome.org/cgit/libmateweather/plain/data/Locations.xml.in

note: TRANSLATORS: Change this to the zone of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Normally, US and Canada locations have zones while the rest do not. Check https://github.com/mate-desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any zon
en: 'DEFAULT_ZONE'
pt_BR: "America/Sao_Paulo"

en: Zone location
pt_BR: Localização da zona

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
pt_BR: Uma zona única para a cidade, como encontrado em https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

note: TRANSLATORS: Change this to the radar of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Normally, US and Canada locations have radar names while the rest do not. Check https://github.com/mate-desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as 
en: 'DEFAULT_RADAR'
pt_BR: " "

en: Radar location
pt_BR: Localização do radar

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
pt_BR: Um código de três dígitos para recuperar mapas de radares de weather.com, localizado em http://git.gnome.org/cgit/libmateweather/plain/data/Locations.xml.in

en: Weather for a city
pt_BR: Tempo em uma cidade

en: The city that mateweather displays information for.
pt_BR: A cidade cuja informação o mateweather exibe.

note: TRANSLATORS: Change this to the coordinates of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Check https://github.com/mate-desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any coordinates you put here must also be present in the Locations.x
en: 'DEFAULT_COORDINATES'
pt_BR: "-23.616667 -46.650000"

en: Location coordinates
pt_BR: Coordenadas da localidade

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
pt_BR: Latitude e longitude de sua localidade, expressa em GG-MM-SS[NS] GG-MM-SS[EW] (G = graus, M = minutos, S = segundos; N = norte, S = sul, E = leste, W = oeste).

en: Use custom url for the radar map
pt_BR: Usar URL personalizada para o mapa de radar

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
pt_BR: Se verdadeiro, obtém-se um mapa de radar a partir de uma localização especificada pela chave "radar".

en: Url for the radar map
pt_BR: URL para o mapa de radar

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
pt_BR: A URL personalizada de onde obter um mapa de radar.

[ctx: timezone]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
pt_BR: Falhou ao obter dados do METAR: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
pt_BR: Faltando localidade para WeatherInfo

en: Variable
pt_BR: Variável

en: North
pt_BR: Norte

en: North - NorthEast
pt_BR: Norte - Nordeste

en: Northeast
pt_BR: Nordeste

en: East - NorthEast
pt_BR: Leste - Nordeste

en: East
pt_BR: Leste

en: East - Southeast
pt_BR: Leste - Sudeste

en: Southeast
pt_BR: Sudeste

en: South - Southeast
pt_BR: Sul - Sudeste

en: South
pt_BR: Sul

en: South - Southwest
pt_BR: Sul - Sudoeste

en: Southwest
pt_BR: Sudoeste

en: West - Southwest
pt_BR: Oeste - Sudoeste

en: West
pt_BR: Oeste

en: West - Northwest
pt_BR: Oeste - Noroeste

en: Northwest
pt_BR: Noroeste

en: North - Northwest
pt_BR: Norte - Noroeste

en: Clear Sky
pt_BR: Céu Claro

en: Broken clouds
pt_BR: Parcialmente nublado

en: Scattered clouds
pt_BR: Nuvens esparsas

en: Few clouds
pt_BR: Poucas nuvens

en: Overcast
pt_BR: Nublado

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
pt_BR: Trovoada

en: Drizzle
pt_BR: Chuvisco

en: Light drizzle
pt_BR: Chuvisco fraco

en: Moderate drizzle
pt_BR: Chuvisco moderado

en: Heavy drizzle
pt_BR: Chuvisco forte

en: Freezing drizzle
pt_BR: Chuvisco congelado

en: Rain
pt_BR: Chuva

en: Light rain
pt_BR: Chuva leve

en: Moderate rain
pt_BR: Chuva moderada

en: Heavy rain
pt_BR: Chuva forte

en: Rain showers
pt_BR: Chuvas breves

en: Freezing rain
pt_BR: Chuva congelada

en: Snow
pt_BR: Neve

en: Light snow
pt_BR: Neve leve

en: Moderate snow
pt_BR: Neve moderada

en: Heavy snow
pt_BR: Neve forte

en: Snowstorm
pt_BR: Nevasca

en: Blowing snowfall
pt_BR: Neve com vento

en: Snow showers
pt_BR: Neve breve

en: Drifting snow
pt_BR: Neve móvel

en: Snow grains
pt_BR: Grãos de neve

en: Light snow grains
pt_BR: Grãos de neve leves

en: Moderate snow grains
pt_BR: Grãos de neve moderados

en: Heavy snow grains
pt_BR: Grãos de neve fortes

en: Ice crystals
pt_BR: Cristais de gelo

en: Ice pellets
pt_BR: Cápsulas de gelo

en: Few ice pellets
pt_BR: Poucas cápsulas de gelo

en: Moderate ice pellets
pt_BR: Cápsulas de gelo moderadas

en: Heavy ice pellets
pt_BR: Cápsulas de gelo fortes

en: Ice pellet storm
pt_BR: Tempestade de cápsulas de gelo

en: Showers of ice pellets
pt_BR: Cápsulas de gelo breves

en: Hail
pt_BR: Granizo

en: Hailstorm
pt_BR: Tempestade de granizo

en: Hail showers
pt_BR: Granizo breve

en: Small hail
pt_BR: Granizo pequeno

en: Small hailstorm
pt_BR: Pequena tempestade de granizo

en: Showers of small hail
pt_BR: Granizo pequeno breve

en: Unknown precipitation
pt_BR: Precipitação desconhecida

en: Mist
pt_BR: Neblina

en: Fog
pt_BR: Nevoeiro

en: Fog in the vicinity
pt_BR: Nevoeiro na vizinhança

en: Shallow fog
pt_BR: Nevoeiro raso

en: Patches of fog
pt_BR: Nevoeiro isolado

en: Partial fog
pt_BR: Nevoeiro parcial

en: Freezing fog
pt_BR: Nevoeiro congelado

en: Smoke
pt_BR: Fumaça

en: Volcanic ash
pt_BR: Cinza vulcânica

en: Sand
pt_BR: Areia

en: Blowing sand
pt_BR: Areia com vento

en: Drifting sand
pt_BR: Areia móvel

en: Haze
pt_BR: Névoa

en: Blowing sprays
pt_BR: Maresia com vento

en: Dust
pt_BR: Poeira

en: Blowing dust
pt_BR: Poeira com vento

en: Drifting dust
pt_BR: Poeira móvel

en: Squall
pt_BR: Ventania

en: Sandstorm
pt_BR: Tempestade de areia

en: Sandstorm in the vicinity
pt_BR: Tempestade de areia na vizinhança

en: Heavy sandstorm
pt_BR: Tempestade de areia forte

en: Duststorm
pt_BR: Tempestade de poeira

en: Duststorm in the vicinity
pt_BR: Tempestade de poeira na vizinhança

en: Heavy duststorm
pt_BR: Tempestade de poeira forte

en: Funnel cloud
pt_BR: Nuvem em funil

en: Dust whirls
pt_BR: Redemoinho de poeira

en: Dust whirls in the vicinity
pt_BR: Redemoinho de poeira na vizinhança

note: Translators: this is a format string for strftime *             see `man 3 strftime` for more details
en: %a, %b %d / %H:%M
pt_BR: %e de %b às %H:%M

en: Unknown observation time
pt_BR: Hora da observação desconhecida

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
pt_BR: %0.1f nós

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
pt_BR: Força Beaufort %.1f

en: Calm
pt_BR: Calmo

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
pt_BR: %.1f milhas

en: Retrieval failed
pt_BR: Obtenção falhou
