libnma - en to ar translation catalogue (47 entries)

en: Network
ar: شبكة

en: Sho_w passwords
ar: أظهر _كلمات السر

en: Default
ar: المبدئي

en: My country is not listed
ar: بلدي ليست في القائمة

en: Unlisted
ar: ليس في القائمة

en: Provider
ar: مقدم الخدمة

en: Installed GSM device
ar: جهاز GSM مثبّت

en: Installed CDMA device
ar: جهاز CDMA مثبّت

en: Any device
ar: أي جهاز

en: New Mobile Broadband Connection
ar: اتصال شبكة هاتف محمول جديد...

en: This assistant helps you easily set up a mobile broadband connection to a cellular (3G) network.
ar: يساعدك هذا المعالج على إعداد اتصال بشبكة هاتف محمول.

en: You will need the following information:
ar: ستحتاج المعلومات التالية:

en: Your broadband billing plan name
ar: نظام الدفع

en: (in some cases) Your broadband billing plan APN (Access Point Name)
ar: (أحيانا) اسم نقطة اتصال (APN) نظام الدفع

en: Create a connection for _this mobile broadband device:
ar: أنشئ ا_تصالا لجهاز شبكة الهاتف المحمول:

en: Set up a Mobile Broadband Connection
ar: اضبط اتصال شبكة هاتف محمول

en: Select your provider from a _list:
ar: اختر مقدم الخدمة من ال_قائمة:

en: My provider uses GSM technology (GPRS, EDGE, UMTS, HSPA)
ar: مقدم الخدمة يستخدم تقنية GSM‏ (GPRS، EDGE، UMTS،HSPA)

en: My provider uses CDMA technology (1xRTT, EVDO)
ar: مقدم الخدمة يستخدم تقنية CDMA (‏1xRTT، EVDO)

en: Choose your Provider
ar: اختر مقدم الخدمة

en: _Select your plan:
ar: ا_ختر نظام الدفع:

en: Selected plan _APN (Access Point Name):
ar: اسم نق_طة اتصال (APN) نظام الدفع المختار:

en: Choose your Billing Plan
ar: اختر نظام الدفع

en: Your mobile broadband connection is configured with the following settings:
ar: اتصالك عبر شبكة المحمول مضبوط بالإعدادات التالية:

en: Your Device:
ar: جهازك:

en: Your Provider:
ar: مزود الخدمة:

en: Your Plan:
ar: نظام الدفع:

en: Confirm Mobile Broadband Settings
ar: أكد إعدادات الاتصال عبر شبكة المحمول

en: Name
ar: الاسم

en: _Password:
ar: _كلمة السر:

[ctx: Wifi/wired security]
en: None
ar: بدون

en: WEP 128-bit Passphrase
ar: عبارة سر WEP 128-bit

en: WPA & WPA2 Personal
ar: ‏WPA و WPA2 شخصي

en: WPA & WPA2 Enterprise
ar: ‏WPA و WPA2 للشركات

en: C_reate
ar: أن_شئ

en: C_onnect
ar: ا_تّصل

en: Sho_w password
ar: أظهر _كلمة السر

en: Automatic
ar: تلقائي

en: Version 0
ar: إصدارة 0

en: Version 1
ar: إصدارة 1

en: Tunneled TLS
ar: ‏TLS عبر نفق

en: Protected EAP (PEAP)
ar: ‏EAP ‏(PEAP) محمي

en: Unknown
ar: مجهول

en: Open System
ar: فتح النظام

en: Shared Key
ar: المفتاح المشروك

en: 1 (Default)
ar: 1 (المبدئي)

en: Sho_w key
ar: أظهر ال_مفتاح
