libnma - en to nn translation catalogue (54 entries)

en: Network
nn: Nettverk

en: Sho_w passwords
nn: _Vis passord

en: Default
nn: Standard

en: My country is not listed
nn: Mitt land er ikkje oppgjeve

en: Unlisted
nn: Ikkje lista

en: Provider
nn: Tilbydar

en: Installed GSM device
nn: Innstallert GSM-eining

en: Installed CDMA device
nn: Installert CDMA-eining

en: Any device
nn: Eikvar eining

en: New Mobile Broadband Connection
nn: Ny mobil breibandstilkopling

en: This assistant helps you easily set up a mobile broadband connection to a cellular (3G) network.
nn: Denne vegvisaren hjelper deg å setja opp ei mobil breibandstilkopling til eit 3G-nettverk.

en: You will need the following information:
nn: Du treng følgjande informasjon:

en: Your broadband billing plan name
nn: Namnet på betalingsplanen til breibandet ditt

en: (in some cases) Your broadband billing plan APN (Access Point Name)
nn: (i nokre tilfelle) APN-en (namnet på tilgangspunkt) til breibandet ditt sin betalingsplan

en: Create a connection for _this mobile broadband device:
nn: Lag ei tilkopling for _denne mobile breibandseininga

en: Set up a Mobile Broadband Connection
nn: Set opp ei mobil breibandstilkopling

en: Select your provider from a _list:
nn: Vel tilbydaren din frå ei _liste:

en: My provider uses GSM technology (GPRS, EDGE, UMTS, HSPA)
nn: Min tilbydar brukar GSM-teknologi (GPRS, EDGE, UMTS, HSPA)

en: My provider uses CDMA technology (1xRTT, EVDO)
nn: Min tilbydar brukar CDMA-teknologi (1xRTT, EVDO)

en: Choose your Provider
nn: Vel tilbydaren din

en: _Select your plan:
nn: _Vel planen din:

en: Selected plan _APN (Access Point Name):
nn: Vald plan-_APN (namn til tilgangspunkt):

en: Choose your Billing Plan
nn: Vel betalingsplanen din

en: Your mobile broadband connection is configured with the following settings:
nn: Den mobile breibandstilkoplinga er set opp med følgjande innstillingar:

en: Your Device:
nn: Di eining:

en: Your Provider:
nn: Din tilbydar:

en: Your Plan:
nn: Din plan:

en: Confirm Mobile Broadband Settings
nn: Stadfest innstillingar for mobilt breiband

en: Name
nn: Namn

en: _Password:
nn: _Passord:

[ctx: Wifi/wired security]
en: None
nn: Ingen

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
nn: WEP 40/128-bit-nøkkel (Heksadesimal eller ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
nn: WEP 128-bit passfrase

en: WPA & WPA2 Personal
nn: WPA & WPA2 personleg

en: WPA & WPA2 Enterprise
nn: WPA og WPA2 enterprise

en: C_reate
nn: L_ag

en: C_onnect
nn: K_oble til

en: PAC files (*.pac)
nn: PAC-filer (*.pac)

en: All files
nn: Alle filer

en: Anonymous
nn: Anonym

en: Authenticated
nn: Autentisert

en: Both
nn: Begge

en: Allow automatic PAC pro_visioning
nn: Tillat automatisk PAC-_tildeling

en: Sho_w password
nn: V_is passord

en: Automatic
nn: Automatisk

en: Version 0
nn: Versjon 0

en: Version 1
nn: Versjon 1

en: Tunneled TLS
nn: Tunnelert TLS

en: Protected EAP (PEAP)
nn: Verna EAP (PEAP)

en: Unknown
nn: Ukjend

en: Open System
nn: Ope system

en: Shared Key
nn: Delt nøkkel

en: 1 (Default)
nn: 1 (Forval)

en: Sho_w key
nn: _Vis nøkkel
