libnma - en to sv translation catalogue (155 entries)

en: Ignore CA certificate
sv: Ignorera CA-certifikat

en: Set this to true to disable warnings about CA certificates in EAP authentication.
sv: Sätt till true (sant) för att inaktivera varningar om CA-certifikat i EAP-autentisering.

en: Set this to true to disable warnings about CA certificates in phase 2 of EAP authentication.
sv: Sätt till true (sant) för att inaktivera varningar om CA-certifikat i fas 2 av EAP-autentisering.

en: object class '%s' has no property named '%s'
sv: objektklassen ”%s” har ingen egenskap med namn ”%s”

en: property '%s' of object class '%s' is not writable
sv: egenskapen ”%s” för objektklassen ”%s” är skrivskyddad

en: construct property "%s" for object '%s' can't be set after construction
sv: konstruktionsegenskapen ”%s” för objektet ”%s” kan inte ställas in efter att det skapas

en: '%s::%s' is not a valid property name; '%s' is not a GObject subtype
sv: ”%s::%s” är inte ett giltigt egenskapsnamn; ”%s” är inte en undertyp till GObject

en: unable to set property '%s' of type '%s' from value of type '%s'
sv: kunde inte ange egenskapen ”%s” för typen ”%s” från värdet av typen ”%s”

en: value "%s" of type '%s' is invalid or out of range for property '%s' of type '%s'
sv: värdet ”%s” av typen ”%s” är ogiltigt eller utanför intervallet för egenskapen ”%s” av typen ”%s”

en: Network
sv: Nätverk

en: No certificate set
sv: Inget certifikat angivet

en: No key set
sv: Ingen nyckel angiven

en: Choose a %s Certificate
sv: Välj ett %s-certifikat

en: %s _certificate
sv: %s-_certifikat

en: %s certificate _password
sv: %s-certifikats_lösenord

en: Choose a key for %s Certificate
sv: Välj en nyckel för %s-certifikat

en: %s private _key
sv: Privat _nyckel för %s

en: %s key _password
sv: Nyckel_lösenord för %s

en: Sho_w passwords
sv: Visa _lösenord

en: Key in %s
sv: Nyckel i %s

en: Certificate in %s
sv: Certifikat i %s

en: Select
sv: Välj

en: Cancel
sv: Avbryt

en: (None)
sv: (Ingen)

en: (Unknown)
sv: (Okänd)

en: Select from file…
sv: Välj från fil…

en: Default
sv: Standard

en: My country is not listed
sv: Mitt land är inte listat

en: Unlisted
sv: Inte listad

en: My plan is not listed…
sv: Min betalningstyp är inte listad…

en: Provider
sv: Leverantör

en: Installed GSM device
sv: Installerad GSM-enhet

en: Installed CDMA device
sv: Installerad CDMA-enhet

en: Any device
sv: Valfri enhet

en: New Mobile Broadband Connection
sv: Ny mobil bredbandsanslutning

en: This assistant helps you easily set up a mobile broadband connection to a cellular (3G) network.
sv: Denna guide hjälper dig att enkelt konfigurera en mobil bredbandsanslutning till ett mobilt (3G) nätverk.

en: You will need the following information:
sv: Du behöver följande information:

en: Your broadband provider’s name
sv: Namnet på din bredbandsleverantör

en: Your broadband billing plan name
sv: Namnet på betalningstypen för ditt bredband

en: (in some cases) Your broadband billing plan APN (Access Point Name)
sv: (i vissa fall) APN för din betalningstyp (Access Point Name)

en: Create a connection for _this mobile broadband device:
sv: Skapa en anslutning för _denna mobila bredbandsenhet:

en: Set up a Mobile Broadband Connection
sv: Konfigurera en mobil bredbandsanslutning

en: Choose your Provider’s Country or Region
sv: Välj land eller region för din leverantör

en: Select your provider from a _list:
sv: Välj din leverantör från en _lista:

en: My provider uses GSM technology (GPRS, EDGE, UMTS, HSPA)
sv: Min leverantör använder GSM-tekniken (GPRS, EDGE, UMTS, HSPA)

en: My provider uses CDMA technology (1xRTT, EVDO)
sv: Min leverantör använder CDMA-tekniken (1xRTT, EVDO)

en: Choose your Provider
sv: Välj din leverantör

en: _Select your plan:
sv: _Välj din betalningstyp:

en: Selected plan _APN (Access Point Name):
sv: _APN för vald betalningstyp (Access Point Name):

en: Warning: Selecting an incorrect plan may result in billing issues for your broadband account or may prevent connectivity.
    
    If you are unsure of your plan please ask your provider for your plan’s APN.
sv: Varning: Välja en felaktig betalningstyp kan resultera i finansiella problem för ditt bredbandskonto eller kan förhindra anslutning att fungera.
    
    Om du är osäker på din betalningstyp så bör du fråga din leverantör efter korrekt APN för din betalningstyp.

en: Choose your Billing Plan
sv: Välj din betalningstyp

en: Your mobile broadband connection is configured with the following settings:
sv: Din mobila bredbandsanslutning är konfigurerad med följande inställningar:

en: Your Device:
sv: Din enhet:

en: Your Provider:
sv: Din leverantör:

en: Your Plan:
sv: Din betalningstyp:

en: A connection will now be made to your mobile broadband provider using the settings you selected. If the connection fails or you cannot access network resources, double-check your settings. To modify your mobile broadband connection settings, choose “Network Connections” from the System → Preferences menu.
sv: En anslutning kommer nu att göras till din leverantör av mobilt bredband med de inställningar som du valde.  Om anslutningen misslyckas eller om du inte kan komma åt några nätverksresurser så bör du kontrollera dina inställningar igen.  För att ändra dina inställningar för din mobila bredbandsanslutning, välj ”Nätverksanslutningar” från menyn System →  Inställningar.

en: Confirm Mobile Broadband Settings
sv: Bekräfta inställningar för mobilt bredband

en: Error logging in:
sv: Fel vid inloggning:

en: Error opening a session:
sv: Fel vid öppnande av en session:

en: _Unlock token
sv: _Upplåsningstoken

en: Name
sv: Namn

en: Issued By
sv: Utfärdat av

en: Enter %s PIN
sv: Ange %s-PIN

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Login
sv: _Logga in

en: _Remember PIN
sv: _Kom ihåg PIN

en: Store the password only for this user
sv: Lagra lösenordet bara för denna användare

en: Store the password for all users
sv: Lagra lösenordet för alla användare

en: Ask for this password every time
sv: Fråga efter detta lösenord varje gång

en: The password is not required
sv: Lösenordet krävs inte

en: Sh_ow passwords
sv: Visa _lösenord

en: _Tertiary Password:
sv: _Tertiärt lösenord:

en: _Secondary Password:
sv: _Sekundärt lösenord:

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: Click to connect
sv: Klicka för att ansluta

en: New…
sv: Ny…

[ctx: Wifi/wired security]
en: None
sv: Ingen

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
sv: WEP 40/128-bitars nyckel (Hexadecimal eller ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
sv: WEP 128-bitars lösenfras

en: Dynamic WEP (802.1x)
sv: Dynamisk WEP (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
sv: WPA och WPA2 Personal

en: WPA & WPA2 Enterprise
sv: WPA och WPA2 Enterprise

en: C_reate
sv: S_kapa

en: C_onnect
sv: _Anslut

en: Passwords or encryption keys are required to access the Wi-Fi network “%s”.
sv: Lösenord eller krypteringsnycklar krävs för att komma åt det trådlösa nätverket ”%s”.

en: Wi-Fi Network Authentication Required
sv: Autentisering krävs för det trådlösa nätverket

en: Authentication required by Wi-Fi network
sv: Autentisering krävs för det trådlösa nätverket

en: Create New Wi-Fi Network
sv: Skapa nytt trådlöst nätverk

en: New Wi-Fi network
sv: Nytt trådlöst nätverk

en: Enter a name for the Wi-Fi network you wish to create.
sv: Ange ett namn för det trådlösa nätverket som du vill skapa.

en: Connect to Hidden Wi-Fi Network
sv: Anslut till dolt trådlöst nätverk

en: Hidden Wi-Fi network
sv: Dolt trådlöst nätverk

en: Enter the name and security details of the hidden Wi-Fi network you wish to connect to.
sv: Ange namn och säkerhetsuppgifter för det dolda trådlösa nätverket som du vill ansluta till.

en: missing EAP-FAST PAC file
sv: saknar PAC-fil för EAP-FAST

en: PAC files (*.pac)
sv: PAC-filer (*.pac)

en: All files
sv: Alla filer

en: Choose a PAC file
sv: Välj en PAC-fil

en: _Open
sv: _Öppna

en: Anonymous
sv: Anonym

en: Authenticated
sv: Autentiserad

en: Both
sv: Båda

en: Anony_mous identity
sv: Anony_m identitet

en: PAC _file
sv: PAC-_fil

en: _Inner authentication
sv: _Inre autentisering

en: Allow automatic PAC pro_visioning
sv: Tillåt automatisk PAC-pro_visionering

en: missing EAP-LEAP username
sv: saknar EAP-LEAP-användarnamn

en: missing EAP-LEAP password
sv: saknar EAP-LEAP-lösenord

en: _Username
sv: An_vändarnamn

en: _Password
sv: _Lösenord

en: Sho_w password
sv: Vi_sa lösenord

en: Automatic
sv: Automatiskt

en: No CA certificate is _required
sv: Inget CA-certifikat k_rävs

en: PEAP _version
sv: PEAP-_version

en: Suffix of the server certificate name.
sv: Suffix på servercertifikatets namn.

en: _Domain
sv: _Domän

en: missing EAP username
sv: saknar EAP-användarnamn

en: missing EAP password
sv: saknar EAP-lösenord

en: missing EAP-TLS identity
sv: saknar EAP-TLS-identitet

en: no user certificate selected
sv: inget användarcertifikat valt

en: selected user certificate file does not exist
sv: vald användarcertifikatfil existerar inte

en: no key selected
sv: ingen nyckel vald

en: selected key file does not exist
sv: vald nyckelfil existerar inte

en: I_dentity
sv: I_dentitet

en: MSCHAPv2 (no EAP)
sv: MSCHAPv2 (ingen EAP)

en: undefined error in 802.1X security (wpa-eap)
sv: odefinierat fel i 802.1X-säkerhet (wpa-eap)

en: no CA certificate selected
sv: inget CA-certifikat valt

en: selected CA certificate file does not exist
sv: vald CA-certifikatfil existerar inte

en: Tunneled TLS
sv: Tunnlad TLS

en: Unknown
sv: Okänd

en: Au_thentication
sv: Au_tentisering

en: missing leap-username
sv: saknar leap-användarnamn

en: missing leap-password
sv: saknar leap-lösenord

en: _Type
sv: _Typ

en: missing wep-key
sv: saknar wep-nyckel

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
sv: ogiltig wep-nyckel: nyckel med en längd på %zu får endast innehålla hexadecimala siffror

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
sv: ogiltig wep-nyckel: nyckel med en längd på %zu får endast innehålla ascii-tecken

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
sv: ogiltig wep-nyckel: felaktig nyckellängd %zu. En nyckel måste ha antingen längden 5/13 (ascii) eller 10/26 (hex)

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
sv: ogiltig wep-nyckel: lösenfras får inte vara tom

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
sv: ogiltig wep-nyckel: lösenfras måste vara kortare än 64 tecken

en: Open System
sv: Öppet system

en: Shared Key
sv: Delad nyckel

en: 1 (Default)
sv: 1 (Standard)

en: _Key
sv: _Nyckel

en: Sho_w key
sv: Vis_a nyckel

en: WEP inde_x
sv: WEP-inde_x

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
sv: ogiltig wpa-psk: ogiltig nyckellängd %zu. Måste vara [8,63] byte eller 64 hexadecimala siffror

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
sv: ogiltig wpa-psk: kan inte tolka nyckel med 64 byte som hexadecimal

en: Unknown error validating 802.1X security
sv: Okänt fel vid validering av 802.1X-säkerhet

note: The %s is a mobile provider name, eg "T-Mobile"
en: %s connection
sv: %s-anslutning

en: PEM certificates (*.pem, *.crt, *.cer)
sv: PEM-certifikat (*.pem, *.crt, *.cer)

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
sv: DER, PEM, eller PKCS#12 privata nycklar (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: Wi-Fi _security
sv: Trådlös _säkerhet

en: _Network name
sv: _Nätverksnamn

en: C_onnection
sv: Ans_lutning

en: Wi-Fi _adapter
sv: Trådlös _adapter
