libosinfo - en to id translation catalogue (165 entries)

en: The allowed mime-types for the avatar
id: Jenis mime-types yang diizinkan untuk avatar

en: The required width (in pixels) of the avatar
id: Lebar yang diperlukan (dalam piksel) dari avatar

en: The required height (in pixels) of the avatar.
id: Tinggi yang diperlukan (dalam piksel) dari avatar.

en: Whether alpha channel is supported in the avatar.
id: Apakah saluran alfa didukung di avatar.

en: Operating system
id: Sistem operasi

en: Virtualization platform
id: Platform virtualisasi

en: Target device
id: Perangkat target

en: Device link target filter
id: Filter target tautan perangkat

en: Unique identifier
id: Pengidentifikasi unik

en: CPU Architecture
id: Arsitektur CPU

en: The firmware type
id: Tipe firmware

en: The image format
id: Format image

en: The URL to this image
id: URL ke image ini

en: Whether cloud-init customizations are supported or not
id: Apakah kustomisasi cloud-init didukung atau tidak

en: Parameter name
id: Nama parameter

en: Parameter policy
id: Kebijakan parameter

en: Parameter Value Mapping
id: Pemetaan Nilai Parameter

en: URI for install script template
id: URI untuk templat skrip instalasi

en: Data for install script template
id: Data untuk templat skrip instalasi

en: Install script profile name
id: Nama profil skrip instalasi

en: Product key format mask
id: Mask format kunci produk

en: Expected path format
id: Format path yang diharapkan

en: Expected avatar format
id: Format avatar yang diharapkan

en: The preferred injection method
id: Metode injeksi yang disukai

en: The installation source to be used
id: Sumber instalasi yang akan digunakan

en: Unable to create XML parser context
id: Tidak dapat membuat konteks parser XML

en: Unable to read XSL template
id: Tidak dapat membaca templat XSL

en: Unable to parse XSL template
id: Tidak dapat mengurai templat XSL

en: Unable to create XML node '%s'
id: Tidak dapat membuat simpul '%s' XML

en: Unable to create XML node 'id'
id: Tidak dapat membuat simpul 'id' XML

en: Unable to add XML child
id: Tidak dapat menambahkan anak XML

en: Unable to set XML root
id: Tidak dapat menetapkan root XML

en: Unable to set 'media' node
id: Tidak dapat menetapkan simpul 'media'

en: Unable to set 'tree' node
id: Tidak dapat menetapkan simpul 'tree'

en: Unable to create XSL transform context
id: Tidak dapat membuat konteks transformasi XSL

en: Unable to apply XSL transform context
id: Tidak dapat menerapkan konteks transformasi XSL

en: Unable to convert XSL output to string
id: Tidak dapat mengonversi keluaran XSL ke string

en: Failed to load script template %s:
id: Gagal memuat templat skrip %s:

en: Failed to apply script template %s:
id: Gagal menerapkan templat skrip %s:

en: Failed to apply script template:
id: Gagal menerapkan templat skrip:

en: List element type
id: Tipe daftar elemen

en: Expected a nodeset in XPath query %s
id: Mengharapkan nodeset dalam kuiri XPath %s

en: Expected a text node attribute value
id: Mengharapkan nilai atribut simpul teks

en: Missing device id property
id: Kurang properti id perangkat

en: Missing device link id property
id: Kurang properti id link perangkat

en: Missing product upgrades id property
id: Kurang properti id peningkatan produk

en: Missing platform id property
id: Kurang properti id platform

en: Missing deployment id property
id: Kurang properti id penggelaran

en: Missing deployment os id property
id: Kurang properti id os penggelaran

en: Missing deployment platform id property
id: Kurang properti id platform penggelaran

en: Missing os id property
id: Kurang properti id os

en: Missing install script id property
id: Kurang properti id skrip instalasi

en: Missing Media install script property
id: Kurang properti skrip instalasi media

en: Missing OS install script property
id: Kurang properti skrip instalasi OS

en: Incorrect root element
id: Elemen root salah

en: Unable to construct parser context
id: Tidak dapat menyusun konteks parser

en: Missing root XML element
id: Kurang elemen XML root

en: $OSINFO_DATA_DIR is deprecated, please use $OSINFO_SYSTEM_DIR instead. Support for $OSINFO_DATA_DIR will be removed in a future release
id: $OSINFO_DATA_DIR sudah tidak digunakan lagi, silakan gunakan $OSINFO_SYSTEM_DIR sebagai gantinya. Dukungan untuk $OSINFO_DATA_DIR akan dihapus dalam rilis mendatang

en: %s is deprecated, please use %s instead. Support for %s will be removed in a future release
id: %s sudah ditinggalkan, silakan gunakan %s sebagai gantinya. Dukungan untuk %s akan dihapus dalam rilis mendatang

en: The URL to this media
id: URL ke media ini

en: The expected ISO9660 volume ID
id: ID volume ISO9660 yang diharapkan

en: The expected ISO9660 publisher ID
id: ID penerbit ISO9660 yang diharapkan

en: The expected ISO9660 application ID
id: ID aplikasi ISO9660 yang diharapkan

en: The expected ISO9660 system ID
id: ID sistem ISO9660 yang diharapkan

en: The path to the kernel image
id: Path ke image kernel

en: The path to the initrd image
id: Path ke image initrd

en: Media provides an installer
id: Media menyediakan penginstal

en: Media can boot directly w/o installation
id: Media bisa boot langsung tanpa instalasi

en: Number of installer reboots
id: Jumlah reboot pemasang

en: Information about the operating system on this media
id: Informasi tentang sistem operasi di media ini

en: Supported languages
id: Bahasa yang didukung

en: Expected ISO9660 volume size, in bytes
id: Ukuran volume ISO9660 yang diharapkan, dalam byte

en: Whether the media should be ejected after the installation process
id: Apakah media harus dikeluarkan setelah proses instalasi

en: Whether the media should be used for an installation using install scripts
id: Apakah media harus digunakan untuk instalasi menggunakan skrip instalasi

en: Install media is not bootable
id: Media instalasi tidak dapat di-boot

en: Failed to read "%s" directory record extent:
id: Gagal membaca extent record direktori "%s":

en: No "%s" directory record extent
id: Tidak ada extent record direktori "%s"

en: Failed to read supplementary volume descriptor:
id: Gagal membaca deskriptor volume tambahan:

en: Supplementary volume descriptor was truncated
id: Deskriptor volume tambahan terpotong

en: Failed to read primary volume descriptor:
id: Gagal membaca deskriptor volume primer:

en: Primary volume descriptor was truncated
id: Deskriptor volume primer terpotong

en: Insufficient metadata on installation media
id: Metadata tidak mencukupi pada media instalasi

en: Failed to skip %d bytes
id: Gagal melewati %d byte

en: No volume descriptors
id: Tidak ada deskriptor volume

en: Failed to open file:
id: Gagal membuka berkas:

en: Generic Family
id: Keluarga Generik

en: Generic Distro
id: Distro Generik

en: Kernel URL Argument
id: Argumen URL kernel

en: Cloud image username
id: Nama pengguna image cloud

en: Name
id: Nama

en: Short ID
id: ID Pendek

en: Version
id: Versi

en: Codename
id: Nama kode

en: URI of the logo
id: URI logo

en: CPU frequency in hertz (Hz)
id: Frekuensi CPU dalam hertz (Hz)

en: Number of CPUs
id: Cacah CPU

en: Amount of Random Access Memory (RAM) in bytes
id: Banyaknya Random Access Memory (RAM) dalam byte

en: Amount of storage space in bytes
id: Banyaknya ruang penyimpanan dalam byte

en: The URL to this tree
id: URL ke pohon ini

en: The path to the bootable ISO image
id: Path ke image ISO yang dapat di-boot

en: Whether the tree has treeinfo
id: Apakah pohon itu memiliki treeinfo

en: The treeinfo family
id: Keluarga treeinfo

en: The treeinfo variant
id: Varian treeinfo

en: The treeinfo version
id: Versi treeinfo

en: The treeinfo architecture
id: Arsitektur treeinfo

en: Information about the operating system on this tree
id: Informasi tentang sistem operasi pada pohon ini

en: Failed to load .treeinfo|treeinfo content:
id: Gagal memuat berkas .treeinfo|treeinfo content:

en: Failed to process keyinfo file:
id: Gagal memroses berkas keyinfo:

en: Failed to load .treeinfo|treeinfo file:
id: Gagal memuat berkas .treeinfo|treeinfo:

en: URL protocol is not supported
id: Protokol URL tidak didukung

en: The name to this variant
id: Nama untuk varian ini

en: Invalid value '%s'
id: Nilai '%s' tidak valid

en: Select the output format
id: Pilih format keluaran

en: Select the type of what is being detected
id: Pilih tipe apa yang terdeteksi

en: The only value available for FORMAT is '%s', which means plain text.
    TYPE can be either '%s' (the default) for CD/DVD ISOs,
    or '%s' for install trees.
id: Satu-satunya nilai yang tersedia untuk FORMAT adalah '%s', yang berarti teks biasa.
    TYPE bisa berupa '%s' (bawaan) untuk ISO CD/DVD,
    atau '%s' untuk memasang pohon.

en: Media is bootable.
id: Media dapat di-boot.

en: Media is not bootable.
id: Media tidak dapat di-boot.

en: Media is an installer for OS '%s (%s)'
id: Media adalah penginstal untuk OS '%s (%s)'

en: Media is live media for OS '%s (%s)'
id: Media adalah media live untuk OS '%s (%s)'

en: Available OS variants on media:
id: Varian OS yang tersedia di media:

en: Tree is an installer for OS '%s (%s)'
id: Tree adalah penginstal untuk OS '%s (%s)'

en: Available OS variants on tree:
id: Varian OS yang tersedia di pohon:

en: - Detect if media is bootable and the relevant OS and distribution.
id: - Mendeteksi apakah media dapat di-boot dan OS serta distribusi yang relevan.

en: Error while parsing commandline options: %s
id: Kesalahan ketika mengurasi opsi baris perintah: %s

en: Error loading OS data: %s
id: Kesalahan saat memuat data OS: %s

en: Error parsing media: %s
id: Galat mengurai media: %s

en: Error parsing installer tree: %s
id: Galat mengurai pohon penginstal: %s

en: Expected configuration key=value
id: Diharapkan konfigurasi kunci=nilai

en: Install script profile
id: Profil skrip instalasi

en: Install script output directory
id: Direktori keluaran skrip instalasi

en: The output filename prefix
id: Awalan nama berkas keluaran

en: The installation source to be used with the script
id: Sumber instalasi untuk digunakan dengan skrip

en: Set configuration parameter
id: Setel parameter konfigurasi

en: Set configuration parameters
id: Setel parameter konfigurasi

en: List configuration parameters
id: Daftar parameter konfigurasi

en: List install script profiles
id: Daftar profil skrip instalasi

en: List supported injection methods
id: Daftar metode injeksi yang didukung

en: Do not display output filenames
id: Jangan tampilkan nama berkas keluaran

en: No install script for profile '%s' and OS '%s'
id: Tidak ada skrip instalasi untuk profil '%s' dan OS '%s'

en: required
id: dibutuhkan

en: optional
id: opsional

en: No install script for profile '%s' and OS '%s'
id: Tidak ada skrip instalasi untuk profil '%s' dan OS '%s'

en: Unable to generate install script: %s
id: Tidak dapat membuat skrip instalasi: %s

en: - Generate an OS install script
id: - Menghasilkan skrip instalasi OS

en: Error while parsing options: %s
id: Galat saat mengurai opsi baris perintah: %s

en: Only one of --list-profile, --list-config and --list-injection-methods can be requested
id: Hanya satu dari --list-profile, --list-config, dan --list-injection-methods yang dapat diminta

en: Error finding OS: %s
id: Galat menemukan OS: %s

en: Family
id: Keluarga

en: Release date
id: Tanggal rilis

en: End of life
id: Akhir hidup

en: Code name
id: Nama kode

en: Release status
id: Status rilis

en: Vendor ID
id: ID Vendor

en: Product
id: Produk

en: Product ID
id: ID Produk

en: Class
id: Kelas

en: Unknown property name %s
id: Nama properti tidak dikenal %s

en: Syntax error in condition, expecting KEY=VALUE
id: Kesalahan sintaks dalam syarat, mengharapkan KUNCI=NILAI

en: Sort column
id: Sortir kolom

en: Display fields
id: Tampilan ruas

en: - Query the OS info database
id: - Mengkuiri basis data info OS

en: Missing data type parameter
id: Parameter tipe data tidak ada

en: Unknown type '%s' requested
id: Tipe '%s' yang diminta tidak dikenal

en: Unable to construct filter: %s
id: Tidak dapat menyusun filter:%s

en: Unable to set field visibility: %s
id: Tidak dapat mengatur visibilitas ruas: %s
