libnma - en to ja translation catalogue (165 entries)

en: Ignore CA certificate
ja: CA 証明書を無視

en: Set this to true to disable warnings about CA certificates in EAP authentication.
ja: これを true にすると、EAP の認証中の CA 証明書関連の警告を無効にします。

en: Set this to true to disable warnings about CA certificates in phase 2 of EAP authentication.
ja: これを true にすると、EAP 認証のフェーズ 2 での CA 証明書関連の警告を無効にします。

en: object class '%s' has no property named '%s'
ja: オブジェクトクラス '%s' には、'%s' という名前のプロパティーがありません

en: property '%s' of object class '%s' is not writable
ja: オブジェクトクラス '%s' のプロパティー '%s' は、書き込み可能ではありません

en: construct property "%s" for object '%s' can't be set after construction
ja: オブジェクト '%s' のコンストラクトプロパティー "%s" は構築後に設定できません

en: '%s::%s' is not a valid property name; '%s' is not a GObject subtype
ja: '%s::%s' は有効なプロパティー名ではありません。'%s' は GObject サブタイプではありません

en: unable to set property '%s' of type '%s' from value of type '%s'
ja: プロパティー '%s' (タイプ '%s') を、タイプ '%s' の値から設定できません

en: value "%s" of type '%s' is invalid or out of range for property '%s' of type '%s'
ja: 値 "%s" (タイプ '%s') が、プロパティー '%s' (タイプ '%s') に対して無効または範囲外です

en: Network
ja: ネットワーク

en: Password
ja: パスワード

en: Scan with your phone or <a href="nma:print">Print</a>
ja: 電話でスキャンするか、<a href="nma:print">印刷します</a>

en: No certificate set
ja: 証明書セットがありません

en: No key set
ja: キーセットがありません

en: Choose a %s Certificate
ja: %s  証明書を選択する

en: %s _certificate
ja: %s 証明書(_C)

en: %s certificate _password
ja: %s 証明書のパスワード(_P)

en: Choose a key for %s Certificate
ja: %s 証明書のキーを選択する

en: %s private _key
ja: %s プライベートキー(_K)

en: %s key _password
ja: %s キーパスワード(_P)

en: Sho_w passwords
ja: パスワードを表示(_W)

en: Key in %s
ja: %s 内のキー

en: Certificate in %s
ja: %s 内の 証明書

en: Select
ja: 選択

en: Cancel
ja: キャンセル

en: (None)
ja: (なし)

en: (Unknown)
ja: (不明)

en: Select from file…
ja: ファイルから選択…

en: Default
ja: デフォルト

en: My country is not listed
ja: 私の国は一覧に有りません

en: Unlisted
ja: 一覧に無い

en: My plan is not listed…
ja: プランが一覧にありません...

en: Provider
ja: プロバイダー

en: Installed GSM device
ja: GSM デバイスがインストールされています

en: Installed CDMA device
ja: CDMA デバイスがインストールされています

en: Any device
ja: すべてのデバイス

en: New Mobile Broadband Connection
ja: 新規のモバイルブロードバンド接続

en: This assistant helps you easily set up a mobile broadband connection to a cellular (3G) network.
ja: このアシスタントを使用すると、携帯 (3G) ネットワークへのモバイルブロードバンド接続が簡単にできます。

en: You will need the following information:
ja: 以下の情報が必要です:

en: Your broadband provider’s name
ja: 使用するブロードバンドプロバイダー名

en: Your broadband billing plan name
ja: 使用するブロードバンド請求書プラン名

en: (in some cases) Your broadband billing plan APN (Access Point Name)
ja: (一部のケースで) ブロードバンド請求書プラン APN (Access Point Name)

en: Create a connection for _this mobile broadband device:
ja: このモバイルブロードバンドデバイス用の接続を作成(_T):

en: Set up a Mobile Broadband Connection
ja: モバイルブロードバンド接続のセットアップ

en: Country or region:
ja: 国または地域:

en: Choose your Provider’s Country or Region
ja: プロバイダーの国や地域を選択

en: Select your provider from a _list:
ja: プロバイダーを一覧から選択(_L):

en: I can’t find my provider and I wish to set up the connection _manually:
ja: プロバイダーが見つからないので手動で接続を設定します(_M):

en: My provider uses GSM technology (GPRS, EDGE, UMTS, HSPA)
ja: 私のプロバイダーは GSM 技術 (GPRS, EDGE, UMTS, HSPA) を使用します

en: My provider uses CDMA technology (1xRTT, EVDO)
ja: 私のプロバイダーは CDMA 技術 (1xRTT, EVDO) を使用します

en: Choose your Provider
ja: 使用プロバイダーを選択

en: _Select your plan:
ja: 使用プランの選択(_S):

en: Selected plan _APN (Access Point Name):
ja: 選択した APN (Access Point Name)(_A):

en: Warning: Selecting an incorrect plan may result in billing issues for your broadband account or may prevent connectivity.
    
    If you are unsure of your plan please ask your provider for your plan’s APN.
ja: 警告: 正しくないプランを選択すると、ブロードバンドアカウントで請求書の問題が発生したり、接続ができなくなったりする可能性があります。
    
    ご自分のプランが分からない場合は、そのプランの APN についてプロバイダーにお尋ねください。

en: Choose your Billing Plan
ja: 使用する請求書プランを選択

en: Your mobile broadband connection is configured with the following settings:
ja: ご使用のモバイルブロードバンド接続は、以下のように設定されています。

en: Your Device:
ja: 使用デバイス:

en: Your Provider:
ja: 使用プロバイダー:

en: Your Plan:
ja: 使用プラン:

en: A connection will now be made to your mobile broadband provider using the settings you selected. If the connection fails or you cannot access network resources, double-check your settings. To modify your mobile broadband connection settings, choose “Network Connections” from the System → Preferences menu.
ja: 選択した設定でモバイルブロードバンドプロバイダーに接続されます。接続が失敗したり、ネットワークリソースにアクセスできない場合は、設定をダブルクリックしてください。モバイルブロードバンド設定を変更するには、システム → 設定メニューから「ネットワーク接続」を選択します。

en: Confirm Mobile Broadband Settings
ja: モバイルブロードバンドセッティングを確定する

en: Error logging in:
ja: ログインでエラー:

en: Error opening a session:
ja: セッションの開始でエラー:

en: _Unlock token
ja: トークンをアンロック(_U)

en: Name
ja: 名前

en: Issued By
ja: 発行

en: Enter %s PIN
ja: %s PIN を入力

en: _Cancel
ja: 取り消し(_C)

en: _Login
ja: ログイン(_L)

en: _Remember PIN
ja: PIN を記憶する(_R)

en: Store the password only for this user
ja: このユーザーのパスワードのみ保存する

en: Store the password for all users
ja: すべてのユーザーのパスワードを保存する

en: Ask for this password every time
ja: 毎回このパスワードを要求する

en: The password is not required
ja: パスワードは不要です

en: _OK
ja: OK(_O)

en: Sh_ow passwords
ja: パスワードを表示(_O)

en: _Tertiary Password:
ja: 第 3 のパスワード(_T):

en: _Secondary Password:
ja: セカンダリーパスワード(_S):

en: _Password:
ja: パスワード(_P):

en: Click to connect
ja: クリックして接続する

en: New…
ja: 新規…

[ctx: Wifi/wired security]
en: None
ja: なし

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
ja: WEP 40/128-bit キー (HEX または ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
ja: WEP 128-bit パスフレーズ

en: Dynamic WEP (802.1x)
ja: 動的 WEP (802.1X)

en: C_reate
ja: 作成(_R)

en: C_onnect
ja: 接続(_O)

en: Passwords or encryption keys are required to access the Wi-Fi network “%s”.
ja: Wi-Fi ネットワーク '%s' にアクセスするには、パスワードか暗号化キーが必要です。

en: Wi-Fi Network Authentication Required
ja: Wi-Fi ネットワークの認証が必要です

en: Authentication required by Wi-Fi network
ja: Wi-Fi ネットワークでは認証が要求されます

en: Create New Wi-Fi Network
ja: 新しい Wi-Fi ネットワークを作成

en: New Wi-Fi network
ja: 新規 Wi-Fi ネットワーク

en: Enter a name for the Wi-Fi network you wish to create.
ja: 作成する Wi-Fi ネットワークの名前を入力してください。

en: Connect to Hidden Wi-Fi Network
ja: 非表示 Wi-Fi ネットワークに接続する

en: Hidden Wi-Fi network
ja: 非表示 Wi-Fi ネットワーク

en: Enter the name and security details of the hidden Wi-Fi network you wish to connect to.
ja: 接続する Wi-Fi ネットワークの名前とセキュリティー詳細を入力してください。

en: missing EAP-FAST PAC file
ja: EAP-FAST PAC ファイルがありません

en: PAC files (*.pac)
ja: PAC ファイル (*.pac)

en: All files
ja: すべてのファイル

en: Choose a PAC file
ja: PAC ファイルを選択

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Authenticated
ja: 認証

en: Both
ja: 両方

en: Anony_mous identity
ja: 匿名の識別子(_M)

en: PAC _file
ja: PAC ファイル(_F)

en: _Inner authentication
ja: 内部認証(_I)

en: Allow automatic PAC pro_visioning
ja: 自動 PAC プロビジョニングを許可(_V)

en: missing EAP-LEAP username
ja: EAP-LEAP ユーザー名がありません

en: missing EAP-LEAP password
ja: EAP-LEAP パスワードがありません

en: _Username
ja: ユーザー名(_U)

en: _Password
ja: パスワード(_P)

en: Sho_w password
ja: パスワードを表示(_W)

en: Automatic
ja: 自動

en: Version 0
ja: バージョン 0

en: Version 1
ja: バージョン 1

en: No CA certificate is _required
ja: CA 証明書は必要ありません(_R)

en: PEAP _version
ja: PEAP バージョン(_V)

en: Suffix of the server certificate name.
ja: サーバー証明書名のサフィックス

en: _Domain
ja: ドメイン(_D)

en: missing EAP username
ja: EAP ユーザー名がありません

en: missing EAP password
ja: EAP パスワードがありません

en: missing EAP client Private Key passphrase
ja: EAP クライアントの秘密鍵のパスフレーズがありません

en: P_rivate Key Passphrase
ja: 秘密鍵のパスフレーズ(_R)

en: Sh_ow passphrase
ja: パスフレーズの表示(_O)

en: missing EAP-TLS identity
ja: EAP-TLS アイデンティティーがありません

en: no user certificate selected
ja: ユーザー証明書が選択されていません

en: selected user certificate file does not exist
ja: 選択されたユーザー証明書ファイルは存在しません

en: no key selected
ja: キーが選択されていません

en: selected key file does not exist
ja: 選択されたキーファイルは存在しません

en: I_dentity
ja: ID(_D)

en: MSCHAPv2 (no EAP)
ja: MSCHAPv2 (非 EAP)

en: undefined error in 802.1X security (wpa-eap)
ja: 802.1X セキュリティーで未定義のエラー (wpa-eap)

en: no CA certificate selected
ja: CA 証明書が選択されていません

en: selected CA certificate file does not exist
ja: 選択された CA 証明書ファイルは存在しません

en: Tunneled TLS
ja: トンネル化 TLS

en: Protected EAP (PEAP)
ja: 保護つき EAP (PEAP)

en: Unknown
ja: 不明

en: Externally configured
ja: 外部で設定

en: Au_thentication
ja: 認証(_T)

en: missing leap-username
ja: leap-username が見つかりません

en: missing leap-password
ja: leap-password が見つかりません

en: _Type
ja: 種類(_T)

en: missing wep-key
ja: wep-key が見つかりません

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
ja: 無効な wep-key: %zu の長さのキーには、16 進数しか使用できません

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
ja: 無効な wep-key: %zu の長さのキーには、ascii 文字しか使用できません

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
ja: 無効な wep-key: キーの長さ %zu が正しくありません。キーの長さは 5/13 (ascii) か 10/26 (hex) にする必要があります

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
ja: 無効な wep-key: パスフレーズを空白にすることはできません

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
ja: 無効な wep-key: パスフレーズは 64 文字未満にする必要があります。

en: Open System
ja: オープンシステム

en: Shared Key
ja: 共有鍵

en: 1 (Default)
ja: 1 (デフォルト)

en: _Key
ja: キー(_K)

en: Sho_w key
ja: キーを表示(_W)

en: WEP inde_x
ja: WEP インデックス(_X)

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
ja: 無効な wpa-psk: キーの長さ %zu が無効です。[8,63] バイトもしくは 16 進数で 64 桁にする必要があります

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
ja: 無効な wpa-psk: 16 進数の 64 バイトでキーを解釈できません

en: Unknown error validating 802.1X security
ja: 802.1X セキュリティーの検証中に原因不明のエラー

note: The %s is a mobile provider name, eg "T-Mobile"
en: %s connection
ja: %s 接続

en: PEM certificates (*.pem, *.crt, *.cer)
ja: PEM 証明書 (*.pem、*.crt、*.cer)

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
ja: DER か、PEM、 PKCS#12 のプライベートキー (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: Wi-Fi _security
ja: Wi-Fi セキュリティー(_S)

en: _Network name
ja: ネットワーク名(_N)

en: C_onnection
ja: 接続(_O)

en: Wi-Fi _adapter
ja: Wi-Fi アダプター(_A)
