libosinfo - en to fi translation catalogue (125 entries)

en: The allowed mime-types for the avatar
fi: Avatarin sallitut mime-ttyypit

en: The required width (in pixels) of the avatar
fi: Avatarin vaadittu leveys (pikseleinä)

en: The required height (in pixels) of the avatar.
fi: Avatarin vaadittu korkeus (pikseleinä).

en: Whether alpha channel is supported in the avatar.
fi: Tuetaanko alfa-kanavaa avatarissa.

en: Operating system
fi: Käyttöjärjestelmä

en: Virtualization platform
fi: Virtualisointi alusta

en: Target device
fi: Kohdelaite

en: Device link target filter
fi: Laitelinkin kohdesuodatin

en: Unique identifier
fi: Ainutlaatuinen tunniste

en: CPU Architecture
fi: CPU arkkitehtuuri

en: The firmware type
fi: Laiteohjelmistotyyppi

en: The image format
fi: Kuvamuoto

en: The URL to this image
fi: Tämän kuvan URL-osoite

en: Whether cloud-init customizations are supported or not
fi: Tuetaanko pilvi-init-mukautuksia vai ei

en: Parameter name
fi: Parametrin nimi

en: Parameter policy
fi: Parametrikäytäntö

en: Parameter Value Mapping
fi: Parametriarvojen kartoitus

en: URI for install script template
fi: URI asennuskomentomallille

en: Data for install script template
fi: Tiedot asennuskomentomallille

en: Install script profile name
fi: Asennuskomentosarjan profiilin nimi

en: Product key format mask
fi: Tuoteavaimen muodon peite

en: Expected path format
fi: Odotettu polkumuoto

en: Expected avatar format
fi: Odotettu avatar-muoto

en: The preferred injection method
fi: Ensisijainen injektiomenetelmä

en: The installation source to be used
fi: Käytettävä asennuslähde

en: Unable to create XML parser context
fi: XML-jäsennyskontekstin luominen epäonnistui

en: Unable to read XSL template
fi: XSL-mallin lukeminen epäonnistui

en: Unable to parse XSL template
fi: XSL-mallin jäsentäminen epäonnistui

en: Unable to create XML node '%s'
fi: XML-solmun '%s' luominen epäonnistui

en: Unable to create XML node 'id'
fi: XML-solmun 'id' luominen epäonnistui

en: Unable to add XML child
fi: XML-alitason lisääminen epäonnistui

en: Unable to set XML root
fi: XML-juurta ei voi asettaa

en: Unable to set 'media' node
fi: Media-solmua ei voi asettaa

en: Unable to set 'tree' node
fi: Tree-solmua ei voi asettaa

en: Unable to create XSL transform context
fi: XSL-muunnoskontekstin luominen epäonnistui

en: Unable to apply XSL transform context
fi: XSL-muunnoskontekstia ei voi käyttää

en: Unable to convert XSL output to string
fi: XSL-lähtöä ei voi muuntaa merkkijonoksi

en: Failed to load script template %s:
fi: Skriptimallin %s lataaminen epäonnistui:

en: Failed to apply script template %s:
fi: Skriptimallin %s käyttäminen epäonnistui:

en: Failed to apply script template:
fi: Skriptimallin käyttäminen epäonnistui:

en: List element type
fi: Listaelementtityyppi

en: Expected a nodeset in XPath query %s
fi: Odotettiin solmupakettia XPath-kyselyssä %s

en: Expected a text node attribute value
fi: Odotettiin tekstisolmun määritteen arvoa

en: Missing device id property
fi: Laitetunnus puuttuu

en: Missing device link id property
fi: Laitteen linkkitunnus puuttuu

en: Missing product upgrades id property
fi: Puuttuvat tuotepäivitysten tunnukset

en: Missing platform id property
fi: Puuttuva alustan tunnus

en: Missing deployment id property
fi: Käyttöönottotunnus puuttuu

en: Missing deployment os id property
fi: Käyttöönotto os-tunnus puuttuu

en: Missing deployment platform id property
fi: Käyttöönottoalustan tunnusomaisuus puuttuu

en: Missing os id property
fi: Os-id ominaisuus puuttuu

en: Missing install script id property
fi: Asennuskomentosarjan tunnus puuttuu

en: Missing Media install script property
fi: Median asennusohjelman ominaisuus puuttuu

en: Missing OS install script property
fi: Puuttuva käyttöjärjestelmän asennusohjelman ominaisuus

en: Incorrect root element
fi: Virheellinen juurielementti

en: Unable to construct parser context
fi: Jäsennyskontekstin luominen epäonnistui

en: Missing root XML element
fi: Juuri XML-elementti puuttuu

en: $OSINFO_DATA_DIR is deprecated, please use $OSINFO_SYSTEM_DIR instead. Support for $OSINFO_DATA_DIR will be removed in a future release
fi: $OSINFO_DATA_DIR on vanhentunut. Käytä sen sijaan $OSINFO_SYSTEM_DIR. Tuki $OSINFO_DATA_DIR:lle poistetaan tulevassa julkaisussa

en: %s is deprecated, please use %s instead. Support for %s will be removed in a future release
fi: %s on poistettu käytöstä, käytä sen sijaan %s. Tuki %s:lle poistetaan tulevassa julkaisussa

en: The URL to this media
fi: Tämän median URL-osoite

en: The expected ISO9660 volume ID
fi: Odotettu ISO9660-aseman tunnus

en: The expected ISO9660 publisher ID
fi: Odotettu ISO9660-julkaisijan tunnus

en: The expected ISO9660 application ID
fi: Odotettu ISO9660-sovellustunnus

en: The expected ISO9660 system ID
fi: Odotettu ISO9660-järjestelmän tunnus

en: The path to the kernel image
fi: Polku ytimen levykuvaan

en: The path to the initrd image
fi: Polku inirtd-levykuvalle

en: Media provides an installer
fi: Media tarjoaa asennusohjelman

en: Media can boot directly w/o installation
fi: Media voi käynnistyä suoraan ilman asennusta

en: Number of installer reboots
fi: Asennusohjelman uudelleenkäynnistysten määrä

en: Information about the operating system on this media
fi: Tietoja tämän median käyttöjärjestelmästä

en: Supported languages
fi: Tuetut kielet

en: Expected ISO9660 volume size, in bytes
fi: Odotettu ISO9660-taltion koko tavuina

en: Whether the media should be ejected after the installation process
fi: Pitäisikö media poistaa asennuksen jälkeen

en: Whether the media should be used for an installation using install scripts
fi: Pitäisikö mediaa käyttää asennuksessa, jossa käytetään asennuskomentosarjoja

en: Install media is not bootable
fi: Asennusmedia ei ole käynnistettävä

en: Failed to read "%s" directory record extent:
fi: Hakemistotietueen "%s" laajennuksen lukeminen epäonnistui:

en: No "%s" directory record extent
fi: Ei "%s" hakemistotietueen laajennusta

en: Failed to read supplementary volume descriptor:
fi: Täydentävän taltiokuvauksen lukeminen epäonnistui:

en: Supplementary volume descriptor was truncated
fi: Täydentävä taltiokuvaus oli typistetty

en: Failed to read primary volume descriptor:
fi: Ensisijaisen taltiokuvauksen lukeminen epäonnistui:

en: Primary volume descriptor was truncated
fi: Ensisijainen taltiokuvaus oli typistetty

en: Insufficient metadata on installation media
fi: Asennusmediassa ei ole riittävästi metatietoja

en: Failed to skip %d bytes
fi: %d tavun ohittaminen epäonnistui

en: No volume descriptors
fi: Ei taltiokuvauksia

en: Failed to open file:
fi: Ei voitu avata tiedostoa:

en: Generic Family
fi: Geneerinen perhe

en: Generic Distro
fi: Yleinen jakeluversio

en: Kernel URL Argument
fi: Ytimen URL -argumentti

en: Cloud image username
fi: Pilvi levykuvan käyttäjätunnus

en: Name
fi: Nimi

en: Short ID
fi: Lyhyt ID

en: Vendor
fi: Valmistaja

en: Version
fi: Versio

en: Codename
fi: Koodinimi

en: URI of the logo
fi: logon URI

en: CPU frequency in hertz (Hz)
fi: CPU taajuus hertseissä (Hz)

en: Number of CPUs
fi: CPU:n määrä

en: Amount of Random Access Memory (RAM) in bytes
fi: Muistin (RAM) määrä tavuissa

en: Amount of storage space in bytes
fi: Tallennustila tavuissa

en: The URL to this tree
fi: Tämän puun URL-osoite

en: The path to the bootable ISO image
fi: Polku käynnistettävään ISO -levykuvaan

en: Whether the tree has treeinfo
fi: Onko puulla puutietoa

en: The treeinfo family
fi: Puutieto perhe

en: Information about the operating system on this tree
fi: Tietoja tämän puun käyttöjärjestelmästä

en: Invalid value '%s'
fi: Ei kelvollinen arvo '%s'

en: Error while parsing commandline options: %s
fi: Virhe jäsennettäessä komentorivivalintoja: %s

en: Install script profile
fi: Asennuskomentosarjan profiili

en: required
fi: vaaditaan

en: optional
fi: vaihtoehtoinen

en: Family
fi: Perhe

en: Distro
fi: Jakelu

en: Release date
fi: Julkaisupäivä

en: End of life
fi: Elinkaaren loppu

en: Code name
fi: Koodinimi

en: Release status
fi: Julkaisutilanne

en: Vendor ID
fi: Valmistajan ID

en: Product
fi: Tuote

en: Product ID
fi: Tuotteen ID

en: Class
fi: Luokka

en: Bus
fi: Väylä

en: Unknown property name %s
fi: Tuntematon-ominaisuuden nimi %s

en: Display fields
fi: Näytä kentät

en: - Query the OS info database
fi: Kysele käyttöjärjestelmän tietokannan tietoja

en: Unable to construct filter: %s
fi: Suodattimen muodostaminen epäonnistui: %s

en: Unable to set field visibility: %s
fi: Kentän näkyvyyttä ei voida asettaa: %s
