libnma - en to da translation catalogue (162 entries)

en: Ignore CA certificate
da: Ignorér CA-certifikat

en: Set this to true to disable warnings about CA certificates in EAP authentication.
da: Sæt denne til sand for at deaktivere advarsler om CA-certifikater i EAP-godkendelsen.

en: Set this to true to disable warnings about CA certificates in phase 2 of EAP authentication.
da: Sæt denne til sand for at deaktivere advarsler om CA-certifikater i fase 2 af EAP-godkendelsen.

en: object class '%s' has no property named '%s'
da: objektklassen “%s” har ingen egenskab ved navn “%s”

en: property '%s' of object class '%s' is not writable
da: egenskaben “%s” for objektklassen “%s” er skrivebeskyttet

en: construct property "%s" for object '%s' can't be set after construction
da: construct-egenskaben “%s” for objektet “%s” kan ikke angives efter konstruktion

en: '%s::%s' is not a valid property name; '%s' is not a GObject subtype
da: “%s::%s” er ikke et gyldigt egenskabsnavn; “%s” er ikke en GObjekt-undertype

en: unable to set property '%s' of type '%s' from value of type '%s'
da: kan ikke angive egenskaben “%s” af type “%s” ud fra værdien af typen “%s”

en: value "%s" of type '%s' is invalid or out of range for property '%s' of type '%s'
da: værdien “%s” af typen “%s” er ugyldig eller uden for intervallet for egenskaben “%s” af typen “%s”

en: Network
da: Netværk

en: Password
da: Adgangskode

en: Scan with your phone or <a href="nma:print">Print</a>
da: Skan med din telefon eller <a href="nma:print">udskriv</a>

en: No certificate set
da: Intet certifikat angivet

en: No key set
da: Ingen nøgle angivet

en: Choose a %s Certificate
da: Vælg et %s-certifikat

en: %s _certificate
da: %s-_certifikat

en: %s certificate _password
da: Adgangs_kode til %s-certifikat

en: Choose a key for %s Certificate
da: Vælg en nøgle til %s-certifikat

en: %s private _key
da: Privat %s-nøg_le

en: %s key _password
da: Adgangskode til %s-nøgle

en: Sho_w passwords
da: _Vis adgangskoder

en: Key in %s
da: Nøgle i %s

en: Certificate in %s
da: Certifikat i %s

en: Select
da: Vælg

en: Cancel
da: Annullér

en: (None)
da: (Ingen)

en: (Unknown)
da: (Ukendt)

en: Select from file…
da: Vælg fra fil …

en: Default
da: Standard

en: My country is not listed
da: Mit land er ikke på listen

en: Unlisted
da: Ikke på listen

en: My plan is not listed…
da: Mit abonnement er ikke på listen …

en: Provider
da: Udbyder

en: Installed GSM device
da: Installeret GSM-enhed

en: Installed CDMA device
da: Installeret CDMA-enhed

en: Any device
da: Enhver enhed

en: New Mobile Broadband Connection
da: Ny mobil bredbåndsforbindelse

en: This assistant helps you easily set up a mobile broadband connection to a cellular (3G) network.
da: Denne guide hjælper dig med at oprette en mobil bredbåndsforbindelse til et mobilt (3G) netværk.

en: You will need the following information:
da: Du har brug for følgende oplysninger:

en: Your broadband provider’s name
da: Navnet på din bredbåndsudbyder

en: Your broadband billing plan name
da: Navnet på afregningen af dit bredbåndsabonnement

en: (in some cases) Your broadband billing plan APN (Access Point Name)
da: (i visse tilfælde) APN (Access Point Name) for afregning af dit bredbåndsabonnement

en: Create a connection for _this mobile broadband device:
da: Opret en forbindelse til _denne mobile bredbåndsenhed:

en: Set up a Mobile Broadband Connection
da: Opsæt en mobil bredbåndsforbindelse

en: Country or region:
da: Land eller region:

en: Choose your Provider’s Country or Region
da: Vælg din udbyders land eller region

en: Select your provider from a _list:
da: Vælg din udbyder på en _liste:

en: I can’t find my provider and I wish to set up the connection _manually:
da: Jeg kan ikke finde min udbyder, og jeg ønsker at opsætte forbindelsen _manuelt:

en: My provider uses GSM technology (GPRS, EDGE, UMTS, HSPA)
da: Min udbyder bruger GSM-teknologi (GPRS, EDGE, UMTS, HSPA)

en: My provider uses CDMA technology (1xRTT, EVDO)
da: Min udbyder bruger CDMA-teknologi (1xRTT, EVDO)

en: Choose your Provider
da: Vælg din udbyder

en: _Select your plan:
da: _Vælg dit abonnement:

en: Selected plan _APN (Access Point Name):
da: Va_lgt abonnements APN (Access Point Name):

en: Warning: Selecting an incorrect plan may result in billing issues for your broadband account or may prevent connectivity.
    
    If you are unsure of your plan please ask your provider for your plan’s APN.
da: Advarsel: Hvis du vælger et forkert abonnement, kan det medføre problemer med afregning af din bredbåndskonto eller forhindre forbindelse.
    
    Spørg din udbyder om dit abonnements APN, hvis du er i tvivl om dit abonnement.

en: Choose your Billing Plan
da: Vælg abonnementsafregning

en: Your mobile broadband connection is configured with the following settings:
da: Din mobile bredbåndsforbindelse er konfigureret med følgende indstillinger:

en: Your Device:
da: Din enhed:

en: Your Provider:
da: Din udbyder:

en: Your Plan:
da: Dit abonnement:

en: A connection will now be made to your mobile broadband provider using the settings you selected. If the connection fails or you cannot access network resources, double-check your settings. To modify your mobile broadband connection settings, choose “Network Connections” from the System → Preferences menu.
da: Der vil nu blive oprettet en forbindelse til din mobile bredbåndsudbyder med de indstillinger, du har valgt. Dobbelttjek dine indstillinger, hvis forbindelsen slår fejl, eller hvis du ikke kan tilgå netværksressourcer. Hvis du vil tilpasse dine indstillinger for mobil bredbåndsforbindelse, så vælg “Netværksforbindelser” fra menuen System → Indstillinger.

en: Confirm Mobile Broadband Settings
da: Bekræft indstillinger for mobilt bredbånd

en: Error logging in:
da: Fejl i forsøget på at logge ind:

en: Error opening a session:
da: Fejl ved åbning af en session:

en: _Unlock token
da: _Lås token op

en: Name
da: Navn

en: Issued By
da: Udstedt af

en: Enter %s PIN
da: Indtast %s-PIN

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Remember PIN
da: _Husk PIN

en: Store the password only for this user
da: Gem kun denne brugers adgangskode

en: Store the password for all users
da: Gem adgangskoden til alle brugere

en: Ask for this password every time
da: Spørg efter denne adgangskode hver gang

en: The password is not required
da: Adgangskode er ikke påkrævet

en: Sh_ow passwords
da: _Vis adgangskoder

en: _Tertiary Password:
da: _Tertiær adgangskode:

en: _Secondary Password:
da: _Sekundær adgangskode:

en: _Password:
da: A_dgangskode:

en: Click to connect
da: Klik for at forbinde

en: New…
da: Ny …

[ctx: Wifi/wired security]
en: None
da: Ingen

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
da: WEP 40/128-bit-nøgle (Hex eller ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
da: WEP 128-bit adgangsfrase

en: Dynamic WEP (802.1x)
da: Dynamisk WEP (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
da: WPA og WPA2 personlig

en: WPA & WPA2 Enterprise
da: WPA og WPA2 enterprise

en: C_reate
da: O_pret

en: C_onnect
da: F_orbind

en: Passwords or encryption keys are required to access the Wi-Fi network “%s”.
da: Der kræves adgangskoder eller krypteringsnøgler for at få adgang til wi-fi-netværket “%s”.

en: Wi-Fi Network Authentication Required
da: Godkendelse til wi-fi-netværket påkrævet

en: Authentication required by Wi-Fi network
da: Der kræves godkendelse til wi-fi-netværket

en: Create New Wi-Fi Network
da: Opret nyt wi-fi-netværk

en: New Wi-Fi network
da: Nyt wi-fi-netværk

en: Enter a name for the Wi-Fi network you wish to create.
da: Indtast et navn på det wi-fi-netværk, du ønsker at oprette.

en: Connect to Hidden Wi-Fi Network
da: Forbind til skjult wi-fi-netværk

en: Hidden Wi-Fi network
da: Skjult wi-fi-netværk

en: Enter the name and security details of the hidden Wi-Fi network you wish to connect to.
da: Indtast navn og sikkerhedsoplysninger på det wi-fi-netværk, du ønsker at forbinde til.

en: missing EAP-FAST PAC file
da: manglende EAP-FAST-PAC-fil

en: PAC files (*.pac)
da: PAC-filer (*.pac)

en: All files
da: Alle filer

en: Choose a PAC file
da: Vælg en PAC-fil

en: _Open
da: _Åbn

en: Anonymous
da: Anonym

en: Authenticated
da: Godkendt

en: Both
da: Begge

en: Anony_mous identity
da: Anony_m identitet

en: PAC _file
da: PAC-_fil

en: _Inner authentication
da: _Indre godkendelse

en: Allow automatic PAC pro_visioning
da: Tillad automatisk PAC-pro_vision

en: missing EAP-LEAP username
da: manglende EAP-LEAP-brugernavn

en: missing EAP-LEAP password
da: manglende EAP-LEAP-adgangskode

en: _Username
da: Br_ugernavn

en: _Password
da: A_dgangskode

en: Sho_w password
da: _Vis adgangskode

en: Automatic
da: Automatisk

en: No CA certificate is _required
da: CA-certifikat ikke _påkrævet

en: PEAP _version
da: PEAP-_version

en: Suffix of the server certificate name.
da: Endelse på servercertifikatets navn.

en: _Domain
da: _Domæne

en: missing EAP username
da: manglende EAP-brugernavn

en: missing EAP password
da: manglende EAP-adgangskode

en: missing EAP client Private Key passphrase
da: manglende adgangsfrase til EAP-klientens private nøgle

en: P_rivate Key Passphrase
da: A_dgangsfrase til privat nøgle

en: Sh_ow passphrase
da: _Vis adgangsfrase

en: missing EAP-TLS identity
da: manglende EAP-TLS-identitet

en: no user certificate selected
da: intet brugercertifikat valgt

en: selected user certificate file does not exist
da: valgte brugercertifikatfil findes ikke

en: no key selected
da: ingen nøgle valgt

en: selected key file does not exist
da: valgte nøglefil findes ikke

en: I_dentity
da: I_dentitet

en: MSCHAPv2 (no EAP)
da: MSCHAPv2 (ingen EAP)

en: undefined error in 802.1X security (wpa-eap)
da: udefineret fejl i 802.1X-sikkerhed (wpa-eap)

en: no CA certificate selected
da: intet CA-certifikat valgt

en: selected CA certificate file does not exist
da: valgte CA-certifikatfil findes ikke

en: Tunneled TLS
da: TLS gennem tunnel

en: Protected EAP (PEAP)
da: Beskyttet EAP (PEAP)

en: Unknown
da: Ukendt

en: Externally configured
da: Konfigureret eksternt

en: Au_thentication
da: _Godkendelse

en: missing leap-username
da: manglende leap-brugernavn

en: missing leap-password
da: manglende leap-adgangskode

en: missing wep-key
da: manglende wep-nøgle

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
da: ugyldig wep-nøgle: nøgle med en længde på %zu kan kun indeholde hexadecimal

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
da: ugyldig wep-nøgle: nøgle med en længde på %zu kan kun indeholde ascii-tegn

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
da: ugyldig wep-nøgle: forkert længde %zu på nøgle. En nøgle skal være enten af længde 5/13 (ascii) eller 10/26 (hexadecimal)

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
da: ugyldig wep-nøgle: adgangsfrase kan ikke være tom

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
da: ugyldig wep-nøgle: adgangsfrasen skal være kortere end 64 tegn

en: Open System
da: Åbent system

en: Shared Key
da: Delt nøgle

en: 1 (Default)
da: 1 (Standard)

en: _Key
da: _Nøgle

en: Sho_w key
da: Vis nøg_le

en: WEP inde_x
da: WEP-inde_ks

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
da: ugyldig wpa-psk: ugyldig længde %zu på nøgle. Skal være [8,63] byte eller 64 hexadecimale cifre

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
da: ugyldig wpa-psk: kan ikke fortolke nøgle med 64 byte som hexadecimal

en: Unknown error validating 802.1X security
da: Ukendt fejl ved validering af 802.1X-sikkerheden

note: The %s is a mobile provider name, eg "T-Mobile"
en: %s connection
da: Forbindelse til %s

en: PEM certificates (*.pem, *.crt, *.cer)
da: PEM-certifikater (*.pem, *.crt, *.cer)

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
da: DER-, PEM- eller PKCS#12-private nøgler (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: Wi-Fi _security
da: Wi-fi-_sikkerhed

en: _Network name
da: _Netværksnavn

en: C_onnection
da: Forbi_ndelse

en: Wi-Fi _adapter
da: Wi-fi-ada_pter
